Doktordan öğün bilgileri tarifler..

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve NHLTLG tarafından 5 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 1. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  BEBEKLERDE EK GIDALAR İLE BESLENME


  -4 - 6 aylar arası, bebek beslenmesinde çok önemlidir. Çünkü bu zaman aralığı bebeğinizi katı yiyeceklerle tanıştırmak için en uygundur.
  -Artık bebeğiniz hızla büyüyor ve buna bağlı olarak besin ve enerji ihtiyaçları da artacaktır. Bu dönemde, meme ya da biberonla normal beslenme sonrasında bile mama istediğini ve doymamış olduğunu fark edeceksiniz. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunu gösteren belirtilerdendir. Bu dönemde anne sütü varsa mutlaka devam etmelisiniz. Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz.
  -Ek gıdalara başlama zamanı 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır.
  - Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir.
  Bebeğiniz katı besinlerle tanıştıktan sonra her öğünde aldığı katı besin miktarı gittikçe artacaktır.
  -Bu dönemde bebeğinize çok seçenek sunarsanız, zengin çeşitlerle beslenmeye alışır ve yeni tatlara karşı tepki göstermez.
  - İstediği kadar yemesine izin veriniz. Hiçbir zaman zorlamayınız.
  -Yemek zamanları bebeğin kişilik gelişimi ve ruh sağlığı içinde önemlidir.

  KATI GIDALARA ERKEN YA DA GEÇ BAŞLAMANIN ZARARLARI

  -Erken başlanılırsa ishal ve alerjik hastalıklar artabilir. Annenin sütü azalabilir. Zayıflık ve aşırı beslenme gibi sonuçlar olabilir.
  -Geç başlanılırsa büyüme geriliği,bağışıklıkta azalma, ishal,vitamin eksikliği görülebilir.
  -Bebeğinizi katı besinlerle tanıştırmak için en uygun zaman 4 ile 6 ay arasıdır.

  BEBEĞİNİZ EK GIDA ALMAYA HAZIR MI?
  -Bebeğiniz 4-6 ay arasında ek gıda almaya hazırdır. Ancak her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman birbirinden farklıdır. Bazı bebekler üç aylık iken katı gıdalar almaya hazır duruma gelmesine karşın, dil atma refleksi genellikle dördüncü aydan itibaren
  kaybolmaya başlar. Aslında emme işlevinde önemli bir rolü olan bu refleks yüzünden bebek, ağzına sokulan her şeyi; kaşığı, yiyecekleri dili ile itmeye çalışır.
  -Beslenme sırasında bebeğiniz başını sağa-sola çevirir veya ağlarsa lütfen onu zorlamayınız. Katı gıdalara her ikinizin de zevk alacağı, mutluluk duyacağı bir dönemde başlamanız, herhangi belirli bir zamanda başlamaktan çok daha önemlidir. İstemiyorsa zorlamayınız, emzirmeye ve ya biberonla beslemeye 3-4 gün daha devam ettikten sonra tekrar deneyiniz.
  -Bebeğiniz tatmadan ve yutmadan önce yeni yemeğine belirli aralıklarla bakar, dokunur ve koklar. Bu nedenle yapılacak en iyi şey bebeğinize yeni yemeğini bir kaç gün tanıtmanızdır.
  -Bebeğinizi beslenme saatlerinde yüksek bir sandalyede oturtup besleyiniz. Böylece sandalyeye oturduğunda beslenme saatinin geldiğini anlayacaktır.
  -Yemeğini hazırlarken onun dikkatini çekmek için bebeğinizle konuşun ve hazırladığınız yemekleri ona da gösteriniz. Böylece yemek saatlerini daha eğlenceli bir duruma getirebilirsiniz.
  -Bebeğinizin ifadelerini ve davranışlarını izleyiniz. Yemek istemedikleri zaman bunu çeşitli şekillerde ifade ederler; örneğin, ellerini kaldırırlar, başka tarafa döner, yüzlerini
  buruştururlar, kafalarını sallarlar ya da ağızlarını açmazlar.
  EK GIDA ALMAYA HAZIR OLDUĞUNU GÖSTEREN BELİRTİLER
  -Sık sık anne sütü ister ve daha çok süt için ağlaması. Bazı bebekler geceleri sık uyanırlar.
  -Başını tamamen rahatça dik tutarak oturabilmesi
  -Parmakları ile tuttuğu nesneyi ağzına götürebilmesi.
  -Yiyeceği gözleri ile takip edebilmesi ve yiyecek verilince ağzını açması.
  -Ağzına verilen yiyecekleri dil ile dışarı atma refleksinin kaybolmaya başlaması.
  -Dudaklarına kaşık değdiği zaman, ağzını açmasıyla beraber dilini dışarı doğru çıkarmaması.
  -Isırma, çiğneme-yutma hareketlerinin birbiri ile uyumlu ve sıralı hale gelmesi
  -Başlangıçtaki emme şeklinin daha olgunlaşması ve emmenin adeta bir sıvı içiyormuş gibi güçlenmesi.
  -Diş çıkarmaya başlaması.
  KATI BESİNLERE BAŞLAMAK İÇİN UYGUN ZAMAN
  • Zamanlamayı doğru seçiniz. Eğer emziriyorsanız, sütünüzün en düşük seviyeye geldiği zaman denemelisiniz. Bu genelde sabah veya öğlen saatleridir. Bebeğinizin huysuz ve yorgun olduğu bir zamanı tercih etmemelisiniz
  • Yeni beslendiyse denemeyi erteleyiniz.
  • Beslenme saatini diğer işleriniz arasındaki 5 dakikalık süre içerisine sığdırmaya çalışmayınız.
  • Bebeğiniz çok hareketli, yerinde durmuyor ve oturmuyor ise bir yandan dizlerini tutup bir yandan da ağzına yabancı bir madde sokmaya çalışmayınız.
  • Bebeğe kaşıkla besini vermeden önce masaya veya mama sandalyesine bir parça yiyecek koyunuz ve besini tanımasına izin veriniz.

  KATI BESİNLERE NASIL BAŞLANMALI

  -Bebek kaşıkları bile bu dönemdeki bebekler için fazla geniş olabilir. Bu yüzden küçük çay kaşıklarını deneyebilirsiniz. Yarım çay kaşığı ile başlayınız ve beslenme boyunca onunla konuşarak yardımcı olmaya çalışınız.
  - Katı gıdaları yutmayı başarıncaya kadar miktarı her gün bir iki çay kaşığı arttırarak veriniz ama beslenme öğünlerini çok yavaş artırmalısınız.
  - Katı gıdalarla beslenmeye başladığınızda yiyeceklerin çoğunu geri çıkaracak, bir kısmı yüzüne bir kısmı önlüğüne bulaşacaktır.

  -Katı gıdalara geçiş dönemini kolaylaştırmak için şu yöntemi deneyebilirsiniz: Bebeğinize önce biraz süt (anne sütü veya hazır mama) verdikten sonra az bir miktarda katı gıdayı yarım çay kaşığını geçmeyecek şekilde veriniz ama öğününü yine süt ile bitiriniz.

  KATI BESİNLERE BAŞLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ
  -Ek gıdaları bebeğe uygun bir kaşıkla ya da bardakla veriniz, biberon kullanmayınız.
  -Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.
  -Yutmasını kolaylaştırmak ve ek gıdanın akciğere kaçmasını engellemek için ek gıda verirken onu kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik olarak tutun.
  -Besinlerdeki doğal tatlara alışmalarını sağlayınız.
  -Bebeğiniz için hazırladığınız besinlere katı yağ, şeker, tuz ve baharat katmayınız.
  -Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak, pürtüksüz yarı sıvı olanları seçiniz.
  -Her yeni gıdaya tek-tek ve yavaş-yavaş başlayınız, az miktarda başlayıp (1-2 çay kaşığı) her gün arttırınız. 4-5 gün aralıklarla yeni besinleri deneyiniz.
  -Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyiniz, yeniden denemek için bir süre geçmesini bekleyiniz.
  -Yeme hızı bebek tarafından belirlenmelidir.
  -Beslemeden önce bebeğin kaşıktaki yiyeceğe ilgi göstermesini bekleyiniz.
  - Bebeğiniz isterse yiyeceği besini elleyerek tanımasına izin veriniz.
  -Zamanla bebeğinizin kendi kendine yemesine izin veriniz, bu onun özgüvenini artırır.
  -Ek gıdalara başladıktan sonra da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam ediniz.
  -Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Fazla ısrarcı olmayınız.
  -Çocuğunuza bir yaşını doldurana kadar inek sütü vermeyiniz. Erken yaşta verilen inek sütü çocuğunuzda alerji ve kansızlık yapar.
  Çocuğunuzu kansızlıktan korumak için demir yönünden zengin et, yumurta, mercimekli baklagiller, pekmez gibi ek gıdalar vermeye özen gösteriniz.
  -Çocuğunuza vereceğiniz ek gıdaların A vitamini açısından da zengin taze sebze ve meyve olmasına dikkat ediniz. Özellikle hastalıklardan korumasına yardımcı olacaktır.
  -Hazırladığınız gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyiniz.
  -Konserve, dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekleri, hazır meyve suları ve kolalı içecekleri, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinleri bebeğinize asla vermeyiniz.
  -Üç yaşın altındaki çocuklar günde altı öğün beslenmelidir.
  -Çocuğunuz ile birlikte sizin de yemeklerden tatmanız onun iştahını artıracaktır. Çocuklar kalabalıkta yemek yemeyi severler.
  -Bebeklere pişmemiş havuç, sosis, fındık- fıstık, çekirdek, üzüm gibi küçük kuru yemişler vermeyiniz. Nefes borusuna kaçarak boğulmaya ve akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.

  KATI BESİNLERİ YEMEK İSTEMEZ İSE
  -Katı yiyeceklere yeni başlayanlar doğal olarak yeni tatlara ve katı beslenmenin yöntemine değişken bir davranış gösterirler. Bir hafta isterler, diğer hafta istemeyebilirler. Böyle bir durumda şu yöntemleri deneyebilirsiniz.
  Kaşık olarak parmak ucunuzu kullanın:
  - Bebekler kaşığa nazaran parmakları daha hoş karşılarlar. Bir parça sebze ya da meyve püresini parmaklarınıza koyun ve bunu oradan emmesine izin veriniz. Bu şekilde rahat yemeyi öğrendikten sonra, bir miktar yiyeceğini dilinin ucuna yerleştiriniz. Böylece zamanla dilinin ucundaki yiyeceği geriye doğru boğazına atarak yutmayı öğrenebilir.
  Plastik kaşık deneyiniz:
  - Metal kaşıklar soğuk hissi verebilir, bebeğinizin dikkatini çekerek yemesini engelleyebilir.
  Yemesi için zorlamayınız:
  - Bebeğinizi beslemenizdeki amaç, ona yeni tatlar ve yeme yöntemlerini tanıtmaktır. Bu süreçte, bebeğiniz sık sık iki ileri bir geri şeklinde gelişme gösterecektir. Zaman zaman bebeğinizin katı yiyecekleri reddetmesi beklenen, normal bir tepkidir. Bu gibi olaylarla karşılaştığınız da ek besinleri vermeyi başka bir gün deneyiniz. Bebeğiniz hazır olduğunda yiyecektir.
  KATI BESİNLERE BAŞLARKEN ALLERJİ

  -Katı yiyeceklere geçişte bebeğiniz yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. İnek sütü, yumurtanın beyazı, balık, fıstık, turunçgiller bebekler de en çok alerjiye neden olan yiyeceklerdir. Bebeğinize yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtmalı ve yeni bir yiyeceği vermeden önce 3-5 gün beklemelisiniz, böylece yeni maddelere karşı reaksiyonları fark edebilirsiniz. Eğer ailenizde sık alerji öyküsü var ise o zaman daha çok dikkat etmeniz gerekir. En sık görülen alerjik reaksiyon belirtileri:
  -Deride kurdeşenlere benzer kızarıklıklar ve lekeler
  -Ek besin yedikten hemen sonra kusma
  -Yemek ten birkaç saat sonra ishal
  -Dışkısında kan
  - Nefes almada zorluk
   
 2. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 3. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  EK VıTAMıN VE MıNERALLER

  -Hazır mamalar gerekli bütün vitamin ve mineralleri içerdiğinden bunlarla beslenen bebeklere ek bir vitamin vermeye gerek yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeklere D vitamini verilmeye devam edilmesi gerekir.

  EK BESıN HAZIRLAMA
  Meyveler
  -Mevsimine göre elma, muz ve şeftali tercih edilen başlıca meyvelerdir. Elma ve şeftali gibi meyvelerin suları taze olarak 1-2 çay kaşığı miktarından başlanarak verilir ve yavaş-yavaş arttırılır. Meyvelerin vitaminlerinin kaybolmaması için mikser yerine cam rende kullanılmalıdır.
  -Portakal, mandalina, limon bazı çocuklarda gaz, karın ağrısı ve alerjilere yol açabilmektedir. Bu sorunlar görülmezse bu meyve suları verilebilir. Sorun yaşanırsa bu meyve suları 4. aydan sonra verilmeye başlanır.
  -Meyve suyuna başlandıktan bir iki hafta sonra meyve püre halinde verilebilir. Meyve sularına şeker eklenmemelidir.
  Elma
  -Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur ve cam rendede rendelenir. Temiz bir tel süzgeç veya tülbentle süzülerek suyu elde edilir. Önce suyu bebek alıştıktan sonra püresi yedirilir.
  Muz
  -Çatalla veya makinede püre şekline getirilir. ıstenirse, portakal veya elma suyu ile biraz sulandırılabilir.
  Şeftali
  -Şeftali yıkanır, kaynar sudan geçirilir, kabuğu soyulur, dilimlere ayrılır, çatalla veya makinede püre şekline getirilir. Tülbentten suyu sıkılır. Su veya püre olarak verilir.
  Portakal
  -Suyu sıkılarak verilir.
  Sebzeler
  -Meyve pürelerine başlandıktan iki hafta kadar sonra öğle menüsünde verilmek üzere sebze çorbalarına başlanır. Patates, havuç, pirinç veya irmik ile taze sebzelerden günlük olarak hazırlanır. Bir iki tatlı kaşığından başlanarak yavaş-yavaş arttırılır. Dört haftalık bir süre içinde tam sebze püresine geçilir.
  -Seçilecek olan sebzeler taze ve olgun olmalı, çürük olmamalıdır. Sebze püresine patatesle başlanır ve daha sonra mevsim sebzeleriyle devam edilir. Çorbaya bir çeşit sebze ilave edilir ve 3 gün bu sebze verilir. Sebzenin alerji yapıp yapmadığına bakılır. Eğer sebze alerji yapıyorsa menüden çıkarılır ve çorbaya başka sebze ilave edilir. Her üç günde bir yeni sebze ilave edilir ve alerji olup olmadığına bakılır.

  Kahvaltı

  *Bebek 5. ayını bitirdikten sonra sebze püresi, muhallebi, yoğurt gibi gıdalara iyice alışmıştır ve kahvaltıya başlama zamanı gelmiştir. Süt, beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek veya bebe bisküvisi başlıca malzemelerdir.
  *Tuzu alınmış bir parça beyaz peynir ve reçel sütle ezilir. Karışıma ekmek içi katılır. Bu amaçla 3-4 bebe bisküvisi kullanılabilir. Kahvaltıya önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır, miktarı giderek arttırılır. ıstenirse 1 çay kaşığı yağ eklenebilir. Bir süre sonra peynir, reçel, yağ ve ekmek sütten ayrı olarak verilebilir.
  Uyarı: Bal alerji yapma olasılığı nedeniyle bir yaşından önce tercih edilmez.
  Yumurta
  *Yumurta katı olana kadar haşlanır. Sarısından ilk gün 1 nohut büyüklüğünde bir miktar ile kahvaltıya ilave olarak başlanır. Gün aşırı ve her defasında miktar arttırılarak 1 ay sonunda sarısının tamamı verilir. ıyice alışmış olan çocuklara yumurta kayısı kıvamında verilebilir. *Haftada 2-3 yumurta sarısından fazlası verilmemelidir. Yumurtanın beyazının verilmesi 1 yaşına kadar önerilmez.
  Tereyağı
  *Kahvaltıda 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde 9. Aydan sonra her gün verilmelidir.
  Bal
  *Bebeklere 12 aydan önce bal verilmesi önerilmemektedir.
  Çay
  *Çayın besleyici hiç bir değeri yoktur. Aksine diğer gıdaların besleyici değerini düşürür, bağırsaklardan demir emilimini bozarak kansızlığa yol açabilir. Bu bakımdan süt çocuğu beslenmesinde yeri yoktur.
  Tahıllı Çorbalar
  *Mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası gibi gıdalar, taze sebze çorbalarına alıştırılmış olan bebeklere 8. aydan sonra değişik tatları öğretmek amacıyla verilebilir.
  Et ve Tavuk
  *Bebeğinize 7. veya 8. aylarda dana veya tavuk eti makineden geçirilerek püre halinde öğle öğününde verilebilir.
  Balık
  *Bebeğiniz 8 aylık olduktan sonra haşlanmış veya ızgarada pişirilmiş beyaz etli balıklar verilebilir. Kılçıklı balıkların iyi ayıklanması gerekir. Alerji yönünden dikkatli olunmalıdır.
  Köfte
  *Yağsız, sinirsiz üç kez çekilmiş dana veya sığır kıymasından, çok az ekmek ufağı ve tuz ilavesiyle birlikte baharatsız hazırlanır. Yağsız tavada veya ızgarada pişirilir. ıçinin de iyice pişmesine dikkat edilir ve sebze çorbalarıyla birlikte 1-2 köfte 7. aydan itibaren verilir.
  Karaciğer Püresi
  *Dana veya kuzu karaciğeri yıkanır. Kuzu ciğeri tercih edilir. Üzerindeki zarı çıkarıldıktan sonra yağsız tavada veya haşlanarak pişirilir. Rendelenerek veya makinede püre haline getirilir. Balık ve tavuk etleriyle dönüşümlü olarak sebze çorbalarıyla birlikte verilir. ılk günler 1 çay kaşığı (5gr) başlanarak bir hafta sonra 5 çay kaşığına çıkarılır.
  Beyin
  *Kuzu beyni suda haşlanır. Tuz, limon, sıvı yağı ilave edilerek 3-5 çay kaşığı verilir. Ayda 2-3 kez yedirilmesi yeterlidir. Ama genellikle 1 yaşından sonra verilmesi daha uygundur.
  Su
  *Genel anlamda sağlıklı olan bebeklere çok sıcak hava veya sıvı kaybına yol açan ishal gibi durumlar dışında su ile takviye yapmak gerekmez.
  *Kullandığınız su da çok önemlidir. Su pek çok mikroorganizmanın taşıyıcısıdır. Bebeğiniz 18 aylık olana kadar vereceğiniz suyu mutlaka kaynatmalısınız. Ayrıca bebeğinizin çiğ olarak tükettiği sebze ve meyveleri iyi kalitede bir suyla yıkamalısınız.

  HANGı AYDA HANGı BESıN VERıLMELıDıR?
  0 - 4 AY
  Bebeğiniz ağladıkça ve acıktıkça anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması kullanmalısınız.

  4 - 6 AY
  Yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler veriniz.
  Anne Sütü veya Mama
  Anne sütünü aldığı sürece devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse 3-4 öğün 2 numara devam maması verilmelidir.
  Kaşık Maması
  Ek gıdalara geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamalarını kullanabilirsiniz veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz.
  Kaşık maması ayran gibi sulu bir biçimde yapılır, her gün 3-4 çay kaşığı verilir ve miktar her gün biraz daha arttırılır. Bir hafta sonra mama boza kıvamında yapılır.
  Meyve Suyu
  Kaşık mamasından 2 hafta sonra meyve suyu verilir. Mevsimine göre meyve seçilir ve suyu sıkılarak hazırlanır. 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş-yavaş arttırılır.1-2 hafta sonra püre şeklinde verilebilir. 2 hafta kadar devam edilir.
  Sebze Çorbası
  Meyve püresinden 1 hafta sonra verilir. Bazen 5.veya 6. aylarda muhallebiye başlanır ve 1-2 hafta sonra sebze çorbalarına geçilir. Ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce genellikle öğle menüsün de sulu olarak 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş-yavaş artırarak verilir. Çocuğunuzun isteğine göre her gün arttırılır ve 1 hafta sonra püre haline geçilir.
  Sebze çorbasına daha sonra eklenecek besinler
  kabak- ıspanak-pırasa-karnabahar-Bezelye-Fasulye-Brokoli-kereviz

  Yoğurt
  -Genellikle ikindi Ya da akşam öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir.
  Muhallebi
  *Sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra genellikle 4-5. aydan itibaren gece menüsü olarak verilir.
  *Kaşık maması veya pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi olabilir.
  7 – 8. Ay
  Anne sütüne aldığı sürece ve miktarda devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse en az 300 ml. devam maması verilmelidir.
  Meyve ve sebzeleri püre halinde rahatlıkla verebilirsiniz. Artık eline ağzında geveleyeceği çubuk biçiminde çiğ sebzeler verebilirsiniz. Bu dönemde et ve balıklara geçilebilir.
  Tahıl gevrekleri, soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı 7-8. aylarda verilebilecek diğer uygun besinlerdir.
  Kahvaltı
  Çocuk meyve püresi, sebze püresi, muhallebi ve yoğurt gibi besinlere alıştıktan sonra 6. ay da kahvaltıya başlanabilir.
  Yumurta
  Katı pişmiş yumurta sarısı çocuk kahvaltıya alıştıktan sonra 6. ayda günaşırı 1 çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş-yavaş miktarı artırılır. Bir ay sonunda bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. Yumurta sarısı, alıştırma süresince katı daha sonra kayısı kıvamında verilebilir.
  Tahıllı Çorbalar
  Mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası gibi gıdalar, taze sebze çorbalarına alıştırılmış olan bebeklere 7. aydan sonra değişik tatları öğretmek amacıyla verilebilir.
  Et ve Tavuk
  Deri ve yağları ayrılarak 7-8 aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya tavuk eti parçası sebze çorbasına eklenerek sebze ile birlikte püre haline getirilir.
  Balık
  8. ayda öğle veya akşam öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.
  Köfte
  7. ayda öğle veya akşam öğünlerinde verilebilir.
  Karaciğer
  8. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek püre şeklinde 15 günde bir kez olmak üzere verilebilir.
  8 - 9. Ay
  Yemek taneleri biraz daha büyük olabilir. Rende veya püre yerine doğranmış yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Kendi kendine yemeyi öğrenmesi için eline sık sık çubuk biçimli yiyecekler verebilirsiniz.
  Et ve balıklar ızgara veya haşlama yapılarak irice kıyılır.
  Kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri, çorba, börek gibi besinleri verebilirsiniz.
  Pilav, Makarna ve Dolmalar
  6. aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir.
  10-12. Ay
  Bu aylarda evde yenen hemen-hemen her şeyi bebeğiniz de yiyebilir. Pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkat ediniz.
  Et, balık ve tavukları küçük lokmalara ayırabilirsiniz.
   
  muntazar bunu beğendi.
 4. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 5. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  BEBEK BESLENMESıNDE SEBZELERıN KULLANIMI

  -Patlıcan ve bakla bebek beslenmesinde yasaktır. Çünkü içlerinde nikotin bulunur.
  -Ispanak da bir kereden fazla ısıtılmamalıdır. Isıtıldığında içeriğindeki nitrat, nitrite dönüşür.
  -Domates de alerji yapma özelliği nedeni ile dikkatli verilmelidir.
  -Patates, havuç, maydanoz, bamya, yer elması, semizotu, araka, fasulye rahatça verilebilen sebzelerdendir.
  MENÜLER

  SABAH KAHVALTISI (saat 7.00-8.00 arası)

  -Anne sütü veya tercihinize uygun 1 veya 2 numaralı devam maması

  KAHVALTI SATı SÜTLÜ-PEYNıRLı-PEKMEZLı
  HAZIRLANIŞI
  -150 ml içme suyunu kaynatıp ılıtınız. 50g (4 yemek kaşığı) toz ek gıdayı, kaynatıp-ılıtılmış suya azar- azar ilave ediniz.
  -Çatal ile karıştırarak hazırlayınız.

  KAHVALTI SAATı SÜTLÜ-BıSKÜVıLı-MUZLU
  HAZIRLANIŞI
  -130cc içme suyunu kaynatıp ılıtınız. 50 gr (4 yemek kaşığı) toz ek gıdayı, kaynatılıp ılıtılmış suya azar-azar ilave ediniz.
  -Çatal ile karıştırarak hazırlayınız

  ELMA- MUZ PÜRELı VE PEKMEZLı KAHVALTISI

  MALZEMELER
  -Hero Baby Kahvaltı saati pekmezli
  -Hero Baby Elma Muz Püresi
  -Bebeğinize verdiğiniz süt

  HAZIRLANIŞI

  -Kahvaltı saati pekmezliyi kutudaki tarife göre bebeğinize verdiğiniz süt ile hazırlayınız.
  -Hazırladığınız kahvaltı saati pekmezli ye 1 tatlı kaşığı meyve püresini ilave ederek karıştırınız
  ARA ÖĞÜN (saat 10.00-11.00 ARASI)

  MEYVE SUYU

  -Elma,armut,şeftali veya havuç suyu ile başlanılabilir.
  -Meyvelerin suları taze olarak 1-2 tatlı kaşığı başlanarak verilir,yavaş-yavaş artırılır.
  -Portakal veya mandalina gibi meyvelerin suları gaz yapıcı etkilerinden dolayı sonraki zamanlarda başlanılması daha uygundur.

  HAZIRLANIŞI
  -Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede geçirildikten sonra tel süzgeç veya tülbent ile süzülerek meyve suyu elde edilir.

  NOT: Meyve sularına şeker ilave edilmemelidir.

  TARÇIN ıLE TATLANDIRILMIŞ ELMA-ARMUT KOMPOSTOSU

  MALZEMELER

  -1 adet küçük boy elma
  -1 adet küçük boy armut
  -Bir tutam tarçın

  HAZIRLANIŞI
  -Meyvelerin çekirdeklerini çıkartınız ve dilimleyiniz.
  -Tencereye 100 cc su ekleyerek meyveleri pişiriniz.
  -Karıştırırken gerekirse su ilave ediniz.
  -Pişirme suyu ve tarçını ekleyiniz, hepsini tekrar karıştırınız

  VıTAMıN KOKTEYLı
  MALZEMELER
  -1 adet elma
  -2 adet havuç
  -1 adet domates
  -Yarım portakal
  HAZIRLANIŞI
  -Elmayı, domatesi ve havuçları yıkayınız. Portakalı soyup çekirdeklerini çıkarınız.
  -Sebzeleri ve meyvelerin kabuklarını soyup, yıkadıktan sonra küçük-küçük parçalara bölünüz.
  Hepsini blender dan geçirip, sularını çıkarınız. ıyice soğutup, bir limon dilimi ve isteğe bağlı buz parçacıklarıyla servis yapınız.
  .........ışte çocuğunuza vitamin deposu bir içecek. Afiyet olsun!
  PORTAKALLI ELMA KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -70 gr elma
  -60 gr portakal
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI

  -Doğranmış meyveleri 2 bardak suda haşlayınız. Soğutunuz ve ılık durumda bebeğinize veriniz.

  ŞEFTALı VE KAYISILI KREM MUS


  MALZEMELER

  -Yarım pişmiş şeftali
  -1 adet pişmiş kayısı
  -100 cc bebeğinize verdiğiniz süt


  HAZIRLANIŞI
  -Yarım pişmiş şeftali,1 adet pişmiş kayısı,100 cc devam maması veya anne sütü,meyveleri pütürleri yok olana kadar bebeğinize verdiğiniz süt veya mama ile birilikte blender dan geçiriniz.
  -Ilık olarak bebeğinize veriniz.
  -Bebeğinizin iştahlı bir şekilde tattığın fark edeceksiniz .Afiyetler olsun….

  MEYVE EZMESı

  MALZEMELER

  -Çeyrek muz (ortalama 60 gr)
  -Taze meyveleri kullanarak bebeğinizin en sevdiği meyvelerin püresinden bir meyve kokteyli yapınız (ortalama 100 gr)
  - 80 cc bebeğinize verdiğiniz süt

  HAZIRLANIŞI
  -Muzu soyup dilimler haline getiriniz.
  -Muz dilimlerini,meyve kokteylini ve bebeğinize verdiğiniz sütü blender dan geçiriniz.
  -Biberona dökünüz.

  Not:Muzun alerji yapabilme özelliğinden dolayı bebeğiniz 5. ayını doldurmaya yakın iken hazırlamanızı tavsiye ederiz.

  BALLI MEYVE KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -100 gr elma
  -30 gr kuru erik
  -1 adet orta boy elma
  -1 adet orta boy armut
  -1 tatlı kaşığı sıvı bal(1 yaşından sonra)
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI
  -Kuru ve yaş meyveleri 2 bardak ballı suda haşlayınız, bebeğinize yediriniz.

  MUZLU PORTAKAL SUYU

  MALZEMELER

  -1/2 muz
  - 150 cc portakal suyu

  HAZIRLANIŞI

  -Yarım muzu daha önce hazırlamış olduğunuz 150 cc kadar portakal suyu ile blender dan geçiriniz.
  -Biberon ile bebeğinize afiyetle içiriniz.
  -Yine bir ilki başardınız annesi, tebrikler…

  Not: Muzun alerji yapabilme etkisi ve portakal suyunun gaz yapıcı özelliğinden dolayı bebeğiniz 5. ayını tamamlar iken hazırlamanızı tavsiye ederiz.

  TAHILLI MEYVE

  MALZEMELER

  -1 adet şeftali
  -1 tatlı kaşığı irmik
  -1 adet kayısı(yada yarım muz)

  HAZIRLANIŞI
  -Bir buçuk çay bardağı suyu cezveye koyunuz,içine irmiği koyunuz ve haşlayınız.
  -Meyveleri bir kaşık ile eziniz ve haşlanan irmiği meyvelerle karıştırınız. Ilık duruma geldikten sonra bebeğinize verebilirsiniz.

  PORTAKAL-MANDALıNA SUYU

  MALZEMELER
  -1 adet küçük portakal veya 1 adet mandalina


  HAZIRLANIŞI

  -Meyveleri yıkayınız, kesiniz ve limonlukta sıkınız.

  MEYVE PÜRESı

  MALZEMELER

  -1 adet elma
  -1/2 muz
  -2 adet kuru incir
  -Yarım bardak su


  HAZIRLANIŞI

  -Soyulmuş bir elma, yarım muz, 2 kuru incir,yarım su bardağı su kısık ateş de pişiriniz. -Piştikten sonra cam süzgeçten geçirip suyu ilave ediniz.

  Not:
  -Bebek önceden tüm bu meyvelere alıştırılmış olmalıdır.


  PRATıK MEYVE SUYU

  MALZEMELER

  -100 cc su
  -1 küp frutapura

  HAZIRLANIŞI
  -1 küp Frutapura'yı 100 cc su ile sulandırınız. Bebeğiniz için basit ve farklı meyve suyu hazırrr.
   
 6. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 7. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  HAVUÇ PÜRESı

  MALZEMELER

  -1 orta boy havuç
  -Yeteri kadar peynir
  -Kızarmış ekmek
  -1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  HAZIRLANIŞI

  -1 havucu yarım litre suda pişirdikten sonra püre haline getiriniz.
  - ıçine kızarmış ekmek,1 kaşık ufalanmış peynir ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını ilave ediniz sonra da bebeğinize afiyetle sunabilirsiniz.

  NOT:
  -Bebeğiniz 5. ayını tamamlar iken vermenizi tavsiye ederiz.

  PATATES PÜRESı
  MALZEMELER

  - 150 cc bebeğinize verdiğiniz süt

  - 1-2 küçük boy patates


  HAZIRLANIŞI
  -Patatesi haşlayıp püre haline getiriniz ve daha önce hazırlamış olduğunuz bebeğinize verdiğiniz 150 cc sütün içerisine atınız ve karıştırınız
  ELMALI – ÜZÜMLÜ- HAVUÇ SUYU

  MALZEMELER

  - 3 Adet elma
  -1 Adet havuç
  -1 Salkım çekirdeksiz üzüm

  HAZIRLANIŞI
  - Meyveleri iyice yıkayınız.
  - Üzümleri tanelere ayırınız, elmaların saplarını ve çekirdeklerini çıkarınız (kabuklarını soymayabilirsiniz) havucu da soyunuz.
  - ıri dilimler halinde meyve sıkacağından geçiriniz.
  - ıster süzerek ister süzmeden ama hiç bekletmeden bebeğinize veriniz.
  -Afiyet olsun bebişlerinizeeee….

  SÜTLÜ MAYDANOZ PÜRESı

  MALZEMELER

  -2 çorba kaşığı irmik
  -2 çay bardağı su
  -100 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  -1 çay kaşığı sıvı yağ
  -Yeteri kadar maydanoz

  HAZIRLANIŞI

  - 2 çorba kaşığı irmiği,2 çay bardağı su ile pişiriniz. ıyice piştikten sonra yarım su bardağı süt ilave ediniz.
  - 1 çay kaşığı sıvı yağ ile 1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanozu ekleyiniz.

  NOT: Meyve suyu başlanıldıktan 3-4 hafta sonra verilmelidir..

  AYVA ÇEKıRDEĞı ÇAYI

  MALZEMELER

  -1 tane ayva
  -1 çorba kaşığı ıhlamur
  -1 adet karanfil
  -2 bardak su


  HAZIRLANIŞI
  - Ayvanın çekirdek yuvasını çıkarınız.
  - Ihlamur ve karanfili yıkayınız.
  - Bir cezveye ayvayı, ıhlamuru, karanfili ve suyu koyup bir taşım kaynamasını sağlayınız.

  -Ihlamurun ılımasını bekleyiniz ve süzüp bebeğinize içiriniz.

  Not:
  -Bebeğinize vereceğiniz bu çayın iyi bir gaz giderici özelliği de vardır.

  ELMA PÜRESı


  MALZEMELER

  -½ elma,armut veya şeftali

  HAZIRLANIŞI

  -Meyveyi yıkayınız, kabuklarını soyunuz, cam rendede rendeleyiniz.
  -Tel süzgeçten geçirerek suyunu elde ediniz
  -. Günlük 50 cc civarında verebilirsiniz. Bebek bunu rahatlıkla almaya başladıktan sonra püre şeklinde de verebilirsiniz.

  ISPANAK PÜRESı

  MALZEMELER

  -1.5 Su bardağı kadar sebze suyu
  -1 Çorba kaşığı pirinç unu
  -Yeteri kadar ıspanak
  -Rendelenmiş peynir
  -1 Tatlı kaşığı zeytinyağı

  HAZIRLANIŞI

  - Bir buçuk su bardağı sebze suyuna bir çorba kaşığı pirinç unu ilave ediniz.15 dakika kadar pişiriniz.
  -Üzerine 2 çorba kaşığı haşlanmış, elde küçük parçalara ayrılmış ıspanakları ilave ediniz.5 dakika kadar pişiriniz.
  -Daha sonra rendelenmiş peynir ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ilave ediniz.

  -Bebeğiniz için farklı bir tat daha hazırladınız. Tebrikler, bebeğinize afiyetle sunabilirsiniz.

  Not: Meyve suyuna başlanıldıktan 4-5 hafta sonra verilebilir.

  ARMUT KOMPOSTOSU

  MALZEMELER

  -Yeteri kadar armut


  HAZIRLANIŞI
  - Armudu yıkayınız, soyunuz, çekirdeklerini çıkartınız ve küp şeklinde doğrayınız.
  -Bir tencerenin içine su ile armut küplerini atınız, ara sıra karıştırarak 15 dakika kadar kaynatınız.
  -Bu kompostoyu blenderdan geçiriniz ve ılık olarak bebeğinize içiriniz.

  KARIŞIK MEYVE PÜRESı

  MALZEMELER

  -Çeyrek muz
  -130 gr kadar elma ve erik püresi
  -70 cc bebeğinize verdiğiniz süt


  HAZIRLANIŞI

  -Muzu soyup, dilimleyiniz.
  -Muz parçalarını ,püre haline getirilmiş elma ve erikleri ,blender dan geçiriniz ve sonra bebeğinize verdiğiniz süt ile karıştırınız ve tekrar blender dan geçiriniz.
  -Bebeğiniz için farklı bir tat hazır.

  Not: Elma ve erik püresi yerine kayısı ve şeftali püresinide deneyebilirsiniz.


  YEŞıL FASÜLYELı PÜRE

  MALZEMELER

  - 1 küçük patates (yaklaşık 50 gr)
  - 100 gr kadar taze yeşil fasulye
  - 40 cc kadar bebeğinize verdiğiniz süt

  HAZIRLANIŞI

  -Patatesi soyunuz, yıkayınız ve küp şeklinde doğrayınız
  - Yeşil fasulyeleri yıkayınız ve varsa kılçıklarını çıkarınız.
  -Patates ve fasulyeleri 20 dakika kadar kaynatınız. Suyunu süzünüz.
  - Önceden hazırladığınız bebeğinize verdiğiniz süt ile sebzeleri blender dan geçirdikten sonra ılık olarak bebeğinize veriniz ve keyifle yediğini görünüz.

  Not: Yeşil fasulye yerine Brokolide kullanabilirsiniz.


  BROKOLı Lı PÜRE

  MALZEMELER

  - 1 küçük patates (yaklaşık 50 gr )
  - 100 gr kadar Brokoli
  - 40 cc bebeğinize verdiğiniz süt


  HAZIRLANIŞI
  -Patatesi yıkayınız, soyunuz ve küp şeklinde doğrayınız.
  - Brokoli çiçeklerini birbirinden ayırınız ve yıkayınız.
  - Kaynar su dolu bir tencerede patates ve Brokoli çiçeklerini 20 dakika kadar pişiriniz ve suyunu süzünüz.
  -Sebzeleri önceden hazırlanmış bebeğinize verdiğiniz süt ile birlikte blender dan geçiriniz. Ilık olarak bebeğinize veriniz.
  -Tuz eklemeyiniz.

  TARÇINLI ELMA KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -1 veya 2 adet golden elma
  -Yarım adet limon
  -1 tutam toz tarçın
  -2 su bardağı su
  HAZIRLANIŞI
  -Elmaları küçük parçalar halinde doğrayınız,tarçınlı suda kaynatınız. Son olarak yarım limonu üzerine sıkınız.

  PIRASA KREMASI

  MALZEMELER

  - 100 gr patates
  -50 gr pırasa
  -Bebeğinize verdiğiniz süt


  HAZIRLANIŞI
  -100 gr kadar patates ile 50 gr kadar pırasayı soyunuz, yıkayınız ve doğrayınız.20 dakika kadar kaynatınız, suyunu süzünüz.
  -Daha önceden hazırlamış bebeğinize verdiğiniz süt ile sebzeleri blenderdan geçiriniz. Isısını kontrol ettikten sonra bebeğinize veriniz.
  -Yine başardınız anne tebrikler….

  ANANASLI ELMA KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -70 g elma
  -60 g ananas
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI

  -Doğranmış elma ve ananasları 2 bardak suda haşlayınız. Soğutunuz, bebeğe yediriniz

  Not:Ananas tropikal meyvelerden olduğu için bu menüyü zorunlu olmadıkça 1 yaşından önce vermeyiniz.
  SÜTLÜ FRUTAPURA
  MALZEMELER
  -120 ml devam maması
  -6 tatlı kaşığı frutapura
  HAZIRLANIŞI

  -Hazırlamış olduğunuz 120 ml devam mamasına 6 tatlı kaşığı frutapurayı ilave ediniz. -Bebeğinizin meyveli sütü hazır.
  ELMA-ARMUT-MUZ EZMESı

  MALZEMELER

  -Çeyrek muz
  -50 gr elma püresi
  -50 gr armut püresi
  -100 cc kadar bebeğinize verdiğiniz süt

  HAZIRLANIŞI

  - Muzu soyup dilimler haline getiriniz
  - Muzları ,püre haline getirilmiş elma,armut ve bebeğinize verdiğiniz süt ile birlikte blender dan geçiriniz.
  -Bebeğiniz için yeni bir tat artık hazır......

  Not:Bebeğiniz 5 aylık olunca vermenizi öneririz.

  PıRıNÇLı FRUTAPURA
  MALZEMELER
  -1 tatlı kaşığı haşlanmış pirinç
  -1 küp Frutapura
  HAZIRLANIŞI
  -1 tatlı kaşığı haşlanmış pirinci tel süzgeçten süzdükten sonra frutapuranın içerisine ilave ediniz. Bebeğinizin doyurucu ve lezzetli meyve öğünü hazır.
  -ıçine katacağınız Frutapura’nın çeşidine göre bebeğinize verebileceğiniz ay değişebilir.


  PORTAKALLI ÇAVDARLI MEYVE SUYU

  MALZEMELER
  -4 çorba kaşığı Bebelac Portakal Muz Elma Kavanoz Maması
  -1 tatlı kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması
  -70 ml su

  HAZIRLANIŞI
  -4 çorba kaşığı Bebelac Portakal Muz Elma Kavanoz Maması’nı 70 ml su ile sulandırınız. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması’ndan ilave ediniz.
  -Bebeğinizin tahıllı meyve suyu hazır. Bu karışımı diğer kavanoz mamalarıyla da hazırlayabilirsiniz.
   
 8. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 9. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ELMA-ARMUT KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -85 gr elma
  -45 gr armut
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI
  -Küçük doğranmış armut ve elmaları 2 bardak suda haşlayınız.

  MARULLLU PATATES KREMASI

  MALZEMELER

  - 130 gr kadar marul yaprağı
  - 200 cc kadar bebeğinize verdiğiniz süt
  - 1 küçük patates (yaklaşık 80 gr)

  HAZIRLANIŞI

  - Biraz sirke eklediğiniz suda marul yapraklarını iyice yıkayınız ve çalkalayınız. Sadece en yeşil kısımları kalacak şekilde diplerini kesiniz.
  -Patatesi soyunuz, yıkayınız,küçük küpler şeklinde doğrayınız.
  -Bir tencereye kaynar su, marul yapraklarını ve patatesi atıp 15 dakika kadar pişiriniz. Suyunu süzünüz.
  - Ilık olarak bebeğinize kaşık veya biberonla verebilirsiniz.

  Not:
  -Marul yerine ıspanak da kullanabilirsiniz


  MEYVELı SÜT

  MALZEMELER

  -Yarım muz
  -Yarım şeftali
  -1 adet armut
  -1,5 su bardağı bebeğinize verdiğiniz süt

  HAZIRLANIŞI

  -Bütün malzemeleri karıştırınız, robottan geçiriniz. ısteğe göre meyve parçaları ile de süsleyebilirsiniz.

  GOLDEN ELMA KOMPOSTUSU

  MALZEMELER

  -130 gr golden elma
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI
  -Küçük doğranmış golden elmaları 2 bardak suda haşlayınız.

  MUZLU SÜT

  MALZEMELER
  -100 cc devam biberon maması(1 numaralı mamalardan)
  -1/4 muz
  HAZIRLANIŞI
  -100 ml. Devam Biberon Maması hazırlayın. Soğuması için bekleyiniz.
  -ıçerisine 1/4 muz ilave edip robot da muzun iyice ezilmesini sağlayınız.Muzlu sütünüz hazır.

  ELMA VE ŞEFTALı SUYU
  MALZEMELER
  - 1 adet orta büyüklükte elma
  -1 orta büyüklükte şeftali
  HAZIRLANIŞI
  - Meyveleri yıkayınız, kabuklarını soyunuz.
  -Katı meyve suyu sıkma aleti varsa suyunu çıkarınız. Yoksa rendeleyiniz ve temiz bir tülbent ile süzünüz.
  -Meyve püre yapılacaksa, cam rende ile rendeleyiniz.
  -Meyve rendesi ince, ezme şeklinde olmalıdır.

  ELMALI AYVA KOMPOSTUSU


  MALZEMELER

  -70 gr elma
  -60 gr ayva
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI

  -Küçük doğranmış elma ve ayvaları 2 bardak suda haşlayınız


  ÖĞLE MENÜSÜ (Saat 12.00-13.00 arası )
  ıLK ÇORBA
  MALZEMELER
  -125 cc yoğurt
  -1 küçük boy havuç
  -2 tatlı kaşığı pirinç
  HAZIRLANIŞI
  -Yukarıdaki malzemeleri çok az su ilavesi ile pişiriniz.
  -Pirinçler ve havuçlar yumuşayınca bebeğinizin özel rondosundan hafif geçiriniz ama hafif pütürler kalsın..
  Not:-Bebeğinize vereceğiniz yoğurt ekşi tatta olmadığı sürece bebeğiniz yoğurt yemeyi sevecektir. Bu nedenle yoğurdu nasıl mayalayacağınızı tekrar bir gözden geçirelim.
  -Bu mayalama için küçük kavanozlar edinin. Yaklaşık 125 cc pastörize sütü biraz ısıtınız ve içine 1 tatlı kaşığı yoğurt ilave ederek mayalanmaya bırakınız. Isısını kaybetmesin diye üzerine bir havlu ile kapatınız.
  - Yaklaşık 8-10 saat sonra yoğurdunuz yemeye hazır hale gelecektir. Bebeğinize yoğurt ile tüketebileceği gıdaları artık hazırlayabilirsiniz.
  - Aslında yoğurt yapma makinesini de bu işlem için kullanabilirsiniz.
  - Bebeğinize yoğurdu her gün taze mayalanmış olarak yediriniz.


  SEBZE ÇORBASI-1

  -Meyve suyuna başlandıktan 1 hafta kadar sonra öğle menüsünde verilmek üzere patates, havuç,irmik (pirinç) ve taze sebzelerden günlük olarak hazırlanır.
  -1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş-yavaş artırılır.4 haftalık bir süre içinde tam sebze püresine geçilir.

  1.HAFTA (SEBZE ÇORBASI)

  MALZEMELER

  - 3-4 su bardağı su
  - 2 orta boy havuç
  -1 orta boy patates
  -1 çay kaşığı irmik
  HAZIRLANIŞI

  -3-4 su bardağı su,2 orta boy havuç,1 orta boy patates kapaklı bir kapta pişiriniz. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyunu bir başka kaba alınız.
  -Bir çay kaşığı irmik ilave ettikten sonra tekrar 5-10 dakika kadar daha pişiriniz.
  -Sıvı miktarı 200 cc olacak şekilde ayarlayınız.


  2.HAFTA (BASıT SEBZE PÜRESı)

  - Aynı şekilde pişiriniz
  -.Havuç ve patatesleri tel süzgeçte tamamen ezerek püre halinde geçiriniz. Bu pürenin içine yine irmik katarak menü tamamlanmış olur.


  3.HAFT A (KARIŞIK SEBZE PÜRESı)

  -Havuç ve patateslerin yanına 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzelerden ekleyiniz.(örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, sonraki gün maydanoz ile birlikte bir kaç yaprak ıspanak, sonraki gün bunlara ilave olarak çeyrek miktarda enginar, daha sonra domates şeklinde olabilir).
  -Tel süzgeçten ya da blenderdan geçirilerek elde edilen püreye yeni bir çay kaşığı irmik eklenerek 5 dakika daha pişiriniz.

  4.HAFTA (TAM SEBZE PÜRESı)

  -Bir önceki menüye 1 çay kaşığı zeytinyağı veya pastörize tereyağı katınız.

  Not: 6.aydan itibaren sebze çorbası ya da püresine 1 yemek kaşığı kıyma ( 3 kez çekilmeli, yağsız-sinirsiz dana eti) eklenebilir. Daha erken dönemde sebze çorbasına başlanmış bebekler
  için kuzu ciğeri tercih edilebilir.

  PATATES-PIRASA Ç0RBASI

  MALZEMELER

  -30 gr pırasa
  -100 gr patates
  -2 su bardağı kadar su

  HAZIRLANIŞI
  -Sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayınız ve suda pişiriniz

  DOMATES-PATATES-YEŞıL FASULYE ÇORBASI

  MALZEMELER

  -40 gr domates
  -50 gr patates
  -40 gr yeşil fasulye
  -2 bardak su

  HAZIRLANIŞI
  -Sebzeleri küçük parçalar halinde doğradıktan sonra suda pişinceye kadar haşlayınız.

  ÇAVDARLI SÜTLÜ SEBZELı GÜVEÇ

  MALZEMELER

  -Haşlanmış 1 orta boy kabağın yarısı
  -¼ haşlanmış patates
  -Bebelac Karışık Sebze Çorbası Kaşık Maması

  HAZIRLANIŞI

  -150 cc.lik ılık suya 4-5 çorba kaşığı Bebelac Karışık Sebzeli Çorbası Kaşık Maması ilave edilerek hazırlayınız.
  -Bebelac Karışık Sebzeli Çorbası Kaşık Maması içerisine, haşlanmış yarım kabak ve ¼ patatesi tel süzgeçten süzdükten sonra ekleyebilirsiniz.
  -Bebeğinizin leziz ve besleyici sebze öğünü hazır
  HAVUÇ ÇORBASI-2
  MALZEMELER
  -2-3 adet büyük havuç
  -2 çorba kaşığı margarin
  -1 kahve fincanı patates nişastası
  -6 bardak su veya et suyu
  -3 adet yeşilbiber
  -2 adet yumurta
  -Yarım demet maydanoz
  HAZIRLANIŞI
  -Havuçların üzerlerini iyice kazıyınız ve yıkadıktan sonra küçük küpler halinde doğrayınız. Daha sonra bu küçük küp havuçları iyice yumuşayana kadar haşlayınız. Suyunu saklayıp, kevgirle havuçları alıp, iyice eziniz. Sakladığınız suyun içine ezilmiş havuçları ekleyiniz.
  -Diğer yandan bir tavada margarini eritiniz. Patates nişastasını boza kıvamında sulandırınız ve margarine ekleyiniz. Karıştırarak pişiriniz. Pişirdiğiniz nişastayı çorbanın üzerine yavaş-yavaş ilave ediniz. Biberini ilave edip ağır ateşte kaynamaya bırakınız.
  -Servis yapmadan önce yumurtaları çırpıp terbiyesini yapın ve yavaş-yavaş onu da çorbaya ekleyiniz. Çocuklarınızın severek içeceği çorbanız servise hazır. Dilerseniz üzerine maydanoz da serpebilirsiniz.
  Afiyet olsun!
  KAŞIK MAMALI SEBZE ÇORBASI
  MALZEMELER
  -1 orta boy haşlanmış kabağın yarısı
  -1 orta boy haşlanmış patates
  -3 adet haşlanmış taze fasulye
  -3 çorba kaşığı Bebelac Karışık Sebze Çorbası Kaşık Maması
  -1 çay bardağı haşlanmış sebzelerin suyu

  HAZIRLANIŞI
  -Haşlanmış patates, kabak ve taze fasulyeyi tel süzgeçten süzünüz. Haşlanmış sebzenin suyunu süzdüğünüz karışıma ekleyiniz. ıçerisine 3 çorba kaşığı Bebelac Karışık Sebze Çorbası Kaşık Maması ilave ediniz. Bebeğinizin sebze çorbası hazırrrr.

  YOĞURT ÇORBASI

  MALZEMELER

  - 1 kepçe yoğurt
  -1 yemek kaşığı pirinç

  HAZIRLANIŞI

  -1 kepçe yoğurt bir tencereye koyunuz, az su ile sulandırınız.
  -1 yemek kaşığı ayıklanıp, yıkanmış halde olan pirinç ekleyiniz.

  SEBZE ÇORBASI-2

  MALZEMELER

  -2-3 yaprak ıspanak
  -1 küçük patates
  - ¼ kabak
  -1/4 havuç
  -1 çay kaşığı sıvı yağ
  -1 su bardağı su

  HAZIRLANIŞI
  -Sebzeleri yıkayınız, kabuklu sebzeleri ise soyup doğrayınız, küçük bir tencerede kaynamakta olan suyun içine atınız.
  - Su, sebzelerin üzerini örtecek düzeyde olmalıdır.
  -Kısık ateşte sebzeler yumuşak oluncaya kadar pişiriniz. Pişmiş şekilde olan sebzeleri ezerek süzgeçten geçiriniz.

  Not: Patates yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimekte ilave edebilirsiniz.

  SEBZE ÇORBASI-3

  MALZEMELER

  -1 küçük boy havuç
  -1 orta boy patates
  -1 orta boy domates
  -1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç
  -1 yemek kaşığı zeytinyağı


  HAZIRLANIŞI
  -Sebzeleri iyice yıkayınız ve küçük- küçük doğrayınız.
  -1 yemek kaşığı tahıl ununu,1 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişiriniz ve sonra tel süzgeçten geçiriniz.

  Not: 6. ayından sonra 1 tatlı kaşığı tavuk eti ya da dana kıyma katılabilir. Tuz az miktarda 1 yaşından sonra ilave edilebilir.


  KARIŞIK SEBZE ÇORBASI
  MALZEMELER
  - 1/2 porsiyon Milupa Sütlü Pirinçli
  - Haşlanmış sebzeler (kabak, brokoli, bezelye, taze fasulye, havuç gibi sebzelerin herhangi 3 çeşidinden) 5 yemek kaşığı.
  HAZIRLANIŞI
  - Sebzeleri buharda veya düdüklü tencerede az su ile haşlayıp, robottan geçiriniz.
  - 65 cc kadar sebze suyu ile 2 yemek kaşığı Milupa Sütlü Pirinçliyi hazırlayınız.
  - ıçine haşlanmış ve iyice ezilmiş sebzeleri ilave ediniz. Sebze çorbası hazırdır
   
 10. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 11. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  SEBZE SUYU

  MALZEMELER

  -5 bardak su
  -1 orta boy havuç
  - 1 orta boy patates
  - 1 dilim kabak
  - Marul veya kıvırcık
  - 1 bütün elmanın kabuğu


  HAZIRLANIŞI
  -5 bardak su,1 havuç,1 patates,1 dilim kabak, birkaç yaprak marul veya kıvırcık ve 1 elma kabuğunu kısık ateşte pişiriniz
  -.Arzu edilirse az miktarda ada çayı ilave edebilirsiniz.

  SÜTLÜ SEBZE BAHÇELERı
  MALZEMELER
  -3 tatlı kaşığı Bebelac Bahçe Sebzeleri Kavanoz maması
  -1 çorba kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması
  -60 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  HAZIRLANIŞI
  -Hazırlamış olduğunuz 60 cc bebeğinize verdiğiniz sütü bir kase içine boşaltınız.
  -ıçerisine 3 tatlı kaşığı Bebelac Bahçe Sebzeleri Kavanoz maması ilave ettikten sonra 1 çorba kaşığı da Tahıllı Armutlu Kaşık Maması katınız.
  -Bebeğinizin leziz bir sebze çorbası hazır.
  ıRMıKLı SEBZE ÇORBASI
  MALZEMELER
  -Milupa Bebek Yemekleri Sütlü Karışık Sebzeli Çorba
  -1 çorba kaşığı irmik
  -150 ml su
  HAZIRLANIŞI
  -Milupa Sütlü Karışık Sebzeli Çorba’yı kutu üzerindeki talimata uygun olarak hazırlayınız.
  -1 çorba kaşığı irmiği 150 ml su ile pişirerek hazırlanan karışıma ekleyiniz. Bebeğinizin irmikli sebze çorbası hazır….
  MEYVE SULU PıRıNÇLı MAMA
  MALZEMELER
  -Bebelac Meyveli Pirinçli Kaşık maması
  -100 cc elma suyu

  HAZIRLANIŞI
  -Önce 100 cc elma suyunu hazırlayınız.(meyve suyunu hazırlamak için cam rende kullanınız).
  -Sonra bu hazırladığınız meyve suyunun içerisine Bebelac Sütlü Meyveli Pirinçli mamasından 3 yemek kaşığı ilave ediniz ve iyice karıştırınız. Mamanız hazır.
  YOĞURT ÇORBASI-2
  MALZEMELER
  -3 çorba kaşığı yoğurt
  -1 çorba kaşığı haşlanmış pirinç
  -2 çorba kaşığı haşlanmış patates
  -1 çay kaşığı zeytinyağı
  -50 ml su
  HAZIRLANIŞI
  -Bir tencereye yoğurdu haşlanmış pirinci, patates ve suyu ekleyerek pişiriniz. Piştikten sonra zeytinyağını ilave ediniz. Bebeğinizin yoğurt çorbası hazırdır.

  PATATES-YEŞıL FASULYE ÇORBASI
  MALZEMELER
  -40 gr domates
  -50 gr patates
  -40 gr yeşil fasulye
  -2 bardak su
  HAZIRLANIŞI
  -Sebzeleri küçük-küçük doğrayınız,suda pişinceye kadar haşlayınız.
  SÜTLÜ -KABAKLI FASULYE ÇORBASI
  MALZEMELER
  -1 orta boy patatesin yarısı
  -1 orta boy kabağın yarısı
  -4 tatlı kaşığı Milupa Bebek Yemekleri Yeşil Fasulye Domates
  -60 ml devam sütü
  HAZIRLANIŞI
  -Bebeğinizin kasesine 4 tatlı kaşığı Milupa Yeşil Fasulye Domates koyunuz. ıçerisine haşlanmış kabak ve patates ilave ediniz. 60 ml devam sütünü kutu üzerindeki talimata uygun olarak hazırlayarak ekleyiniz. Bebeğinizin lezzetli besleyici öğle öğünü hazırdır.
  Not:
  *Arzu ederseniz bu menüyü maydanoz ile süsleyebilirsiniz.
  SÜTLÜ-PıRıNÇLı KABAK ÇORBASI
  MALZEMELER
  -Milupa Bebek Yemekleri Sütlü Pirinçli Muhallebi
  -Bir orta boy haşlanmış kabağın yarısı
  HAZIRLANIŞI
  -Milupa Sütlü Pirinçli Muhallebi’yi kutu üzerindeki talimata uygun olarak hazırlayınız. ıçine haşlanmış kabağı ilave ediniz. Bebeğinizin besleyici ve lezzetli öğlen öğünü hazır.

  SÜTLÜ ÇORBA

  MALZEMELER

  -1 çay bardağı süt ( 100 cc kadar)
  -1 yemek kaşığı silme pirinç
  -Domates suyu ( 50 cc kadar)
  -1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  HAZIRLANIŞI
  -Bir tencereye sütü koyunuz. Bir silme yemek kaşığı pirinç unu, yarım çay bardağı,
  domates suyu veya ezmesini ekleyip pişiriniz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı katmayı da unutmayınız.
  Not: Un katılmadığında çok az ekmek içi iyice ufalanarak verilebilir.

  YAYLA ÇORBASI

  MALZEMELER

  -3/4 oranında su bardağı kadar yoğurt
  -yarım su bardağı kadar su
  -1 yemek kaşığı pirinç
  -1 çay kaşığı sıvı yağ
  -1 çay kaşığı un

  HAZIRLANIŞI

  -Pirinci ayıklayınız, yıkayınız ve su ile haşlayınız. Daha sonra ılık hale gelmesi için bekleyiniz.
  -Yoğurt ve ezilmiş unu ekleyiniz. Karıştırarak pişiriniz ve sonra yağ ilave ediniz.
  -Tebrikler yine başardınız.

  PıRıNÇ-MERCıMEK ÇORBASI

  MALZEMELER

  -Yarım yemek kaşığı kırmızı mercimek
  -Yarım yemek kaşığı pirinç
  -1 su bardağını biraz geçecek kadar su
  -1 çay kaşığı sıvı yağ

  HAZIRLANIŞI

  -Mercimek ve pirinci ayıkladıktan sonra yıkayınız. Daha sonra kaynamakta olan suyun içine bırakınız. Yumuşayıncaya kadar pişiriniz, içine yağı ekleyiniz.

  Not: Pirinç yerine bulgurda kullanılabilir.

  MERCıMEK ÇORBASI -1

  MALZEMELER

  -1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  -1 su bardağı su
  -1 çay kaşığı sıvı yağ

  HAZIRLANIŞI

  -Mercimeği ayıklayınız ve sonra yıkayınız. Daha sonra kaynamakta olan suyun içine atınız. -Kısık ateşte mercimek yumuşayıncaya kadar pişiriniz, daha sonra eziniz. Yağ eklemeyi unutmayınız.
  KREMALI HıNDıBA ÇORBASI

  MALZEMELER
  -Bir hindiba
  -Bir patates
  -1 çorba kaşığı krem peyniri

  HAZIRLANIŞI
  -Hindibayı ve patatesi yıkayınız, Patatesi soyunuz, küçük parçalar halinde doğrayınız. -Soğuk suya atarak 20 dakika kaynatınız. Mikserden geçiriniz, krem peyniri ekleyiniz. Servise hazır.
  MERCıMEK ÇORBASI-2

  MALZEMELER

  -2 yemek kaşığı mercimek
  -1 havuç
  -1 küçük patates
  -1/4 dilim soğan
  -1 çay bardağı su

  HAZIRLANIŞI
  -Bir tencereye 2 yemek kaşığı mercimek,2 çay bardağı suyu koyunuz.
  -Bir küçük boy havuç, patates ve soğanı rendeleyiniz, bir yemek kaşığı zeytinyağını ilave ederek pişiriniz.

  TARHANA ÇORBASI

  MALZEMELER
  -1 su bardağı
  -Yarım yemek kaşığı tarhana
  -1 tatlı kaşığı yağ

  HAZIRLANIŞI
  -Tarhanayı soğuk su ile eziniz ve karıştırarak pişiriniz ve daha sonra yağ ilave ediniz.
  Tarhana acısız olmalıdır.

  Not :Tarhana çorbasını bebeğiniz 5. ayını tamamlar iken vermenizi öneririz.

  SUTERELı PATATES ÇORBASI
  MALZEMELER
  -2 adet orta boy patates
  -1 adet havuç
  -2 yaprak su teresi
  -çok az tereyağı
  HAZIRLANIŞI
  -Bütün sebzeleri yıkayınız ve doğrayınız. Soğuk suda 15 dakika kadar haşlayınız. Mikserden geçiriniz ve tereyağını ilave ediniz.

  PıRıNÇLı SEBZE ÇORBASI

  MALZEMELER
  -Bebelac Pirinçli Kaşık Maması
  -1 orta boy haşlanmış kabağın yarısı
  -1 orta boy haşlanmış patates
  -3 adet haşlanmış taze fasulye
  -1 çay bardağı haşlanmış sebzelerin suyu

  HAZIRLANIŞI
  -Haşlanmış patates, kabak ve taze fasulyeyi tel süzgeçten süzünüz.
  -Haşlanmış sebzenin suyunu süzdüğünüz karışıma ilave ediniz. ıçerisine 3 çorba kaşığı Bebelac Pirinçli Kaşık Maması ilave ediniz.
  -Bebeğinizin pirinçli sebze çorbası hazır.
  KABAKLI SEBZE YEMEĞı
  MALZEMELER

  -3 tatlı kaşığı Bebelac Bahçe Sebzeleri Kavanoz maması
  -1 çorba kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması
  -60 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  HAZIRLANIŞI
  -Hazırlamış olduğunuz 60 cc bebeğinize verdiğiniz sütü bir kase içine boşaltınız.
  -ıçerisine 3 tatlı kaşığı Bebelac Bahçe Sebzeleri Kavanoz maması ilave ettikten sonra 1 çorba kaşığı da Tahıllı Armutlu Kaşık Maması katınız. Bebeğinizin lezzetli sebze çorbası hazır.
  KREMALI MISIR ÇORBASI
  MALZEMELER

  -1 küçük kutu konserve mısır tanesi
  -25 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  -1 tutam Hindistan cevizi tozu
  -1 tutam tereyağı

  HAZIRLANIŞI

  -Sütü mısır tanesi ile beraber kaynatıp, mikserden geçiriniz, tereyağını ve Hindistan cevizini katarak iyice karıştırınız.

  BAHAR ÇORBASI

  MALZEMELER

  -50 gr bezelye tanesi
  -50 gr havuç
  -50 gr yeşil fasulye
  -1 dal maydanoz
  -1 tutam tereyağı

  HAZIRLANIŞI
  -Havucu küçük dilimler halinde doğrayınız,yeşil fasulyeyi ince - ince kıyınız,bezelye ile birlikte hepsini haşlayınız.
  -Kıyılmış maydanozu ve tereyağını katıp,mikserden geçiriniz.

  ıRMıKLı MUZLU TATLI

  MALZEMELER

  -Bebelac Ballı ırmikli Kaşık Maması
  -1 orta boy muzun yarısı

  HAZIRLANIŞI

  -Bebelac Ballı ırmikli Kaşık Maması 150 ml ılık suya 4-5 yemek kaşığı katılarak hazırlayınız.
  -ıçerisine bir orta boy muzun yarısını ezerek ekleyiniz. Bebeğinizin leziz öğünü hazır.

  YOĞURTLU SEBZE ÇORBASI

  MALZEMELER

  -1 kepçe yoğurt ( 125 cc kadar)
  -1 orta boy patates
  -1 yemek kaşığı buğday veya pirinç
  -1 tatlı kaşığı zeytinyağı


  HAZIRLANIŞI

  -Tencereye yoğurdu koyunuz, az su ile sulandırınız ve üzerine herhangi bir sebzeyi doğrayınız. -Bir yemek kaşığı tahıl unu ve zeytinyağını ilave ederek pişiriniz.

  Not:Bebeğiniz 5. ayını tamamlar iken vermenizi öneriyoruz..

  ÇAVDARLI MISIRLI MEYVELı TATLI

  MALZEMELER

  -½ adet şeftali
  -1 adet kayısı
  -2 yemek kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması

  HAZIRLANIŞI

  -Yarım şeftali ve 1 adet kayısıyı cam rendede rendeleyerek hafif sulu meyve püresi haline getirdikten sonra içerisine 2 yemek kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması’ndan ilave ederek iyice karıştırınız.
  -Bebeğinizin ilk tatlısı hazır.

  KREMALI ENGıNAR ÇORBASI

  MALZEMELER

  -2 konserve enginar göbeği
  -30 ml süt
  -1 çorba kaşığı un
  -çok az tereyağı
  -1 çimdik tuz

  HAZIRLANIŞI
  -Tuzlu kaynar suda enginar göbeklerini 15 dakika pişirip püre yapınız.
  -Sütü, unu çorbaya katıp karıştırarak biraz fokurdatınız

  KABAK ÇORBASI-2

  MALZEMELER

  -1 adet soğan
  - 4 adet kabak

  -Kabak ve soğanı yarım saat pişiriniz, mikserden geçiriniz.

  Not: Rendelenmiş kaşar peyniri de ekleyebilirsiniz.

  MUZLU PıRıNÇLı MAMA

  MALZEMELER

  -Bebelac pirinçli kaşık maması
  -Yarım muz

  HAZIRLANIŞI
  -Bebelac sütlü pirinçli kaşık mamasını kutunun üzerindeki tarife göre hazırlayınız.
  -Sonra içerisine yarım muzu püre haline getirdikten sonra ilave ediniz.

  YULAFLI- BUĞDAYLI -ŞEFTALıLı MAMA

  MALZEMELER

  -Bebelac Yulaflı Buğdaylı Kaşık Maması
  -¼ şeftali

  HAZIRLANIŞI

  -Bebelac Yulaflı Buğdaylı Kaşık Maması 150 ml suya 4 yemek kaşığı ilave ederek hazırlayınız.
  -ıçerisine ¼ rendelenmiş şeftaliyi ilave ediniz. Bebeğinizin lezzetli ana öğünü hazır.

  DOMATES ÇORBASI

  MALZEMELER

  -1 adet orta boy domates
  -1 adet orta boy patates
  -2 adet fesleğen yaprağı
  -1/2 litre su
  -1 çay kaşığı mısır nişastası


  HAZIRLANIŞI
  -Kabuğu soyulmuş, doğranmış, patatesi yarım litre suda 20 dakika kadar haşlayınız. -Mikserden geçirerek fesleğen yaprağı ve mısır nişastasını ekleyiniz ve biraz daha kaynatınız.
  -Ilık olarak bebeğinize veriniz.
   
 12. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 13. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  HAVUÇLU TAVUK

  MALZEMELER

  - 15-20 gr kadar tavuk göğsü
  - 130 gr kadar havuç

  HAZIRLANIŞI
  - 15-20 gr kadar derin bir kapta tavuk göğüs etini haşlayınız.
  - Haşlanmış tavuk etini pişmiş ve püre haline getirilmiş (ortalama 130 gr kadar) havuç ile karıştırıp blender dan geçiriniz.
  -Ilık olarak bebeğinize verebilirsiniz.

  Not: içinde tavuk eti olmasından dolayı bebeğinize 5 ayını doldurmaya yakın dönemde vermenizi öneririz.

  KREMALI MISIR ÇORBASI

  MALZEMELER

  -1 küçük kutu konserve mısır tanesi
  -25 cc süt
  -1 tutam Hindistan cevizi tozu
  -1 tutam tereyağı

  HAZIRLANIŞI
  -Sütü mısır tanesi ile beraber kaynatıp mikserden geçiriniz, tereyağını ve Hindistan cevizini katarak iyice karıştırınız.


  ARA ÖĞÜN MENÜSÜ (Saat 16.00-17.00 arası)

  SÜTLÜ PıRıNÇ PÜRESı

  MALZEMELER

  -100 cc 2 veya 3 numaralı devam maması
  -1 çorba kaşığı pirinç

  HAZIRLANIŞI

  -100 cc devam mamasını hazırlayınız.1 çorba kaşığı pirinci iyice haşlayıp, süzünüz ve hazırladığınız mamanın içerisine ilave edip, iyice karıştırınız.

  ISPANAK PÜRESı-2

  MALZEMELER

  - 15 gr ince buğday irmiği
  - 100 gr pişmiş ve püre haline getirilmiş ıspanak
  - 80 cc bebeğinize verdiğiniz süt


  HAZIRLANIŞI

  - Bir tencerede önceden hazırladığınız bebeğinizin kullandığı sütü ısıtınız. Kaynamaya başlayınca ince öğütülmüş irmiği ekleyiniz.
  - Bir yandan karıştırarak kısık ateşte 5 dakika kadar pişiriniz.
  -Ateşten alıp püre haline getirilmiş ıspanağı ekleyip, blenderdan geçiriniz. Ilık şekilde bebeğinize verebilirsiniz.

  KARIŞIK SEBZE PÜRESı

  MALZEMELER

  -Bir adet orta boy patates
  -Bir adet havuç
  -3 – 4 yaprak semizotu
  -5 -6 yaprak ıspanak
  -2 tatlı kaşığı pirinç
  -1,5 tatlı kaşığı irmik

  HAZIRLANIŞI
  -Patatesin ve havucun kabuklarını soyunuz. Akarsuyun altında yıkayınız. Bıçakla iri- iri doğrayınız.
  -Pirinci yıkayınız. Semizotu ve ıspanağı iyice yıkayınız. ıki çay fincanı su ekleyiniz. Düdüklüde bu malzemeleri pişiriniz. El blenderendan geçirdikten sonra bir de irmik ile kaynatınız. Bebeğiniz bu kıvamı çok sevecek.
  Not:Hazır kavanoz mamalarından görüntü ve kıvam açısından hiçbir farkı yok. Eğer bebeğiniz sebze çorbasını yemiyorsa bu tarifi beğenebilir.

  SÜTLÜ FRUTAPURA

  MALZEMELER

  -120 cc devam maması
  -6 tatlı kaşığı frutapura

  HAZIRLANIŞI
  -Hazırlamış olduğunuz 120 cc devam mamasına 6 tatlı kaşığı frutapura yı ilave ediniz.

  SEBZE SUYU

  MALZEMELER

  -5 bardak su
  -1 adet havuç
  -1 adet patates
  -1 dilim kabak
  -1-2 yaprak marul
  -1 elma kabuğu

  HAZIRLANIŞI
  -Tüm malzemeleri 2 saat kısık ateşte pişiriniz. ısteğe bağlı az miktarda adaçayı da ekleyebilirsiniz.
  MEYVE BAHÇE SÜTÜ
  MALZEMELER
  -Taze meyveler ile bebeğinizin en sevdiği meyvelerin karışık püresi (yaklaşık 100gr kadar)
  -100cc bebeğinize verdiğiniz süt
  HAZIRLANIŞI
  - Meyve püresini önceden hazırladığınız bebeğinize verdiğiniz süt ile blenderdan geçiriniz.
  - Bir ikindi kahvaltısı olarak bebeğinize sunabilirsiniz.
  KOLAY PÜRE
  MALZEMELER
  -2 adet havuç
  -1 çay bardağı su
  HAZIRLANIŞI
  -Havucu yıkayınız, kabuğunu alınız. Haşlandıktan sonra püre haline getiriniz.
  -Pürenin içine biraz sıcak su koyunuz.
  PIRASA-HAVUÇ PÜRESı
  MALZEMELER
  -1 adet pırasanın beyazı
  -80 gr havuç
  -1 çay kaşığı zeytinyağı
  HAZIRLANIŞI
  -Pırasanın beyazını doğrayınız, kabuğu soyulmuş havucu ince-ince dilimleyiniz
  -Tencereye 100 cc su ekleyiniz, buharda pişiriniz.
  -Karıştırır iken gerekirse su ilave ediniz.
  -Hepsini tekrar karıştırınız, sıcak olarak servis yapınız.


  AKŞAM MENÜSÜ (saat 19.00-20.00 arası)

  YOĞURT

  HAZIRLANIŞI
  -Günlük olarak hazırlamalısınız.
  -Mümkünse pastörize süt kullanınız. Eğer pastörize süt kullanma imkanınız yoksa satın aldığınız sütü öncelikle süzerek kaynatmaya başlamalısınız.
  -Süt kabın içinde kabarınca, kaynamaya başlayınca, elinizin dayanabileceği kadar soğutunuz.1 litre süt içine 1 çorba kaşığı yoğurt,1-2 kaşık yoğurtla sulandırılarak ekleyiniz, yavaşça karıştırınız.
  -Hareket ettirtmeksizin sıcaklığını koruyabilecek şekilde 4-6 saat kadar oda sıcaklığında bekletiniz.(kabın üzerini örtmeyi unutmayınız)Oluşan yoğurdu 1 gün buzdolabında beklettikten sonra bebeğinize verebilirsiniz.

  Not: Yoğur cam kasede veya bardakta yapılır ve saklanır. Piyasada satılan yoğurdun üstünde bulunan kaymak tabakası bebeklere verilmez
  -Ayrıca bebeğinize bu öğün menüsü olarak biraz meyve püresi de verebilirsiniz.

  -Bebekler bir yaşına kadar market yoğurdu yememelidir. Yoğurt evde taze olarak mayalanmalıdır. Mayalamak için günlük pastörize süt kullanılmalıdır.
  -Bebekler günde bir öğün yoğurt yemelidir.
  -Yoğurda sebze ve meyve karıştırılabilir.

  MUZLU VE KAYISILI YOĞURT

  MALZEMELER

  -1 su bardağı doğranmış kuru kayısı
  -1 çorba kaşığı kavrulmuş badem
  -1.5 su bardağı yoğurt
  -1adet muz

  HAZIRLANIŞI
  -Bir kaseye yoğurdu ve kayısıları koyunuz .Üzeri kapalı olarak 1 gece buzdolabında bekletiniz.
  - Ertesi gün içine dilimlenmiş muzu ekleyiniz ve karıştırınız. Üzerine badem serperek servis yapınız.

  MEYVELı YOĞURT-2

  MALZEMELER
  -4 çorba kaşığı Bebelac devam maması ile hazırlanmış yoğurt
  -1 çorba kaşığı Bebelac ılk Meyveler Kaşık Maması
  -4 ince dilim muz

  HAZIRLANIŞI

  -Bebeğinizin kasesine 4 çorba kaşığı Bebelac devam maması ile hazırlanmış yoğurdu koyunuz, içerisine 1 çorba kaşığı Bebelac ılk Meyveler Kaşık Maması ve muzu ilave ediniz.
  -Bebeğinizin ilk meyvelerle yoğurdu hazır.

  TAHILLI-FRUTAPURALI YOĞURT

  MALZEMELER

  -3 çorba kaşığı yoğurt
  -1 küp frutapura
  -1 çorba kaşığı bebek yemekleri 8 tahıllı ballı kahvaltı

  HAZIRLANIŞI
  -1 kaseye 1 küp frutapurayı boşaltınız,içerisine 3 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı bebek yemekleri 8 tahıllı ballı kahvaltıyı ilave ediniz.

  ARMUTLU-TAHILLI YOĞURT

  MALZEMELER
  -1 çay bardağı Bebelac devam maması ile hazırlanmış yoğurt
  -2-3 yemek kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması

  HAZIRLANIŞI
  -1 çay bardağı Bebelac Bebelac devam sütü ile hazırlanmış yoğurt içine 2 – 3 yemek kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu ilave edin. Bebeğinizin lezzetli armutlu tahıllı yoğurdu hazır.
  TAHILLI MEYVELı YOĞURT-2

  MALZEMELER
  -Bebelac Yoğurtlu Elma Şeftali Kavanoz Maması
  -2 çorba kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması

  HAZIRLANIŞI
  -Bebelac Yoğurtlu Elma Şeftali Kavanoz Maması’na 2 çorba kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması ilave ederek bebeğinizin meyve öğününü daha lezzetli ve doyurucu hale getirebilirsiniz.
  YOĞURTLU MEYVE KARIŞIMI
  MALZEMELER

  -100 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  -1 çay kaşığı yoğurt
  -5 tatlı kaşığı Bebelac Şeftali Elma Kavanoz Maması

  HAZIRLANIŞI
  - 100cc kadar bebeğinize verdiğiniz sütün içerisine ılık iken 1 çay kaşığı yoğurt ilave ederek mayalayınız. Kımıldatmadan üzeri örtülerek 3-4 saat mayalamaya bırakınız.
  -Hazırlanan yoğurda 5 tatlı kaşığı Şeftali Elma Kavanoz Maması ilave ediniz.
  -Bebeğinizin meyveli yoğurdu hazır.

  YOĞURTLU MEYVE SENFONıSı

  MALZEMELER
  -1 muzun çeyreği
  -1 elmanın çeyreği
  -1 adet kuru kayısı
  -1 armudun çeyreği
  -Yarım portakalın suyu
  -1 kase ev yoğurdu
  HAZIRLANIŞI
  -Öncelikle muzu, elmayı, kayısıyı ve armudu ayıklayıp karıştırıcı yardımıyla püre haline getiriniz.
  -Sonra bu leziz meyve karışımına portakal suyunu ilave ediniz.
  -Karışımı güzelce harmanlayınız.
  -Eğer çok sulu olursa içine 1-2 adet bebe bisküvisi katabilirsiniz. Kıvamı biraz koyu olmalı.
  -Bu lezzetli karışıma ev yoğurdunu ekleyip harmanlayınız.
  -ışte vitamin deposu meyveli yoğurdumuz hazır.

  ÇAVDARLI-MISIRLI YOĞURT

  MALZEMELER

  -4 çorba kaşığı Bebelac devam maması ile hazırlanmış yoğurt
  -2 çorba kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması
  -¼ armut

  HAZIRLANIŞI

  -Bebeğinizin kasesine Bebelac devam sütü ile hazırlanmış yoğurdu koyduktan sonra içerisine 2 çorba kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması ve cam rendede rendelemiş olduğunuz ¼ armutlu ilave ediniz. Bebeğinizin Çavdarlı Mısırlı yoğurdu hazır.

  HAVUÇLU YOĞURT

  MALZEMELER

  -4 çorba kaşığı yoğurt
  -4 tatlı kaşığı Bebelac Havuç Elma Kavanoz Maması


  HAZIRLANIŞI
  -4 çorba kaşığı Bebelac devam sütü ile hazırlanmış yoğurda 4 tatlı kaşığı Bebelac Havuç Elma Kavanoz Maması’ndan ilave ediniz. Bebeğiniz havuçlu yoğurdu hazır.

  TAHILLI-MEYVELı YOĞURT
  MALZEMELER

  -100 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  -1 çay kaşığı yoğurt
  -5 tatlı kaşığı Bebelac Şeftali Elma Kavanoz Maması
  -2 çorba kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması

  HAZIRLANIŞI
  - Bebeğinize verdiğiniz sütün içine ılık iken 1 çay kaşığı yoğurt ilave edilerek mayalanız. Kımıldatmadan üzeri örtülerek 3-4 saat mayalanmaya bırakınız.
  -Hazırlanan yoğurda 5 tatlı kaşığı Şeftali Elma Kavanoz Maması ve 2 çorba kaşığı Tahıllı Armutlu Muzlu Kaşık Maması ilave ediniz.
  - Bebeğinizin tahıllı meyveli yoğurdu hazır. Afiyetler olsunnnn
  DEVAM MAMASI ıLE YOĞURT YAPIMI
  MALZEMELER

  1 porsiyon için
  -100 ml hazırlanmış Devam Sütü (Bebeğinizin ayına uygun olarak Aptamil 2 / Aptamil Milumil 2 / 3 )
  -2 çay kaşığı yoğurt
  HAZIRLANIŞI
  -90 ml su içine 3 ölçek Devam Sütü koyarak hazırladığınız mamayı küçük bir kaseye boşaltınız. 43 derece sıcaklıkta (küçük parmağınızla sıcaklığı kontrol edebilirsiniz) 2 çay kaşığı yoğurt ilave ederek, 4-5 saat sıcak ortamda mayalayınız. Buzdolabında 5-6 saat dinlendiriniz.

  Not: Biberon maması ile yapılan yoğurt hazır yoğurtlara göre daha sulu olabilir, yoğurt tadı oluşmuşsa mayalanma gerçekleşmiş denilir.
  YOĞURTLU MEYVE KARIŞIMI
  MALZEMELER
  -100 ml Devam sütü (Aptamil 2/3, Aptamil Milumil 2/3, Aptamil Conformil 2)
  -1 çay kaşığı yoğurt
  -5 tatlı kaşığı Milupa Bebek Yemekleri Organik Kayısı Muz
  HAZIRLANIŞI
  -90 ml su ve 3 ölçek Devam Maması kutu üzerindeki talimata uygun olarak hazırlayınız. - ıçine ılık iken 1 çay kaşığı yoğurt ilave ederek mayalayınız. Kımıldatmadan üzerini örterek 3-4 saat mayalanmaya bırakınız.
  -Hazırlanan yoğurda 5 tatlı kaşığı Milupa Organik Kayısı Muz ilave ediniz. Bebeğinizin meyveli yoğurdu hazır.
  GECE MENÜSÜ (Saat: 23.00-23.30 arası)


  MUHALLLEBı
  -1 yaşına kadar hazırlayacağınız muhallebileri mümkünse su veya formül mama ile vermenizde yarar var.


  HAZIRLANIŞI
  -150 cc suya 1 tatlı kaşığı pirinç unu koyunuz. Ocakta karıştırarak kaynatınız.
  -Ilık hale kadar geldikten sonra 4 ölçek formül mama koyunuz.

  *Ayrıca bu öğün zamanında bebeğinize patates püresi de (1 kase)verebilirsiniz.

  AYRICA

  -Varsa anne sütü
  -Devam mamalarından beğendiklerinizin 2 numarası
  -ılk tahıllar kaşık maması da verebilirsiniz.
   
 14. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 15. NHLTLG

  NHLTLG Rabbim korusun meleğimi.. Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  956
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  SÜTLÜ TAHILLI KARIŞIK MUHALLEBı

  MALZEMELER

  -1 küp Milupa karışık meyve Frutapura
  -Milupa bebek yemekleri sütlü karışık tahıllı Muhallebi

  HAZIRLANIŞI

  -130 cc lik su içine 5 yemek kaşığı katarak hazırlamış olduğunuz muhallebiye 5 tatlı kaşığı
  Milupa karışık meyve Frutapurayı katınız.
  ELMALI MUHALLEBı
  -Bebeğinize elmalı muhallebiyi gece yatmadan önce rahatlıkla verebilirsiniz.

  MALZEMELER
  -1 su bardağı su,
  -2-3 tatlı kaşığı pirinç unu,
  -2 tatlı kaşığı elma püresi (muhallebiye lezzet vermesi için)
  HAZIRLANIŞI

  -Su ve pirinç ununu karıştırarak iyice pişiriniz. Daha sonra içine püre haline getirilmiş elmayı ilave ediniz.
  -Bebeğinize farklı bir lezzet olarak “servis yapabilirsiniz”.

  MUHALLEBıLı FRUTAPURA

  MALZEMELER

  -Devam maması ile hazırlanan muhallebi
  -1 küp frutapura


  HAZIRLANIŞI
  -Devam maması ile hazırlamış olduğunuz muhallebiye 1 küp Frutapurayı ilave ederek karıştırınız.

  ŞEFTALı SÜTLÜ BUĞDAYLI MUHALLEBı

  MALZEMELER

  - 1 adet orta boy şeftali
  -Milupa bebek yemekleri sütlü irmikli buğdaylı muhallebi


  HAZIRLANIŞI

  - 1 adet orta boy şeftaliyi cam rende de rendeleyiniz. 130 cc lik ılık suya 4-5 yemek kaşığı
  ilave edilerek hazırlamış olduğunuz milupa bebek yemekleri sütlü irmikli buğdaylı muhallebiyi ilave ediniz.

  KAYISILI MUHALLEBı-2

  MALZEMELER

  -100 ml su
  -1 tatlı kaşığı pirinç unu
  -3 ölçek Bebelac 2 veya Bebelac 3
  -2 adet kayısı

  HAZIRLANIŞI

  -100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu ağır ateşte pişiriniz. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indiriniz.
  -ıçerisine 3 ölçek Bebelac 2 veya Bebelac 3 biberon maması ekleyiniz.
  -Hazırlanan muhallebi karışımına cam rendede rendelenmiş 2 adet kayısı ilave ediniz. -Bebeğinizin besleyici muhallebi öğünü hazırrrrr.......

  ŞEFTALı ELMALI MUHALLEBı
  MALZEMELER

  -100 ml su
  -1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr)
  -3 ölçek devam maması
  -4 tatlı kaşığı Milupa şeftali Elma Ek besin
  HAZIRLANIŞI
  -100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ağır ateşte pişiriniz. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indiriniz ve içine 3 ölçek devam maması ekleyiniz.
  -Hazırlanan muhallebi karışımına Milupa şeftali Elma Ek Besinini ilave ediniz.

  KAYISILI SÜTLAÇ

  MALZEMELER

  -125 gr Milupa organik sütlaç ek besin
  -2 adet rendelenmiş kayısı


  HAZIRLANIŞI
  -125 gr Milupa organik sütlaç ek besinini bir kaseye boşaltınız.
  -ıçerisine 2 adet rendelenmiş kayısıyı ilave ediniz.  MEYVELı MUHALLEBı-3

  MALZEMELER

  -100 cc su
  -5 gr pirinç unu (1 tatlı kaşığı)
  -3 ölçek devam biberon maması
  -50 veya 100 gr meyveli kavanoz besini


  HAZIRLANIŞI
  -100 cc suya 1 tatlı kaşığı pirinç ununu koyarak pişiriniz. Ocaktan indirdikten sonra 3 ölçek devam biberon mamasını ilave ediniz ve iyice karıştırınız. Bu hazırladığınız muhallebinin yarısını kaseye koyup, üzerine herhangi bir çeşit meyveli kavanoz mamasını ekleyip kalan muhallebiyi üzerine dökünüz.

  MEYVELı MUHALLEBı-2
  MALZEMELER

  -200 ml su
  -2 tatlı kaşığı pirinç unu
  -6 ölçek devam maması
  HAZIRLANIŞI
  -200 ml suya 2 tatlı kaşığı pirinç ununu ve 1 çay kaşığı şekeri katarak pişiriniz.
  -Ocaktan indirdikten sonra 6 ölçek devam maması ilave ediniz. Bu hazırladığınız muhallebinin yarısını bebeğinizin kasesine dökünüz ve üzerine elma, armut ve şeftali gibi meyvelerden veya meyveli kavanoz mamalarından ekleyip kalan muhallebiyi de üzerine dökünüz.
  -Bebeğinizin meyveli muhallebisi hazır.

  FRUTAPURALI SÜTLAÇ
  MALZEMELER

  -Milupa Organik Sütlaç Kavanoz Maması
  -1 küp Frutapura
  HAZIRLANIŞI
  -Milupa Organik Sütlacı bebeğinizin kasesine boşaltınız. Daha sonra içerisine 1 küp Frutapuranın yarısını ilave ediniz. Bebeğinizin sütlaçlı meyve öğünü hazır


  KAYISILI MUHALLEBı
  MALZEMELER

  -100 ml su
  -1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr)
  -3 ölçek devam maması
  -2 adet kayısı
  HAZIRLANIŞI
  -100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ağır ateşte pişiriniz.
  -Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indiriniz ve içine 3 ölçek devam mamasını ekleyiniz. Hazırlanan muhallebi karışımına cam rendede rendelenmiş 2 adet kayısıyı ilave ediniz.
  ARMUTLU BALLI -ıRMıKLı MUHALLEBı

  MALZEMELER

  -Bebelac Ballı ırmikli Kaşık Maması
  -¼ armut

  HAZIRLANIŞI

  -150 ml ılık suya 4 yemek kaşığı Bebelac Ballı ırmikli Kaşık Maması ilave ediniz. -Hazırlanan mama karışımına ¼ rendelenmiş armut ilave ediniz. Bebeğinizin lezzetli ana öğünü hazır. Afiyet olsun!


  SÜTLÜ MUZLU ARMUTLU MUHALLEBı

  MALZEMELER

  -60 ml Bebelac 2 ya da Bebelac 3
  -5 ince dilim muz
  -½ armut
  -1 tatlı kaşığı Bebelac Tahıllı Armutlu Muzlu

  HAZIRLANIŞI

  -Hazırlamış olduğunuz 60 ml Bebelac 2 ya da Bebelac 3 maması içine 2 tatlı kaşığı Bebelac ılk Meyveler Kaşık Maması, yarım armudu ekleyiniz.
  -Bebeğinizin lezzetli sütlü tahıllı meyve öğünü hazır.

  SADE MUHALLEBı

  MALZEMELER

  -100 cc su
  -1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr)
  -3 ölçek devam maması

  HAZIRLANIŞI
  -100 cc su ile 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ağır ateşte pişiriniz.
  -Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indiriniz ve içine 3 ölçek devam mamasını ekleyiniz.

  KURU KAYISI- ARMUT ve MUZLU MUHALLEBı
  Size belki şekersiz gelebilir ama bebeğiniz için lezzetli, keyifle yiyeceği hem de sağlıklı bir tatlı!
  MALZEMELER
  -2 tane kuru kayısı,
  -1/3 armut,
  -¼ muz
  -1 çorba kaşığı pirinç unu,
  -150cc süt
  HAZIRLANIŞI
  - Kayısı ve armut çok az suda yumuşayana kadar pişiriniz
  - Başka bir kapta pirinç unu ile sütü pişiriniz.
  -Armut, kayısı ve muzu blender dan geçiriniz ve muhallebi ile karıştırınız.
  - Bebeğinize bu leziz tatlıyı 100 cc kadar yedirebilirsiniz.
  ıRMıKLı ARMUT MUHALLEBıSı
  MALZEMELER
  -1 çorba kaşığı irmik
  -120 ml süt,
  -1 orta boy rendelenmiş armut,
  -1 tutam tarçın.
  HAZIRLANIŞI
  - ırmik ile sütü kaynayana kadar pişiriniz.
  -ıçine rendelenmiş armudu ve tarçını ekleyiniz. Bir- iki dakika daha pişirin ve çatalla eziniz.
  - Bebeğinizin biraz pütürlü gıdalara alışması için bu şekilde yediriniz.

  ıRMıKLı MEYVE
  MALZEMELER
  -2 tatlı kaşığı irmik
  -1 küp Milupa Frutapura
  HAZIRLANIŞI
  -1 çay bardağı su ile 2 tatlı kaşığı irmiği ağır ateşte pişiriniz.
  -Ilık hale duruma geldikten sonra içine 1 küp Frutapura meyve püresi ilave ediniz.

  Dr. Hakan Kılıç
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı


  ***ALINTIDIR
   
 16. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 17. kedinihal

  kedinihal tanayımmm tanemimmm Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  983
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  6 AYLIK BEBEKLERDE BESLENME MENÜSÜ
  SABAH UYANDIĞINDA ( saat 6.00-7.00 arası)


  - Alabildiği kadar ANNE SÜTÜ  SABAH KAHVALTISI

  Saat :7.00-8.00 arası


  KAHVALTI KARIŞIMI-1

  MALZEMELER

  -150 cc kadar bebeğinize verdiğiniz süt
  -1/8 kadar haşlanmış yumurta sarısı
  -Yarım kibrit kutusu kadar beyaz peynir (yaklaşık 10 gr kadar)
  -Yarım tatlı kaşığı kadar pekmez
  -Tahıllı ve ballı bebek kahvaltı maması


  HAZIRLANIŞI

  -Bebeğinize verdiğiniz sütün içine ılık iken tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave ediniz,daha sonra bir çatalla iyice karıştırınız.  Kahvaltı -2
  MALZEMELER

  -150 cc bebeğinize verdiğiniz süt.
  -2 yemek kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması
  -1/8 haşlanmış yumurta sarısı
  -½ kibrit kutusu (yaklaşık 10 gr) beyaz peynir
  -1 tatlı kaşığı pekmez

  HAZIRLANIŞI

  - 150 cc bebeğinize verdiğiniz sütün içerisine tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave ediniz, bir çatal ile iyice karıştırınız. Bebeğiniz için lezzetli ve besleyici kahvaltı karışımı hazır.
  NOT:
  -Yumurta önce 1/8 miktarında başlanıp daha sonra yavaş yavaş arttırılmalıdır, gün aşırı verilmelidir.
  -Yumurta sarısı ve peynir dönüşümlü olarak verilmelidir. 8 aylık bir bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir, 12. aydan önce yumurtanın beyazı verilmemelidir.
  -Beyaz peynirin tuzu akşamdan suda bekletilerek alınmalıdır. 7. ayında beyaz peynirin miktarını 1 kibrit kutusu (20 g.) büyüklüğüne çıkartabilirsiniz
   
 18. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : NHLTLG
 19. kedinihal

  kedinihal tanayımmm tanemimmm Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  983
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  KAHVALTI-3

  MALZEMELER

  -2 çorba kaşığı Bebelac Yulaflı Buğdaylı Kaşık Maması
  -2 çorba kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması
  -150 cc ılık su
  -Yarım kibrit kutusu kadar beyaz peynir
  -1/8 haşlanmış yumurta sarısı
  -1 tatlı kaşığı pekmez

  HAZIRLANIŞI

  -150 cc suya 2 çorba kaşığı Yulaflı Buğdaylı Ek Besin ve Çavdarlı Mısırlı Ek Besini ilave ediniz ve karıştırınız. İçerisine tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave ediniz, bir çatal ile iyice karıştırınız.
  -Bebeğiniz için lezzetli ve besleyici kahvaltı karışımı hazır.

  KAHVALTI-4 (pekmezli kahvaltı)

  MALZEMELER

  -Bebelac Peynirli Pekmezli Kaşık Maması
  -1/8 büyüklüğünde iyi haşlanmış yumurta sarısı

  HAZIRLANIŞI

  -Bebelac Peynirli Pekmezli Kaşık maması’nı üzerinde yazan tarife göre hazırlayınız. -Daha sonra içerisine 1/8 büyüklüğünde iyi haşlanmış yumurta sarısı ilave ederek karışım haline getiriniz. Bebeğinizin sabah kahvaltısı hazır.

  Not:
  -Bebelac Peynirli Pekmezli Kahvaltı Maması’nda pekmez ve tahıl olduğundan dolayı ayrıca ilave etmenize gerek yok.

  KAHVALTI-5 (MEYVELİ KAHVALTI)

  MALZEMELER

  -150 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  -2 yemek kaşığı Bebelac Çavdarlı Mısırlı Kaşık Maması
  -½ kibrit kutusu beyaz peynir
  -1 tatlı kaşığı pekmez
  -Muz, kayısı veya diğer mevsim meyvelerinden birer dilim


  HAZIRLANIŞI

  - 150 cc bebeğinize verdiğiniz sütün ılık iken içerisine tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave edip iyice karıştırınız.
  -Daha sonra meyveleri küçük küçük dilimler halinde veya ezerek bu karışıma ilave ediniz. Meyveleri parçalı halde bırakmak bebeğin parçalı-pütürlü gıdalara geçişini kolaylaştıracaktır.
  Not:
  - Bebeğiniz kabız olduğu zamanlarda bu kahvaltı karışımına meyve olarak sadece kayısı ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

  KAHVALTI-6(Tahıllı Ballı Kahvaltı)

  MALZEMELER
  -150 cc bebeğinize verdiğiniz süt
  - 2 yemek kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı
  -1/8 haşlanmış yumurta sarısı
  -1/2 kibrit kutusu labne peynir
  -1 tatlı kaşığı pekmez
  HAZIRLANIŞI
  -150 cc bebeğinize verdiğiniz sütü bir kaseye boşaltınız. İçine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz. Küçük şampiyonumuzun ballı kahvaltısı hazır.
  KAHVALTI-7 (Portakallı Mısırlı Kahvaltı)

  MALZEMELER
  -Milupa Sütlü Portakallı Mısırlı Kahvaltı
  -1/8 yumurta sarısı
  -1/2 kibrit kutusu labne peynir
  -1 tatlı kaşığı pekmez

  HAZIRLANIŞI
  -Hazırladığınız Milupa Sütlü Portakallı Mısırlı kahvaltı mamasının içine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz.
  Not:
  -Yumurta sarısı ve labne peynirini dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.
  KAHVALTI-8

  MALZEMELER

  - 2 adet kuru kayısı
  -1 yemek kaşığı mısır unu
  - 1 tatlı kaşığı tahin
  -1 çay kaşığı tereyağ
  -1 su bardağı su (200 cc)
  -1 tatlı kaşığı pekmez


  HAZIRLANIŞI
  -Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişiriniz.
  -Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurunuz.
  - Kayısılı suyu mısır ununa dökünüz, hızlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyiniz. -Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişiriniz.
  -Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişiriniz. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave ediniz.

  Not:
  Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlayabilirsiniz.