Doğumdan kaç gün sonra sütünüz sağma ihtiyacı duyacak kafazlalaştı?

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve aysun444 tarafından 19 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

19 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : aysun444
  1. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Lütfen bana bişeyler yazın.. 17-18gün önce sezeryanla doğum yaptım, sabahları kalktığımda sütüm iyi oluyor, göğüslerim şiş ama gün içerisinde göğsüm bir tülü yeteri kadar dolmuyor, bunu en çok bebeğimin durup durup emmek istemesinden anlıyorum(çünkü doymuyor), sağınca bakıyorumki meğer çok az süt varmış 10 ml-20ml gibi(tabi emzirme sonrası sağınca) ve nedendir bilmem tekrar dolması bayaa zaman istiyor. Bişeyler yiyip içmem pek kar etmiyor(humana, rezene, diğer süt yapan şeyler vs içiyorum) bebeğimin aç olduğunu biberon maması yapıp verdiğimde hepsini içince anlıyorum.

Sizlerin kaç gün sonra göğüsleri emzirme sonrası sağmaya ihtiyaç duyacak kadar doldu.. Acaba zaman mı istiyor süt üretimimin artması için yoksa benim durumum mu normal değil.. Çok üzülüyorum..

2. 19 Mayıs 2009
  3. Pembemsi

Pembemsi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence öncelikle sakin ol, süt olayı % 50 psikolojik çünkü. bebişine de biberon maması verme bence bebek emcek ki sütün artsın süt emzirmeyle artar. bebişinin doyup doymadığını kilo alımından dr.un söyler sana . bol bol su iç, süt yapıcı şeyler ye, iç ( kuru incir mesela, hoşafını da yapabilrsin) ve unutma senin sütün var ve bebişin doyuyor, başka bir şeye ihtiyacı yok ! güle güle büyüt bebişini bol sütlü günler sana...

4. 19 Mayıs 2009
  5. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Canım ya bikaç defa verdim oda artık çocuk ağlaya ağlaya bi hal olunca, dediğim gibi aç olduğunu o mamayı verince sakinleşip uyumasından anladım, bide belli zaten göğüslerimi elleyince anlıyorum.. incir yiyorum şimdi, İnşallah işe yarar:Saruboceq:

6. 20 Mayıs 2009
  7. esther

esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    canım ya aynı endişeleri hepimiz yaşıyoruz doğumdan itibaren. ama ben hiçbi zaman sütüm çok fazla, sağayım demedim. dolup taşmıyo yani. sadece arada bir sağıyorum iyice boşalsın da süt yapımı hızlansın diye. sağdığımı da içiriyorum. sen neden mama verdin ki? kilo alımı yeterliyse doyuyordur. bunu da tartmadan bilemezsin. bebeklerin gazı olduğu için emme hareketi yaparlar. yani sürekli meme arar gibi. benim oğlum da oyleydi. doymuyo sanıyodum meğer gazdanmış. bence doktor gerekli görmediyse asla verme mama. mamayı içince uzun süre acıkmaz ve emmediği için yeterli süt salgılanmaz. sen bence hep emzir çünkü vücutbebeğin emdiği sürece ona yeterince süt üretir. ama yok doktor diyosa ki kilo alımı yeterli değil. o zaman verirsin mama. bence hemen tartılsın bebeğin.

8. 20 Mayıs 2009
  9. TLAYSI

TLAYSI Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hiç telaşlanma canım, benim kızım 2 aylık, benim de göğüslerim çok yumuşak sanki hiç süt yokmuş gibi ama bebişim emdiği zaman ağzının kenarından taşıyor sütler. ılk ay ben de sütüm bebeğe yetmiyor zannediyordum ama zamanla sütümün arttığını gördüm. Göğsünün yumuşak olması süt olmadığını göstermez, bir de manuel süt pompası ile sağıyosan hiç pek işe yaramıyor olabilir (ben sağdığım zaman tek göğsümden 50ml.zor çıkıyor, sağdıktan hemen sonra emzirdiğimde bile hala süt geliyor o bile bebeği doyuruyor) .

10. 20 Mayıs 2009
  11. KuzeyEge

KuzeyEge Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    Benimde hiç göğüslerim sütten şişmedi hiç akmadı bazen çok yumuşadığı zamanalr bile olmuştur sağmayada bi tek işe başlayacağım için başlamıştım.Canım sakın stres yapma eğer sorun olduğunu düşünüyorsan dr una git ve bebeğini kontrol ettir kilosunu falan zamanla emzirdikçe çoğalacak sütün sonuçta bu süt arz talep meselesi..

12. 20 Mayıs 2009
  13. bircana

bircana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimde genelde sabahları göğslerim çok dolu oluyor ve akşama doğru kızım emdikçe emdikçe sütüm azalıyor ve akşam vakitlerinde hep emmek istiyor bende bu yüzden sütümün yetmediğini düşünüyordum ama yetiyor. bununda tek kanıtı aylık kilo alımı aylık 800gr ile 1200 gr arası alması gerekiyor. maşallah benim bebişim ilk ay 1000 gr , ikinci ay ise 1050 gr aldı. mama verme bebişine dr önerisi olmadan o emdikçe süt yapımı artar. ne kadar çok emerse o kadar çok sütün olur. inşallah benimde altı ay boyunca sütüm yeter tek korkum yatmemesi

14. 20 Mayıs 2009
  15. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    netten takip ettiğime göre, kilo alımı kötü değil, doktora götürsem bir ay bekleyelim öyle görelim diyecektir...
    Ama anlamadığım nokta şu emen bebek yaklaşık 70ml mamayı nasıl içer aç olmasa, ve sonrasında sürekli ağlayan bebek nasıl rahatlayıp uyur, bunlarda aç olduğunun işareti değil mi? Beni telaşlandıran işte bu.

16. 20 Mayıs 2009
  17. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Birde şu var hani diyoruz ya emdikçe süt artar diye evet artar ama aradan zaman geçmesi gerekmiyormu, bomboş memeyi doymak için emiyor ve doymadan bırakmak istemiyor, zaman olmuyorki biraz dolsun göğüs.

18. 20 Mayıs 2009
  19. miskokulum

miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

Beğenildi:
    389
    Ödül Puanları:
    238
    canım 2 saate bir emzirmelisin,eminim süt gelecektir zamanla.Olumsuz düşünme ve mama verme,çok tedirginsen 1 hafta sonra götür,kilosuna baktır.