Doğum sonrası ilk saatler bilgi

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve emelistan tarafından 18 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  18 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : emelistan
 1. emelistan

  emelistan hayatımın erkeki Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Doğumdan sonra bir süre daha kanama kontrolü için doğumhanede bekleyen anne, kanaması yoksa, tansiyonu, nabzı ve diğer bulguları normalse doğum servisine, yatağına taşınır. Eğer doğumhanede annenin üzeri değiştirilmemişse, anne yatağına geldiğinde geceliğini değiştirebilir. Eğer emzirme doğumhanede başlamamışsa yatağına gelir gelmez bebeğini istemeli, emzirmeye başlamalıdır. Normal doğum yapmış anneler bebeğin kanaldan geçerken yaptığı baskının izleriyle acı duyarlarsa da rahatlıkla kalkabilirler, isterlerse duş alabilirler. Dikişli bir doğum olduysa ilk günlerde rahat oturamayabilir ve bazen yürümekte zorlanabilirler. O nedenle emzirme annenin rahat olduğu her pozisyonda gerçekleşebilir. Gerekirse emzirme danışmanı sağlık elemanlarından yardım istenebilir.

  Anne dinlenmeli, dikiş yerlerini zorlamamalıdır. Kendi ve bebeğinin ihtiyaçları dışında iyileşene kadar bir iş yapmamalıdır.

  Doğumdan sonra bebeğe ilk müdahale ve kimlik tespiti işlemleri annenin yanında yapılır. Bebekler ıslak ve çıplak olduklarından üşürler. Onların uzun süre üşümeleri istenmeyen sorunlara neden olabileceğinden, bu işlemler hızlıca yapılıp bebek, ısıtmak ve diğer işlemler için doğumhanedeki bebek odasına götürülür. Burada baş çevresi, boyu, kilosu ölçülür. Kurulanır, ağzı burnu silinir, bacağından K vitamini iğnesi yapılır, giydirilir ve ısınması için ısıtıcının altına konur. Gerekirse nefesini rahatlatması için oksijen de verilebilir. Bazı hastanelerde bebek ısınıp, nefes alması düzene girince servisteki bebek odasına götürülür ve anne servise gelince yanına verilir. Bazı hastanelerde de bebek doğumhanede bekletilip anne ile birlikte servise gönderilir.

  [​IMG]