Dünya Aids Günü 1 Aralık...

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve yesilim tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  3 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  DÜNYA AIDS GÜNÜ (1 Aralık)

  1 Aralık Dünya AIDS günü ve izleyen günler hastalığın işlendiği bir hafta olarak anılıyor. Dünya için giderek önemli bir tehlikeye dönüşen ve 22. Yüzyılla birlikte Afrika başta olmak üzere geri kalmış ülkelerde ortalama yaşam süresinin 30'un altına düşebilme beklentisinden olsa gerek ülkemizde de konu ilk kez ciddiyetle ele alındı.


  Tarih boyunca her yüzyılın kendine has bir salgına tanıklık ettiğini görüyoruz. Christopher Colombus Amerika'dan döndükten hemen sonra Fransız ordusu Napoli'yi işgal edince şehir bir salgına yakalanmıştı. Fransızlar buna Napoliten Hastalığı, İtalyanlar ise Fransız Hastalığı adını vermişlerdi. Aynı yıllarda benzer bir salgın Kuzey Hindistan'da da görülmüş, bu kez Müslümanlar Hinduları, Hindular da Müslümanları suçlamaya başlamışlardı. Ama çok kişi Frenginin Avrupa'ya Colombus'un gemileriyle ulaştığını söylüyordu. Frengiye yakalananlar tarih boyunca lanetlendiler. Ne de olsa cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktı. Etken olan mikrobun belirlenmesi için 20. Yüzyıl beklenecekti.

  18. yüzyılda beliren Tüberküloz, tamamen aşağı sınıfın hastalığı olarak bilindi. 19. yüzyılda Yahudilerin bu hastalığa genetik olarak dirençli olduğu iddia ediliyordu.

  Yine o yıllarda ortaya çıkan Gut Hastalığı ise yüksek sınıfın bir rahatsızlığıydı. Kolera ise Asya'nın Avrupa'nın başına bela ettiği bir hastalıktı. Tamamen geri kalmış toplumlarda görülüyordu.

  20. yüzyıl başlarında beliren Kanser ise sigara ile oluşmaktaydı. Dolayısıyla sigara içenler toplum için birer hastalık kaynağıydı. Hitler Kanserin Ari ırkı zedelemek için özellikle oluşturulmuş bir hastalık olduğunu bile iddia etti.

  1980'lerde ortaya AIDS çıktı. Önceleri bir çeşit homoseksüel hastalığı olarak biliniyordu. Kökeni Afrikalılar veya Haitililerdi. Allah'ın günahkârlara verdiği bir ceza olmalıydı. Ama hastalık Amerika ve Avrupalıların da başına bela olunca işin rengi değişti. Yine dünyayı kurtarma görevi onlara düştü. Dünya Sağlık Örgütü AIDS için seferber edildi ve Ocak 1999'da 'Hangi ülkeden gelmiş olursa olsun HIV/AIDS ile yaşayan insan sınır dışı edilemez, aşağılayıcı muamele ya da ayrımcılık uygulanamaz' diye bildirge bile yayınladı. 2002 Raporunda ise her gün 6000 yeni gencin bu hastalığa yakalandığı ve bu yıl toplam 68 milyon yeni hasta beklendiği belirtildi. Halen dünyada 40 milyon kişinin HIV (+) olduğu ve %95inin gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

  Alıntı


  [​IMG]
   
 2. 1 Aralık 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 3. aime21

  aime21 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.353
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Her yıl "1 Aralık Dünya AIDS Günü" olarak belirlenmiştir. Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız; halkımızı AIDS konusunda bilgilendirmek ve AIDS 'ten korunma yolları hakkında bilinçlendirmektir.

  AIDS; kesin tedavisi olmayan ancak korunulabilir bir hastalıktır. AIDS hastalığının etkeni İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virusu olarak adlandırılan HIV' dır. Virüsün ilk olarak nasıl bulaştığı tam olarak bilinmemekle beraber, Afrika'da maymunlardan insanlara bulaştığı söylenmektedir. İlk kez 1981 yılında ABD' de homoseksüel erkekler arasında ortaya çıkmış ve ilk başlarda sadece bu kişilerde görüldüğü zannedilerek çok fazla dikkat çekmemiştir. Ancak kısa bir süre sonra tüm toplumda yaygın olarak görülebilen bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır...
  Belirtileri; Sürekli ve ciddi yorgunluk, 2 aydan kısa sürede vücut ağırlığının % 10'undan fazla kilo kaybı, 1 aydan uzun süren ateş, 1 aydan uzun süren ishal, 1 aydan uzun süren öksürük, kaşıntılı vücut döküntüleri, tüm vücutta uçuklar, ağız ve boğazda aftlar, özellikle boğazda, boyunda ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinde büyümedir.

  Bulaşma Yolları;
  . Korunmasız her türlü cinsel ilişki
  . Kan yolu
  . Anneden bebeğe