Düşük morfoloji ile döllenen çocukta; zihinsel yada bedensel bir özür olurmu.?

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve moonlight... tarafından 1 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : moonlight...
  1. moonlight...

moonlight... Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandan beri aklıma takılan ve bi türlü yanıt alamadığım bir konu var. Eğer sizler duydu yada biliyorsanız beni ve benim gibi merak eden arkadaşları aydınlatırsanız sevinirim. (Öncelikle eşimin morfolojisinin sadece % 1 olduğunu belirteyim.)
    Biçoğumuzunda bildiği üzere, düşük morfoloji sorunu ile hamile kalındığında, bunun düşükle sonuçlanma olasılığı normal gebeliklere göre daha yüksek. Bununda sebebi, sanırım spermlerin dna yapısındaki bozukluk. Eğer dna yapısı spermin baş kısmında ise ve baş kısmı yani dna'sı bozuk olan sperm yumurtayı döllerse, bu embroyonun düşük olması yanı sıra, bebeğin fiziksel yada zihinsel bir engele sebep olma ihtimali var mı? Sonuçta dna yapısı normal değil. Aklımı çok karıştıran bu durum beni çok endişelendiriyor. Umarım yanlış şeyler düşünüp, fazla evham yapıyorumdur. Ne olur, bununla ilgili bilgisi olan varsa cevap versin. Şimdiden teşekkürler...

2. 2 Ağustos 2010
  3. nisasum

nisasum birtanem,minik kelebeğim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    bende cok meark edıyorum bunu.benimeşimdede aynı problem var

4. 2 Ağustos 2010
  5. ALLAHvarGAMyok

ALLAHvarGAMyok ikizlerin annesi ♡♡♡ Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    198
    yasanacak olan varsa bence yasanır
    morfolojıylen alakası yok dıe dusunuyorum ben
    cunku nıe dersenız
    bızım komsunun ıkı saglıklı cocugunun ardından 1 tane hem bedensel hemde zıhınsel olarak engelli bır tane daha cocgu oldu
    takılmayın buna....
    saglık bır sekılde evlat sahıbı olmak dılegylen ınşşşşş

6. 2 Ağustos 2010
  7. hazel82

hazel82 Rabb'im mucizemi koru Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    bızımde morfolojı % 2.ve DFI dıye bır test yaptrdık maxımum % 15 olması gereken deger bızde % 42 cıktı.varıkosel vardı amelıyat oldu esım.sımdı beklıyoruz 1 ay oldu daha.ınsallah duzelme olur.bu sorunun cevabını bende cok merak edıyorumve rabbım saglıklı ve hayırlı evlat nasıp etsın dıye dua edıyorum.rabbım ellerımızı bos cevırmesın ınsallah

8. 2 Ağustos 2010
  9. moonlight...

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bugün bir hastanenin genetik tanı laboratuvarının sorumlu doktoruyla görüştüm. Şu aşamada genetik bir test yaptırmaya gerek olmadığını, eğer bir düşük yaşarsak o zaman testler yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca genetiği bozuk spermin çok küçük ihtimalle ancak spermi dölleyeciğini ve döllese dahi büyük ihtimalle düşükle sonuşlanacığını söyledi. Yani anladığım kadarıyla problemli bi gebelik olsa zaten, kendiliğinden sonlanıyor. Özürlülük açısından Allah'ın izniyle korkulacak bi durum inş.diye umuyorum.
    Hazel arkadaşım yaptırdığınız dfi testi nedir.? Siz düşük yaşadınızmı daha önce?

10. 3 Ağustos 2010
  11. nisasum

nisasum birtanem,minik kelebeğim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    hayırlısı allah bilir ama önleminide almak gerek..benim mıkro yoluyla oldu ve 16 spermın kırdıgını söyledıgı embrıyolog saglıklı spermi yakalamk için artıok nedemeks etam bılmeıyorum ve tuttu..saglıklsız olsada tutabılır o bırazda rahmin kalınlıgıyla alakalı..

12. 3 Ağustos 2010
  13. hazel82

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    moonlıght DFI dna fragmantasyonu yanı spermın yapı bozuklugunun derecesını olcen bı test herlde.bızım dr. varıkosel amelıyatı oncesı yaptrdı .ben hıc gebelık yasamadım canım daha.zaten 2 deneme yaptık hamıle kalamayınca esımde bende butun tetkıklerı yaptrdık.bende hersey guzel cıktı.ama esımde sol varıkosel cıktı.sayı 18 mılyon ılerı hareket % 26 yavas hareket % 28 ve morfolojı % 2 cıktı.morfolojımız cok dusuk cıktı.ınsallah amelıyat ıse yararda morfolojı ve dıgerr degerler yukselır.

ama bebege zarar vermeyecegını duymak guzel.rabbım saglıklı ve hayırlı evlatlar nasıp etsın en yakın zamanda ınsallah hepımıze

14. 4 Ağustos 2010
  15. moonlight...

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim hikayemiz biraz benziyor hazelcim. Bende rahim filmi dahil tüm testlerimi yaptırdım ve şükür temiz çıktılar. Eşimde ileri derecede sol varikosel vardı. Ameliyat olduk 4 ay önce. Ameliyat öncesi sayı 5.000.000, hareketli % 30, morfoloji 0 dı. 3 ay sonraki testte sayımız maalesef 320.000' e düştü. Hareketli % 40'a, morfolojide % 1'e yükseldi. Bizim durumumuz ciddi. Ama sizin rakamlar bence gayet güzel. Ameliyatınız sizde çok işe yarayacak bence. Zaten çokta kötü değil. Hepimizin hakkında hayırlısı olsun...

16. 5 Ağustos 2010
  17. hazel82

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    ahh canım ınsallah sende bende bırkac aya kadar hamıle kalır saglıklı evlatlara sahıp oluruz .rabbım kabul eder ınsallah dualarımızı

18. 9 Ağustos 2010
  19. leylmelek

leylmelek allahım herkeze yaşatsın Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    selam kızlar benim eşimdede morfoloji %3 çıkmıştı.1,5 sene bekledik bebeğimiz olsun diye çok şükür allaha şu an 18 haftalık hamileyim.ikili test sonuçlarım falan iyi çıktı yavrumda bir sorun yok çok şükür.ilk zamanlar bende bunu kafama çok taktım ya bir sorun çıkarsa diye ama herşey allahtan diye düşünüyorum illaki sorun olması için bazı değerlerin düşük olması gerekmez.allahım hepimize hayırlı yazılar yazsın.en kısa zamanda hepinizede bu duyguyu yaşatsın.umarım bende sağlıkla bebeğimi kucağıma alırım.(amiiin)