Domuz Gribi Rehberi

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve Angelinaozlem tarafından 11 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Angelinaozlem
 1. Angelinaozlem

  Angelinaozlem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Dr. Hasan ınsel'den "Domuz gribi" rehberi


  ‘Domuz gribi’ ile ilgili doğru bilgi edinmek ve gerekli önlemleri almak bizi ve çevremizdekileri bu hastalıktan koruyabilir. ışte bilmeniz gerekenler...

  Belirtileri

  ınsanlarda domuz gribinin belirtileri diğer grip virüslerinin neden olduğu belirtilerle benzerlik gösteriyor.

  - Ateş
  - Öksürük
  - Boğaz ağrısı
  - Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı
  - Baş ağrısı
  - Titreme
  - Yorgunluk
  - ıshal
  - Kusma

  Belirtiler virüse maruz kalındıktan üç-beş gün sonra gelişiyor ve yaklaşık bir hafta devam ediyor. Hastalanan kişi virüsü, hasta olmadan önceki günden başlayarak, iyileştikten bir gün sonraya kadar ortalama sekiz gün süreyle başka kişilere bulaştırabiliyor.


  Grip belirtileriniz varsa ve yakın zamanda domuz gribinin bildirildiği bölgelerde bulunduysanız, doktora gidin

  Domuz gribinin aniden yaygınlaşması ve ölümlerin hızla artması gündeme bomba gibi düştü. Dünya bir kez daha küresel olabilecek bir sağlık felaketi korkusu yaşamaya başladı. Yakın geçmişte yaşadığımız kuş gribi ve benzeri grip salgınlarında olduğu gibi, bu defa da doğru bilgi edinmek ve gerekli önlemleri almak, bizi ve ailemizi bu tehlikeli hastalıktan koruyabilir. Sevgili dostum, Aile hekimliği uzmanı Dr. Murat Keklikoğlu bu konuda sizler için bir yazı hazırladı.

  Domuz gribi nedir?

  Domuz gribi, domuzlarda influenza A virüslerinin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu. ınsanlara hasta domuzlardan bulaşabiliyor. Domuz gribinin insandan insana bulaşması da mümkün olabiliyor.

  ınsanlara özgü olan bazı influenza A virüsleri kuş gribi virüsleri gibi domuzlarda da hastalığa neden olabiliyor. Domuzların domuz, insan veya kuş gribi virüsleriyle aynı anda hastalanması da mümkün.

  Grip virüsleri gen değiş tokuşuyla çok kolay değişime uğrayabildiklerinden, tümüyle yeni grip virüsü alt tipleri ortaya çıkabiliyor. Meksika ve ABD’de hızla yayılarak salgına yol açan yeni saptanan H1N1 grip virüsünün kaynağının da böyle bir değişim olduğu düşünülüyor. Aslında bu yeni virüsün neden olduğu hastalığa domuz gribi demek bir bakıma yanıltıcı, çünkü hastalık şimdi artık insanlar arasında yayılabiliyor.

  Ne zaman doktora gitmeli?Ateş, öksürük, vücut ağrıları gibi grip belirtileriniz varsa ve H1N1 domuz gribinin bildirildiği bölgelere yakın zamanda seyahat etmişseniz, derhal doktorunuza gidin. Doktorunuza tam olarak nereye ve ne zaman gittiğinizi söyleyin.

  H1N1 domuz gribine maruz kalmış olabilecek biriyle yakın temastan sonra sizde solunum yolu belirtileri ortaya çıkarsa doktorunuza gidin.
  Virüs hastadan yayılan damlacıkların vücuda solunum yoluyla alınması veya virüsle bulaşmış yüzeylere temas eden ellerin göze, burna veya ağza götürülmesiyle bulaşıyor.

  Önlemler ve korunma

  Eğer bulunduğunuz yerde domuz gribi bulaşma ihtimali var ise, her gripte olduğu gibi burada da genel önlemler geçerlidir, bunları uygulamanızda yarar vardır:

  Ellerinizi iyice ve sık sık yıkayın. Su ve sabun bulamazsanız alkol bazlı bir el yıkama çözeltisi veya mendili kullanın. Grip virüsleri iki saat ya da daha uzun süreyle kapı kolları ve tezgah gibi yüzeylerde canlı kalabilir. Yemek hazırlamadan ya da burun, ağız ya da gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamanız özellikle önemlidir.

  Elleriniz sıcak suyla yıkayın ve sabunla en az 15 saniye ovuşturun. Ellerinizi yıkamış olsanız bile, parmaklarınızla ağzınıza veya gözlerinizi dokunmaktan kaçının. Kalabalık yerlerden ve yakın temastan kaçının.

  Kalabalık ortamlardan ve ortak kullanım alanlarından uzak durun. Yaşadığınız yerde salgın varsa mümkünse evden çalışın, gerekmediğinde evden çıkmayın, gereksiz seyahatlerden ve temaslardan kaçının. Öksüren veya hapşıran insanlardan bir iki metre uzak durun. Kimseyle tokalaşmayın, kucaklaşmayın veya öpüşmeyin.

  Öksürürken veya aksırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatın. Kullanılmış mendilleri ortalıkta bırakmayın hemen çöp kutusuna atın. Mendil bulamazsanız öksürürken veya aksırırken kolunuzun üst bölümünü ağzınıza kapatın, elinizi kapatmayın.

  Eldıven giyin. Gripli bir kişiye bakıyorsanız maskenin yanı sıra lateks eldiven takın. Eldivenler grip virüsleriyle doğrudan temas riskini azaltacaktır (ama yine de ellerinizi yıkayın. Lateks alerjiniz varsa lateks içermeyen eldiven takın.

  Evınızı ve işyerinizi temiz tutun. Kapı kolları, telefonlar, bilgisayar klavyeleri, tezgah üstleri ve cihazlar gibi ortak kullanılan yüzeyleri dezenfektan bezler veya uygun dezenfektan temizlik maddeleri ile temizleyin.

  Yıllık yaptıracağınız grip aşısı sizi domuz veya kuş gribinden korumasa da, doktorunuza danışın ve uygun görürse grip aşısı yaptırın, bu aşı sık görülen diğer grip virüslerine karşı koruyucudur.


  Kaynak:Milliyet
   
 2. 14 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Angelinaozlem
 3. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.