Dün endometriozis olduğumu öğrendim.bilgisi olan lütfen yardıııımm..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve arda_ tarafından 1 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

1 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : arda_
  1. arda_

arda_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    6 aydır bebek sahibi olmak için uğraştım durdum ve artık bi sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım.dün doktorumun söyledikleri şimşek gibi beynime çakıldı.meğer endometriozis hastalığım varmış 2 ay içinde yine hamile kalamazsam beni gerçekten zorlu bir yol bekliyo.internetten okuduklarıma bakacak olursam hiç bir zaman bebek sahibi olamıcakmışım gibi bişeyler yazıyo.moralim çok bozuk.bilgisi olan varsa lütfen yardım edin çünkü azıcıkta olsa rahatlamaya ihtiyacım var..:1no2:

2. 1 Temmuz 2008
  3. lal1980

lal1980 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım geçmiş olsun belirti varmıydı daha önceden yazarmısın

4. 1 Temmuz 2008
  5. KIZLARIMCANLARIM

KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5.699
    Ödül Puanları:
    238
    canım geçmiş olsun öncelikle.. enzometriis bildiğim kadarıyla yapışıklık anlmında.. rahim içtabakasının başka yerlerde görülmesi..ama umudunu yitirme..çok kötü durumda olsan dr un söylerdei.. umarım herşey gönlünce olur geçmiş olsun..

6. 1 Temmuz 2008
  7. arda_

arda_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Evet vardı ama ben bunun böyle bir hastalığın habercisi olabileceğini hiç düşünmemiştim.Yani hangimizde yok ki adet görürken ağrı.bazen ilişki sırasında da ağrılarım oluyodu çok sık değil.ara dönemlerde kistlerim olur sonra kendiliğinden yokolurdu.yani bu hastalık hiç belirtide vermeyebiliyomuş..

8. 1 Temmuz 2008
  9. bigstar

bigstar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba korkma arkadaşım endometriozis çikolata kisti demek, tedavisi olan bişi, ben iki kere ameliyat oldum şimdi hamileyim takma kafana, dr doğru bul yeter anlamadığım şimdiye kadar endometriozisi dr unun görmemesi nasıl oluyor yeni mi çıkmış, kist laparoskopi ile alınıyor, açık ameliyatla değil sana dr önerebilirim istersen, hiç kafana takma int hep çocuk sahibi olunamaz gibi şeyler yazıyor boşver okuma.

10. 1 Temmuz 2008
  11. eftelyasu

eftelyasu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    mrb adetlerin kahverengi kanamamıydı

12. 1 Temmuz 2008
  13. emeliko

emeliko Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arda kistin kaç cm o da önemli

14. 1 Temmuz 2008
  15. TRAKYALI

TRAKYALI Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim korkm sen yüce rabbim yazdıysa senin mutlaka bebeklerin olur . hiç adet olamamış insanlar var yada yumurtalıkları ve rahimi doğuştan olmayan insanlar var.senin allaha şükür böyle sorunun yok bu demektirki tedavi sonucunda muhakkak anne olucaksın ümidi kesmek yok öyle hemen,bence2 ay falanda bekleme git biran önce tedavine başla sonuçta her şey allahtan bol bol da dua et .ben senin için edicem.

16. 1 Temmuz 2008
  17. zelixsx82

zelixsx82 RABBİME SONSUZ ŞÜKÜRLER.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    çok geçmiş olsun arkadaşım bende internetten okumuştum o hasalığı okadar korkulacak bişey değil canım merak etme benim sana sormak istediğim doktorun sana bütün hormon testlerini yaptırdımı eğer yaptırdıysa ca 125 değerin kaç çıktı yazarmısın

18. 1 Temmuz 2008
  19. ay ay ay...canım ya......
    bak hiç hiç moralini bozma, kesinlikle.
    en son çağre tüp bebek var bunu kesinlikle aklından çıkarma!!!!

ben de 2 yıl önce aynı durumda kaldım. 3 tane önemli kistti, bir tanesi 6 cm büyüklüğündeydi hatta...diğerleri de kızamık gibi her bir yere serpiştirilmiş.
    ilk gittiğim doktor...hemen hemen ameliyat...çoğuğun olmayacak...bıdı bıdı yapıp beni bir korkuttu....
    ne demek ya!!!
    doktorsun, insan psikolojisinden anlaman lazın...çocuğun olmayacak da laf mı?! alıştıra alıştıra söyle, çözüm öner!!! günlerce ağladığımı hatırlıyorum!!!
    sonra iki doktora daha gittim. ardından da ameliyat oldum, tüp bebek yapmaya karar verdik ve de şimdi hamileyim inşallah ağustosun 2. haftasında doğuracağım.:KK46:

şimdi: öncelikle bu kistelin önlenmesi için bir çağre yok. Bu mukoza dokusu normalde rahim içinde olması gerekirken, bazı kadınlarda çevresinde de bulunuyormuş Bu mukoza, bildiğin gibi, yumurta döllendikten sonra büyüyen ve embriyoryu besleyen birşey.
    Yumurtan döllenmezse eğer o ay, mukoza kana dönüşüyor. Ve adet kanaması dediğimiz durum oluşuyor.
    şimdi rahmin içindeki mukoza, çok kolay akıp giderken, rahim dışındaki mukoza, kana dönüştüğünde, doku içinde hapsoluyor.
    bunu da röngenle görüntülesen, ya da ultrasound'la görüntüleyebiliyorsun, benek benek, kan pıhtıları, yani kist dediğimiz edometriozis "orduları" şeklinde görüntüleyebiliyorsun.
    bunları vücut zamanla atabiliyorsa da, bazen bu pıhtılar büyüyebiliyor, eğer yumurtalık yakınlarında varda sa yumurtalıklarını sıkıştırabiliyor. Bu doktorların korktuğu durum işte bende öyleymiş, bir yumurtalığımdaa kan dolaşımı olmayabilir tehlikesi varmış, kist sıkıştırdığından.
    Aama bu kısımları hiç düşünme!!!

Şimdi endometriosisin fazlaysa, büyükse, rahim ve çevresi de kendini tehdit altında hissediyor. aslında aşağısı biliyor birlşeylerin yanlış olduğunu ve savunmaya geçiyor. savunması da maalesef şöyle oluyor, spermleri bile kabul etmiyor, biz de hamile kalamıyoruz. Düşünsene spermleri bile zarar olarak gören bir vücüt yapımız var, kendince korunuyor işte.

bunu da aşabilmek için doktorlar direkt döllenmiş embriyo yerleştirilebiliyor. ve bir iki denemede hamile kalabiliyorsun. benim birincide tutmuştu.

hamilelik döneminde de mukoza/kanaman olmayacağı için, olan kistlerde az çok bir temizlik oluyor, yeni kistler oluşmuyor.
    Ondan da bebek kistleri temizliyor denilir, biliyorsan.
    hamile kalmak istemeyen bazı annelere de doğum kontrol hapı verilir, aralıksız aldıklarında kanamaları olmaz ve o arada da vücüt az da olsa toparlanabilir yeni kistelr oluşamaz bu arada..
    Anlamadığın birşey varsa sorabilirsin, çok aceleyle yazdım...
    nolur moralini bozma ama, herşeye bir çağre var, belki bir iki doktora daha danışabilirsin...
    Allahım sana sağlık, size de şirin şirin bebişler nasıp etsin

ha bu arada, ameliyat çok kolay geçiyor, şu an diliş izleri belli bile değil, göbekdeliğinden kamera sakıttıkları için, göbeğini yarmıyorlar, hemen ertesi gün de ayağa kalkıyorsun...ama tabi belki de hiç gerek kalmaz, küçüktür kistlerin...:nazar:
    birkaç ay doğum kontrol hapı kullanırsan küçülebilirler :)