düğün takıları konusunda avukat farklı şeyler söyledi.

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve axsxina tarafından 26 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

26 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : axsxina
  1. axsxina

axsxina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar hep duyduğumuz ve buradaki avukat arkadaşların da söylediği düğünde takılan altınların kadının malı sayıldığı, bir bağış olarak değerlendirildiği idi. dün bir avukatla görüştüm, düğünde erkek tarafının taktığı erkeğe kadın tarafının taktığı kadınındır dedi,

lütfen avukat arkadaşlar son hali nedir bu meselenin? cevaplarsanız sevinirim.

2. 26 Mayıs 2009
  3. _birtane_

_birtane_ olacak olacak Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba.öncelikle şunu belirtmek isterm ki bu konuda herhangi bir düzenleme yok.yani kadına ya da erkeğe aittir ifadesini içeren herhangi bir kanun maddesi mevcut değil.fakat uygulamada genellikle hakimler tarafından kadına ait olduğu konusunda fikir birliği var.hatta zamanını çok hatırlamıyorum ama son zamanlarda verilen bir kararda düğünde taklılan altınlar kadına aittir ifadesi kullanılmış ve bu karar da yargıtay tarafından onanmış.
    ama tabi ki bu her halukarda kadına ait olacak diye anlaşılmasın çünkü hakimin bu tür davalarda takdir yetkisi vardır ve somut olaya göre hakkaniyet ilkesi çerçevesinde karar verir..
    umarım yardımcı olabilmişimdir..iyi günlera.s.

4. 26 Mayıs 2009
  5. axsxina

axsxina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    birtane çok teşekkürler cevabın için

6. 3 Haziran 2009
  7. axsxina

axsxina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim canım, peki dava açmasam ne olur, boşanmayı ben istedim fakat görüştüğüm avukata göre elimde hiçbir somut delil yok, eşim kasayı boşaltmış fakat bunu ispatlayamazsın dedi, yani biz onları daha önce bozdurduk ya da kendi kasayı açtğında almış diyebilir dedi, bankadaki hesap için de aynı şeyi söyledi, benim katkım olmasına rağmen eşimin adına hesap ve eşim bunu inkar edebilir, tamamen kendi birikimi oludğunu söyleyebilir, yani maddi manevi tazminat alma gibi bir durumum yok denecek kadar az, fakat asla birleşmeyi düşünmüyorum, bu sürecte davayı ben açmasam, onun açmasını beklesem yanlış yapmış olur muyum? cevabın için teşekkürler şimdiden.

8. 14 Haziran 2009
  9. brisseis

brisseis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaslar bende boşanma davasını acalı 5 ay oluyor.evden parmagım dakı yüzükten baska bir seyimle cıktım.altınlarımın hepsını kaynanam kendisi saklamış benden habersiz.altınlarımı istediğimde benım onları yanında götürdüğünü iddia etmis.simdi bende esya davası acıcam.hem esyalarım hemde altınlarım için.sizce malımı gerı alma şansım ne olur.bilgisi olan varsa lütfen bigilendirsin.

10. 1 Temmuz 2009
  11. axsxina

axsxina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım bu dünyada alamasak da öbür dünyada Allah sorar merak etme, inşallah Allah bu dünyada da öbür dünyadada cezalarını verir, haklarım haram olsun hepsine...

12. 19 Ocak 2011
  13. syhnklm

syhnklm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    :KK19:
    Kişisel eşya davamı kazandım.

Son düzenleme: 19 Ocak 2011
  14. 7 Şubat 2011
  15. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    Yargıtay'a göre altın ile para bağış niteliğindedir ve davacının mülkiyetine geçmiştir. Medeni Yasa hükümlerine göre evin ihtiyacını karşılamak kocanın yükümlülüğü altındadır. Bunun içindir ki davalının altınları ailenin gereksinmeleri için harcanmış olması, bunları aynen veya bedelini ödeme yükümlüğünden kurtarmaz.

16. 1 Nisan 2011
  17. htczhr

htczhr Veni, Vidi, Vici... Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    pek altınların ne kadar olduğu fotolarla hesaplanırsa bayana ödenir mi demek?

18. 15 Nisan 2011
  19. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    altınların ne kadar olduğunu fotoğraf, video vs delillerle ispatlayabilirsiniz