down sendromu

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve elifcinar tarafından 20 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

20 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : elifcinar
  1. elifcinar

elifcinar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar bebeğimin böbreklerinden birinde genişleme var dr down sendromunun bulgularından dedi fakat 2li 3lü testlerim normal çıkmıştı lütfen yardım edin sürekli onu düşünüyorum

2. 20 Mayıs 2008
  3. destina4

destina4 minik bamyam büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canım kesinlikle başka bir doktora daha git..ben hiç böbrek genişlemesinin down sendromu bulgularından biri olduğunu duymamıştım..ama şunuda unutma ikili ve üçlü test bebeğin %100 sağlıklı olduğunu göstermez bunu anlamanın tek yolu amniyosentezdirr..geçmiş olsun canım benim kendini üzme bşka doktora mutlaka görün derimm.Şeniz
    Doğum öncesi saptanan böbrek genişlemesi

Günümüzde doğuştan olan hastalıkların (doğumsal anomalilerin) birçoğunun daha gebelik esnasında tanısı mümkündür. Ultrason incelemesi ile gebeliğin erken döneminde yakalanabilen anomaliler içinde ilk sırada boşaltım sistemine (böbrekler, mesane ve idrar yolları) ait hastalıklar gelmektedir. İstatistikler, gelişmiş bir ultrason cihazı ile ve eğitimli bir ultrasoncu (tercihen radyoloji uzmanı) tarafından gebelere yapılan incelemelerde her 100 gebeden birinin karnındaki bebeğin böbreklerinde genişleme (hidronefroz) saptandığını belirtmektedir. Bu konu son derece önemlidir. Çünkü bu annelerin büyük çoğunluğunda gebelik sırasında bir sorun olmamakta, bebek normal doğmakta ve doğum sonrası tamamen sağlıklı görünmektedirler. Çoğunluğu belirti vermediği için hiçbir inceleme yapılmadan eve gönderilmektedir. Rahatsızlık belirti verdiğinde ise (yan ağrısı, karında kitle, ateş, işeme esnasında yanma sızlama, idrarda bulanıklık gibi) çoğu zaman böbreklerde ciddi hasarlar oluşmuş halde hekime başvurmaktadırlar. Oysa hidronefrozun en sık gördüğümüz nedeni (%50) böbreğin önündeki idrar kanalında embriyo döneminde oluşan bir darlıktır ve cerrahi tedavisi mümkündür. Birçoğu kendiliğinden geçebilirse de, gebelik döneminde ve doğum sonrasında yakından izlenmesi gerekir. Eğer böbrek fonksiyonlarında kötüye gidiş saptanırsa doğum sonrası ilk ay içinde darlık hemen ameliyatla düzeltilir.(ALINTIDIR)

canım gördüğün üzre bu durum belki cerrahi bi müdahale gerektirebilir ilerde ama down sendromludur demek yanlış olur..

Son düzenleme: 20 Mayıs 2008
  4. 20 Mayıs 2008
  5. elifcinar

elifcinar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    cnm teşekkür ederim verdiğin bilgilerden dolayı amniyosentez yaptıracaktım ama onunda zamanı geçmiş 26 haftalık bebeğim

6. 20 Mayıs 2008
  7. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Elifciğim hangi doktora gittin canım?Bir de kaçıncı haftada yaptırdın ayrıntılı ultrasonu? Amniyosentez istenmedi mi?

Benimde 2li testim risk sınırında çıktı.Doktorum beni Ankarada prof.M.Zeki Taner e yönlendirdi.Henüz ne yapacağıma karar verme aşamasındayım.

Canım içinde bulunduğun psikolojiyi anlıyorum.İnşallah bebeğinin birşeyi çıkmaz ve sağlıkllıdır canım.Dualarım seninle ve bebeğinle.

8. 20 Mayıs 2008
  9. AnlamadanDinlemeden

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Canım bebeğin kordonundan sıvı alınarak yapılan bir işlem varmış.İsmi CVS miydi acaba? o her hafta uygulanabilen bir işlem diye duymuştum.Bir de onu araştır istersen.

10. 20 Mayıs 2008
  11. ddm

ddm yok başka yolu..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim bencede böbrek genişlemesinin down sendromuyla bir alakası yok.sadece tek doktorla sınırlı kalma.inşallah bir sorun yoktur.sağlıklı bir şekilde dünyaya getirirsin......

12. 20 Mayıs 2008
  13. AnlamadanDinlemeden

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    cvs erken evrelerde yapılıyormuş canım.
    Sanırım benim duyduğum şu olsa gerek:
    [KORDOSENTEZ
    Anne karnından ultrason eşliğinde bir iğne aracılığı ile girilerek bebek kordonundan kan alınması işlemidir. İşlem steril şartlarda uygulanır. Genellikle 20. gebelik haftasından önce yapılamaz. Genetik araştırma amacı ile olduğu gibi, bebeğe ait enfeksiyon hastalıklarını araştırmak, kan uyuşmazlığı (20)nın şiddetini saptamak için de yapılır. Yine bu işlem, tedavi amaçlı da kullanılabilir. Örneğin; kan uyuşmazlığı bebekte anemiye yol açmışsa, anne karnındaki bebeğe kordosentez yöntemi ile kan nakli yapılabilmektedir.
    /B]

14. 20 Mayıs 2008
  15. hxuxrrem 2000

hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    Tek Dr La Kalmamani öneririm.. Ense Kalinliğini Da ölçtür.. Buda önemli Bi Bulgu Dawn Sendromunda .. Ve Senin Evrende Sanirim Yapiliyor.. Eğer Ense Kalinlşiği Normalin Dişinda Görünürse Seni Diğer Testlere Yönlendirecekler....
    Mutlaka Araştirma Hastaneleri Ile Görüş...
    Dualarim Sennile Ve Beğinle.canim Allaha Emanet Olun....

16. 21 Mayıs 2008
  17. elifcinar

elifcinar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için sağ olun

18. 21 Mayıs 2008
  19. AnlamadanDinlemeden

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Canım ultrasonda kaçıncı haftada bakılmıştı bebeğinin organlarına??

Bir de hangi doktora gittin?