Doğumun yaklaştığını nasıl anlarsınız?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Doğum başlamadan önce vücudunuz size doğumun yaklaştığını gösteren bazı sinyaller verecektir. Bunlar:

  Bebeğin aşağı inmesi

  Mukus tıkacın düşmesi

  Suların gelmesi

  Rahim ağzının yumuşaması, incelmesi ve hatta bir miktar açılmaya başlaması

  Düzenli ve arası giderek azalan kasılmalar

  Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler

  Braxton Hicks kasılmaları vücudu gerçek doğuma hazırlayan düzensiz kasılmalardır. Hareket ettiğinizde veya yürüdüğünüzde bu kasılmalar hafifler ve gerçek doğum kasılmaları kadar sancı vermez. Braxton Hick kasılmaları daha çok karın bölgesinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları ise çoğunlukla belde hissedilir. Bazen de sadece adet sancılarına benzer kramplı bir sancı hissedilir.

  Doğum başlamadan önce vücudunuz size doğumun yaklaştığını gösteren bazı sinyaller verecektir.

  Bu sinyallerden biri bebeğin aşağı inmesidir. Doğum yaklaşırken bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner ve göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Böylece anne adayı kendisini hafiflemiş hisseder ve nefes alması rahatlar. Buna karşın aşağı inen bebek bu kez de mesaneye baskı yaparak sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulmasına neden olur. Ancak özellikle daha önce doğum yapmış olanlar olmak üzere, pek çok kadında doğuma kadar bu inme gerçekleşmemektedir.

  Doğumun yaklaştığını gösteren bir diğer sinyal de mukus tıkacın düşmesidir. Gebelik sırasında rahim ağzı mukus tıkaç adı verilen ve bebeği dış etkenlerden koruyan sümüğümsü bir yapı ile doludur. Doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı gevşemeye başlar ve bu tıkaç düşer. Halk arasında bu durum nişan gelmesi olarak adlandırılır. Hafif kanlı veya pembemsi renkte olabilir. Nişan gelmesi doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmese de, bir ya da iki gün içinde olacağına işaret eder. Ancak cinsel ilişki veya vajinal muayene de mukoz tıkacı bozarak, doğum başlamadığı halde mukoz tıkacın düşmesine neden olabilir. Öte yandan, parlak kırmızı bir akıntı olması durumunda, tehlikeli bir kanamaya işaret edebileceğinden, derhal doktorunuzu aramalısınız.

  Doğumdan kısa bir süre önce anne adayı bir enerji patlaması hissederek aniden temizlik, dolap içlerinin yerleştirilmesi gibi ev işleri yapmaya başlayabilir. Buna yuva kurma içgüdüsü de denmektedir.

  Tüm bu belirtiler doğumdan günler ve hatta haftalar önce ortaya çıkabilir ve doğumun yaklaşmakta olduğunu gösterir.

  Suların gelmesi ise doğumun başlamakta olduğunu gösteren bir işarettir. Sular ani bir boşalma şeklinde gelebileceği gibi hafif bir sıvı sızıntısı şeklinde de olabilir. Her iki halde de derhal doktorunuzu aramanız gereklidir. Kadınların çoğunda suların gelmesinden hemen önce doğum kasılmaları başlamaktadır, ancak bazı hallerde sular kasılmalardan önce gelebilmektedir. Sular boşaldıktan sonra doğumu geciktirmek mümkün değildir. Amniyon kesesinin yırtılmasının ardından doğum kasılmaları ve sancıları da başlayacaktır. Belli bir süre içerisinde kasılmaların başlamaması durumunda suni sancı verilmesi gerekli olacaktır. Bunun nedeni, suların gelmesi amniyon kesesinin yırtılması anlamına geldiğinden, bebeğe enfeksiyon bulaşma riskinin önlenmesidir. Doktorunuz suni sancıya başlamadan önce ne kadar bekleneceğini sizin durumunuza göre kararlaştıracaktır. Grup B streptokok testlerinde pozitif sonuç çıkmış olması durumunda hemen damar içi antibiyotik uygulanmasına başlanacaktır.

  Son olarak rahim ağzı olgunlaşmaya başlar, yani yumuşar ve incelmeye ve hatta bir miktar açılmaya başlar. Daha önce doğum yapmış olanlarda rahim ağzı doğum başlamadan önce bir ya da iki santim açılabilir. Ancak elbette, vajinal muayene yapılmadan önce anne adayının rahim ağzının ne kadar açıldığını bilmesi mümkün değildir.

  Düzenli ve arası giderek azalan kasılmalarınız başladıysa ve kasılmaların süresi ve şiddeti artıyorsa büyük olasılıkla doğum da başlıyor demektir.

  Ancak bazı hallerde doktor rahim ağzını muayene ederek, sürekli olarak açıldığını ve inceldiğini teyit etmeden doğumun başlamakta olduğunu anlamak mümkün olmamaktadır.