Düşünceyle Komut Verme

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve misty tarafından 2 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  2 Şubat 2008
  Konu Sahibi : misty
 1. misty

  misty Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.532
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Pennsylvania MCP Hahnemann Medical College Philadelphia'da görevli Dr. John Chapin ve ekibi, fareler üzerinde yapılan deneyler sayesinde "düşünerek makineleri çalıştırmanın" yolunu buldular.

  Düşünce gücünü aktif hale getiren deney şöyle başarıldı:

  6 denek faresine, bir robota bağlı olan kola basarak musluğu açıp, su açabilecekleri öğretiliyor.

  Farelerin beynine elektrot bağlanıyor.

  Fare, susayıp da kola basmaya karar verince, beynindeki 32 sinir hücresinin aktive olduğu gözleniyor. Bu beyin sinyalleri, elektrotlarla, bilgisayara kaydediliyor.

  Bu sinyaller, bilgisayarda elektrik enerjisine çevrilip, robot kola aktarılıyor. Böylece robot, ilgili elektrik sinyallerini tanıyor.

  Farelerin su içmek için basmaya alışık oldukları kol sökülüyor.

  Fareler, su içmek için kola basmaya karar verdikleri zaman, beyinde oluşan dalgalar, bu kez doğrudan robota aktarılıyor.

  Robot, beyinden gelen dalgaları tanıyarak musluğu açıyor. Fareler, böylece, su içmek için kola basmak zahmetinden kurtuluyor; musluğu açmak için düşünmeleri yetiyor.

  Bu metod uygulamaya koyulduğunda, insanların, örneğin televizyonu açıp kapatmak, çamaşır makinesini veya klimayı çalıştırmak, lambayı yakmak için, yerlerinden kalkmalarına gerek kalmayacak. Düşünmeleri yeterli olacak. Ancak bu metodun daha önemli sonuçları da olacak. Nature Neuroscience Dergisi'ne açıklama yapan bilim adamlarına göre bu yöntemle, felçli hastaların objeleri ve kendi kaslarını bile kontrol etmeleri mümkün olacak.

  Kaynak:Bilimnet
   
 2. 2 Şubat 2008
  Konu Sahibi : misty
 3. haydeç

  haydeç Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.900
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  yatalak hastalar için mükemmel bir şey hayata geçirebilinirse eğer sağlıklı kişilerde kullanır bunu zaten kilo almaya elverişli bir toplumuz vay halimize tembellik güzel:uhm: