Dörtlü Test Sonucu 1:1 çıkarsa?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve faslan tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

12 Nisan 2012
    Konu Sahibi : faslan
  1. faslan

faslan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ikili tarama testimde down sendromu riski 1:209, dörtlü tarama testimde ise 1:47 çıktı.

İki farklı doktorun dediğine göre ense kalınlığı, burun kemiği yada ayak parmak aralarında down sendromu belirtisi yok. daha 17 haftalık gebe olduğumdan da ayrıntılı ultrasona girmedim ama kesinlikle gireceğim.

Eğer böyle bir sorun çıkarsa da bebeğimi aldırmayacağım için amniyosentezi kesinlikle düşünmüyorum.

Anlamadığım şey şu; madem bu sonuçlar istatistiksel, ama doktorların tamamı şu kadar hamile bayanda bu kadar down sendromlu çocuğunuz olma riskiniz var diye kesin konuşuyorlar. Peki tarama testi sonucu 1:1 çıkarsa çocuk kesin down sendromlu mu oluyor? Tabiki cevap hayır diye biliyorum ama madem bu testler istatistiksel, ne demeye amniyosentez gibi bebeği tehlikeye atacak testler öneriliyor.

Hele ki benim gibi "her ne olursa olsun orada atan bir kalp var ve ben bunu duydum ve gördüm, o yüzden aldırma yada sonlandırmayı asla düşünmem" diyenlere bu tür testlerin neden yapıldığı anlatılmadan yapılmasa olmuyor mu? Şahsen ben bu testlerin bebek down sendromluysa hamileliği sonlandırılabilmesi amaçlı yapıldığını bilsem yaptırmazdım.

Bir bayanın hayatında en önemli ve rahat olması gereken hamileliği boyunca bu tür sıkıntı ve stresleri bu tür testlerle çoğaltmaya ne gerek var?

2. 12 Nisan 2012
  3. guzayaz

guzayaz kucuşumagelbebişimmmmm :) Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili arkadaşım... Öncelikle yürekliliğinden dolayı seni kutluyorum... Rabbim senin gibi anne adaylarına bu tevekkülün mükafatını versin inşallah ve bebeğin sağlıklı olsun... Ben daha hamişliğin çok başındayım... o testlerden de onların sayısal verilerinden de hiçbir şey anlamıyorum... keşke bu konuda bir şeyler bilip sana yardım edebilseydim :KK43: Bildiğim ve kesin olduğum bir şey var ki o da duanın ve Allah'ın takdirinin ötesinde hiçbir şey olmadığı... Senin sıkıntın testin amacını bilmeden yaptırman olmuş... canını sıkma ve bol bol dua et... Allah yardımcımız olsun hepimizin... Yüce rabbim içimizde yaşamaya, büyümeye çalışan meleklerimizi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah...

Sevgilerimi ve dualarımı gönderiyor, sabırlar diliyorum sana...

4. 12 Nisan 2012
  5. faslan

faslan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim ilginize, Allah isteyen herkese istediği kadar sağlıklı yavrular nasip etsin inşallah.

Elbette bir cana son verme hakkı elimde değil, o yüzden rahatlıkla Allah'tan gelen her şeyi kabullenebiliyorum, ama hamileliğin ortasında ister istemez "testin sonucu böyle çıktı, gerçekten çocuğum böyle olursa nelerden mahrum kalacağım, beni hangi zorluklar bekliyor" diye düşünmeden edemiyor insan. Bu da bir çok sıkıntı ve stresi beraberinde getiriyor.

Ben bebeğimin Allah'ın izniyle sağlıklı doğacağına inanıyor ve sürekli dua ediyorum, inşallah herkesinki de öyle olur, ama aksi durumda da gücümüzün yettiğince o cana bakmak boynumuzun borcu.

6. 12 Nisan 2012
  7. guzayaz

guzayaz kucuşumagelbebişimmmmm :) Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu aralar reklamlara bile ağlayabiliyorum :KK43: Çok duygusalım... Evlat ne muhteşem, ne özel, ne kadar özveri gerektiren bir lütfuymuş Rabbimin... Ben de dua ediyorum senin için... Rabbimizden gelen her şey başımızla beraber... İnşallah sağlıklı bebişler versin Allah bize :KK43:( Sen de iyi şeyler düşünmeye çalış olur mu :KK43: sevgiler...

8. 12 Nisan 2012
  9. glnk

glnk Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle tebrik ederim eminim bebeğinde de sorun olmayacak doğduğunda için rahat olsun.Bizler artık her türlü bilgiye ulaşabilen bilinçli insanlarız.Yani sen de eminin ikili üçlü test yapıldığını okumuşsundur internette veya hamile arkadaşların olmuştur.Öyle olmasa bile doktorun ikili test yapıcaz demişitr.Keşke o zaman sorsaydın daha detaylı niçin yapılıyo diye sonra da ben istemiyorum deseydin.Kafan karışmazdı en azından.Bu tür testler (doktor değilim çok da emim değilim) sadece down sendromu için yapılmıyo.Belki anne karnında ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalığı da saptayabiliyodur.Ayrıca sadece down sendromu riskini hesaplıyo bile olsa ben şahsen çocuğumun down mı değil mi olduğunu bilmek isterdim.Ona göre yapılabilecek şeyleri araştırırdım.Mesele sadece bebeği aldırıp aldırmamak değil testin amacı.Öyle özel bir bebeğin bakımı,eğitimi...vs mutlaka daha farklıdır.Onlar sadece zeka özürlü olarak doğmuyolar birçok sağlık sorunlarıyla doğuyolar.Dolayısıyla bunu önceden bilmek ve ona göre hem psikolojik hem de diğer yönlerden hazırlıklı olmak bence gayet iyi.Tekrar hamile kalsam hiçbir test yatırmadan direkt amniyosentez yaptırırım.
    Umarım detaylı ultrasonunda da herşey güzel çıkar ve sağlıkla bebeğini kucağına alırsın.

10. 13 Nisan 2012
  11. thetis_78

thetis_78 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    doktorunuz ne diyor bu konuda amniyosentez dışında? 1:1 çıkan sonuç asında 100'de 1 de olabilir 10'da bir de.. Tamam istatiksel bir veri ama sonuçta tüm dünya kadınları senelerdir bu testi yaptırmıyor.. Yaptıran grup o kadar az ki.. İçininizi ferah tutun ama benim gibi sonuçları aldığınızdan beri boğuluyorsanız amniyosentez yaptırın.. Ben 23. haftada yaptırdım.. Bebek te 2 hafta önden gidiyordu 25.. Doktor sonuçlar 2 haftada çıkacak bebek o zaman 27 haftalık olacak bir sorun çıkarsa alamayız dedi. Benim yaptırma amacım aldırmak değil bebeğimin nasıl olduğunu öğrenip ona göre tedbir almak olduğu için yaptırdım.. Bekleme süresi bile berbat.. Sonuçlar kötü çıkarsa yıkılacağım biliyorum ama belli bir süre geçtikten sonra en azından hafifleyecek. Bebeğim yeni doğmuşken ana ihtiyacı varken üzüntüden harap olmaktan iyidir diye düşündüm ben.
    Umarım hepimizin bebekleri sağlıklıdır. Bence de bu testleri ya hiç yapmayacaklar yada risk yüksek çıkarsa devlet sonuna kadar annenin yanında olcak.. Hem testler hem amniyo çok pahalı.. Parası olmayan bir anne ne yapacak testiş riskli çıktığında.. Madem bu testler ve sonuçları önemli sağlık ocakları her gebeden kan alıp bir devlet hastanesine yollayıp yapsın sonuçları.. Birileri para kazanacak diye bu kadar kadının üzülmesi doğru mu nasıl bir vicdan anlamak mümkün değil...

12. 28 Nisan 2012
  13. yeniyeni

yeniyeni Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım bende ikili test zamanında çok stres yapmıştım dr resmen soru yağmuruna tutmuştum testler kesin sonuç vermiyr sonuçta bunu biliyoruz doktorum bana testlerin hepsi olumsuz çıkarsa amiyosentez yapıyoruz genelde bebeğin rahatsız olması durumunda aldırmak isteyenlere öneriyoruz demişti sen öyle birşey düşünmüyorsan ikili testi bile yaptırma demişti

14. 18 Mayıs 2012
  15. niltt

niltt N & G... 24.05.09 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    38
    Kızlar benim de 2li test sonuçlarımın hepsi
    1/10.000 di,dr çok iyi demişti.İstersen bi de dörtlü yaptıralım dedi ve onu da yaptırdım bugün.

Dörtlü de risk ne gibi çıkabilir,yine iyi çıkar mı?(inşallah temiz çıkar yaa)

16. 19 Mayıs 2012
  17. oZdEnIzEr

oZdEnIzEr Üye Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    canım bende hamileyim senin gibi asla aldırmam diye düşündüğüm için ikili üçlü testi yaptırmamıştım. dün ultrason sonrası dr beyninde kist var bebeğin dörtlüyü kesin yapalım dedi ben dedim asla aldırmıcam isterse hasta olsun, onun ellerini ayaklarını yüzünü görmüşüm hareketlerini izlemişim nasıl kıyarım ona. allah verdi o canı ben alamam ki sadece onun hayatını güzelleştirmek için uğraşabilirim. ama dr sorun varsa yine de bilirsin bilerek doğurursun hazırlıklı olursun dedi bende sırf bu yüzden dörtlüyü yaptırdım. eğer sorun çıkarsa çok iyi bi yerde amniyosentezide yaptırırım. sadece o doğduğunda hazır olayım psikolojik olarak diye onun için neler yapabileceğimi araştırma fırsatım olsun diye. allah bebişlerimizi sağlıkla dünyaya getirsin inşallah.

18. 24 Eylül 2012
  19. faslan

faslan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili dostlar, ikili test riskliydi, dörtlüsü daha kötü çıktı derken, 25 gün önce, tansiyonumdaki bir artış sebebiyle daha fazla beklemeye gerek duymayan dokturumuzun da tavsiyesiyle bebeğimizi kucağımıza aldık.

18 gün erken gelen bebeğimizin HER TÜRLÜ RİSKLİ TEST SONUÇLARINA RAĞMEN, kilosundaki ufak bir düşüklük hariç hiç bir sorunu yok. Onu da ilk günlerde sıkı bir emzirmeyle hallettik çok şükür.

Kısacası bebeğimin sağlığında testlerin aksine hiç bir sorun çıkmadı çok şükür. Konuyu açan kişi olarak sonucu da buraya aktarmak ve benim gibi sıkıntıya düşen annelere bir nebze olsun ferahlık vermek istedim.

Zaten İSTATİSTİKSEL olan bir testin %99 gibi bir çoğunlukla YANLIŞ çıktığını benim ikili testimi yapan özel laboratuarın laborantından da duydum, elbette test sonucunu gözüyle gören bir anne baba adayı için 9 ayı rahat geçirmek imkansız, ama Allahımıza bin şükür ki evladımızda herhangi bir sorun yok.

İnşallah tüm bebek bekleyen, özellikle bizim gibi test sonuçlarından dolayı sıkıntıda olanlara Allah ferahlık ve evlatlarına da sağlık versin.

Ne olursa olsun ALDIRMAYACAĞIM bir bebek için de şimdi neden bu denli sıkıntıya kendimi sokmuşum diye de düşünmeden edemiyorum. Bir kez daha anne olur muyum bilmiyorum ama, Allah üçüncüyü nasip ettiyse kesinlikle tarama testlerini yaptırmayı düşünmem, sonucunda evladımı öyle yada böyle dünyaya getirmeyi düşünen bir anne olarak risk var yada yok benim için önemli olmamalı.

Allah bebek özlemiyle bekleyenlere de en sıhhatlisinden bebekler nasip etsin inşallah.