Düğün gecesi Reglinizin ayarlanması jeyyar

Konusu 'Yeni Evleneceklerin Sohbet Alanı' forumundadır ve * KapRiS * tarafından 18 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 1. * KapRiS *

  * KapRiS * Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  293
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Adet kanamasının zamanlanması

  Adet kanaması, çok özel durumlarda doktor önerisiyle ve kendi kendine alınan bazı önlemlerle ileri alınabilir...

  Sağlıklı bir kadın her ay genital ve hormonal sisteminin "yenilenme" sürecinin önemli bir parçası olarak 1 ile 5 gün arasında süren bir adet kanaması döneminden geçer. Kanama bazı kadınlarda iş yaşamı ve sosyal yaşamı etkileyen kramp tarzında sancılarla da beraber olabilir. Kadınların önemli bir kısmı bu adet günlerinden rahatsız olmazlar ve günlük yaşam bu kanamalardan az etkilenir.

  Nitekim bazı durumlar vardır ki burada beklenen adet kanamasının rastlayacağı tarihler hiç de uygun olmayan günlere denk gelebilir. Tam evlilik ve balayı günlerine rastlayacak olan, ya da tam önceden planlanmış bir tatile (özellikle de yaz tatiline) denk gelen bir adet kanaması, ya da yoğun bir iş temposunda oluşacak adet sancıları kadın için bir dezavantaj teşkil edebilir.

  İşte bu durumlarda doktor önerisiyle ve çok özel durumlarda kendi kendine alınan bazı önlemlerle beklenen adet kanamasının ileri alınması mümkündür. Adet kanamasının senede bir ya da iki kez bu şekilde düzenlenmesinin kadının sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratması teorik olarak mümkün gözükmemektedir.

  Tarihin kendi kendine ileri alınması

  Bu, yalnızca doktor önerisiyle doğum kontrol hapı kullanmakta olan kadınlar için söz konusudur . İki kutu arasında normalde verilen ilaçsız bir hafta ara yerine doğum kontrol hapı yeni bir kutuyla adeti geciktirmek istenen süre kadar devam ettirilir. İlaç kesildiğinde bir hafta içerisinde adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntemi senede bir kereden fazla kullanacaksanız doktorunuza danışmalı, yöntemi uygularken doktorunuz aksini önermediği sürece maksimum ikinci kutu bittiğinde olağan bir bir hafta arayı vermelisiniz.

  Tarihin doktor tarafından ileri alınması


  Burada progesteron içerikli ilaçlar, jinekolojik muayene normal sonuçlandıktan sonra , beklenen adet kanamasından en geç üç gün önce, ideal olarak beş gün önce başlanır ve geciktirilmek istenen sürece devam ettirilir. Adet kanamasına üç günden daha az süre kaldığında ilacın adeti geciktirme olasılığı düşüktür. Bu yöntemi asla eczaneden aldığınız ilaçlarla kendiniz denememelisiniz. Jinekolojik muayene esastır.

  Uygun olmayan yöntemler

  -"geciktirici" iğne ve haplar:

  Ülkemizde eczaneye gittiğinizde çoğu durumda doktor muayenesi olmadan şikayet ve arzulara göre ilaç verilebilmektedir. Bu durum adetini belli bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için de geçerlidir. Ancak hormon içerikli ilaçların doktor muayenesi ve onayı olmadan kullanılması istenmeyen bazı yan etkilere yol açabileceğinden bu kolay yol tercih edilmemelidir.

  -"söktürücü" iğneler:

  Esasen gebelik dışında bir nedene bağlı olarak gecikmiş adet kanamasını "söktüren" bu ilaçlar, bazen hatalı olarak beklenen adeti öne almak için kullanılmakta ve %100 başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu ilaçlardan sonra oluşan tesadüfi kanama adet kanaması değil ara kanamasıdır. Yine eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilen bu ilaçlardan kaçının.

  a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.
   
 2. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 3. * KapRiS *

  * KapRiS * Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  293
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kimsenin ihtiyacı yok sanırım..
   
 4. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 5. KxixymA

  KxixymA (¯`·Kocesinin Meleee•´¯) Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.185
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  herkes doğal takılıo da ondan :roflol::roflol:

  şaka bi yana mümkün oldugunca hap kullanmamaya dikkat edin.

  hormon dengesini mahvediyor.:1ninca:
   
 6. 23 Haziran 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 7. brilance

  brilance Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2008
  Mesajlar:
  67
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben dogum kontrol hapını dügün tarihine göre ayarladım yoksa balayının ortasında regl oluyorum :)
   
 8. 23 Haziran 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 9. alevesen

  alevesen Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.256
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  kızlar doğum kontrol hapını düğünden ne kadar önceden kullanmak gerekli.
   
 10. 23 Haziran 2008
  Konu Sahibi : * KapRiS *
 11. brilance

  brilance Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2008
  Mesajlar:
  67
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kutuda 21 tane hap oluyo zaten kullanmaya baslıyosun hap bittiginde 3-4 gün içerisinde regli oluyosun zaten o yuzden ne zaman regl olmak istiyosan ona göre 21 gün önce hesap yaparak ilaca baslayabilirsiniz yada hiç olmadı geciktiriciler var ama yinede doktora danısmak daha iyi olur bence