doğum sonrası kilo verememe tiroit iltihabının habercisi olabilir....

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  Doğum sonrası kilo verememe tiroit iltihabının habercisi
  Kadınlarda doğumdan sonra hormon dengesinde değişiklikler yaşanabiliyor. Genellikle tiroit bezinin çalışması yavaşlıyor. Bu da hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesini engelliyor. Uzmanlar, doğum sonrası kilo veremeyen ya da kilo alan kadınlara tiroit bezlerini kontrol ettirmesini öneriyor.

  Anneler, doğum sonrasında tiroit bezinin yavaşlaması nedeniyle kilo alıyor ve depresyona giriyor.
  Maçka e-Lab Medikal Direktörü Dr . Aytaç Keskineğe, tiroit bezinin az çalıştığı kişilerde sürekli yorgunluk, hareketsizlik ve uyku hali gibi belirtiler görüldüğünü söyledi. Kan yağları ve kolesterol seviyesinin de yükseldiğini hatırlatan Keskineğe, `Tiroit sorunu yaşayan hamileler, doğumdan sonra ne kadar uğraşırsa uğraşsın kilo veremiyor. Hatta daha fazla kilo da alabiliyor.` dedi. Tiroit bezindeki bozukluğun psikolojik sorunlara da yol açtığına dikkat çeken Keskineğe, `Hormon sorunu yaşayan annelerde huzursuzluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi etkiler ortaya çıkabiliyor. Hatta bu, kişiyi depresyona bile götürebiliyor.` şeklinde konuştu ve guatr hastaları, tiroit antikoru yüksek çıkanlar, daha önce benzer problemler yaşayanlar ve ailesinde tiroit sorunu bulunanlar ile şeker hastalarında hamilelik sonrası tiroit bozukluğu riskinin yüksek olduğunu kaydetti.


  Keskineğe, risk grubunda yer alan anne adaylarına hamileliğin ilk aylarında tiroit testi yaptırmalarını tavsiye etti. Tiroit bezinde oluşan bozukluğun kolaylıkla tahlil edilebildiğini vurgulayarak, `Bu test günün her saatinde aç ya da tok karnına yapılabiliyor. Yaklaşık 2 saat içinde de sonucu çıkıyor.` diye konuştu. Fonksiyon bozukluğu tespit edilenlerin tedaviye alındığını dile getirerek, `Tanısı konulan hastaların hormon hastalıkları (endokrinoloji ) uzmanına başvurmasını istiyoruz. Bu hastalara eksik olan tiroit hormonları dışarıdan veriliyor. Tedavi tam iyileşme sağlanana kadar sürüyor. Böylece anne adayları doğum sonrası kilo ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kurtuluyor.` açıklamasını yaptı

  alıntı