Domuz Gribi

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve Elis tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elis
 1. Elis

  Elis Guest

  Istanbulda ilk domuz gribi vakasi

  Atatürk havalimanına bugün itibari ile işin yapan, amerika’ dan gelen bir uçaktan bulunan bir amerikalıda, domuz gribi ah1n1 virüsüne rastlandı, termal kameralara yakalanan amerikalı, hemen görevliler tarafından tespit edildi ve sonrasında incelemeye alındı.

  Yapılan incelemelerden sonra, amerikalıda domuz gribi olduğu tesbit edildi ve haseki hastanesine kaldırıldı, hastanın transferi ve hastane odası tamamen karantina koşullarına uygun..

  Daha önce bildirdiğimiz gibi, domuz gribi için özel ambulans hazırlanmıştı, ve haseki hastanesinde odalar hazırlanmıştı.. Tedbirlerin işe yaradığını birkere daha gördük.

  Turkiyede ilk domuz gribi vakasi

  Air France’ın 1590 sefer sayılı uçağı, Paris’ten saat 14.20′de İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi. Yolcular, geliş katındaki pasaport kontrolüne yerleştirilen termal kameraların önünden geçti.

  Bu sırada kameralar, bir yolcunun vücut ısının 38.7 derece olduğunu tespit etti. Sağlık ekipleri, Kore uyruklu olduğu belirlenen yolcuyu Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi’ne götürdü. Burada tetkikleri yapılan Koreli yolcu, ”domuz gribi” şüphesiyle aprondan ambulansa bindirilerek Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

  Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Cengiz Kavak, termal kameralarda bir yolcunun yüksek ateşli olduğunun tespit edildiğini, karantinaya alınan ve ayrıntılı muayenesi yapılan yolcunun, şüphe üzerine tetkikleri için hastaneye gönderildiğini bildirdi.

  Grip futboluda vurdu

  Guadalajara’nın savunma oyuncusu Hector Reynoso, rakip takımdan bir oyuncunun suratına tükürdüğü için Libertadores Kupası maçlarından diskalifiye edildi.

  Guadalajara ile Everton de Chile arasında oynanan Libertadores Kupası maçında rakip takım oyuncusunun suratına tüküren ve “O’nda domuz gribi var” diye açıklama yapan Guadalajara’nın savunma oyuncusu Hector Reynoso, Güney Amerika’nın Şampiyonlar Ligi Libertadores Kupası maçlarından ihraç edildi.

  Meksikalı defans oyuncusu, Everton de Chile ile oynanan Copa Libertadores maçının son dakikasında rakip takımdan Sebastian Penco’nun suratıan tükürmüş ve bu an kameralara takılmıştı. Reynaso, maç sonunda ise “Onda domuz gribi var” şeklinde herkesin tepkisini çeken bir açıklamada bulunmuştu.

  Başta Meksika olmak üzere Latin Amerika ülkeleri ve tüm dünyanın domuz gribi salgını tehdidiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde Reynaso’nun bu davranışı büyük tepki topladı. Latin Amerika ülkeleri domuz gribi ile sarsılırken, Reynoso’nun daha ağır bir cezaya çarptırılması gündemde.

  Bu arada, cezanın açıklanmasının ardından Meksika medyasına konuşan Reynoso akibinden özür diledi ve pişman olduğunu söyledi.

  Domuz gribi onlemler

  Sağlık Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle, domuz gribi konusunda vatandaşların merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

  İşte o vatandaşların merak ettiği sorulara yanıtlar;

  DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ:

  -Yüksek ateş,
  -Baş ağrısı,
  -Boğaz ağrısı,
  -Öksürük,
  -Genel vücut ağrısı,
  -Halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde…

  Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.

  VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

  İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.

  *İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.

  DOMUZ ETİ GÜVENLİ Mİ?

  Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına ilişkin bulgunun olmadığı ve virüsün, 70 derece ısıtılınca öldüğü bildirildi.

  VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

  Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.

  EN ETKİLİ ÖNLEM: EL YIKAMA

  En etkili önlem sık sık ”ellerin yıkanması…” Bunun dışında , öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.

  Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.

  Posted in: Haberler.


  İphoneda Domuz gribi
  May 5th, 2009 by admin. No comments yet
  Domuz gribi Meksika’dan çıktı, ABD’den sonra Avrupa’da 16 ülkede görüldü. Neyse ki Türkiye’de en azından kesinleşmiş bir vaka yok, fakat ABD ve Avrupa ülkelerinde grip paniği yavaş yavaş yerini paranoyaya bırakmaya başladı bile. Ve sonunda IntuApps adlı bir firmanın geliştirdiği bir uygulama ile grip iPhone’da geçti.

  Yazılımın amacı kullanıcıları konuyla ilgili bilinçlendirmek ve büyük korkularını yenebilmelerini sağlamak. Uygulama henüz Apple tarafından onaylanmadığı için AppStore’da yer almıyor ama çok yakın zamanda denetimden geçip, kullanıcılara sunulması bekleniyor. Tamamen ücretsiz olacak uygulama, domuz gribinin belirtileri hakkında bilgiler içermenin yanı sıra harita üzerinde kesinleşen vakaları kullanıcılarına gösterecek

  Posted in: Haberler.


  Domuz gribi ne durumda
  May 4th, 2009 by admin. No comments yet
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ”Vatandaşlar için domuz gribi ile ilgili merak edilenler” konu başlığını içeren genelgede, domuz gribi virüsünün nasıl bulaştığı, belirtileri, domuz etini ve ürünlerini yemenin güvenli olup olmadığı, hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat sırasında yapılması gerekenlere dikkat çekiliyor.

  ”Domuz gribi nedir?” başlığında, rahatsızlığın, domuzlarda hastalığa yol açan bir mikroorganizma olan ”influenza tip A HIN1 tipi virüsü”nün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığı olduğu belirtildi.

  ”Domuz gribinin insan sağlığına etkilerinin” anlatıldı bölümde ise insanlar arasında domuz gribi enfeksiyonunun, tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebildiği, ”klinik belirtilerinin”, gribe benzeyen, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde olduğu ifade edildi.

  Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.

  -VİRÜSÜN BULAŞMASI-

  ”Domuz gribi virüsü nasıl bulaşır?” şeklindeki soruya karşılık verilen yanıtta, insanların domuz gribini genellikle enfekte olan domuzlardan aldığı ve şu andaki salgında insandan insana bulaşmanın olduğunun düşünüldüğü kaydedildi.

  İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmanın önemli rol oynadığı belirtildi.

  ”Domuz eti ve domuz ürünleri yemek güvenli mi?” başlığının yer aldığı kısımda, domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına ilişkin bulgunun olmadığı ve virüsün, 70 derece ısıtılınca öldüğü bildirildi.

  -HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERE SEYAHAT-

  ”Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edeceğim. Neler yapmam gerekir?” şeklindeki soru şöyle yanıtlandı:

  ”Hastalık şu ana kadar Meksika, ABD, Kanada ve İspanya’da görüldü. Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunduysanız ve başta 38 derece’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta kırgınlık, ağrı, kusma, ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Böyle belirtilen sadece grip ya da domuz gribi hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Bu durumları ayırt edebilmek için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.”

  -HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER-

  Uluslar arası seyahata çıkanların hastalıktan korunması için yapmaları gereken unsurların yer aldığı bölümde ise halen Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin, seyahatin ya da ticaretin kısıtlanmasının gerekmediğini bildirdikleri ifade edildi.

  Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.

  -EN ETKİLİ ÖNLEM: EL YIKAMA-

  En etkili önlemin ”el yıkama” olduğuna dikkat çekilen bölümde, öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması gerektiği belirtildi.

  Alkol bazı el dezenfektanlarının da kullanılabileceği anlatılan bölümde, hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünde hasta kişilerle temastan kaçınmanın iyi bir korunma yöntemi olacağı kaydedildi.

  Genelgede, kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmanın, buradaki virüslerin eller yoluyla yayılmasına neden olabileceği ve bol sıvı tüketerek, iyi beslenmenin önemli olduğu vurgulandı.

  -VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ YERLER-

  ”Domuz gribi vakası nerelerde görülmüştür?” konu başlığı altında ise 26 Nisan 2009′da Meksika laboratuvarları tarafından doğrulanmış 18 vakanın ortaya çıktığı, halen araştırılmakta olan şüpheli vakaların ülkenin 32 eyaletinin 19′undan bildirildiğine dikkat çekildi.

  Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un yaptığı açıklamalarda, 81 ölümün salgından kaynaklandığından şüphelenildiğini ve halen 374 kişinin hastanelerde yattığını ifade ettiği belirtilen bölümde, ”26 Nisan 2009′da ABD, laboratuvarlarda doğrulanmış 20 vaka bildirmiştir. Bunların 8′i New York, 7’si Kaliforniya, 2’si Teksas, 2’si Kansas ve 1′i Ohio eyaletlerindedir. Şu ana kadar ölüm bildirilmemiştir. Ayrıca İspanya’da 2 vaka ve Kanada’da 6 vaka bildirilmiştir” denildi.


  Posted in: Haberler.


  Salgın Durdumu ?
  May 3rd, 2009 by admin. No comments yet
  Bakan Jose Angel Cordova “her geçen gün karşılaştığımız ciddi vakaların sayısı azalıyor, dolayısıyla ölüm oranı da düşüyor” dedi. Umarım Lida davasına dönmez bu olay..

  Diğer taraftan Meksika yönetimi, vatandaşları ve ürünlerine ayrımcılık yapılmaması çağrısında bulundu.

  Meksikalı bir bakan ülkesine uçuşları durduran ülkeleri eleştirirken, diğer bir bakan da domuz eti ürünlerine getirilen sınırlamalardan şikayet etti.

  Meksika’dan domuz gribinden olduğu kesinleşen ölüm sayısı 19.

  Dünya çapında da 18 ülkede domuz giribi tespit edildi.

  Meksika dün domuz gribinin neden olduğu düşünülen ölüm sayısını 176′dan 101′e indirdi.

  Bu salgının başta düşünüldüğü kadar kötü olmadığının işareti olarak değerlendiriliyor.

  Meksika Sağlık Bakanı BBC’ye yaptığı açıklamada, test edilen örneklerde ölüm sayısının mevsim normallerine yakın olduğunu söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütü de, domuz gribi hastalığında, durağan bir gelişme çizgisi gözlendiğini açıkladı.

  Örgüt alarm düzeyini en yüksek seviye olan altıya yüksetmeye gerek olmadığını bildirdi.

  Beşinci derece, sondan bir önceki durak ve ciddi bir salgın tehlikesi uyarısı anlamına geliyor. Altıncı derece ise küresel bir salgına işaret ediyor.

  Dünya Sağlık Örgütü önceki gün, tüm hükümetlere yakın gelecekte yaşanabilecek bir salgına karşı hazırlık yapmaları çağrısında bulunmuştu.

  Örgüt, hastalığın domuzlardan ya da domuz eti ürünlerinden geçtiğine yönelik bir kanıt olmadığı için, bundan böyle virüsün “H1N1 / Grip A” diye adlandırılacağını bildirdi.

  DSÖ sözcüsü, isim değişikliği kararının, tarım sektörü ve BM Gıda ve Tarım Örgütünün “domuz gribi” teriminin tüketicileri yanıltacağı ve ülkelerin gereksiz yere domuzların itlaf edilmesi talimatı verebileceği kaygısını açıklamasından sonra alındığını söyledi.

  Posted in: Haberler.


  Alo Domuz Gribi Hattı
  May 3rd, 2009 by admin. 1 comment
  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hattın vatandaşları domuz gribi hakkında bilgilendirilmek, önlemler, tedbir ve tedavi hakkında bilgi vermek için açıldığı belirtildi.

  Ücretsiz hatta (+38044) 200 07 80 numaralı telefondan ulaşılabiliyor. Alo domuz gribi hattına şu ana kadar domuz gribi şüphesiyle 6 ihbar yapıldı. Yapılan incelemeler sonucu domuz gribine rastlanmadığı bildirildi. HAT EN ÇOK BAŞKENT KİEV’DEN ARANIYORUkrayna Bakanlar Kurulu geçtiğimiz hafta aldığı bir karar ile domuz gribi ve yayılmasını önlemek için 50 milyon Hrivna (yaklaşık 6,5 milyon dolar) kaynak tahsis etti.

  Hükümetin olağanüstü toplantıda ayırdığı 6,5 milyon dolarlık kaynakla domuz gribi virüsünün Ukrayna’ya girişi ve yayılması ile mücadelede kullanılacak. Başbakanlıktan yapılan açıklamada sağlanan fonlarla dezenfeksiyon araç ve gereçleri ile birlikte hastalığı teşhis takımları satın alınması planlandığı bildirildi.

  Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise domuz gribi görülen ülkelere Ukrayna vatandaşlarının seyahatten kaçınmalarını tavsiye etti. Sağlık Bakanlığı Ukrayna sınırları içinde domuz gribi oluşması ve yayılmasını önlemek için de bir kriz masası kurdu. Diğer yandan Devlet Sınır Birimleri de domuz gribinin Ukrayna’ya girişi ve yayılmasını önlemek için sınır kontrolleri güçlendirdi. Bunun yanı sıra Ukrayna Tıp ve Veterinerlik Devlet Komitesi ABD, Meksika, Yeni Zelanda ve Kanada’dan canlı domuz ve domuz eti ithalatını yıl sonuna kadar yasakladı.

  Posted in: Haberler.


  Abd de ilk ölüm gerçekleşti
  May 3rd, 2009 by admin. No comments yet
  Meksika’da ise domuz gribi nedeniyle ölmüş olabilecekleri düşünülen kişilerin sayısı 159′a yükseldi.

  ABD’de ölen ve 23 aylık olduğu açıklanan Meksikalı çocuk Teksas’ta tedavi edilmekteydi.

  Washington’daki yetkililer öldüğü açıklanan hastaya ilişkin başka bir ayrıntı vermedi.

  ABD makamları daha önce 64 domuz gribi vakasının tedavi edilmekte olduğunu açıklamıştı.

  Federal sağlık makamları virüsün ABD’de de ölüme yol açabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

  Almanya ise H1N1 virüsü vakasına rastlandığını açıklayan en son ülke oldu.

  Yapılan açıklamaya göre ülkede virüse yakalanan üç hasta bulunuyor.

  Alman yetkililer sözkonusu üç kişinin de yakın zamanda Meksika’dan dönen kişiler olduğunu açıkladı.

  Domuz gribi virüsünden en kötü etkilenen ülkeler, hastalığın yayılmaması için sıkı önlemler alırken, Meksika’daki ölüm vakalarında yeniden yapılan tahliller, kesin olarak bu hastalıktan ölenlerin sayısını 20′den 7′ye düşürdü.

  Ancak yetkililer, domuz gribinin yolaçtığı tahmin edilen ölümlerin 159′a ulaştığını ve 1300′den fazla kişinin gözetim altında tutulduğunu kaydediyorlar.

  Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede bu hastalıktan ölenlerin tümünün 20 ile 50 yaşları arasında olduğunu söyledi.

  Meksika’da, arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölgelere giriş yasaklandı. Bu alanları her yıl binlerce kişi ziyaret ediyordu.

  Başkent Mexico City’deki restoranların da sadece paket servis yapmasına izin veriliyor.

  ABD Sağlık Bakanı netleşti


  Meksika’da, arkeolojik kalıntılara giriş yasaklandı


  ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de âcil durum ilan edildi.

  Başkan Barack Obama hastalığa karşı önlemler için Kongre’den bir buçuk milyar dolar ek kaynak istedi.

  Domuz gribiyle ilgili kaygıların artması karşısında, ABD Senatosu da, Başkan Obama’nın Sağlık Bakanı olarak aday gösterdiği Kathleen Sebelius’un bu göreve gelmesini onayladı.

  Cumhuriyetçiler, Sebelius’un kürtaj hakkını savunması dolayısıyla, sağlık bakanlığı görevine gelmesini engelliyorlardı.

  Bu arada, İsrail ve Yeni Zelanda gibi dünyanın iki ayrı köşesinden yeni domuz gribi vakaları haberleri geldi.

  Almanya’nın Bavyera bölgesinde de ilk domuz gribi vakası belirlendi.

  Daha önce Meksika’nın dışında ABD, Kanada, İspanya ve İngiltere’de de domuz gribi vakaları görüldüğü açıklanmıştı.

  Uzmanlar, virüsün domuz etiyle bulaşmadığını söylese de, hastalığın yayılmasıyla birlikte, bazı ülkeler Meksika’dan domuz eti ithalatını yasakladı.

  Mısır’da toplu itlaf

  Bu arada Mısır’da yetkili makamlar domuz gribine karşı bir önlem olarak ülkedeki 300 bin domuzun itlaf edilmesi kararını aldı.

  Sağlık bakanlığı itlafın hemen başlaması talimatını verdi.

  Bakanlık Mısır’da şu ana kadar domuz gribi vakası bildirilmediğini ancak komşu İsrail’de çok sayıda vaka ortaya çıktığını vurguladı.

  Posted in: Haberler.


  Domuz Gribi Domuzlara yaramadı
  May 3rd, 2009 by admin. 1 comment
  Güney Kıbrıs’ta “hatalı isimlendirme” nedeniyle “aman bulaşmasın” “korkusuna” kapılan binlerce kişi domuz eti yamaktan vazgeçti. Rum çiftçiler, “domuz gribi” adı yerine, “H1N1 gribi” adının kullanılmasını istedi… Tüm dünyada olduğu gibi “domuz gribi” korkusu, “domuz yersek bu hastalık bulaşır” endişesi yüzünden Kıbrıs’ın Güney’inde de düştü. Domuz üreticileri, bu inancın doğru olmadığını ve domuz yemekle, domuz gribi bulaşmadığını belirtiyorlar.
  Amerika’da üreticiler, şimdiye kadar bir tek domuzda bu gribe rastlanmadığına dikkat çekerken, yine de “domuz gribi” korkusunun, isminin kullanılmasının, bu hayvanın et satışlarında düşüş yarattığını kaydedip tepki gösteriyor. Amerikalılar, H1N1 virüsünün adının “domuz gribi” olarak kullanılmamasını da öneriyor.
  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz gün yayınladığı bir açıklamada, şimdiye kadar tek bir domuzun dahi bu gribe yakalanmadığını duyurmuş ve “domuz gribi” adının kullanılmaması gerektiği çağrısını yapmıştı.
  Güney Kıbrıs’ta da “domuz gribi” adı, domuz eti satışlarının üçte bir oranında düşmesine neden oldu.
  Cyprus Mail gazetesinin yayınladığı bir habere göre, Güney Kıbrıs’ta da “hatalı isimlendirme” nedeniyle “aman bulaşmasın” “korkusuna” kapılan binlerce kişi domuz eti yamaktan vazgeçti.
  Rum çiftçiler, “domuz gribi” adı yerine, “H1N1 gribi” adının kullanılmasını istediler ve bunun tüm dünyada böyle olduğunu da iddia ettiler.
  Amerika’da resmi ajanslar bundan böyle “domuz gribi” adını kullanmaktan vazgeçti ve “2009 H1N1 Gribi” adını kullanmaya başladı. Rumlar da bu ismin kullanılmasını öneriyor.
  Kıbrıs Domuz Üreticileri Birliği Başkanı George Neophytou, geçtiğimiz gün Rum Temsilciler Meclisi’nde milletvekillerine bilgi verdi ve domuz fiyatlarının iç piyasada aşırı derecede düştüğünü, Yunanistan’a ihracat fiyatlarının da rahatsız edici fiyata indiğini aktardı.
  Neophytou, “Bu grip olayı çıkmadan önce Yunanistan’a domuz etinin kilosunu 1.20 Euor olarak belirliyorduk. Şimdi 0.90 Euro oldu. İç piyasada da domuzun kilosunu 1 euor’ya indirmek zorunda kaldık, çünkü satışlar düştü” dedi.
  Neophytou, “farzedelim ki bir domuz bu virüs bulaşmış olsun… Virüs 70 derece santigratta yok oluyor. Pişirmeden yenmediğine göre sorun yok” dedi. Neophytou, “kaldı ki domuzdan insana bulaşmadığı da söyleniyor” dedi.
  Bu arada Güney’de olası bir domuz gribi vakasına karşı, tüm hastanelerin alarma geçirildiği, gerekli ekipmanlarla donatıldığı da kaydedildi.
  Güney’de nüfusun yedide birine yetecek kadar yaklaşık 60 bin adet aşı olduğu da hatırlatıldı.
   
 2. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elis
 3. gamzeH

  gamzeH Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  311
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  güzel arkadaşım paylaşımın için teşekkürler.Allah sonumuzu hayır etsin..hergün yeni bişeyler çıkıyor.. ne yapacağımızı şaşırdık...:bbo:
   
 4. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elis
 5. Elis

  Elis Guest

  canim benim cok tesekkur ederim,a.s.amin bitanem Allahim hepimizi hastaliklardan korusun,hastalarada acil sifalar versin:Saruboceq:
   
 6. 14 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elis
 7. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.