düğünde takılan takılar kadının hakkı!!

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Nil tarafından 20 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

20 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : Nil
  1. Nil

Nil KK Kro Pro Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    48
    Ankara 8. Aile Mahkemesi’nde görülen "alacak" davası, boşanma davası devam eden G.C. isimli kadın tarafından kocasının düğünde kendisine takılan altınlarını vermemesi üzerine açıldı. G.C. dilekçesinde, "çeyiz senedimde belirtilen 10 adet altın bilezik, bir adet künye, üç adet yüzük, bir çift küpe, iki adet kolye, bir adet altın saat ile düğün ve nişanda takılan 50 adet çeyrek altın ile iki adet hediyelik bilezik eşimden alınarak bana verilsin" dedi. Toplam değeri 7 bin 900 YTL olduğu belirtilen ziynet eşyalarıyla ilgili savunmasını veren koca M.C. "Ziynet eşyası ve takıları karımla birlikte bozdurarak harcadık" dedi. Hakim Eray Karınca şöyle dedi: "Toplumumuzun örf, adet ve geleneklerine göre düğün sırasında takılan takılarla ziynet eşyaları kadın için bir güvence niteliğinde olup kadına aittir. Bunların evlilik birliği içerisinde bozdurulup harcanması, kadının bu hakkından vazgeçtiği anlamına gelmez." arkadaşlar bu konuyu özellikle buraya aktardım,bu bölümde bu tip soru ve sorunlarla karşılaşmıştım..umarım fikir verebilirim bu konuda az da olsa...sevgiler..

2. 20 Ağustos 2008
  3. EU1

EU1 Guest

hımmm ilginç
    bari güncelleyelim de haberi olsun kızların

4. 20 Ağustos 2008
  5. EU1

EU1 Guest

almanyada yari yariya hem damadin hemde gelinin
    sadece geline ait diye birsey yok malesef....

6. 20 Ağustos 2008
  7. Lady34

Lady34 ♥Kocasının Bebek'i♥ Pro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    heryere asalım yolda markette manavda mağazada sositososito
    kadının hakkı ulennn

8. 20 Ağustos 2008
  9. schatzi

schatzi Ol iz vel ! Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    38
    Bizde öyle bi sorun olmadı ama erkeğin ailesi altınları aldığında çok çok çok kızıyorum.Ne çirkin bişey.Annemin arkadaşının oğlu evlendi.Kadın siyah bir poşetle yanaşmış geline altınları almaya kızcağız kendi tarafının taktıklarını vermemiş.Şimdi de kesinlikle damadın tarafından kimseyi evine sokmuyor.İyi de yapıyor.Gençlerin hayata başlangıç parası o.Kayınvalidem onlara gelen zarfları bile verdi bize.Bizim hiç haberimiz yoktu.Bizim tarafta zarf diye bi olay olmaz zaten.Gelin damada takarlar düğünde

10. 20 Ağustos 2008
  11. çamaxsxxixrsuyu

çamaxsxxixrsuyu ♥etmiyorum eyvallah♥ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim düşüncem ise şöyle...eğer paraları, altınları daha düğün salonundan çıkarken damadın ailesi alacaksa hiç boşuna "gelinimize şunu taktık, bunu taktık demesinler" "kendimize bunu, şunu biriktirdik desinler" yok eğer bozdurup harcanmışsa da "erkek kadının hayatına başlaması için gerekli olan parayı temin etmek zorunda bence" çünkü her kadın çalışmıyor, çalışsa bile ya çocuk kadında kalıyor ya da kazandığını evlilik hayatı boyunca göremiyor, eşine güvendiği için eve alınan herşeyi kendi ödüyor, sonra da dımdızlak ortada kalıyor" kadın olmak zor ya....

12. 20 Ağustos 2008
  13. MeLoDi

MeLoDi LeYLaELaGöZLüBiRÇöLaHuSu! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sana aynen katılıyorum çamaşırsuyu. erkek her zaman başının çaresine bakar. ama olan kadına olur. tabiki altın kadınındır. bir güvencedir hayatında. hele çalışmayan kadınlar için. kayınvalde ne hakla alıyor ki? o zaman takı merasiminde taksın kurdeleyi takılar ona takılsın. ben parçalarım herhalde öyle bişey yapsa. :eek:klava:

14. 20 Ağustos 2008
  15. schatzi

schatzi Ol iz vel ! Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    38
    Kaynana takı kurdelasını takıp gelin damadın yanına dururmuş falan.Amma komik olur ama bu kadar deliler bile vardır eminim.Utanmasa yaparlar zaten yazık kadıncağızlar oğlunu gelinle paylaşıyor :roflol:

16. 20 Ağustos 2008
  17. minyatxuxr

minyatxuxr Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    heryere asmakta fayda görüyorum bende. hihoyyyt

ama ne yazıkkı genelde düğünde takılanlar yeni evin masraflarına,eksiklerine ve borçlara gidiyo... kafamçokkarıştı

18. 20 Ağustos 2008
  19. PurpleRain

PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle kadın için güvence o altınlar, yasal olarak da kadının hakkı diye biliyorum.