Dünyaya gelmesi imkansız kürtaj yaptırmak istemiyorum

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve _pamuq_sekeri_ tarafından 18 Nisan 2010 başlatılmıştır.

18 Nisan 2010
    Konu Sahibi : _pamuq_sekeri_
  1. _pamuq_sekeri_

_pamuq_sekeri_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba lütfen bana yardım edin cinsel ilişkiden 10-11 gün sonra Fortel Ultra Hassas testini kullandım ve pozitif çıktı 2 3 gün sonra doktora gittim kan tahlilinden sonra oda doğruladı ve resmen şoka girdim şuan dünyaya gelmesi imkansız kürtaj yaptırmak istemiyorum başka türlü nasıl alınabilir ilaç yoluyla nasıl neler yapabilirim hiçbirşey soramadan başka çıktım doktorun yanından lütfen bana yardım edin

2. 18 Nisan 2010
  3. isahura

isahura Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    emin değilim ama bildiğim kadarıyla sökütücü bir iğne varmış kürtaj yaptırmadan düşürüyormuş yinede araştır canım.

4. 18 Nisan 2010
  5. isahura

isahura Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Düşük iğnesi yok, peki "düşük hapı" var mı?

Evet var.

RU-486 adı verilen bir ilaç, başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde kullanılan tablet şeklinde bir ilaç ve gebeliğin en erken dönemlerinde etki ederek gebeliğin sonlanmasını sağlamaktadır. Aslında ilacın düşük yaptığını söylemek biraz hatalı olur. Zira RU-486 ya da diğer adıyla mifepriston (etken maddenin adı), gebeliğin en erken aşamasına etki ederek yumurta hücresiyle spermin birleşmesinden oluşan embriyonun rahim içinde yerleşmesini önlemektedir. Embriyo yerleştikten sonra ise gebelik daha ileri aşamalara geldiğinde düşüğü gerçekleştirmek için mizoprostol adı verilen başka bir ilaçla kombine etmek gerekmektedir. Bu kombinasyon sonucunda erken gebelik döneminde kürtaj gerekmeksizin düşük gerçekleşebilmektedir.

Fransız patentli düşük hapı olan RU-486 Amerika'da 2001 yılında FDA (Food and Drug Administration) onayı aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin ülkedeki ilaç ve gıda denetimini yapan en üst kuruluşu olan FDA, şu anda Avrupa ülkelerinde kullanılan birçok ilacı onaylamamış olmasına karşın "düşük hapını" onayladı.

FDA bundan birkaç yıl önce de ilacın piyasaya sunulmasını kabul etme aşamasına geldiyse de kürtaj muhaliflerinin yoğun lobi faaliyetleri tarafından engellendi. Kürtaj muhalifleri ilacın kadın sağlığı üzerine olumsuz etkileri olduğunu belirtirken, kürtaj taraftarı olanlar ilacın uygulanmasıyla kürtaj oranlarının azalacağını ve böylece kadının seçim yapmada daha özgür olacağını belirtiyorlardı.

FDA 2001 yılında kamuoyunun da desteğini alarak belli şartlarla ilacın Amerika'da kullanılmasına onay verdi.

Bu şartlar, ilacın mutlaka kürtaj yapmaya yetkili Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarınca yazılmasını, reçetelerin sıkı bir denetim altında tutulmasını ve ilacın kullanıldığı kadınların belli bir süre boyunca takip altında tutularak etkilerin kısa vadeli ve uzun vadeli olarak incelenmesini ve bu verilerle geniş çaplı bir araştırma yapılmasını öngörmektedir.

Ülkemizde RU-486 henüz Sağlık Bakanlığı onayı almadı, diğer ilaç mizoprostol ise henüz inceleme aşamasındadır. Belki yakın gelecekte ülkemizde de kürtaj olmayı seçen kadınlar için alternatif bir yöntem olarak RU-486 kullanılabilecektir.

Şu an için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde yasal olarak 10. gebelik haftasına kadar ve kürtaj yoluyla gerçekleşmektedir. Bu gebelik haftasından sonra gebeliğin sonlandırılması ise kadının isteğine göre değil, anne adayının hayati gebeliği devam ettirmesini engelleyen hastalıkları olduğunda, veya bebekte ciddi gelişim kusurları olduğunda bir kurul onayıyla mümkün olmaktadır.

6. 18 Nisan 2010
  7. isahura

isahura Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    araştırdım netten canım Allah kolaylık versin.

8. 18 Nisan 2010
  9. _pamuq_sekeri_

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    bebeğimi istiyorum psikolojim çok kötü durumda ağlayarak uyanıyorum ve 2 gün önce rüyamda erkek bi bebeğin anne nolur diye yalvararak ağladığını gördüm çok kötüyüm ama mecburum birde kürtaj olursa tamamen yıkılırım o yüzdn bana lütfen yardım edin ilaçla halletmeliyim

10. 18 Nisan 2010
  11. isahura

isahura Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    canım anlıyorum çok kötü durumdasın.arkadaşının bu durumdan haberi yok mu?

12. 18 Nisan 2010
  13. _pamuq_sekeri_

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    söyleyemiyorum kimseye bi erkek arkadaşım biliyor bide onun kuzeniyle amcası :KK43:

14. 18 Nisan 2010
  15. KuzeyinGelini

KuzeyinGelini Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Neden korunmasız ilişkide bulunduğunu anlayamadım. Her zaman risk vardır. Allah yardımcın olsun. Ben senin yerinde olsam evlenirdim babasıyla. Belki de bebek beklediğim için duygusal davranıyorum bu konuda. Hayırlısı olsun dicem demek ki hayırlı bebekmiş gelmiş. valla ne diyeceğimi bilemedim ???

16. 18 Nisan 2010
  17. _pamuq_sekeri_

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    zaten ciddi bi ilişkimiz var sözlüyüz ama şuan evlenmemiz imkansız hem onun kariyeri için hemde ben daha öğrenciyim mezun olmadan dünyaya getirirsem ona istediğim bi hayatı sağlayamam :KK43:

18. 18 Nisan 2010
  19. KuzeyinGelini

KuzeyinGelini Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    hayırlısı olsun