Dövmenin Düşmanı Güneş

Konusu 'Kalıcı Dövme' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 20 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Güneş dövmenizin en kötü düşmanıdır.
  Sıcak hava ve altın sarısı kumların güzelliğini yaşamak birçok insanın içindeki tek arzudur –Güneşlenmek. Pekala, itiraf ediyoruz. Aramızdan kimileri her zaman güneşe tapan insanlardan olabilir. Günün stresini atmak ve günün tadını çıkarmak için ışınların teninizi sırılsıklam etmesi ve derinizi yenilemesi gibisi yoktur.

  [​IMG]


  GÜNEŞE MARUZ KALMAK
  Güneşte yanmanın zaten derimiz için zararlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek ancak dövme yaptırdıktan sonra yanmanız çok daha fazla zararlıdır. Ultraviyole ışınlar, derinize güzel bir bronz rengi katıyorken dövmenizin canlılığını yitirmesine sebep olur. mürekkebin kuruması ve yavaşça parlaklığının gitmesi gibi sonuçlar doğuracaktır.

  BU DURUM GÜNEŞLİ GÜNLERİN BİTTİĞİ ANLAMINA MI GELİYOR?
  Pekala, dövmelerinizi ne kadar sevdiğinizi ve onların olabildiğinin en iyi şekliyle parlak kalmasını arzu edeceğinize inanıyoruz. Kesinlikle güneşi seven ve bu sebepten uzak kalamayan birisine anlayışlı olabiliriz. Eğer ışınları hissetmeyi ve terlemeyi istiyorsanız da en azından güneşin direkt size gelmesini engelleyebilirsiniz. Kabul edemediğiniz sadece soluk bir beyaz ten ise ve bu yüzden biraz bronzlaşmaksa niyetiniz o zaman dövmelerinizi korumak için güneş koruyuculardan kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  ŞEZLONGLAR
  Yanmak için uzandığınız şezlonglarla ilgili neler söylenebilir? Üstü kapalı alanlarda yanmaya çalışanlar sadece güneşin vereceği zararı biraz daha olsa önlemeye çalışırlar. Ultraviyole ışınlar çok daha fazla konsantredir ve insanlar daha fazla güneşten etki görebilmek için şezlonglara uzanırlar. Deriyi hızlıca yakmak yavaş yavaş yakmaktan çok daha fazla zarar vericidir. Eğer yapabilecekseniz buyurun, dövmenizin boyasını koruyun!

  RİSK
  Eğer direkt yakıcı güneşe maruz kalmaz ya da yanmazsanız bu risk yok mu demektir? Belki yoktur. Çoğumuz güneşlenmeye çok daha fazla zaman harcarız. Şimdiye kadar evde ya da arabada pencereden kolunuzu dinlendirirken güneşte kalarak yanmadı mı sanki? Ya da gün içinde iş için koştururken kendinizi yanmış bulmadınız mı? Hiçbir zaman dövmeniz direkt güneşe maruz kalmamalı, dövmenizi kapatın! Kıyafetlerle, güneş koruyucu kremlerle ya da gölgede kalarak koruyabilirsiniz.

  YENİ DÖVMELERDE
  Sakın yeni ya da taze dövmenizin üzerine koruma kremlerini sürmeyin. Sanatçınızın size söylediğini dövme yaptırdıktan sonra izlenmesi gereken yolları uygulayın ve en az ilk bir hafta boyunca kıyafetlerinizle örterek gölgede muhafaza edin. Dövmeniz soyulduktan sonra koruyucuları kullanabilirsiniz. Ancak uzun süreli koruma dönemleri için sadece koruyucu kremler yeterli olmayacaktır. Bir dövmenin sağlıklı hale gelmesi 3ay civarındadır.

  KORUYUCU KREMLER DIŞINDA BRONZLAŞMA KREMLERİ KULLANIMI
  Güneşte Yanmakla aynı etkiyi yakalamak istiyorsanız, diğer tip losyonlara nazaran bu uygulama dövmeniz için daha güvenli bir uygulamadır. Tamamıyla iyileşmiş bir dövmeye hiçbir şey zarar veremeyeceği gibi derinize de zarar vermez. Yine de, kullandığınız özel kremi direkt dövmenizin üzerine sürmek görünüşüne kötü bir etki yaratabilir bu yüzden dosdoğru üzerine sürmekten kaçınmanız daha iyi olacaktır.

  KUMARBAZ OLMAYIN!
  Dövmenizi bir yatırımmış gibi görüp uygun olduğu şekilde bakmayarak kumar oynamayın. Yukarıda söylediklerimiz uygulaması çok kolay olan tavsiyelerdir. Özen gösterirseniz dövmenizi yıllar boyunca canlı tutabilirsiniz.