Dünya Çevre Günü

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve EU2 tarafından 5 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  5 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Sevgili Arkadaşlar!

  1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.

  Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

  Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

  Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

  Hepinize güzel ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim...
   
 2. 5 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 3. selinns

  selinns Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşımın için teşekkürler beyhanbanu,izninle daha çok okunsun diye forumunun linkini başka bir yere daha ekleyeceğim.
   
 4. 5 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 5. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.216
  Beğenildi:
  161
  Ödül Puanları:
  353
  Beyhancım çok teşekkürler bilgiler için .Biraz geç olsa bile zararın neresinden dönsek kardır .Şimdi birlik olma zamanı .Geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği için herkes üstüne düşen görevi yerine getirse ne kadar güzel olucak .Lütfen biraz daha duyarlı olalım bu konuda .
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.