Donörlük hakkında düşünceleriniz???

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve helenic tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

2 Mart 2010
    Konu Sahibi : helenic
  1. helenic

helenic Guest

Merhabalar...
    Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama,herkesin bu konudaki fikrini ve bilgisini,eğer varsa tecrübesini paylaşmasını istedim. Ben bu olaya son derece sıcak bakmıyorken,başka kadınlarında fikrini almak istedim.

Donör yoluyla ( başka bir kadının yumurtasını almak) hamile kalmayı ne kadar uygun buluyorsunuz?

Sonuçta doğacak olan çocuğun sadece biyolojik annesi oluyorsunuz. Eğer yumurtayı en yakın arkadaşınızdan aldıysanız,o sizin eşinizin ve o arkadaşınızın çocuğu olmuş oluyor. Ya da kardeşinizden aldıysanız, eşinizin baldızıyla çocuğunu siz doğurmuş oluyorsunuz... fisfisfis

Böyle bir gen soy ağacı çizdiğimizde,bana gerçekten tuhaf geliyor.
    Benim çocuk sahibi olmam neredeyse imkansız. Ama tam tersini düşündüğümde;yani mesela diyelim ki eşimin spermi hiç yok ama benim yumurtam var..Çocuk aşkından kıvranıp ölsem de aynı durumda yine başka bir adamın spermiyle hamile kalmayı düşünmezdim.

(Düşünsenize,o çocuk belki bana ait ama eşime ait değil...Ben ve bir başka adamın çocuğu! )

Çünkü ben sevdiğim,evlendiğim adamdan çocuğum olsun istiyorum...
    Herhangi bir adamla olan ve onun özelliklerini taşıyan çocuğu değil...
    Ya da herhangi bir kadınla eşimin çocuğunuda değil...
    İkimize ait birşey istiyorum...
    Yani,bilemiyorum bu duyguyu nasıl anlatabilirim... mirmirmirmir

Amaç sadece çocuğu dünyaya getirmek değil,onu beslemek,giydirmek,sevmekte değil..
    Bir insan yetiştirmek...Bir birey yetiştirmek..Yani sorumluluğu,yükümlülüğü ve onun verdiği haz oldukça fazla...

İşte böyle düşündüğümde,madem BİZİM çocuğumuz olmayacak,donörlüğe ne gerek var diye düşünüyorum.Onun yerine sevgiye ilgiye yetiştirilmeye muhtaç öyle çok çocuk var ki....! Neyse..

Dediğim gibi,özellikle bir yakınınızın yumurtasını aldığını düşününce gerçekten tuhafıma gidiyor.
    Mesela ablamın yumurtasını aldım...
    Ben onun genetik ve özellik olarak sadece teyzesi oluyorum...!!!! bilmiyorumkismile

Kimileri bunu "ne var yani,organ vermek gibi birşey...Ha böbreğimin birini vermişim,ha yumurtamı vermişim" diye değerlendiriyor...Bir şey diyemem tabi ki,herkesin konuya yaklaşımı,düşüncesi farklı...
    Ama bu böbrek,göz,dalak vermek gibi değil ki...
    Ortada bir CANLI söz konusu,bir insan,bir bebek söz konusu.... :bbo:

Neyse,uzatmama gerek yok heralde,aşağı yukarı ne demek istediğimi anladınız. Bu konuyla ilgili bayağı araştırdım. Ve sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum.Acaba genel olarak kadınlarımızın düşüncesi nedir,çok merak ediyorum bunu.

Ve lütfen çocuğu olan,olmayan, okuyan ve bu konuyu düşünen herkesin fikirlerini,görüşlerini bekliyorum...

Herkese sevgilerrrr saygılarrrr opuyorumnanaktan

2. 2 Mart 2010
  3. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.349
    Ödül Puanları:
    363
    Cıksss ben istemem..
    Çok istediğim halde çocuk sahibi olamıyorsam tedavilerimi olurdum yine sonuç vermezse, vardır Yaradanın bildiği deyip evlatlık alırdım..
    Hiç olmazsa bir masuma ev açmış olurdum..

4. 2 Mart 2010
  5. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    evet haklisiniz ozellikle fertilite konusunda tip gelisti nasilsa diye doganin kanunlariyla pek oynanmasindan yana degilim. bu dunyada herseyin bir amaci vardir. sizin yumurtaniz yoksa bu bosuna degildir. Allah sirf siz uzulun diye vermedi bunu size. bunda bir hayir olmali. ve bunu dusnup buna odaklanip hayra cevirmeye kalkmali insanlar problemlerini. Evlat edinme bunun en guzel ornegi. ben bir de suna deginmek istiyorum; aslinda cok masumca birsey, ben de takip etmekten zevk aliyorum ama burda bu hamilelik ve dogum olaylari anlatildikca ben bile bekar biri olarak eriyip bitiyorum. cocugunun olmayacagini bilenler ya da infertilite problemi olanlar cocuk istegini iyice saplantiya donusturuyorlardir bunlari gordukce. yani ben boyle olmasindan korkuyorum. sanki insanin tevekkul etme ve kaderine razi olma durumundan uzaklastiriyor gibi. bilmiyorum. bu durumu yasayanlar daha iyi aydinlaticaktir.

ama ben de Allah korusun infertil olsam ya da esim, donor olayina sicak bakmazdim. ozellikle anne icin yumurta baskasindan olduktan sonra sirf hamile kalmak icin cocuk yapmis gibi oluyorsun. oyle olana kadar gider kimsesiz bir bebegi evlat edinirim. hele ki tanidigim birinden olmasi benim icin hic kabul edilemez. annelik bu ya yillar gectikce yumurtasini veren kisi cocukla ilgili hak idda eder ya da cocuga durumu anlatirsa vs??? insanlarin ne olacagi belli olmaz. boyle omurluk kararlar beni cok korkutur. ben yapamazdim.

6. 2 Mart 2010
  7. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.087
    Ödül Puanları:
    463
    tr de başkasının spermi başkasının yumurtası vs.. yasal değil zaten
    ben böyle bişey yapmam, o çocuğu benim doğurmam bişey ifade etmez, benim çocuğum olmaz, benim genlerimi taşımıyor çünkü, genetik çok önemli
    :hulya:

Son düzenleme: 2 Mart 2010
  8. 2 Mart 2010
  9. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    bebeginin olmasını isteyipde olamayan insanlar evlatlık alsınlar..diger butun yollar bana gorede sacma onemli olan kendi cocugunun olmasıysa bile asla o cocuk kendinin olmazki baskasının cocugu olucak gene dogurmaklada anne olunmadıgına gore en guseli bir suru yeni dogmus bebekler var bırakılan yetimhanelerde oyle bir cocuk almak daha mantıklı dogmus tek basına kalmıs bir cocugunun hayatını mutlu bir sekilde yasamasıı saglarsınız

10. 2 Mart 2010
  11. helenic

helenic Guest

vereliniortak

12. 2 Mart 2010
  13. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    yok bende almam 2.5 yıldır tedavi oluyorum bebeğim olsun diye aklımın ucuna bile gelmedi böyle birşey zaten eşimdede bendede bi sorun yok bende yumurtluyorum yumurtlayan başka yumurtayı napıyımnaniknanik
    evlatlık almayıda düşünmüyorum olursa olur olmazsa da ölüm yok ya ucunda bir çok kadın var anne olamayan eminimki bunun sabrı öteki dünyada kat kat karşımıza çıkar allah sağlıklı evlatlar nasip etsin inş.

14. 2 Mart 2010
  15. helenic

helenic Guest

inş. en kısa zamanda olumlu sonuçlar alırsınız hihoyyyt

16. 2 Mart 2010
  17. Esra

Esra Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4.038
    Ödül Puanları:
    238
    çocuğum yok ama böyle bir durumda kalsam( inşallah böyle bişey olmaz) kesinlikle böyle bir yöntemi aklıma getirmezdim...başkasının çocuğunu bile alabilirim ama doğurmak!!!!Allah korusun

18. 2 Mart 2010
  19. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    teşekkür ederim canım allah isteyen herkese nasip etsin çok zorboshayallersmile