Domuz gribi nedir, insana nasıl bulaşır?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  30 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.609
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Domuz gribi hakkında bilinenler ise şunlar:

  DOMUZ GRİBİ NEDİR?
  Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.

  İNSANA BULAŞIR MI?
  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.

  DOMUZ ETİ YİYENLER DOMUZ GRİBİNE YAKALANIR MI?
  Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.

  BU, DOMUZLARDA YENİ GRİP TÜRÜ MÜ?
  İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor. Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

  DSÖ'ye göre, Meksika'da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

  AŞISI VAR MI?
  Domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok
   
 2. 1 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
 4. 1 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Domuz Gribi Nedir?
  Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.


  Bu yeni H1N1 virüsü neden” domuz gribi olarak adlandırılmaktadır?
  Bu virüse “ domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.


  Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?
  Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:
  Ateş,
  Öksürük,
  Boğaz ağrısı,
  Yaygın vücut ağrısı,
  Baş ağrısı,
  Üşüme ve
  Yorgunluk
  gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir

  Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

  Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir

  Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır?

  Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir


  Sulardan domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşabilir mi?

  ıçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.


  Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

  Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır


  Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

  Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

  Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

  Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.


  Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır

  Ev ve eşyaların temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

  Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.
  Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.


  Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim?

  Halen domuz gribinden koruyucu bir aşı bulunmamaktadır.


  Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:
  • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
  • Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
  • Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
  • Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
  • Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
  • Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.
  Hastalıktan korunmak için ellerimi nasıl yıkamalıyım?

  Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.

  Hastalanırsam ne yapmalıyım?

  Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen 112 yi arayın, evden dışarıya çıkmayın, sağlık ekiplerinin size ulaşmalarını bekleyin.


  Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

  Zor nefes almak veya nefes darlığı
  Bilinç bulanıklığı
  Sık ve uzun süreli kusma


  Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

  Hızlı veya zor nefes alma
  Vücutta solgunluk ya da morarma
  Beslenememe
  Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
  Huzursuzluk
  Ateşle beraber döküntü görülmesi


  DOMUZ GRıBıNDE (A/H1N1) BEBEKLERıN BESLENMESı

  Bebeğimi korumak için ne yapabilirim?
  Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir.
  Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz. Bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız. Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz.

  Anne sütü bebekleri bu hastalıktan korur mu?
  Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisi oldukça fazladır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir.

  Grip olduğumu düşünüyorsam bebeğimi emzirmeyi sürdürmeli miyim?
  Evet, emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.

  Hastayken bebeğimi emzirebilir miyim?
  Hasta olsanız bile emzirmeyi kesmeyiniz. Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız.

  Bebeğim hasta ise emzirmem doğru mudur?
  Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.

  Emzirirken antiviral grip ilacı almak doğru mudur?
  Doktor tarafından tavsiye edilen antiviral grip ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler.
   
 6. 21 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. Lady34

  Lady34 ♥Kocasının Bebek'i♥ Pro Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  13.566
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  196
  DOMUZ GRıBı BELıRTıLERı VE KORUNMA YOLLARI...!
  Merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO),domuz gribinin, kuş gribinin 2003'te tekrar belirmesinden bu yana en geniş çaplı yaygın hastalık riskini taşıdığını açıklaması, tehdidin boyutunu gösteriyor.
  Örgüt, domuz gribi virüsünün genetik yapısının değişime uğrayarak çok daha tehlikeli hale gelebileceği uyarısında bulundu.
  Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO'ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor.
  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. ınsandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele tokalaşma yoluyla bulaşabilen domuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor.
  Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağıza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.
  Hastalığa A tipi H1N1 adlı virüsün daha önce hiç görülmemiş bir türü yol açıyor. Bu tür, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.
  DOMUZ GRıBı NEDıR?
  Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.
  DOMUZ GRıBı BELıRTıLERı:
  Başka bir nedenle açıklanamayan 38 C dereceyi (koltuk altı) geçen ateş veya ölçülen ateş
  hikayesi ile birlikte ve aşağıdaki şikâyetlerden en az birinin olması;
  -Yüksek ateş,
  -Baş ağrısı,
  -Boğaz ağrısı,
  -Öksürük,
  -Genel vücut ağrısı,
  -Halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde…
  Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.
  VıRÜS NASIL BULAŞIYOR?
  ınsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.

  *ınsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.
  Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?
  Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
  VıRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
  Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.
  EN ETKıLı ÖNLEM: EL YIKAMA
  En etkili önlem sık sık ”ellerin yıkanması…” Bunun dışında , öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.
  Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.
  Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?
  Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
  Hastalanırsam ne yapmalıyım?
  Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen 112 yi arayın, evden dışarıya çıkmayın, sağlık ekiplerinin size ulaşmalarını bekleyin.
   
 8. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. komik

  komik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  253
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  valllla kızlar saolun hepsi işe çok yarayacak bilgiler
   
 10. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. BenPeriKizi

  BenPeriKizi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.617
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Son düzenleme: 24 Ekim 2009