doktordan BOTOX ve DOLGU uygulamaları Hk.

Konusu 'Cilt Estetiği' forumundadır ve drbeauty06 tarafından 8 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  8 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 1. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar 6 yıldır binlerce botox ve dolgu uygulamış bir hekim olarak sorularınızı burada cevaplamaya çalışacağım,
  dilerseniz ilk olarak botoxdan biraz bahsedelim,
  botox pek çok insanın yanlış bildiği gibi yılan zehiri değil, clostridium botilinum isminde tetanoz mikrobuyla aynı türden bir bakterinin toksininden elde edilen ve genelde bozulmuş konservelerde ortaya çıkan bir nevi gaz halinde maddedir,bu maddenin uygun dozlarda serum fizyolojik ile sıvı hale geçirilmesi ve hastanın istenilen bölgesine yapılan enjeksiyonu ile bu bölgedeki sinir kavşağında bir nevi elektriki iletimi durdurup kırışıklığa sebep olan cilt altı küçük kasların kasılmasını bloke eden ve bu etkiyi en fazla 4 ila 9 ay arası sürdürebilen bir işlemdir.
  Bu toxin ancak çok gelişmiş laboratuvarlarda hazırlanabildiği için dünyada sadece birkaç firma tarafından üretilebilmektedir.
  bu firmalardan en önde geleni ve estetik anlamında en tercih edilen ve en uygun olduğu düşünüleni Allergan firmasının ürettiği BOTOX isimli üründür ,yine DYSPOR adında bir başka üründe ülkemizde mevcut ancak bu ikinci ürün daha çok terleme tedavilerinde tercih edilmekte yüz uygulamalarında çok tercih edilmemektedir.
   
 2. 8 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 3. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Botox işleminde önemli olan maske gibi donuk bir yüz oluşturmak değil doğal ve başkalarınca çokta anlaşılmayacak vede minimum dozla sonuç elde etmektir.
  genelde yüz bölgesi için uygulanacak doz maximum 50 ünite olmalı sonraki uygulamalarda ihtiyaç azalacağı için 40 ünitelere düşülmelidir.
  Botox uygulatacağınız kliniklerde özellikle allergan firmasının orjinal molekül ismi olan BOTOX markasının kullanılmasına dikkat edin,mümkünse ilaç sizin yanınızda açılıp hazırlansın yani şırıngalara önceden çekilmiş olmasın çünkü bu ilacın etkinliği ilk dört saatte en yüksek sonra giderek azalmakta,firma ilk yıllarda ilaç sulandırıldıktan sonra ilk 4 saatte kullanılmalı derken şuanki prospektüste dolapta 2-8 derecede olmak şartıyla hazırlanmış ürünün 1 hafta kullanılabileceğini belirtmekte ancak yine kendi tecrubelerim ve uygulamalarımda kutudan 100 ünite çıktığı için iki hastayı aynı anda eşleştirerek ilacı ilk bir kaç saatte kullanmaya özen gösteriyorum.6 yıl önce ilk botoxunu yaptığım hastalarıma artık yılda 1 uygulama yapıyorum ve yeterli oluyor,yine bu hastalarımın dış görünüşleri 6 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda
   
 4. 8 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 5. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Dolgu uygulamalarında tavsiyelerime gelince öncelikle kalıcı dolgu maddelerini tercih etmemeniz yönünde olacaktır ,bu ürünler hakkında ve gelecekte oluşturabileceği komplikasyonlar hakkında tambir fikir birliği vede yeterli çalışma henüz yok,bu aşamada cildimizdede var olan ve bakterilerce laboratuvar ortamında üretimi sağlanan doğal dolgu maddesi olan hyalüronic asitler öncelikle tercih edilmelidir.bu ürünler 6-12 ay arasında kendi dokumuzla tamamen kaynaşır ve tamamına yakını erir ,yine amerikan ulusal gıda ve ilaç dairesinin (FDA) onayından geçmiş sonuçları hakkında daha fazla konsensus oluçmuş ürünlerdir,kalıcılığının uzun olması biraz hekim tecrubesine bağlıdır,tecrubeli ellerde daha az dozda daha uzun ömürlü sonuçlar elde edilir biraz tecrubesiz ellerde ürünün daha derine enjeksiyonu kalıcılığın daha az olmasına ve beklenenden daha fazla ürün harcanmasına dolayısı ile maliyetin yükselmesine sebep olacaktır, özellikle dudak gibi daha iddealı bölgelerde bir seferde tüm dolguyu kullanmak yerine 2/3 dolguyu enjekte edip hastanın 1 hafta kullanmasını ve gözünün alışmasını beklemek sonra gerekirse dozu yükseltmek mantıklı olacaktır,yine uygulamalarda yaradılışımızda var olan kanalların çok fazla doldurulmaması ,güneşin ve yer çekiminin etkisi ile oluşan kırışıklıkların ve doku kayıplarının yerine konulması ile yetinilmesi ön planda olmalıdır.
  Dolgu maddelerindede öncelikli önerim botoxuda üreten allergan firmasının JUVEDERM isimli dolgu maddesi sonraki önerimde en çok bilinen markalardan RESTYLANE isimli üründür.
  Yine hacim kazandırmak yerine tüm yüzde ince kırışıklıkları yok etmek cildin nem dengesini 6-12 ay sağlamak ve en önemlisi foto hasara bağlı yani güneş ve benzeri lekeleri ciddi anlamda gidermek için kullanılan ve kendinden otomatik şırıngası ile tüm yüze uygulanan RESTYLANE VİTAL isimli ürün tüm dünyada son yıllarda tercih edilen bir işlemdir
   
 6. 14 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 7. resigned

  resigned Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  712
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  Siz Anakara'dasınız. Ben de botox düşünüyorum da; ağız kenarında da uyulanıyor mu? Uygulandığı yerde kan dolaşımını engellediği için parşömen kağıdı gibi bir görüntü ortaya çıkıyormuş, doğru mu acaba? Bana ücreti ve yeriniz hakkında özelden bilgi verebilir misiniz?
   
 8. 17 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 9. fatale

  fatale beyazkedivekozmetik.blogs Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.575
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  belki biraz alakasiz bi soru olucak ama bu dolgu maddeleri goguse buyutme amaçli uygulanabilir mi ?
   
 10. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 11. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  botox işlemi yüz bölgesi için genelde alın,göz kenarı,kaş arası ve göz altı bölgelerinde uygulanır ağız kenarında ve dudak üstünde genelde dolgu enjeksiyonları daha güzel sonuçlar verir ancak doktor muayenesi bu konuda net açıklama için şart,ciltte kandolaşımını etkileyecek yada parşömenleşmeye yol açacağı şeklindeki bilgi doğru değil,sayısız dolgu ve botox tecrubelerimle bu şekilde bir sonucada şahsen rastlamadım,6 yıl önce botox uygulamaya başladığım ve ilk seneler yılda 2 kez son 2 yıldır yılda 1 kez botox uyguladığım hastalarımda dahi sonuçlar hala çok güzel hatta bir hastam 2004 yılında 48 yaşında ilk uygulama görüntülerini 6 yıl sonra karşılaştırdık ve 54 yaşında olmasına rağmen şuan o anki fotograflarından daha iyi ve fresh bir görüntüsü var ve hasta çok memnun!ancak şu unutulmamalı botox ve dolguda uygulamacı hekimin tecrubeside çok önemli,fiyat konusuna gelince ortalama 40-50 ünitelik BOTOX Allergan firmasına ait ürünün uygulaması 400-500 tl ancak bazı hastalarımız için 20 -30 ünitelik uygulamlarda yeterli olabilmekte ve fiyat bu doğrultuda belirlenmektedir
   
 12. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 13. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  son dönemlerde bu amaçla bazı firmalar dolgu maddeleri piyasaya sundular ancak kişisel görüşüm ve izlediğim uygulamalar,göğüs protezlerinin hem fiyat hemde sonuçlar anlamında daha tatminkar olduğu yönünde ,ayrıca bu dolgu maddeleri genellikle tekrar tekrar uygulama gerektirmekte,size tavsiyem klasik silikon olarak bilinen yöntem olacaktır,bu operasyonlarda hastanın beklentileri doğrultusunda protezlerin büyüklüğüde seçilebilmekte
   
 14. 29 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 15. XSXaXSXKxixN

  XSXaXSXKxixN Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Geçenlerde bir güzellik merkezine gittim cillt bakımı için.
  Botox'da uygulanıyordu bugüne kadar uygulatmadığım için hiç sormamıştım merakımdan fiyat almak istedim.
  Tüm bölgeler için 500 tl dediler
  Bu fiyat botox için normal ama benim kafamı karıştıran bana bölgesel fiyatda verdiler.
  Mesela kaş kaldırma 150 tl , alın çizgileri 200 tl , kaz ayakları 200 tl dediler.
  Bende şaşırdım ben sadece kaş kaldırtsam geri kalan botox ne olacak onuda başkalarınamı kullanacaksınız o zaman beklediği için etki süreside düşüyormuş dedim.
  Dermatolog hayır kutuyu yanınızda açıyoruz gerektiği kadarını uyguluyoruz dedi.
  Bende geri kalan o zaman ziyan oluyor atıyorsunuz deyip gülünce yok onuda başkalarına uyguluyoruz dedi :KK70: Çok pis kelime oyunu yaparım :))
  Şimdi benim merak ettiğim başkası için açılan botox'un bende bölgesel olarak uygulanması problem değil ama bu 4-6 ay denilen etki süresini olumsuz etkilermi eğer etkilerse kaç ayda eski haline geri döner ?
  Bir diğer sorumda forumumuzda kaşlarını juvederm ile kaldırtan bir arkdaşımız var bir kaç cerraha sormuştum birisi hiç mantıklı değil yapıldığını ilk defa duyuyorum dedi bir diğeride kaldırma efekti yapılabilir dedi çelişkili ifadeler.
  Net'de çok azda olsa kaş kaldırmayla ilgili juvederme ait uygulama videoları mevcut ve sitesindede yapıldığına dair animasyon var.
  Sizin deneyiminize dayanarak böyle bir uygulama yaptınızmı eğer yaptıysanız botox'a nazaran nasıl durur ve dolgu efekti ile kaşları botox kadar kaldırmak mümkünmüdür ?
   
 16. 30 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 17. lamia34

  lamia34 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.244
  Beğenildi:
  49
  Ödül Puanları:
  148
  Merhabalar. Ben 27 yaşındayım. Normalde yüzümde kırışıklık yok ancak; güldüğüm zaman göz altılarımn eskiye nazaran daha çok kırıştığını görüyorum ve bunların zamanla yerleşip kırışıklık oluşturmasından endişe ediyorum. Kırışıklık oluşumunu engellemek için botoks yaptırmam doğru olur mu yoksa bir kaç sene daha beklemem daha mı uygun. Cevabınız için şimdiden teşekkürler
   
 18. 30 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : drbeauty06
 19. drbeauty06

  drbeauty06 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  öncelikle botox ile ilgili sorunuzu cevaplayayım,botox mümkünse sizin yanınızda açılsın ve kullanılsın ozaman en yüksek etki elde edilirki benim tecrubelerim en az 6 ay etki gayet yeterli oluyor sonra giderek azalıyor ancak sizden önce hazırlanmış bir botoxun etkisi saatler içerisinde azalmaya başlar ve ortalama 7-10 günde tamamen kaybolur dolayısı ile uygulandığı süre ile hazırlandığı süre arası nekadar artarsa etki ve kalıcılık odenle az olur yinede en kötü ihtimalle 3-4 ay gider! ben yıllar içerisinde belirli bir hasta portföyü edindiğim için genelde hastalarımı aynı anda eşleştirme şansını buluyorum fakat 1 gün beklemiş botoxuda kullandığım nadirde olsa oluyor botox da en önemli olan allergan firmasının orjinal ürünü olan BOTOX markasının tercih edilmesi ve mümkünse önceden uygulamalarını gördüğünüz olabildiğince tecrubeli hekim arkadaşları tercih etmenizdir,yinede bazı hekim arkadaşlar gibi bu işi çokta zor gösterip abartmayayım sonuçta temel kurallara dikkat eden her hekim botoxu kolaylıkla uygular gayet güvenilir kolay ve etkisi tatminkar bir işlemdir,
  gelelim dolgu ile kaş kaldırma olayına burada yapılan işlemi kaş kaldırma değilde kaşın bulunduğu hattın biraz üzerini çizgi şeklinde doldurarak botoxdanda faydalanıp yeni bir kaş kavis ve çıkıntısı elde etmek olarak değerlendirebiliriz,tecrubeli ellerde güzel bir yöntemdir ancak doğallığı sağlamak biraz zor olabilir öncelikle botox ile kaş kaldırmayı denemek, gerekirse dolgudan yardım almak düşünülebilir.