Dr randevumuza 2 gün var spermiogram için yardım:(

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve lithium84 tarafından 14 Ekim 2010 başlatılmıştır.

14 Ekim 2010
    Konu Sahibi : lithium84
  1. lithium84

lithium84 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar öncelikle dilerim bebeiş isteyen kucaklarınız tez zamanda dolsun.Birkaç aydır Dr yollarındayız benle ilgili gerekli tüm tahlil ve tetkikler yapıldı.Sorunum yokmuş Allaha şükür.Dr eşimden spermiogram istedi az önce aldık sonucu fakat Dr a Cumt gösterebilicez.Bazı değerler düşük ben de sizin kadar bilgili değilim bu konuda rica etsem fikirlerinizi belirtebilir misiniz?Tşkrler şimdiden.

Test sonucu: Referans değer

Hacim 4.5 ( 2 ve üzeri)
    PH 8.2 (7.2 VE ÜZERİ)
    Sperm konstrsyn 21.4 (20 ve üzeri
    İleri hızlı hareketlili yüzde 19.6 ( yüzde 25 ve üzeri
    İleri yavaş hareketli yüzde 16.4
    Yerinde hareetli yüzde 11.7
    hareketsizlik yüzde 52.3
    Morfoloji (kruger) yüzde 6.9 ( yüzde 14 ve üzeri
    Sperm motilite indexi 53 ( 80

Görüldüğü gibi ileri hızlı hareketli,morfoloji ve sperm motilite düşük çıkmış.Sizce nasıl yorumlanabilir arkadaşlar? (parantez içindekiler referans değer diğerleri eşimin değerleri

Son düzenleme: 14 Ekim 2010
  2. 14 Ekim 2010
  3. krishazel

krishazel Rabbim Sana Emanet Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Arkadasim gayet iyi gozukuyor degerler normal yolla rahatlikla hamile kalabilirsin.

4. 14 Ekim 2010
  5. lithium84

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sağol canım ilgin için.Düşük olması kafamı karıştırdı özellikle hareketlilik az geldi ama umarım dediğin gibidir.Teşekkür ederiz.

6. 14 Ekim 2010
  7. krishazel

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Yoo gayet iyi rahat olun sorun yok:) Ovulasyon takibi yapin kolay hamile kalmak icin. Sizde problem yok .

8. 15 Ekim 2010
  9. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşım,gördüğüm kadarıyla spermlerin hareketinde problem var.aynı sorunla biz de uğraşıyoruz,+4 ve +3 değerlerinin (yani ileri hızlı ve ileri yavaş) toplamda %50 ve üzeri veya sadece +4(ileri hızlı) değerinin %25 ve üzeri olması gerekiyor.yani harekette sorun var.zaten toplam sperm sayısı 80 milyon bile olsa harekette sorun oldu mu olmuyor bu iş :KK43: direkt aşılama diyorlar.bize de öyle dediler.morfoloji de düşük,üzülüerek sölüyorum ki sperm sayısından çok hareket ve morfoloji önemli.doğal yolla da gebelik elde edebilirsiniz ama süreç yavaşlar..yani bikaç yılda belki,o da garanti değil.içini kararttım biliyorum ama aynı sorun benimle :KK43: ben de ne yapacağımı bilmiyorum.tüm araştırmalarımın sonucunu yazıyorum sana arkadaşım.allah hepimizin yardımcısı olsun.

10. 15 Ekim 2010
  11. lithium84

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Milkabeyaz cvp için tşkrler arkadaşım.Yarın doktora gidicez bakalım o ne diyecek ama benim de içim içimi yiyor.Anlamadığım şey aşılama zaten yumurtayı çatlatmak için eğer erkekte sorun varsa aşılamanın ne faydası olacak ki benim çatlama sorunum yok çünkü.allah yardımcın olsun canım senin değerler nasıl?ne zamandır deniyorsunuz?_

12. 15 Ekim 2010
  13. krishazel

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Arkadasim icin icini yemesin ben suan 6 haftalik hamileyim ve esimin ileri hizlisi koca bir sifir morfolojiside 1 . Esinin sperm degerlerini bizimkiyle kiyaslayamayiz bile .
    Spermlerde sorun yok sen esine keciboynuzu kuru icir 3 ay ozaman sayida cok artar . hizin morfolojin gayet iyi sayida normal degerlerde . Sebepsiz infertilite soz konusu sizde .
    Yumurta takibi yaptirin olmazsa en son care asilama denersiniz

14. 15 Ekim 2010
  15. lithium84

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ayy canım ya ne kadar mutlu oldum senin adına!allah kucağına almayı nasip etsin sağ salim.darısı da bizlerin başına.bakalım şu kürleri güzelce araştırıcam haftasonu faydalananan arkadaş çokmuş.geçen ay takip yaptırdık olmadı.bu ay ovülasyon testi alayım dedim.doktor da yarın çağırdı takip için.balıkesirde ovülasyon testi bulamadım ama bakalım....

16. 15 Ekim 2010
  17. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım benim de çatlama sorunum yok ama olay o kadar basit değil işte.sana şöyle anlatayım neden aşılama dendiğini.normalde bir spermin yumurtayı döllemesi için alması gereken yol 12-13 cm civarı.eğer harekette sorun varsa bizimki gibi,sperm oraya ulaşamıyor işte,ulaşana kadar ölüyor.aşılama da spermi yumurtaya en yakın yere bırakmak anlamına geliyor ki bu da spermin yolu 12-13 cmden 6 cm'e indiriyor,yani yolu kısaltıyor.bu yüzden önce aşılama deniyor.biz 1 yıldır deniyoruz,bende endometriozis kisti vardı 2cm boyutunda,gebelik elde edemeyince ameliyat oldum.sonrasında sperm testi yapıldı ve asıl sorun ortaya çıktı...hareket sorunu..bizim ileri hızlı değerimiz 13,ileri yavaş değerimiz de 26..yani toplamda 39...yetersiz..%50nin üstü olmalı toplamdan.biz de sanırım ocak gibi aşılama deneyeceğiz

18. 15 Ekim 2010
  19. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    güzelim,sözlerin bizim için de umut oldu,inşallah allah bizim yüzümüze de güler.ama anladığım kadarıyla sizin sperm değerleriniz ameliyat sonrası düzelmişti değil mi?yyani ameliyat sonrasında sperm toplam sayınızın ve sperm hareket sayınızın düzeldiğini hatırlıyorum ben.gebelik elde etmeden önce,aldığınız en iyi değerler neydi?özellikle hareket?