Dört adımda kaygılarınızdan tamamen kurtulun...

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Zana_zana tarafından 27 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  27 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Zana_zana
 1. Zana_zana

  Zana_zana Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenildi:
  139
  Ödül Puanları:
  113
  Kaygı ve devamında gelen çeşitli sorunlarla başa çıkmanın yöntemlerinden biri de kasılan bedeni rahatlatmaktır. Dereceli gevşeme tekniği adını verdiğimiz...
  Kaygı ve devamında gelen çeşitli sorunlarla başa çıkmanın yöntemlerinden biri de kasılan bedeni rahatlatmaktır. Dereceli gevşeme tekniği adını verdiğimiz yöntem beden ve ruhunuza şifa verecek.

  Öncelikle kendinize sakin ve rahat edeceğiniz bir ortam hazırlayın. Yaklaşık bir 30 dakika ayırmanız yeterli olacaktır.

  ELLER

  Sağ yumruğunuzu sıkarak, bir süre tutun ve gevşetin. Kaslarınızın eliniz sıkılıyken ve daha sonra gevşeyince, nasıl hissettiğine dikkat edin. Şimdi de aynı yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre sonra yavaş yavaş gevşetin. Yine dikkatinizi kaslarınızdan ayırmayın ve yumruğunuzu sıkılırken ve gevşetirken nasıl bir değişiklik olduğunu gözleyin. Şimdi sıra sol yumruğunuzda. Sol yumruğunuzu sıkın, bir süre tutun ve gevşetin. Şimdi yine sol yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre öyle tuttuktan sonra yavaş yavaş gevşetin.

  KOLLAR

  Her iki kolunuzu da bileklerden bükerek pazılarınızı gerin, kademeli olarak bu gerginliği iyice artırın ve sonra tamamıyla gevşek bırakın. Beşinci basamağı yavaş yavaş tekrarlayın. Kolunuzu aşağıya indirin, ellerinizin arkasını baldırlarınızın üzerine koyun ve kollarınızı geriye doğru gittikçe artan bir kuvvette itin.

  Daha sonra tamamen gevşetin ve kolunuzun arka kısmında yer alan kaslarınızın farkını varın. Şimdi kollarınızı bedeninizin yan taraflarına bırakın ve bütünüyle gevşetin ve gerginliğin kolunuzdan akıp dışarı çıktığını hayal edin.

  YÜZ

  Kaşlarınızı yukarı doğru kaldırarak alnınızı kırıştırın ve gerin. Kısa bir süre öyle gergin tuttuktan sonra gevşetin ve serbest bırakın. Alnınızda, kaşlarınızın arasında kalan kısmı iyice gerin ve bir süre gergin tuttuktan sonra gevşetin, serbest bırakın. Gözkapaklarınızı sıkı sıkıya kapatın; iyice sıkın. Daha sonra, gözünüzü açmadan gözkapaklarınızı gevşetin.

  Gözkapaklarınızın ve gözünüzün çevresindeki kasların gergin ve gevşek olmaları arasındaki önemli farkı hissedin. Dişlerinizi sıkarak çene ve şakak kaslarınızı iyice gerin. Bir süre sonra gevşeterek çeneniz gevşek bir şekilde, ağzınız yarı açık kalacak bir biçimde öylece bırakın.

  BOYUN VE OMUZLAR

  Boyun kaslarınızın farkına varmak için kafanızı arkaya doğru atın ve boynunuzun arkasındaki kasları iyice gerin, daha sonra kaslarınız gergin durumdayken başınızı önce sağa, sonra sola çevirin, daha sonra da öne doğru eğin. Bir süre gergin tuttuktan sonra gevşetin. Omuzlarınızı yukarı kaldırıp, omuzla boyun arasında kalan kasları gerin, bir süre gergin tutun ve daha sonra bütünüyle gevşetin.

  Önce omuzlarınızı, daha sonra sıra ile kollarınızı, ensenizi, boynunuzu, çenenizi, gözkapaklarınızı ve alnınızı tamamıyla gevşetin. Yorgunluğun ve gerginliğin yukarıdan aşağı doğru omuzlarınızdan kollarınıza, oradan da parmak ucunuzdan yere akıp döküldüğünü hayal edin. Gerginliğinizin hafiflemesini hissetmeye çalışın.
  laelaelaelaelae
   
 2. 27 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Zana_zana
 3. CakmaKleopatra

  CakmaKleopatra asabiyim kompleksliyim!!! Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  833
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  yazıcıdan çıktısını aldım evde denicem bakalım sağol canım Şeniz
   
 4. 1 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Zana_zana
 5. minta

  minta Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  okurken denedim.çok rahatlattı.her rahatlamak istendiğinde yapılabilecek basit ama etkili hareketler.paylaşımın için sağol??*eren???
   
 6. 4 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Zana_zana
 7. sinem_44

  sinem_44 Polyanna Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.631
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Ben de çıktısını aldım. Evde mutlaka deniyecem bugünler kaygılarımdan kurtulmaya ihtiyacım var. Canım paylaşım için çok teşekkürlera.s.