E. Coli enfeksiyonu nedir?

Konusu 'İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar' forumundadır ve yesilim tarafından 19 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Nedenleri
  E. Coli bakterisinin pek çok tehlikeli türü vardır. Ancak, bazı türleri çok güçlü zehir veya toksin üretir, ve hastalanmanıza neden olur. Bu bakteri türü, büyük baş hayvanların bağırsaklarında yaşar. Kesme işlemi veya etin paketlenmesi sırasında, ete bulaşabilir. E. Coli bakterisi ayrıca ineğin sütüne de geçebilir. Ayrıca başka hayvanlarda da yaşamını sürdürebilir.
  Yeterli süre pişmemiş ve E.Coli’nin ölmediği etleri yemek, enfeksiyona neden olabilir. Bakterinin bulaştığı etlerin kokuları ve görünüşleri genellikle normaldir.
  Diğer muhtemel enfeksiyon nedenleri:
  Yonca filizi
  Marul,Salam
  Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu
  Pislenmiş su
  İnsanlarda, E.Coli bakerisi, bulaştığı kişilerin dışkısında bulunur, ve ellerin iyi bir şekilde yıkanmaması halinde diğer kişilere bulaşabilir. Özellikle henüz tuvalet alışkanlığı olmayan bebeklerle ilgilenen kişiler büyük risk altındadır. Bu çocukların arkadaşlarında da enfeksiyon görülebilir.
  Ayrıca insan pisliği bulaşmış ve klorlanmamış veya klorlanmamış havuz suyunu yutmanız enfeksiyona neden olabilir. Lağım pisliği bulaşmış sular da enfeksiyona neden olabilir.
  Özellikle çocuklarda böbreklerde hasara neden olabilir. Yaşamı tehdit eden bu durum, genellikle hastanede tedavi edilir, ve bazen kan nakli ve geçici böbrek diyalizi gerekebilir.
  alıntı