Duanın kabul edilmeyeceğinden endişe etmek

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve lilla tarafından 14 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 1. lilla

  lilla Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  DUANIN KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN ENDİŞE ETMEK

  İnsanın hayatı boyunca almış olduğu telkinler, zamanla hayatın akışı içerisindeki inanılmaz mucizeleri göz ardı etmesine neden olur. Bu yüzden birçok insan, dünyadaki olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde işlediğine zamanla kendisini inandırır. Aslında Allah’ın varlığına inanmıyor değildir, en azından bunu kesin olarak reddetmemektedir. Ancak dünyanın Allah’tan bağımsız olarak işlediğini, O’nun olayların akışına hiçbir müdahalesinin olmadığını, ya da “mucizeler” aracılığıyla binlerce yılda bir müdahale ettiğini düşünür.

  Allah’ı gerektiği gibi takdir edemeyen bu insan, doğal olarak Allah’ın dualara icabet eden sıfatını da kavrayamaz. Dua etse bile Allah’ın duasına icabet edeceğinden şüphe içindedir.

  Oysa mümin dua ettiği zaman Allah’ın kendisini işittiğini ve duasına her ne şekilde olursa olsun icabet edeceğini bilir; çünkü olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde değil, Allah’ın belirlediği kadere göre geliştiğinin, O’nun dilediği şekilde yürüdüğünün farkındadır. Bu nedenle, duasına karşılık görmemek gibi bir kuşkusu yoktur. Bu samimi ruh haliyle dua edenin duasını da Allah makbul görür ve kabul eder. Allah, Kuran’da şöyle buyurmaktadır:

  Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

  Allah, başka ayetlerde de “… sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden…” (Neml Suresi, 61-62) olarak bildirilir ki, bu da yine samimi duaların Allah Katında mutlaka karşılık göreceğinin ifadesidir.

  Dolayısıyla duayı, Allah’ın yardımından kuşkuya düşmeden, kabul olacağına kesin olarak iman ederek dile getirmek gerekir. Aksi bir tutum içinde bulunan, yani Allah’ın icabetine karşı kuşku ile yaklaşan kişi ise, daha başlangıçta Kuran mantığı ile ters düşmüştür.

  Bu nedenle dua eden kişinin sahip olması gereken en temel iki özellik, Allah’a karşı samimiyet ve güvendir. Allah kullarının Kendisine yakın olmasını ister. Samimi bir ruh hali içinde istenen güzel şeylere karşılık verir. İnsanı sadece bir su damlasından yaratan, yeryüzünü yoktan var eden Allah için, herhangi bir kişinin duasına karşılık vermek çok kolaydır. Yapılması gereken tek şey inançla ve sabırla istemektir.

  Dua konusunda belki de en büyük tehlike, kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmektir. Bu, pek çok yönden hatalı, hatta cahilce bir tavırdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan “duaya icabet” bir şeyin “aynen gerçekleşmesi” anlamına gelmez; çünkü insan, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah’tan talep ediyor olabilir. “İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir” (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır.

  Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni, Allah’ın insanları imtihan etmesi de olabilir. Allah, kullarının sabrını denemek ve onları olgunlaştırmak için vereceği nimetleri belirli bir hikmete göre belirli sürelerin sonunda verebilir.

  Bu ve benzeri nedenlerden ötürü duada istenilen herşeyin hemen gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Büyük İslam alimi Bediüzzaman’ın belirttiği gibi, Allah dua konusu olan şeyin daha azını verebilir, belki de mükafat olarak daha fazlasını verebilir, ya da yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü hiç vermeyebilir. Ancak her durumda da Allah Kendisine dua edenin duasına icabet etmiştir.

  ——————————————-
   
 2. 14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 3. yprk_89

  yprk_89 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  429
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  108
  valla şimdiye kadar ettiğim dualar pek kabul olmadı zaten kendimi şanslı bir insan olarak görmem:1no2:
   
 4. 14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 5. tektane

  tektane 22.22 :) Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  342
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  çok şükür ki ettiğim genellikle dualar kabul olur
  kabul olmuyorsa da o benim için hayırlı değilmiş diye düşünürüm ve ardından gerçekten de hayırlı olmayan bişi çıkar. buna birçok kez tanık oldum.
  rabbim sonuçta bize eziyet etmek için bizi yaratmadı ve taşımayacağımız yükleri de vermez.
  başkaları için de kendim içinde dua ederken mutlaka şöyle derim:Allah ım dualarımızı, dileklerimizi hakkımızda en hayırlısı olacak şekilde nasip et inş.
  umarım sizin de dualarınız hakkınızda hayırlı olacak şekilde gerçekleşir
  opuyorumnanaktan

  paylaşım içinde teşekkürler lila
   
 6. 14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 7. LiLiquM

  LiLiquM HayırlısıOlsun Üye

  Katılım:
  31 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  950
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  108
  Güzel paylaşım ,emeğine sağlıkboshayallersmile
   
 8. 14 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 9. cimcime eses

  cimcime eses Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  12.675
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  196
  Allah'a binlerce şükü ettiğim dualarım kabul olur, zaten hep hayırlısıysa derim, olmazsa demekki hayırlı değilmil derim.
   
 10. 15 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 11. venus42

  venus42 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2009
  Mesajlar:
  21
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canı gönülden yapılan dualar eger kişi için hayırlı ise oluyor ben buna inanıyorum
  şükürler olsun allahıma...
   
 12. 15 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 13. Sinoplu57

  Sinoplu57 varsa SEN yoksa SEN... Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.792
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  duanın kaul görüp görmemesinde bir kendimize bakalım..ne kadar temiz bir dille ve kalple yakarıyoruz.. ya da Allaha gidiyor muyuz dogru yollardan..
  bizi arkamızdan defalarca vuran birini affetmeyiz dimi.. ama Allah afffediyor ne kdr gunaha batsada kul.. bu kadar ihsan sahibi bir yaratıcının duayı kabul etmeyeceginiz düsünmek şirktir. ki Allah korusun..
  ümitle dua etmeyince ne bekliyorsun ki.
  her zaman hayır olanı istemek lazım .. olmuyorsa vardır bir hayır..
   
 14. 15 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 15. giz09

  giz09 Muffinim geliorrr Pro Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4.605
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  paylaşım için teşekkürler
  allaha şükürler olsun dualarım kabul oldu hep
   
 16. 29 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 17. uyygaar

  uyygaar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.253
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  61
  duanın kabul olması için inanarak içten dilemektir ve dua sonunda duam kabul oldu diye inanmaktır ama bu dua hemen kabul olupta insanın istediği vakit karsısına çıkmaz belki yıllar sonra duanın kabul olduğunu görürsün önemli olan hayırlısını istemektir
   
 18. 30 Nisan 2010
  Konu Sahibi : lilla
 19. hadibakem

  hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5.625
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  hayırlısını istemek lazım
  bence önemli olan bu.