Domuz gribi aşısı bugün başladı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve toramini tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 1. toramini

  toramini Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2007
  Mesajlar:
  186
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Hamilelikte domuz gribi aşısı

  Domuz gribi salgını en çok hamileleri, 65 yaş üstü kişileri ve 2 yaşın altındaki çocukları tehdit ediyor. Hem kendini hem de karnındaki bebeğini düşünmek zorunda olan anne adayı ise, en zor ve kararsız olan kişilerin başında geliyor. Mevsimsel grip aşısından çok önemli olan domuz gribi aşısının tercih edilmesi gerekiyor. İlk 6 ayın içinde olan yeni doğmuş bebekler aşı yapılarak korunamaz henüz bağışıklık yanıtı geliştiremeyen bu bebekler için hamile anne adaylarının aşı vurulması gerekiyor. Ayrıca 6 aylıktan küçük bebeği olan kadınlarında mutlaka aşı yaptırmasında fayda vardır.

  Gebeliğin son 3 ayında risk artıyor

  Hamilelerin risk grubunda olduğu açık, özellikle gebeliğin son 3 ayında artan yük ve zorlanan kalp ve azalan akciğer performansı virüse direnci azaltıyor. Aşının sakatlık yapıcı etkisinin düşük potansiyelli olduğu görülüyor. İlk verilere göre hastalığa yakalanan 34 kadının 6’sında ölümle sonuçlanmıştır. Buda hamilelerin aşılanması hatta virüse yakalanan ya da enfekte kişilerle temas eden gebelerin seltamivir (tamiflu) zanamivir (relanza) hemen ilk 48 sat içerisinde başlanmasını gerektiğini gösterir. Aslında hamilelerin aşılanmasında hamilelerin korunması kadar doğacak çocuklarını ilk 6 ay korunmasına katkısı da önemlidir. İlk 6 ay bebeklerin bağışıklık sistemleri çalışmamaktadır ve anne sütünden pasif olarak bağışıklık kazanırlar. Eğer anne aşılanmış domuz gribi geçirmişse emzirerek çocuğunu korur. Aksi taktirde ilk 6 ay çocuklar tamamen savunmasızdır. Ve virüsün de en ağır seyrettiği gruplardan biridir. Burada sadece hamilelerin değil 6 aylıktan küçük bebeği olan kadınların da aşılanmasının gündeme alınmasının önemi ortaya çıkıyor.

  Emziren anne ellerini çok sık yıkamalıdır

  Domuz gribinin anne sütüyle geçip-geçmediği bilinmemektedir. Ancak mevsimsel grip de anne sütüne geçişi nadirdir. Anne grip geçiriyorsa ellerini iyi yıkayarak solunum teması yapmadan emzirebilir. Domuz gribinin mevsimsel gribin yeni bir formu olması nedeniyle aşının hafif ateş, yan ağrısı, uygulama yerinde şişlik, hafif grip benzeri yan etkiler olabilir. Diğer aşının önemli ama nadir komplikasyonları ise Gulian Barre Sendromu (GBS) (beyin hücrelerinde iltihap) gibi nadirdir (GBS a yakalanma 1/100000) ve virüsü kapanlardaki ölüm oranı binde 1-5 oranı ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür.

  Gebeliğin son 3 ayı virüse karşı direnci azaltıyor

  Hamileler risk grubundadır. Özellikle gebeliğin son 3 ayında artan yük ve zorlanan kalp ile azalan akciğer performansı virüse direnci azaltıyor. Aşının sakatlık yapıcı etkisinin düşük potansiyelli olduğu görülüyor. İlk 3 ay aşı yapılabilir, ama sakatlık yapıcı etkinin nadir de olsa olma ihtimalinden dolayı bu sakıncayı taşıyanlar aşı olmayı hamileliğin üçüncü ay sonrasına erteleyebilirler. Emzirme dönemindeki annelerde ilk 6 aylık çocuklarını korumak için aşılanmaları (6-24 ay çocukların korunması için çocuk hastalıkları uzmanlarının değerlendirmelerini dikkate almaları ), özellikle gebelikte aşı yaptırmayı tercih etmeyenlerin toplu alanlarda virüsün bulaşma yollarına azami dikkat etmelerini öneriliyor. Buna çocuğun tam izolasyonu da dahil olabilir.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.Gökmen İyigün


  Arkadaşlar bugün hamilelere aşılamalar başladı.İnanın çok kararsızım.Olsam mı olmasam mı diye.Sizler ne düşünüyorsunuz.Dünyadan da bununla ilgili hiç bilgi yok sanıyorum.Yani son üç ayında bu aşıyı olup doğuran hiç mi yok.Her türlü risk var nasıl yapmalı bilemiyorum.Bu konuda neler düşünüyorsunuz ve ne gibi duyumlar alıyorsuz?Allah hepimizi korusun:teselli:
   
 2. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 3. gzdatk

  gzdatk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  427
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben de aynen senin gibi karasızım. dr. um öneriyor ama ne yapacağımı bilmiyorum. hamile olmasaydım olurdum. çünkü okul ortamı çok kalabalık ve öğrenciler temizliğe hiç dikkat etmiyor. ne yapacağız böyle hiç bilmiyorum.
   
 4. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 5. hepmavi

  hepmavi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2008
  Mesajlar:
  409
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Normal grip de zaten gebeler için tehlikelidri.Kaldı ki H1N1 nORMAL GıRPTEN DAHA HAFıF ATALTIYOR DENıLıYOR.eŞıM VE ÇOCUĞUM AŞIYI OLDULAR.bEN EVDEYıM ıNŞALLAH ONLAR HASTA OLMAZLARSA BEN DE BAŞKA BıR YERDEN KAPMAM diye düşünüyorum.

  Benim doktorum DOç ve önermedi.Henüz gebelrde uzun soluklu çalışma yok dedi.Ben de hamile olmasam hemen olurdum.Zaten mevsimsel grip aşısı oluyordum.Eşim ve 7 yaşındaki oğlum da tereddütsüz oldular ama doktorum anneye ve bebeğe ne yapacağını bilmediğim birşyei öneremem dedi.Bol bol dinlen ve grip olursan hemen doktora git.Normla gripten bir farkı yok dedi.

  Ben d eateşim yükselmedi ama grip mi soğuk algınlığı mı birlley geçridim Sınüzitimden dolayı antibiyotik kullnaıdm.Yeni geçiyor.Hamileyken grip hiç çekilmiyor.Allah hepimizi korusun.
   
 6. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 7. figen_figen

  figen_figen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim doktorum da doç. ve aşı olabilirsin diyor. ben yaptırmayı düşünüyorum ama henüz aşı gelmemiş bizim aile hekimine. gelince yaptırıcam. 30 haftalık hamileyim.son 3 ayın içindeyim yani...
   
 8. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 9. Chitlembiq

  Chitlembiq Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesajlar:
  376
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben de 33. haftamdayım. Doktorum olmamı tavsiye etti. Şimdilik bir sıkıntı yok belki ama kış aylarında hastalık artacağı için risk bizim için daha da çok artıyor Kaldı ki kışa gelecek doğumumuz. Sanırım ben de olacağım. Allaha sığınıp olucam napayım. Kaderde varsa başka şekilde de ölebiliriz. En azından önlemimizi alalım.
   
 10. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 11. Chitlembiq

  Chitlembiq Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesajlar:
  376
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  H1N1 risk grubunda olmayanlar tarafından normal gribe göre daha hafif atlatılıyor. Ama biz risk grubundayız ve hafif atlatmamız pek mümkün değil. + Doğacak bebeğimizin de doğduktan sonraki koruması bizim olacağımız aşı sayesinde olacakmış. Ben de Cuma gününden beri kafayı yiyorum olsam mı olmasam mı diye. Sanırım olacağım. Böyle yaşanmıyor arkadaşlar. Allah hepimizi korusun.
   
 12. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 13. UTKN

  UTKN Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  187
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar merhaba,
  ben bu hafta doktoruma sordum vurulayımmı diye,
  oda normal gripten bir farkı yok vurulmayı önermiyorum dedi.
  bende dr a güvenip vurulmayı düşünmüyorum açıkcası
   
 14. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 15. kahorihama

  kahorihama Kızım ve oğlum:) Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.337
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Meraba kızlar bende 11haftalık hamileyim. Eşim bugün domuz gribi aşısı oldu ikimizde öğretmeniz çocuklarla iç içeyim ne yapacağımı bilmiyorum.
   
 16. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 17. toramini

  toramini Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2007
  Mesajlar:
  186
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler arkadaşlar bakalım ne yapacağız biraz zaman geçsin de.Allah hepimizi korusun.Ama duyduklarımızı bildiklerimizi paylaşalım hiç olmazsa.:teselli:
   
 18. 7 Aralık 2009
  Konu Sahibi : toramini
 19. MaviEge

  MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.533
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  148
  aşı olmayı düşümüyorum.normal grip aşısı da olmadım hiç.getirilerini bilmiyorum , kendi imkanlarımla önlemimi almaya çalışıyorum.37 haftalık hamileyim, doktorum da önermedi zaten