Doğuştan sünnetli - Peygamber sünnetli ?

Konusu 'Sünnet' forumundadır ve sudeyoncaa tarafından 2 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 1. sudeyoncaa

  sudeyoncaa pozitif ol.. Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.249
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  5 aylık oğluşum var doğum yaptığımda hastanede kaldığım günlerde yeni doğan erkek bebeklerin pipisiyle benim oğlumun pipisinde bir fark oldugunu fark etmiştim yani şöyle onlarınkisi dimdik kalem gibi benim oğkumun ise kıvrımlı kısa topluydu sonra gecen zaman süre içinde gören kadınlar komşular ise bu doğuştan peygamber sünnetli dediler bende ne oldugunu anlamadım nette araştırdım biraz ve böyle birşey gercekten varmış ve bi yerde okudugum kadarıyla tekrar sünnet olmaları gerekmezmiş.. Peki sizce bunun doğruluğu nedir bi bilginiz varmı arkadaşlar merak ediyorum. Gerci bu ayki kontrolumuzde dr sorucam bende bakalım ...:kahve:
   
 2. 3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 3. pikolata78

  pikolata78 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.416
  Beğenildi:
  827
  Ödül Puanları:
  113
  onu bende duydum. doğuştan sünnetli olan bebekler çok. şanslısın işte canım oğluşunun canı yanmayacak.
   
 4. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 5. innuk

  innuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.171
  Beğenildi:
  1.318
  Ödül Puanları:
  238
  Maalesef öyle dğil arkadaşım benim oğlumda aynı durumda ama sünnet olması gerekirmiş. Hatta sünnetin herhangi bir doktora değil çocuk cerrahı yada ürolog tarafından yapılması gerekirmiş. Ufak bir düzeltme işlemi yapacakları için ordaki deride yeterli miktarda olmadığı için normal çocuklardan daha hassas bir durum ayrıca sünnet olmadığı dönemde temizliğine çok dikkat etmek lazımmış.. Off off bende şimdi kararsızım hemen sünnet ettirsekmi beklesekmi diye.. Ama tabi sen önce doktoruyla bir konuş çünkü her bebekte farklı olabiliyor. Benim oğlanında pipisi kısa ve topak gibi duruyor ve derisi köşeli gibi sanki. Sen kesin konuş doktorunla. Ben şimdi narkoza girmesin diye bekliycem lokal anestezi ne zaman yapılabiliniyorsa o zaman yaptıracağım. Çok küçük yaa kıyamıyorum....
   
 6. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 7. Miss.Destiny

  Miss.Destiny Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Annanem ha bire dua ediyor, oglum peygamber sünnetli dogsun diye. O söyleyene kadar bilmiyordum böyle birseyin oldugunu ve duyunca internetten arastirdim. Nereden okudugumu bulamadim ama okudugum yerde bunun bir rahatsizlik oldugu yaziyordu.
  Bebisim dogsun insalah 3 aydan sonra sünnet ettircem :KK46:
   
 8. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 9. innuk

  innuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.171
  Beğenildi:
  1.318
  Ödül Puanları:
  238
  Ay annanen bir alemmiş bunun için dua edilirmi yaa... Bu aslında bir rahatsızlık değil doğum anomalisi diyorlar. Yani bebişe bir rahatsızlık vermiyor ama düzgün sünnet edilmezse şekil bozukluğu vs. olabilirmiş. Birde ilk doğduğunda çişini yapıp yapamadığını kontrol etmek için torba gibi bişe taktılar ucuna. Neyseki bir sorun çıkmadı rahatsız eden bişe yok yani..Bizimki genetikmiş oğlumun amcasında da varmış. (kayınvalidem amca pipili oğlum diye seviyor kafamçokkarıştı )
  Sende oğluşunu sağlıkla al kucağına inşallah bizim gibi kararsız kalmazsın sünnet konusunda
   
 10. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 11. Miss.Destiny

  Miss.Destiny Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Benim annanem alem ama senin kayinvaliden de hiç asagi kalmaz masallahh, ne güzel seviyormus oglunu öylee kaydirigubbakcemile3 Saol güzel dileklerin için canimm :KK46:
   
 12. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 13. innuk

  innuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.171
  Beğenildi:
  1.318
  Ödül Puanları:
  238
  Ay sorma çok gülüyorum. Bazen herkesin yanında söylüyor. Kaynım utanıyor zavallı. Ama işte anlatamazsın ki ona göre övünülecek bişe.:roflol:
   
 14. 2 Mart 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 15. Zeliha

  Zeliha Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.361
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ilk başlarda neler olur bilmiyorum ama benim eşim peygamber sünneti ile doğmuş bir sorunu yok şükür ki ama biliyorum tekrar kesin sünnet ediliyor çünkü peygamber sünneti yarımmış.  Halk dilinde peygamber sünneti veya yarım sünnet...

  Peygamber sünneti ya da yarım sünnet olarak da bilinen hipospadiyas erkek çocuklarda görülen doğumsal bir anormalliktir. Bu çocuklar ameliyat öncesinde asla sünnet ettirilmemelidir. Hipospadyasın tedavisi cerrahidir. ıdeal tedavi yaşı 6 ay ile 1 yaş arasıdır, geciktirilmemelidir.

  Erkek çocuklarda cinsel organlarının ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, penisin alt yüzeyinde bir yere açılması şeklindeki anormalliğin ismi tıp dilinde hipospadyastır. Böyle çocuklar adeta yarım sünnet olmuş gibi doğarlar, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve penisin altından yaptıkları farkedilir. En uçta deliğe benzer bir görünüm olsa bile burası kördür ve idrar buradan gelmez.

  Hipospadyas, oldukça sık rastlanan bir doğumsal anormalliktir. Ortalama 150 erkek çocuktan birisinde bulunur. Ailevi geçiş vardır ve hipospadyaslı babaların çocuklarında görülme riski fazladır.

  Peygamber sünnetli veya yarım sünnetli çocuklar

  Halk arasında peygamber sünnetli veya yarım sünnetli deyimleri hipospadyaslı çocuklar için kullanılır. Gerçekten böyle çocuklarda hem idrar deliği uçta olmaz, hem de alt yüzde sünnet derisi olmaz. Sünnet derisi penisin sırtında yarım olarak yaratılmıştır ve penisin baş kısmını örtmez. Peygamber sözcüğü elbette olumlu bir ifade taşıdığı için, bu durumun bir lütuf olduğu düşünülmemelidir.

  Böyle çocuklarda sünnet derisi adeta bir horoz ibiği gibi penisin sırtında toplanmıştır. Peygamber sünneti deyimi olumlu izlenim bıraksa da, bu durum bir lütuf değil tam tersine hipospadyas anomalisinin bir parçasıdır. Pratik olarak her hipospadyaslı çocuk aynı zamanda yarım sünnetlidir.

  Nasıl farkedilir?

  Dikkatli anne-babalar sünnet derisinin yarım şeklini farkederler ve bu durumun anormal olduğunu düşünerek çocuk hekimlerine başvururlar.

  Bazen idrarın uçtan fışkırmadığını, altta bir delikten yapıldığını farkederler. ıdrarın yapıldığı delik çoğunlukla uca yakın olsa da bazı çocuklarda hatalı delik torbaların arasında veya anüsün önünde bile olabilir. Böyle çocuklar çişlerini aynı kız çocukları gibi yapabilirler.

  Hatalı idrar deliği olması gereken yerden, yani penisin ucundan ne kadar uzaktaysa anormallik o denli ağır olur. Bazen de cinsel organdaki eğrilik anne-babaların dikkatini çeker.

  Çocuk sahibi olabilirler mi?

  Yanlış tedaviler uygulanmazsa hipospadyaslı çocuklar da ileri de çocuk sahibi olabilirler. Özellikle eğriliğin tam düzeltilmesi, hem çocuk sahibi olma yönünden hem de cinsel münasebette sorun olmaması yönünden çok önemlidir. Ancak zamanında ve modern cerrahi tedaviler ile yapılan müdahale ile bu sorunlara karşı tam düzelme sağlar.

  Diğer sorunlar neler?

  Hipospadyaslı çocukların yüzde 10 kadarında hatalı delik dar olur. Böyle vakalar incecik işerler ve çişlerini bitirmeleri uzun zaman alır. Tedavi edilmezse bu darlık nedeni ile böbrekler bozulabilir. Ayrıca hipaspadyaslı çocuklar bu olayı farkettiklerinde ciddi psikolojik rahatsızlıklar gelişebilmektedir.

  ıdeal tedavi yaşı nedir?

  ıdeal ameliyat yaşı 6 aylık ile 1,5 yaş arasıdır. Bu yaştaki çocuklarda hem ameliyat, hem ameliyat sonrası bakım büyüklere oranla çok daha kolaydır. Ayrıca bu yaşlarda ameliyat edilerek tedavi olan hastalar ileride başlarından böyle bir olay geçtiğini de hatırlamazlar. Bu da önemli bir avantajdır. Bu yaşları kaçırmış olan çocuklarda ise daha fazla bekletmeden bir an önce ameliyat yapılmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur.

  Hipospadyas ameliyatının hedefleri

  Cerrahi tedavideki ana hedefler 4 tanedir:

  * Eğriliği tamamen düzeltilmiş, özellikle sertleşme olduğunda tam düz bir penis.

  * Pipinin tam ucundan karşıya doğru fışkırtarak işeyebilme.

  * Dış görünüm olarak sünnetli bir çocuk görünümünü elde etme.

  * Böyle bir anormalliğin olduğunun farkına varmadan küçük yaşta tedavi.

  Asla sünnet yapılmamalı!

  Bu çocukların ameliyatlarında yarım sünnet derisi çok işe yarar. Öncesinde bu çocuklar asla sünnet ettirilmemelidirler. Ameliyatın bitiminde zaten sünnet de olmuş olurlar.

  Ameliyatı çok mu zor?

  Ameliyat, hayati risk taşımasa da son derece hassas ve ince bir iştir. Büyüteçli gözlüklerle, özel iplikler kullanılarak bu işte uzmanlaşmış çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Tecrübenin rolü o denli önemlidir ki, yurt dışında işlerinin büyük bir bölümü sadece bu ameliyatları yapmak olan hipospadyologlar vardır. Tecrübeli ellerde genellikle tek ameliyatla netice almak ve düzgün görünümlü penisler elde etmek mümkündür. Çok nadir olarak ikinci ameliyat gerekir. Ameliyat esnasında, eğrilik varsa düzeltildikten sonra çoğunlukla sünnet derisi kullanılarak idrar borusu uca kadar uzatılır. Çocuk böylece sünnet de olmuş olur.

  Ameliyatın kendisi gibi, ameliyat sonrası bakımın da birçok incelikle dolu olduğu unutulmamalıdır. Uygun modern yöntemlerle yapılan ameliyat sonrası da, ameliyat kadar rahat ve başarılı geçebilir. Hastalar genellikle bir gece hastanede tutulduktan sonra evlerine yollanılır. Yaklaşık 10 gün içinde ameliyatın başarısı anlaşılır.
   
  Son düzenleme: 2 Mart 2010
 16. 5 Mart 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 17. PleaseTryAgainLater

  PleaseTryAgainLater oglumm - kizimm Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.943
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ediliyor arkadşlar benim antalyadaki karşı komşumun oğluda doğuştan sünnetliydi ve tekrar sünnet oldu mutlaka dr.a götürün bence yaşı geldiğinde olmalımı olmamalımı dr. söylesin şimdiki karşı komşumunda oleymiş bikaç ay önce amelliyat oldu çocuk tıkanıklık yapmış...
   
 18. 24 Mart 2010
  Konu Sahibi : sudeyoncaa
 19. mardavci

  mardavci Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim oğlumda peygamber sünnetli doğdu bunu araştırdığım da çok ürktüm çünkü bunun 3 şekli varmış bizim ki allahtan en iyisiydi yani ikinci delik normal idrar deliğine en yakın şekli o yüzden ameliyatın başarı şansı daha yüksekmiş ki bu ameliyatlarda başarısız olması durumunda malesef ikinci ameliyat daha zor oluyo .lütfen ihmal etmeyin 1,5 yaşından önce yapılması gerekiyor eğer fark ettiyseniz çocuğunuz ereksiyon olmuyodur allah korusun cinsel kimliği belirsiz çocuklar bu şekilde doğup tedavi edilmeyen yada geç tedavi edilen çocuklar.biz yaptırdık şimdi çok sağlıklı