Doğum sonrası korunma

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve minikpatik tarafından 8 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  8 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 1. minikpatik

  minikpatik yerim ben seni Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  278
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar ben gebelik öncesi doğum kontrol hapı kullanıyodum. Ama hap anne sütünü azaltıyomuş spiralde bende kanama yı arttırıyor ne yapıcam bilemiyorum sizler napıcaksınız şimdiden düşünmeye başladık.
   
 2. 9 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 3. SeADeniz

  SeADeniz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  566
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Emzirme Döneminde Korunma


  Bebeğinize daha iyi bakabilmek ve vücudunuzun toparlanmasına izin vermek için iki doğum arasında geçen sürenin en az iki sene olmasında fayda vardır. Bu nedenle doğum sonrasında cinsel yaşamınıza geri dönmeden önce sizi gebelikten etkili bir şekilde koruyacak bir aile planlama yöntemi konusunda doktorunuza danışmalı ve farklı seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

  Emzirme gebelikten korur mu?

  Bebeğinizi düzenli olarak emziriyorsanız, adet kanaması görmediğiniz sürece doğum sonrası ilk dört-altı ay içinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki noktaları mutlaka dikkate almalısınız.


  *

  Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi bebeğin emmesinin refleks yolla hipofiz bezinden yumurtlamayı baskılayıcı prolaktin hormonu salgısını artırmasından kaynaklanır. Normalde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonu kanda belli bir seviyenin üzerinde seyrettikçe yumurtlama baskılanmaya devam eder. Hipofiz bezinden salgılanan miktar direkt olarak bebeğin günlük emme süresi ile ilgili olduğundan, bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesinin hormon salgılatıcı etkisi prolaktinin en üst seviyede salgılanmasını sağlar. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren bebeğiniz sizi daha az emecek ve böylece daha az prolaktin salgılanacaktır.

  *

  Prolaktin hormonunun yumurtlamayı baskılaması için salgılanması gereken miktar kişiden kişiye değişir. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir aile planlama yöntemi uygulamaya başlayın.

  *

  Adet kanamalarınız başladığı andan itibaren bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın.

  Loğusalık dönemindeki (doğum sonrası ilk 6 haftadaki) kanamalar rahimin toparlanma sürecinde meydana gelen kanamalar olarak adet kanaması olarak değerlendirilmezler.

  *

  Altıncı aydan itibaren adet görmemiş olsanız ve bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız dahi emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın.


  Seçenekler

  Tüplerin bağlanması

  Sezaryan esnasında uygulanabilen veya normal vajinal doğumun hemen sonrasında göbek seviyesinden ufak bir kesi ile uygulanabilen kalıcı bir yöntemdir.
  Hemen doğum sonrasında uygulanmadığında, lohusalık dönemi bitiminde rahiminiz eski boyutlara kavuştuğunda laparoskopi yöntemiyle herhangi bir zamanda uygulanabilir.

  RİA (Spiral)

  Normal doğum veya sezaryan sonrasında plasentanın çıkmasını takiben hemen uygulanabilir. Bazı doktorlar sezaryan sonrası uygulama yapmazlar.
  Hemen doğum sonrasında uygulanmadığında RİA lohusalık dönemi bittikten sonra, tercihen adet kanamasının olduğu bir günde takılabilir. Genel olarak RİA hassas gebelik testleriyle gebelik olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda takılabilir.

  Doğum kontrol hapları

  Östrojen ve progesteron hormonunu beraberce içeren doğum kontrol haplarının sütün miktarını azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle bebeğini yalnızca sütüyle besleyen annelerin doğum kontrol hapı kullanması önerilmez.

  Yine doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların ender durumlarda damarsal sorun yaratma ihtimallerinin bulunması nedeniyle, gebeliğin pıhtılaşmayı artırıcı etkilerinin tümüyle silindiği loğusalık dönemi bitimine kadar doğum kontrol hapı kullanılması uygun değildir.

  Vazektomi

  Tüplerin bağlanmasının erkeklerdeki karşılığı olan vazektomi, erkeğe herhangi bir zamanda uygulanabilir.

  Doğum kontrol iğneleri

  *

  Üç aylık iğneler

  Yalnızca progesteron hormonu içerdiklerinden sütün bileşimini bozmazlar. Bu nedenle doğum sonrasında hemen uygulanabilirler. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  *

  Aylık iğneler

  Aynen doğum kontrol hapları gibi östrojen hormonu içerirler. Bu haplar için söylenenler aylık iğneler için aynen geçerlidir.

  Mini Haplar

  Bu haplar sadece progesteron hormonu içerirler ve bu nedenle hemen doğum sonrasında, emziren annelerde de kullanılabilirler. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  Norplant

  Norplant yalnızca progesteron hormonu içerdiğinden sütün bileşimini bozmaz. Bu nedenle doğum sonrasında hemen uygulanabilir. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  Prezervatif

  Erkekler tarafından uygulanan bir yöntemdir.

  Kadın prezervatifi

  Loğusalık bitiminden itibaren kullanılmaya başlanabilir...
   
 4. 11 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 5. ficipi

  ficipi ............... Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.460
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  bu yöntemlerı hepımız bılıyoruz zaten de hansisi nasıl sonuç verıyor onu bılmıyoruz.kanamamı yapıyor taktıran kullanan memnun kalıyr mu bunlar onemlı mesela spiralin kanama yaptığını soyleyen cok kişi var ama bana ıclerınde en mantıklısı o gelıyor.
   
 6. 11 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 7. HAYALKIZ

  HAYALKIZ ece cerenin annesi:) Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  604
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  banada en mantıklısı spirial gelıyor
   
 8. 11 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 9. enemine

  enemine Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  306
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  sprıal taamda ben sezeryen yaptım bana çok zor olur norplant nası bşi acaba
   
 10. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 11. minikpatik

  minikpatik yerim ben seni Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  278
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet norplant nasıl bişimiş
   
 12. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 13. sxuxtlxux gayfe

  sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  106
  yaa kıslar ben doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum

  yasmin kullananız varmı

  yan etkileri nedir?
   
 14. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 15. minikpatik

  minikpatik yerim ben seni Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  278
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  eğer bebek emziriyorsan hap kullanımı sütü azaltıyomuş. Anca 6. aydan sonra kullanın diyorlar ben bebek düşünmeden önce hap kullanıyordum hiç bir yan etkisinide görmedim hem adetimide çok güzel dü<zene koymuştu. Günüm şaşmıyodu valla emzirme dönemim gheçsin yine devam edicem.
   
 16. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : minikpatik
 17. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.