Duş Kabininizde ve Küvetinizde Kireç Sorunu Yaşamak İstemiyorsanız

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve Ushi tarafından 15 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  15 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 1. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Duş Kabininizde ve Küvetinizde Kireç Sorunu Yaşamak İstemiyorsanız…

  Herkesin bildiği gibi Türkiye suları çok kireçlidir. Kireç sorunun en sık yaşandığı yerler duş kabinleri ve küvetlerdir. Lavabo, klozet vb. yerlere göre duş kabinleri ve küvetler çok kısa sürede baş edilemeyen kireç lekelerine maruz kalırlar. Bunun sebebi suyun 35 derecenin üzerine çıktığında çok hızlı bir şekilde kireç taşı oluşturmasıdır. Yapı malzemesi ister seramik isterse cam veya plastik olsun kireç taşları zamanla yüzeylerin gözle görülmeyen gözeneklerinin içine girerler. Kireç taşlarının zamanla yüzeyin gözeneklerine işlememesinin bir mümkünü yoktur. Gözeneklere işleyen bu kireç lekeleri ise ya çok zor çıkar ya da hiç çıkmaz. Sağlık açısından risk yaratan en ağır kimyasalların bile yüzeye zarar vermeden bu sorunu çözemeyeceği kesindir. Temizlik maddeleri ve ovalama işlemi sırasında yüzeyler matlaşır ve çizilir. Yüzeylerin gözenekleri giderek açılarak daha da savunmasız hale gelir. Savunmasız kalan yüzey daha fazla kirin, kirecin ve bakterinin oluşmasına neden olur. Dolayısıyla sorunun çözümünü temizlik maddeleri sağlamaz.

  Sorunun çözümü tek bir şekilde sağlanabilir. Kireç taşlarının yüzeylerin gözeneklerine girmesi engellenmelidir. Türkiye de oldukça yeni olmasına rağmen bayanlar tarafından Avrupa da çok sık tercih edilen “nano teknolojik yüzey koruma ürünleri” bu sorunu kesin ve net olarak çözmektedir. Kolay kullanımlı, uygun fiyatlı, insan ve çevre dostu bu ürünlerin vatanı olan Almanya’dan sonra en sık tercih edildiği yer aynı kireç sorununu yaşayan komşumuz Yunanistan’dır. Ürünler sadece kirecin temizlenmesini sağlamıyor. Nano teknolojik koruma yapılan bu yüzeyler daha geç kirleniyor, temizlenmesi için deterjan kullanılmasına gerek kalmıyor, antibakteriyel hale geliyor ve matlaşmıyor.

  İlgilenenlerin arama motorlarına “nano teknolojik yüzey koruma” yazmaları yeterli. İlgili sitelerden ürünlere ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük alış-veriş sitelerinde de satışı yapılmakta. Arama motorlarında “Cam ve Seramik Koruma”, “Krom ve Paslanmaz Çelik Koruma” olarak da aratabilirsiniz.

  Nano teknolojik yüzey koruma ürünlerinin içerisinde cam, seramik, gümüş ve elmas nano parçacıkları bulunmakta. “Nano” aslında metrenin bir milyarda biri büyüklüğünde cisimlerin ölçülmesi için kullanılan bir ölçü birimi. Dolayısıyla cam, seramik, gümüş ve elmas parçacıkları atomlardan dahi küçükler. Bu maddelerin yüzeye taşınması su ve alkol sayesinde sağlanıyor. Dolayısıyla ürünler sıvı şeklinde. Yüzey titizlikle temizlendikten sonra sıvı, bir bez yardımıyla yüzeye sürülüyor. Nano parçacıkları atomlardan küçük oldukları için yüzeyin atomlarına yerleşiyorlar ve ürünün tatbik edildiği yüzey kirin, kirecin yüzeye yapışmasını, bakterilerin üremesini engelliyor. Ürün bir kere uygulandığında 1–2 sene yüzeyde bu özelliklerin oluşmasını sağlıyor. 1–2 sene sonra nano parçacıkları ömürlerini tamamlıyorlar. Yüzeyden çıkmıyorlar fakat özelliklerini kaybediyorlar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. 15 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 3. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Yukarıdaki yazı Gazeteci Cengiz Alçının köşesinden alıntıdır arkadaşlar...
   
 4. 15 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 5. DESPO

  DESPO HATALIYSAM editöre bildir Pro Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.958
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  mantıklı bi uygulama ushi,dediğin gibi sular çok kireçli.hem paradan hem zamandan tasarruf olayı
   
 6. 15 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 7. Elis

  Elis Guest

  tesekkurler canim,ia.s.nan cok faydali oldunyerimseniben
   
 8. 18 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 9. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Rica ederim, ben Türkiyeye gelmeden 1 sene önce tanıştım. Sipariş verdiğim yerle telefonda görüşürken 2006 dan beri kullandığımı söyleyince biz 2007 de getirdik bu ürünleri demişlerdi ve şaşırmışlardı. Zaten 2006 da da Almanya da çıkmıştı. Herkesin bilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Mesleğim gereği de yenilikleri sürekli incelerim. Nano teknolojiye de çok ciddi merak saldım. "Damat" da leke tutmayan beyaz gömlekler üretmiş yeni. "Royal" de antibakteriyel halı. Yani onlar yapım aşamasında uyguluyorlar bu teknolojiyi ama sonradan da mümkün çünkü yapması kolay.
   
 10. 20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ushi
 11. Ushi

  Ushi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kireç lekelerini çıkaramadığınız yüzeyde devamlı sirke bekletin. Bekletme işlemini kirecin gözle görünür bir şekilde çözüldüğünü görene kadar sürdürün. Kaynamış suya bezinizi batırın ve sıcakken yüzeyin üzerine örtün. Biraz bekledikten sonra sirkeli bir süngerle ovalayın.