domates faydalı mı zararlı mı?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve pembekzm tarafından 6 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

6 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : pembekzm
  1. pembekzm

pembekzm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    11 aylık oğlum var ilk 6 ay sadece anne sütü aldı hala da alıyor 6. aydan sonra ek gıdaya başladım hiç birşeye hayır demeden yedi (biraz tuzlu ve salçalı olursa) ama 1 aydır ayırt ediyor pek bişe yemiyor yediği şeyler sınırlı yoğurt peynir bunları ağzına almıyor artık yediği şeyler se meyva(kiraz kayısı erik şeftali üzüm karpuz) hepsini yiyor meyvelerin tel şehriye çorbası birde domates e bayılıyor günde 1 tane domatesi yiyor kimi verme diyo zararlımı olur acaba asitli olduğu için siz ne dersiniz
    bebeğim 77 cm 11500 kilo

2. 6 Temmuz 2010
  3. frezyalar

frezyalar Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    canım dr.um yaşına kadar bal,ymurta beyazı,salça,domates,çilek ve patlıcan yasak dedi. bir bildikleri vardır bence.alerji olabilir bebeğin sıcaklarda.verme bence.tuz ve şeker özellikle yasak. dikkat et cnm.mideleri hassas daha.hazır olunca herşeyi yiyecekkler zaten.

4. 6 Temmuz 2010
  5. bahair

bahair www.nilkizi.blogspot.com Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba benim kızım da şu anda 8.5 aylık.. ve 8 aylıkken götürdüğüm de yemeklerin içine domates katabileceğimi söyledi.. alerji açısından riskli bi sebzedir diye düşündüğüm için ben de şaşırdım herhangi bir zararı yokmu diye... yok yok verebilirsin dedi.. hatta kahvaltı içinde pekmez yumurta ve labne peyniri demişti. kızımın vücudu yumurta ve pekmeze tepki verince sadece kaldık labne peynirine.. ben de dr a sadece peynirmi yiyecek bu çocuk diye sorduğumda kahvaltı da domates salatalık verebilirsin dedi... tabi herkisin söylediği birbirini tutmuyo tercih senim...

6. 6 Temmuz 2010
  7. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    çiğ dömates zararlı pişmiş verebilirsiniz, asit oranı çok yüksek çiğin hem sıcaklarda pişik yapar.

8. 7 Temmuz 2010
  9. snoopy.izmir

snoopy.izmir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    Bana dr. verdiği tariflerde yemekler ocaktan alınmadan 10 dk. önce kabukları soyulmuş çekirdekleri çıkartılıp ince rendelenmiş domates ekleyebilirsiniz yazıyor.ben de bazen kahvaltıda ekmeğini suyuna bandırıp veriyorum.

10. 8 Temmuz 2010
  11. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Eğer bebeğinizde herhangi bir reaksiyon yoksa vermeye devam edebilirsiniz.
    Normalde verilmez ama siz zaten tuz ve salça veriyorsunuz. Bunlar domatesten daha zararlı.
    Bana kalırsa bunları vermeyin. Gerçi artık yaşına gelmiş.

12. 8 Temmuz 2010
  13. susaden

susaden Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    canım senin bebeğin atopik dermatit vermemem gerekiyo çiğ domatesi ancak biraz pişirip verebilirisin.benim oğlumda atopik dermatit olduğu için ben pişirip veriyorum

14. 8 Temmuz 2010
  15. gokay072664

gokay072664 Annesinin Bitanesi DEFNE Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımda 11.ayın içinde. son kontrolunde doktor ufak bi parça verip deneyin dudak cevresinde kızarıklık yapmazsa alerjısı yoktur rahatlıkla verebilirsiniz demişti. domatesinde mevsimi.. vitamin acısından zengin.. ben gün içerisinde yediriyorum domates

16. 10 Temmuz 2010
  17. pembekzm

pembekzm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    canım bayadır yiyor istiyo ilk başlarda az az verip denedim kızaracak mı falan diye hiçbirşey olmadı bizim atopik dermatit geçti çok şükür 4 aydır yok

18. 10 Temmuz 2010
  19. pembekzm

pembekzm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    evet canım tuz katıyorum ama az çünkü yemiyordu doktorumuzda damak tadı gelişmiş biraz katabilirsin demişti tuzsuz kesinlikle yemiyo zaten eskisi gibi de yemek yemiyor bol bol meyva yiyor