Dökülen Sac, Bakımı ile ilgili Yabancı Sitelerden Yapılan Ceviriler

Konusu 'Saç Dökülmesi Neden ve Çözümleri' forumundadır ve mavi misket tarafından 26 Kasım 2007 başlatılmıştır.

26 Kasım 2007
    Konu Sahibi : mavi misket
  1. mavi misket

mavi misket Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar; bu sayfada sizlerle, yabancı sitelerden yaptığım çevirileri paylaşmak istiyorum. Saç dökülmesi, çareleri, saç bakımı ve saçla alakalı olan her türlü konuyu kapsayan zengin içerikli bir sayfa olması niyetindeyim, desteklerinizi bekliyorum.
    Sevgiler & Saygılar

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI HARİCİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ALOA VERA:

Hintliler; saç derilerine ve saçlarına her gece aloa vera jeli ile masaj yaparlarmış ki saçlarının böylesine gür, kalın telli ve sağlıklı olmasının nedeni hep buna bağlanırmış. Bitkibilimciler (şifacılar ya da yabancı bir terimle herbalistler) bu otun, nitrik oksit oluşumunu sağladığı ve süperoksit dimutan adlı enzimi içerdiği kanısındalar. Bilim adamları bu iki maddenin bir araya gelerek saç dökülmesini önlediği ve yeni saç oluşumunu başlattığını test edip onaylamışlardır.

SOĞAN:

Yüksek oranda sülfür içeren bu maddenin saçı iyileştirme özelliği olduğuna ve şayet banyo öncesinde saç derisine yarım baş soğan ile masaj yaptığımızda, bunun, saç gelişimini destekleyeceği bilinir.

KIRMIZI BİBER (Capiscum):

Lapa haline getirilen kırmızı biber, saç derisi kızarana dek masaj yapılır. Bu kan dolaşımını hızlandıracak ve yeni saç oluşumunu sağlayacaktır.

Arkadaşlar, burada kırmızı biberden kasıt, ninelerimizin ipe dizip de kuruttuğu biberlerdir, bakınız bu da fotoğrafıdır.

SAFFLOWER YAĞI

Saç derisine masajla uygulanan bu yağ, saç derisi altındaki kan damarlarını genişleterek daha fazla kan akışına sebep olacaktır. Saç folikülüne daha fazla kan gitmesi neticesinde saç sağlığını yitirmeyecek ve yeni saç oluşumu başlayacaktır.

Arkadaşlar çiçeğin türkçe adını bulamadım (araştırma halindeyim) ama fotoğrafını gördüğünüzde mutlaka tanıyacaksınızdır.[​IMG]

hoşçakalın!

2. 26 Kasım 2007
  3. gizemm56

gizemm56 Guest

ellerine sağlık gerçekten
    :-)

4. 27 Kasım 2007
  5. selmaizmirli

selmaizmirli Guest

6. 27 Kasım 2007
  7. mavi misket

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim, şu haftayı hayırlısıyla başım gözüm sağlam atlatayım, daha seri çalışacağım... sınav haftam... idam mahkumu gibi ipin ucuna kadar gelip ucundan dönüyorsun :))

aaa harika bir şey bu! evdeki bütün sözlükleri didik didik ettim yok, genel sözlükler tabi benimkiler, terim sözlüğü olmalı diye düşünüyordum ki, imdadıma yetiştin, mısır çarşısı'nda da kimseye anlatamadım, elimde fotoğraflarla dolanıp durdum saatlerce, gerçekten teşekkür ederim :))

8. 28 Kasım 2007
  9. selmaizmirli

selmaizmirli Guest

Birsey degil canim :) insallah ise yarar :)

10. 28 Kasım 2007
  11. mavi misket

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Pek çok insan, yıllardır bedenlerini güçlü ve sağlıklı tutabilmek adına vitamin takviyelerine bel bağladı. Çoğu zaman, günlük yemek seçimlerimiz ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve gıdayı bize sağlamadı, buna karşılık olarak biz de destak babında genel vitaminleri almaya başladık. Ama saç dökülmesi problemiyle hala burunburunaydık. Sizce, almamız gereken tek bir vitamin var mıydı? Sorumuzun cevabı "evet", saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kaldığımızda "D" vitamini eksikliği yaşıyor olabiliriz. Zira saç dökülmesi ve kemik hastalıkları D vitamini eksikliğinin en basit belirtileridir.

Bilim adamları ve araştırmacılarca, fareler üzerine yapılan deneylerde, D vitaminiyle gerçekten de saç dökülmesinin önüne geçilebildiği görülmüştür. Şayet bu genç yetişkinlerde meydana geliyorsa sebebi büyük olasılıkla D vitamini eksikliğidir. (Çalışmalar halen devam etmekte.)

Biyolojik olarak D vitamini oluşumunda etkili olan bir etmen de omega3'tür. Günümüzde, adına "modern hayat" dediğimiz olgu, bizlere yalnızca ev içinde yapılan aktiviteleri yapmamıza imkan tanır. Bu durumsa yeterince güneş ışığı alamamamıza neden olur ki güneş, D vitamini kaynağıdır. Lakin bazı araştırmalara göre temel neden bu değil, yaptığımız diyetler neticesinde gereğince alamadığımız temel yağ asitleridir. (bildiğimiz gibi, A,D,E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir.)

Aslında bu gayet basit. Bedenimiz bu vitamini kendisi üretiyor ve bunun için temel yağ asidlerine gereksinim duyuyor. Yağ asitleri, kolesterol üretiminden sorumludur ve aynı zamanda bu kolesterolün fazlasının atılmasından sorumludur. Ayrıca temel vücut işlevleri için de gereklidir bu yağ asitleri. D vitamininin üretilmesi için de kolesterole gereksinim duyulur. Şayet yeteri miktarda yağ asidi alamazsanız, vücudunuz D vitaminini üretemeyecektir ve eksiklikler baş göstermeye başlayacaktır. Sedef hastalığı (psoriyazis) ve pul pul olmuş saç derisi bu eksikliğin sebebidir.

L-lizin ve bakır eksikliği de saç dökülmesi nedenleri arasında bulunmaktadır, tıpkı çinko ve bakır eksikliğinde olduğu gibi. Yani D vitamini eksikliğini bir kenara koyalım diğer vitamin ve minerallerin eksikliğinde bile saç dökülmesi olayı olabilir ama esas vitamin D'dir.

12. 29 Kasım 2007
  13. mrsQECTION

mrsQECTION Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    canım paylaştığın için çok sağol bunları ayrımı kullancağız tarif edermisin

14. 29 Kasım 2007
  15. mavi misket

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ayrı derken? takviye olarak mı?
    sitede daha çok doğal yollardan olması tavsiye ediliyor ama...

16. 29 Kasım 2007
  17. kumralım55

kumralım55 Guest

bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekür ediyorum benimde saç dökülme sorunum vardı inşallah iyi gelir tavsiyeleriniz teşekürler.

18. 30 Kasım 2007
  19. mavi misket

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86

ilginize çok teşekkür ederim ama bunlar benim bilgilerim değil, yabancı sitelerdeki yazıları çeviriyorum... umarım işinize yarar iyi gelir.