doğurganlık günlerinin belirtileri mutlaka okuyunnn

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve ades_ballibadem tarafından 9 Ekim 2008 başlatılmıştır.

9 Ekim 2008
    Konu Sahibi : ades_ballibadem
  1. ades_ballibadem

ades_ballibadem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    153
    BİLKENT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK MERKEZİ

Adet döngüsü boyunca doğurganlık dönemlerinde rahim ağzından (serviks) gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının biçimi ve kıvamı ile vücut sıcaklığında değişiklikler olur.

- Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı değişir

Vajinada (hazne) çok kıvamlı olmayan, bol, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı olduğu günler (mukus uzaması), gebelik için elverişli günlerdir.

- Rahim ağzının biçimi ve kıvamı değişir

Adet günlerinin bitiminde sert olan rahim ağzı yumurtanın olgunlaşmasından 4 - 5 gün önce yumuşamaya başlar, parmakla dokunulmak istendiğinde vajinanın üst bölümünde hissedilir, yumurtlama olduğu günlerde rahim ağzı iyice yumuşar ve zor ulaşılacak derinliktedir.

Akıntının Niteliğini İzlemeye Dayalı Yöntem

Adet kanaması tam olarak bitince, birkaç gün vajinadan akıntı gelmez. Bu günler “KURU” günler sayılır.

Kuru günlerden sonra yapışkan, koyu kıvamlı ve pürtüklü az miktarda bir akıntı hissedilir. Rengi sarı ya da beyazdır. Bu akıntı bazen fark edilemeyebilir.

Yumurtlama günleri yaklaşırken akıntı artar, kıvamı incelir ve görünümü berraklaşır. İki parmak arasında uzayabilir. Vajinada “ISLAKLIK” olarak hissedilen bu ortamda spermler rahatlıkla 3 - 5 gün yaşayabilir, rahim içine geçer ve yumurtayı dölleyebilirler.

ISLAK GÜNLER DOĞURGAN GÜNLERDİR. GEBELİK İSTENİYORSA DÜZENLİ CİNSEL İLİŞKİDE BULUNULUR, İSTENMİYORSA İLİŞKİYE GİRİLMEZ.

Yumurtlamadan sonra akıntı yine değişir. Azalır, pürtüklü ve yapışkan olur. Vajina da yine KURU hissedilir. Bu ortamda spermlerin hareketleri güçleşir, rahim ağzından geçemezler ve yaşayamazlar.
    .

· Vajinada ISLAKLIK hissedilince cinsel PERFORMANSA başlanır. İNCE KIVAMLI, UZAYAN, BERRAK GÖRÜNTÜLÜ AKINTIDAN SONRAKİ DÖRT GÜN, EN TEHLİKELİ GÜNLERDİR.
    · Tehlikeli günler geçince adet görene kadar olan cinsel ilişkilerde artık gebelik riski yoktur.

Yalnızca vücut ısısını ya da rahim ağzının değişimini izleyerek gebelikten korunma da olasıdır. Ancak bunlar etkililiği daha az olan yöntemlerdir.

TAKVİM YÖNTEMİ
    Standart Günler Yöntemi’nde adet sıklığı 26 ile 32 gün arasında değişen kadınlar adet başlangıcından itibaren 8 (sekiz) ile 19. (ondokuzuncu) günler arasında cinsel ilişkide bulunarak gebelikten sağlanabilir.

2. 9 Ekim 2008
  3. ceyda_79

ceyda_79 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bılgıler ıcın sagol canım ben gebe kalmak ısteyenlerdenım ınsalah denk getırırım zamanı

4. 9 Ekim 2008
  5. ingilizceci

ingilizceci Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bende de bahsedılen o akıntıdan oluo ama yazıda iki parmak arasında uzayan demıs benımkı oyle degıl acaba bı sorun mu var

6. 9 Ekim 2008
  7. loveli

loveli Rabbim koru yavrularımı Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    213
    sağol canım paylaşım valla baka baka şaşı oldum ah bebeğim gel artık annene babana sensiz eksiğiz inşallah her isteyen anne baba olur biz bu ay adet biter bitmez başladık akıntımı takip ediyorum bakalım umarım tutar

8. 9 Ekim 2008
  9. evdefnaz

evdefnaz ﷲ Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    ya ingilizceci bende ingilizceciyim canım benimde uzayan bi akıntım yok alala anlamadım yani

10. 9 Ekim 2008
  11. ades_ballibadem

ades_ballibadem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar 10.günden itibaren süekli akıntınızı kontrol edin çok basit akıntıyı parmağınıza alın iki parmağınızla bastırın ve parmaklatrınızı yavaşca açmaya başlayın uzadığını göreceksiniz,

bu akıntı zaten 1gün geliyor ,kaçırıyor olabilirsiniz

12. 9 Ekim 2008
  13. osmak

osmak Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ya arkadaslar bu akıntı bende 4 gün geldi bu ay neden acaba adetime 7 gün falan ama asırı derece akıntımda war afedersiniz ama iç çamasırım bile cok ıslanıyo ne oldu bu ay bana we en önemlisi bu ay yumurtlama dönemi falan bakmadık tamamen herşeyi unuttuk

14. 9 Ekim 2008
  15. kriegerin

kriegerin benim can oğlum Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    bende adetin ilk gününden itibaren 10-14. günler diye biliyorum
    akıntı kısmı ilginçmiş

16. 9 Ekim 2008
  17. papatya_1979

papatya_1979 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar benimde birkaç aydır akıntım çok oluyor. geçen ay menogon iğnesi ile tedavi gördüm. akıntı çok oldu ama yumurta 16mm de kaldı. hamilelik olmadı yani. hamilelikle ilgili anlatılan tüm akıntılar aynen vardı bende ama neden olmuyor bilmiyorum. gerçi Allahım hayırlısını versin. Hepimiz için...

18. 10 Ekim 2008
  19. farsena

farsena Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Canım Allah gönlüne göre versin.Dua ediyorum sizlere ben de hamile kalamıyorum ama ikinci çocuğuma birincisi 5 yaşında Rabbim isteyen herkese versin!(loveli dileklerim senin için sevgiler)