Düşük bel pantolonlar

Konusu 'Faydalı Linkler' forumundadır ve angelike tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Düşük bel pantolonların bel çevresindeki yağ dokusunu artırdığı, buna bağlı olarak da estetiğin yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu bildirildi.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Dalay, dünyada olduğu gibi kadın, erkek, genç, hatta çocuk yaşlarda bile herkesin bel çevresi kalınlığının hızla arttığının gözlendiğini belirtti.

  Dalay, estetik cerrahiye başvuran hastaların önemli bölümünün yakınmasının bel çevresindeki bölgesel kalınlaşma olduğunu ifade ederek ''Bu kalınlaşmada en büyük etkeni giyim tarzı oluşturuyor'' dedi.Yaklaşık 40-50 yıl öncesindeki giyim tarzını hatırlayabilenler, bunları Türk filmleri ya da eski fotoğraflarda görme fırsatı bulanların, bel
  bölgesindeki inceliği kolayca fark edebileceklerini ifade eden Dalay, şunları söyledi:

  ''1950-60 yıllardaki Türk kadınlarında olduğu gibi ince bele sahip olmak isteyenler giyim tarzını gözden geçirmeli. Çünkü, son yılların modası düşük bel pantolonlar bel çevresinde yağ dokusunu artırıyor. Bir de bu düşük bel modası öylesine abartılıyor ki özellikle kadınların pantolonları neredeyse sadece iki bacaktan ibaret gibi görünmekle kalmayıp, aynı moda eteklerde de görünüyor. Artık sadece göbek altı değil neredeyse göbeğin tamamı açıkta kalıyor.''

  Dalay, modayı takip etmenin önemli olduğunu, bundan hiç kimsenin kendisini alıkoyamayacağını ifade ederek ''Ancak, en azından vücut estetiğini bozan giysilerin yanı sıra zaman zaman da olsa vücudu toparlayıcı giysiler tercih edilmeli. Bel bölgesini kavrayan tarzda giysiler tercih edilmeli ya da medikal bel korseler kullanılmalı'' dedi.
   
 2. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 3. EU1

  EU1 Guest

  'Düşük bel' vücut şeklini bozuyor

  Düşük bel pantolonlar bel çevresindeki yağ dokusunu artırıyor. Bel bölgesindeki yağlanma ise diyabet, kalp-damar hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden oluyor.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Cemil Dalay, dünyada olduğu gibi kadın, erkek, genç, hatta çocuk yaşlarda bile herkesin bel çevresi kalınlığının hızla arttığının gözlendiğini söyledi.

  Dalay, estetik cerrahiye başvuran hastaların önemli bölümünün yakınmasının bel çevresindeki bölgesel kalınlaşma olduğunu belirterek "bu kalınlaşmada en büyük etkeni giyim tarzı oluşturuyor" dedi.

  Dalay, giyim tarzının önemine değindi:

  "1950-60 yıllardaki Türk kadınlarında olduğu gibi ince bele sahip olmak isteyenler giyim tarzını gözden geçirmeli. Çünkü, son yılların modası düşük bel pantolonlar bel çevresinde yağ dokusunu artırıyor.

  Bir de bu düşük bel modası öylesine abartılıyor ki özellikle kadınların pantolonları neredeyse sadece iki bacaktan ibaret gibi görünmekle kalmayıp, aynı moda eteklerde de görünüyor. Artık sadece göbek altı değil neredeyse göbeğin tamamı açıkta kalıyor.

  En azından vücut estetiğini bozan giysilerin yanı sıra zaman zaman da olsa vücudu toparlayıcı giysiler tercih edilmeli. Bel bölgesini kavrayan tarzda giysiler tercih edilmeli ya da medikal bel korseler kullanılmalı."

  Dalay, "Bel bölgesindeki yağlanma diyabet, kalp-damar hastalığı ve yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor" dedi.

  Dalay, bilim çevrelerinde 'Metabolik sendrom' olarak adlandırılan bel bölgesi kalınlığının Türkiye'de 20 yaşın üstündeki her üç kişiden birinde görüldüğünü belirterek, "Yetişkinlerde, erkekler için 94 santimetre, kadınlar için 80 santimetre sınır kabul ediliyor. Bu nedenle hem estetik hem sağlık için bel bölgesindeki yağlanmaya karşı önlem alınmalı" dedi.
   
 4. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : angelike
 5. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Düşük bel giyenlere sonbahar uyarısı
  Gece ile gündüz arasındaki ısı farkının giderek arttığı bu aylarda özellikle genç kızlara düşük bel pantolon ile göbeği açıkta bırakan kıyafet giymemeleri önerildi. Dr. Mert Akıeke, “Bu tür kıyafetlerin zamanı geçti. Giyildiğinde hastalık riski artar'' dedi.

  Kayseri Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Mert Akıeke, düşük belli pantolon ile göbeği açıkta bırakan kıyafetlerin idrar kanalı, yumurtalık ve böbrek enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirtti.

  Yaz aylarında bu tür kıyafetleri giymenin fazla bir risk oluşturmadığını ancak, gece ile gündüz arasındaki ısı farkının arttığı bu aylarda hastalık riskinin arttığını kaydeden Dr. Akıeke, özellikle genç kızların tercih ettiği düşük bel pantolon ile göbeği açıkta bırakan kıyafetlerin soğuk havalarda giyilmemesini önerdi.

  Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte bir çok genç kızın hastalık belirtileriyle hastanelere başvurduğunu ifade eden Akıeke, şöyle dedi:
  “Genç kızlar gündüzleri görülen sıcak havaya kanmasın. Sabah ve akşam saatlerindeki serin ve soğuk hava açıkta kalan bölgeleri olumsuz etkileyebiliyor. Hastanelere böbrek, yumurtalık ve idrar yolu üşümesine bağlı şikayetlerle başvuran hasta sayısında artış görülmeye başlandı. Bu organların birinde soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen enfeksiyon, birbirine çok yakın olan yumurtalık, vajina ve rahime de hızla yayılabiliyor.

  Alıntıdır.
   
 6. 8 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : angelike
 7. hakarka

  hakarka Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  163
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evetgerçkekten doğru bakıyorum şimdiki genç kızlara hepsinin bel bölgesi çıkıntılı bende bunun düşük belli pantolonlardan kaynaklandığını düşünüyodum zaten bilimsel olarakta kanıylanmış iyi olmuş ama anlamazlarki şimdikiler takmışlar bi defa valla benim fiziğim 16 -18 yaşındakilerden çok ama çok daha güzel çünkü yoktu bizim dönemde öle düşük belli pantolanlar bizm dönemin kadınları şimdinin çoğu kızından daha estetik darılmayın fıstıklar giymeyiverin sizde o pantolonları hem yağlar yanlardan fışkırınca hiçde güzel durmuyo inanın bak
   
 8. 8 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : angelike
 9. TMYy

  TMYy *T&M* Pro Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.348
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  evet bende farkındayım bazı arkadaşlarımın yandan yağları bıngıl bıngıl olmuş. ben oldu bitti rahat edemedim o çok düşük belli pantolanlarla. çok düşük belli almamaya gayret gösteriyorum. bu devirde biraz zor ama yinede minicik belli olmamasına özen gösteriyorum. daha öncede okumuştum bu yazıyı ordan aklımda kalmış alışverişlerimde daha dikkatli oluyorum.