Dövme Yaptirmadan Önce Cok Iyi Düsünün

Konusu 'Kalıcı Dövme' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 11 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  11 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Son yıllarda yine trend halinde yayılan dövmeyi yaptıranların birçoğu, belli bir süre sonra sıkılıp vücutlarındaki bu kalıcı izden kurtulmak istiyor. Özellikle eşin ya da sevgilinin ismi ya da isminin ilk harfini dövme yaptıranlar ilişki bittiğinde sildirmenin yollarını arıyor.
  Ancak dövmeyi sildirmek belki de yaptırmak kadar sıkıntılı hatta daha meşakkatli işlemlere yol açıyor. Üstüne üstlük santimetre karesi 10 dolara yapılan dövmeyi sildirmek isteyenlerin 150 ila 800 doları gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen her zaman yüzde 100 sonuç almanın garantisi de yok.
  Sanılanın aksine dövme, açık renk olduğunda değil ne kadar koyu renkse o kadar başarıyla çıkarılabiliyor. Yine açık ten rengine sahip olanlarda dövme çıkarma çalışmaları daha başarılı oluyor.
  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Tunç Tiryaki, dövmeyi silme yöntemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı...

  Dövmeden tamamen kurtulmak mümkün mü?
  Genel olarak yüzde 50-60 tamamen yok edebiliyoruz dövmeleri. Yüzde 30-40 büyük bir kısmını yok edebiliyoruz. Ama nereden baksanız yüzde 20, tedavi edilemeyen kısmı oluşturuyor. Dövme tedavisi ve çıkarılması zordur.

  Dövme nasıl siliniyor?
  Burada önemli olan birkaç şey var. İlki dövmenin cinsi. Belli bazı boyalar daha uzun süre kalıyor. İkincisi renk. Siyah, koyu renk dövmelerin çıkarılması, kırmızı, yeşil, sarı renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolay. Renk açıldıkça lazerin odak yapması zorlaşıyor. Çok açık renkli ve özellikle renkli dövmelerde ya tedavi yetersiz kalıyor ya da cildin yanması gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Üçüncüsü derinlik önemli. Yüzeysel dövmeler daha kolay çıkarılıyor. Ama dövme cildin derinliklerine kaydıkça lazer ışığının erişmesi zorlaşıyor. Dördüncü önemli parametre, dövmenin nerede olduğu. Yüz ve boyundaki dövmeleri çıkarmak biraz daha kolay. Çünkü o bölgeyi daha rahat yakıp yüksek enerji kullanabiliyorsunuz. Bu bölgenin özelliği daha hızlı iyileşebilme özelliğinin bulunması. Yüzden uzaklaştıkça tedavi ve iyileşme zorlaşıyor.

  "Açık renklilerde dövme koyu renklilere oranla çok daha kolay çıkarılıyor"
  Cildin rengi önemli mi?
  Cilt rengi ne kadar açıksa o kadar kolay çıkarılıyor. Koyu renklilerde tedavi şansı oldukça az.

  Tedavi seçenekleri neler?
  Boyanın rengi, cinsi, derinliği ve nerede olduğu göz önünde bulundurularak bir tedavi planı çiziliyor. Tedavide en kesin çözüm o bölgeyi tamamen atıp çıkarmak. Eğer çıkarıp atarsanız orayı bir şekilde kapatmanız gerekiyor. Dövmenin şekli müsaitse bu yapılabilir. Ama örneğin ön kolda büyük bir dövme düşünün, o bölge çıkarıldıktan sonra başka bir yerden deri alıp yama yaparız ikinci bir yöntem olarak. Ama ton farkı her zaman anlaşılır. Zaten bunu çokça önermiyoruz. Ancak çıkaramadığımız, örneğin bir harf olduğunda, çok mecbur kaldığımızda başvurduğumuz bir yöntem. Cerrahinin avantajı kesin çözüm sunması. Ne var ki dövmeden kurtuluyorsunuz ama başka bir iz kalıyor.
  Bir diğer cerrahi yöntem zımparalama. Eğer dövme yüz, omuz gibi bölgelerde yüzeyselse, bu yöntemle bir-iki ya da üç seferlik işlemlerle onu tamamen yok etmek mümkün. Ancak işlem sırasında kanama olduğundan açılır, üzerine pansuman yapılır, kapanması bir hafta 10 gün sürer. Güneşe çıkmamak gerekir. Yüzeysel dövmelerde yüzde 100 başarılıdır.

  Daha pratik çözümler yok mu?
  Lazer uygulamalarına başvuruyoruz. Şu anda bütün dünyanın üzerinde çalıştığı şey, yakmayan lazerler. Bunlar sadece koyu renkli pigmentler tarafından emilen bir ışık türü. Lazer ışını sadece deri altında boyanmış bölgeleri ısıtıp yakıyor. Vücut iki-üç haftada atıyor. Ama derinin üst kısmına bir şey yapmıyor. Ciltte yara oluşmuyor. Bu tedavi, koyu renkli ve derin olmayan dövmeleri yüzde 100 çıkarabiliyor. Ama sarılı, kırmızılı, yeşilli dövmede renk açıldıkça etkisi azalıyor.

  "Dövmenin kesinlikle harf olmamasına dikkat edilmeli"
  Dövme yaptırırken nelere dikkat etmek lazım?
  Profesyonel ellere teslim olmak ve hijyenik şartlarda yaptırmak lazım. Çünkü HIV'den bulaşıcı birçok hastalığa kadar risk yaratıyor.

  Dövmeyi çıkarmanın bir yan etkisi, kalıcı izi oluyor mu?
  Omuz, sırt ve göğüslerin arası "keloid"e (kabarık görünümlü, kırmızı renkteki yara izi) çok yatkın bölgeler. Çok yüzeysel bile tedavi etseniz bazı kişilerde keloid olabiliyor. Dolayısıyla omuzdaki dövmeyi silerken biraz daha korkuyoruz.

  Son teknolojiler Türkiye'de de var mı?
  Yurtdışında kullanılan yöntem ve cihazlar Türkiye'de de hemen uygulanıyor. Bugün ABD'de kullanılan teknolojiyle Türkiye'de kullanılan teknoloji arasında hiçbir fark yok. Sadece bunu kullanan cerrahın ve dermatoloğun ya da diğer uzmanların konuyla ilgili tecrübesi önemli. Tedavi ederken cildi yakabilirsiniz de. Aletin kuvveti arttıkça zarar verme riski de artıyor.

  Vücudun nerelerine dövme yaptırılmasını önerirsiniz?
  Kalçanın üst, belin alt kısmına örneğin. Dövme yaptırırken gözükmeyen bir yerde bulunmasına ya da kesinlikle harf olmamasına özen gösterilmeli. Bir şey yaptıracaksa, sevdiği biri ya da bir şeyle ilgili sembol yaptırsın; burç sembolü olabilir örneğin ama kesinlikle isim ya da harf yaptırılmasın. Çünkü gelecek hayatlarında problem oluyor, çıkartmak isteyebiliyorlar. Mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yere yaptırılmasında da fayda var. Çünkü çıkarılacaksa eğer, o bölge güneşe çok hassas oluyor ve altı ay güneşe çıkmamak gerekiyor. Dolayısıyla omzun alt tarafı, göğüs, kasık gibi kolay saklanabilecek yerlere yaptırmak daha mantıklı. Dövme yaptırılacaksa, "Bu artık benim vücudumun bir parçası olacak" diye düşünmek lazım.

  Kaynak:MİLLİYET
   
 2. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  yıllar önce dövme yaptırmak istemiştim annem kızmıştı bende sözünü dinledim ve yaptırmadım...
  annemi iyiki dinlemişim.. şimdi fikrim değişti..
   
 4. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. minikkedi

  minikkedi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  51
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ben de çok iyi düşünün derim. nerdeyse 10 sene önce bir dövme yaptırmıştım karnıma, ancak son 5 senedir falan pişmanım yaptırdığıma. teknoloji biraz daha ilerlesin sildirmeyi düşünüyorum. neyse ki karnımda olduğu için günlük yaşantımda görülmüyor sadece bikini giydiğimde gözüküyor.
   
 6. 30 Ocak 2009
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 7. justhelena

  justhelena Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  48
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  kesinlikle dövme yaptırıcaksanız çok anlamlı birşey olmalı sonradan insan sıkılıyor benim birçok tanıdığımda var ki çoğu sıkıldı.bende hala düşünme aşamasındayım.çok özel birşey olmalı şekli. :-)
   
 8. 23 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 9. MadamChocolate

  MadamChocolate Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.401
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ufak bir kız melek istiyorum omuzumun arkasına..şık kiabr durmalı..umarım sıkılmm :)
   
 10. 20 Haziran 2011
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 11. DenemeSilme

  DenemeSilme Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2011
  Mesajlar:
  109
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  arkadaslar dövme yaptırmayı düşünüyorsanız kesinlikle vazgeçin ben yaptırdım ve şu anda oldukça pişmanım lazerle 2 tedavi aldım ama sonuclar değişmedi bence yaptırmayın