Dost bulacağım derken dostsuz kalmayın

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve BENOZ tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 1. BENOZ

  BENOZ GECE VE GÜNDÜZ ÇIBIK Pro Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.372
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Özellikle 40 yaş üstü kişilerin dost edinme ihtiyacını 20-30 yıl önceki arkadaşlarıyla sanal dünyada giderme girişimi mevcut dostları kaybetme tehlikesi yaratıyor.  Son 20 yılda gerçekleşen bilgisayar ve internet devrimi, sosyal anlamda da önemli değişimlere yol açtı. Eskiden yüz yüze kurulan ilişkiler, internette sohbet imkanı sağlayan programlar ve Türkiye’de 1 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin popüler hale gelmesiyle internet üzerinden kurulmaya başlandı.

  Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yaşan Erjem, insanın yapısında diğer insanlarla sosyal ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

  İnternetle birlikte kişilerin dünyanın dört bir yanındaki insanlarla kolayca iletişim kurabilmesinin mümkün hale geldiğini, bu durumun çekiciliğinin insanları cezbettiğini ifade eden Doç. Dr. Erjem, “Ancak internette kurulan sosyal ilişkiler, yüz yüze kurulan sosyal ilişkilerle eş değer değil” dedi.

  “SANAL İLİŞKİLERİ DENGELİ KURALIM”
  Bilgisayar ve internette oluşan sosyal ortamın sanal ilişkiler yarattığını ifade eden Erjem, “Özellikle Facebook gibi sosyal ağ siteleri, kendine has bir sosyal dünya barındırıyor. Ancak sadece ekranda yer alan kelimeler ve görüntülerle kurulan bu sosyal ortam yüz yüze görüşülen kişilerle kurulan ilişkileri aksatmaya başlarsa sorun var demektir” diye konuştu.

  Erjem, sanal sosyal ortamların sosyal yaşamı gençlere göre daha fazla olan orta ve üst yaş gruplarını da kendine çektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
  “Özellikle 40 yaş üstü kişilerin dost edinme ihtiyacını 20-30 yıl önceki arkadaşlarıyla sanal dünyada giderme girişimi, mevcut dostları kaybetme tehlikesi doğurabilir. Teknolojiyle kurulan ilişkileri dengeli kurmalıyız. Çevremizdeki insanlarla sahici ilişkiler yaşamamız gerekiyor. İş yerindeki arkadaşlarımız, komşumuz, yakın akrabalarımızla ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekirken sanal aleme aşırı yönelmemeliyiz.”

  Erjem, gerçek mutluluğun yakındaki insanlarla kurulan ilişkilerde aranması gerektiğini belirtti.


  ntv alıntı
   
 2. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 3. Eylul

  Eylul Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.223
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  Ancak internette kurulan sosyal ilişkiler, yüz yüze kurulan sosyal ilişkilerle eş değer değil” dedi.

  Belki de ama bunun tersinide çok gördüm burda örnekleri burda fazlasıyla var
   
 4. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 5. be_reN

  be_reN I'm takin back my love Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.763
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  arastırma yaparken kkyı es gecmıs olmalılar.. :nazar: saka bı yana aslında dogru da tespıtler.. ama kendı adıma soyleyeyım benı boyle etkılemıyor.. :umursamaz: gene gıdılmesı gereken gorusulmesı gereken ınsanlarla sureklı gorusuyoruz zıyaretlerımızı yapıyoruz.. :nazar: hele bı yapmasak :sinifsinif: benımkı varya ne yapar benı sonra.. :mymeka: belkı de ozellıkle 40 yas uzerı dıye vurgu yapmıs henuz oralara gelmemıze epey oldugundan da olabılır.. :kedi:
   
 6. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 7. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  "Çevremizdeki insanlarla sahici ilişkiler yaşamamız gerekiyor" kesinlikle katılıyorum... zaten uzun süren dostluğumda bu yüzden bitmişti kavga anında bile bana bunu dediğine "inanamıorum" gibi ciddiyetsiz bi kelime kullanan bi insandan ne beklenirki :nazar:
   
 8. 22 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : BENOZ
 9. Glamour

  Glamour Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2012
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  61
  dostluk gercekten zor bulunuyor bulunca da kaybetmek kolay oluyor:/