Down sendromu için hukuk savaşı

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Begum84 tarafından 11 Eylül 2007 başlatılmıştır.

11 Eylül 2007
    Konu Sahibi : Begum84
  1. Begum84

Begum84 KAYRA VE DEFNE'NİN ANNESİ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Down sendromu için hukuk savaşı
    Çocukları down sendromlu doğan çift, doktor, hastane ve laboratuvar hakkında dava açtı

ADANA AA

Çocuklarının down sendromlu olarak dünyaya gelmesinde, hamilelik sırasında bebeğin takibini yapan doktor, doğumun gerçekleştirildiği özel hastane ve üçlü tarama testini yapan laboratuvarın kusuru olduğunu savunan Soygeniş ailesi, hukuk mücadelesi veriyor. İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açan Candan ve Ertuğrul Soygeniş çifti, manevi tazminat hakları saklı kalmak koşuluyla 7 bin YTL maddi tazminat talebinde bulundu.

Doktor, 'risk yok' demiş
    Candan Soygeniş, her ay rutin olarak gittiği kontrolleri sırasında Dr. D.A.'nın kendisine "Genetik harikası bir çocuğunuz olacak, mükemmel" dediğini belirterek şunları söyledi:
    "Doktorum, hiçbir riskin bulunmadığını bildirdi. Ama, Ece down sendromlu, hastanenin yetersiz imkânları ve normal doğuma yönlendirilmem nedeniyle aynı zamanda görme engelli ve beyin hasarlı olarak dünyaya geldi."
    Ultrason görüntülerini bilirkişinin inceleyeceğini belirten Soygeniş, "Ensedeki kalınlığa rağmen doktorum beni gelişmiş bir test yaptırmam konusunda yönlendirmedi" dedi.

Etkin kontrolle risk neredeyse imkânsız

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, gebelikte down sendromunu belirleyecek birçok yöntem bulunduğunu kaydetti. Evrüke, "Gelişen tıp, sorunu anne karnında belirliyor. Etkin kontrol durumunda down sendromlu çocuk doğma riski neredeyse imkânsız" dedi.

2. 12 Eylül 2007
  3. cananfs

cananfs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    dr.çok onemli gerçekten.ALLAH korusun,bu yazılanları umarım dr.larda okuyorlardır,bir çok kişinin hayatını dıkkatsızlık ve bılgısızlıkten dolayı karartıyorlar,nasıl iştir bu?

4. 12 Eylül 2007
  5. R2D2

R2D2 Aklım sukut-u sever benim Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Tv de seyrettiğim de çok üzülmüştüm aile adına. Bundan sonraki hayatları gerçekten çok zor geçecek.