Düşünemeyen Gençlik, Yozlaşan Toplum

Konusu 'Eğitime Dair (Eğitim Şart !)' forumundadır ve EU2 tarafından 29 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Türk Gençliği bilinmez bir yaşam kaygısının içinde çalkalanıp duruyor. Üniversite öğrencileri bile nasıl bir iş hayatının kendilerini beklediğini bilmiyor. Gittikçe zorlaşan yaşam şartlarının altında kendimizi bulamıyoruz.

  Üretkenliğimiz tamamen çürüyor. Sadece para kazanma üzerine şartlandırılıyoruz. Bilimsel çalışmalarımız sonucunda tam manasıyla iyi yaşam koşulları bulamayacağımız düşüncesi bizleri bilim adına çalışmaktan alıkoyuyor.

  Artık televizyon toplumu olarak nitelendirebileceğimiz bir toplumuz. Televizyonda da yoğunluğu oluşturan magazin programları sayesinde sadece hayatı şan, şöhret ve para olarak gören bir gençlik oluşturuldu. Geriye baktığımızda, insanlar toplum için çalışmayı önemli kılıyordu. Buna örnek olarak öğretmenliği verebiliriz. Ancak şu anda öğretmenlik birden fazla gelir kaynağı getirebileceği düşüncesi oluşmaya başladı. İnsanların geleceğini göremedikleri göz önüne alınırsa bu durumun oluşmaması elde değil.

  Üniversitede okuyan gençlerin çok az bir kısmı akademik kariyer düşünüyor. Akademik kariyer düşünülmemesinin nedenlerinden birisi para kazanmak için aceleci ve hırslı davranmamız. Diğer bir neden ise bilimsel araştırma şansımızın az olmasıdır. Bir tüketim toplumu olarak zaten üretimimiz kısıtlı seviyede, birde üniversitelerde araştırma imkânının eksikliğinden üreten beyinlerimiz de dışarıya gidiyor. Bizim beyinlerimizi diğer ülkeler bizden iyi kullanıyorlar. Gerçekten zeki olan gençlerimiz ise eğitim sisteminde dönen bozuk çarkların arasında ezilip gidiyor. Teorik öğretilerle pratikte bir şey kazanamıyoruz.

  Medyanın baskısını en çok çeken gençler toplum adına düşünmekten ve tartışmaktan uzaklaştırılıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerinden aldığımız televizyon programları bizleri ilginç bir şekilde televizyon bağımlısı haline getiriyor. Uykusuz gecelerimiz kitap okuyarak değil de televizyon izleyerek geçiriyorsak yanlış bir şeyler vardır.

  Aslında bu bizim teknolojiye karşı inanılmaz bir yarış içinde olmamızdan kaynaklanıyor. Sanıyorum ki cep telefonu devi Finlandiya’ da bu kadar yaygın değildir cep telefonları. Bizler teknolojiyi çok çabuk benimsiyoruz ama teknoloji üretme konusunda bir çabaya sahip değiliz. 20-25 yıl öncesinde telefonla görüşmek için 1 ay beklendiğini herkes bilir. Ama şu anda isteyen istediğine istediği zaman ulaşabiliyor. Görüldüğü gibi teknoloji çok hızla ilerliyor, biz bu teknolojiyi çok hızlı alıyoruz ama üretme konusunda bir hızımız yok. Yerimizde sayıyoruz hatta geriye gidiyoruz.
  girebiliriz.

  Tarihimizi iyice bilmeliyiz ve dış güçlerin bizleri yüzyıllardır nasıl parçaladıklarını görmeliyiz. Bunun için geç, alınacak önlemler çözüm için geç olabilir
  …

  Alıntıdır.
   
 2. 29 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 3. Nisan21

  Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  514
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Teşekkürler Banucum çok Doğru üretmiyor Sadece Tüketiyoruz Internet Ve Telefon Varken Gençler Kitap Bile Okumuyorlar. Eline Sağlik Arkadaşim
   
 4. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 5. Mahbile

  Mahbile Acem Kızı Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.396
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  nasıl olcak zaten yeni nesil ben düşünemiyorumfisfisfis
   
 6. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 7. EU1

  EU1 Guest

  Offf Bu Konudan Maleseff Hepimiz Sikayetciyiz Sanirimm Ama Bu Konuda Aile Ve Egitimcilerin Katkisi Buyukkk,
  Onlara Cok Gorev Dusuyo Bu Konuda Bence
   
 8. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 9. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.107
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  düşünememen gayet doğal beyin hücrelerine oksijen gitmiyor ki düşünebilesin makbıle sırnaşık şeysırnaşık şey
  beyhancım :KK66:yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor hepimiz muzdaribiz bu konudan malesef....
   
 10. 26 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 11. monochrome

  monochrome Guest

  Üniversitelerde ar-ge çalışmalarına ayrılan para miktarından oldukça şikayetçiyim.. Durum böyleyken tüketici toplumu olmamız çok normal..
   
 12. 29 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 13. fisfisfisbenneyaptımki:çok üzgünüm::uhm:sengözlerimebaksanabpaylaşımın için tşk konu çok güzeldi . ve düşündürücü fisfisfis
   
 14. 29 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 15. gamzelimm

  gamzelimm Guest

  Banucum çok Güzel Bir Paylaşim Sağol Ya Napcaz Bilmiyorum Ama Insanlar Para Kazanmak Için Her Yola Başvurur Oldular Kolay Para Kazanma Yollarin Ariyor Gençler Daha Rahat Yaşam Için Ama En Güzel Yillar Bilinçsiz Ve Kötü Olarak Tüketiliyor Yaizk Ediyoruz Gençlere Ama Aile Ve Eğitim Kurumlarinin çok önemi Var Dicemde Kurumlarin Sisitemleriyle Bi Okadar Oynaniyorki Gençlerde Boşluk Içine Düşüyor Bende çok üzülüyorum çokk...
   
 16. 29 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 17. Crescenttr

  Crescenttr Annesinin Keçisi :) bir de noktası :) Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.374
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Geçmişteki bazı liderlerin yaratmak istedikleri cafe gençliği şu an tam anlamıyla yaratılmış durumda hemde fazlasıyla:1no2:Üniversite hocaları bile öğrencilerinin düşüncelerinin boş olduğu konusunda konuşmakta ve birebir yaşadığım bir konu bu malasef...
   
 18. 1 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 19. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Evet;başlık gençliği suçlar şekilde görülsede toplum adına yapılmış eleştiri mi desek?Gençliğin önüne koyacağım ideal var mı?<Çalış kazanırsın> koca bir yalan.Akademik kariyer yapmak için fakültelerinde yıllarca uğraşan çalışkan gençleri biliyorum.Genelleme yanlış olur.Ben gençliği aklı başında görüyorum,sorun bizlerde.
  Aile,okul,toplum birlikte özeleştiri yapmalı.GENÇLİK ERİYİP BİTMEMELİ.
  Gençliği seviyorum,aklı başındalar,insafsız olmayalım lütfen.
  Sana katılmamak mümkün değil,ama başlıkta suçlu gençlik algılanıyor,haksızmıyım?
  Mutlu kal, dostça kal.:eek:klava::eek:klava::1no2::Roflol::teselli::1hug:a.s.a.s.