E2 değerim çok yüksek. Yardımınıza ihtiyacım var.

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve ekin_05 tarafından 14 Kasım 2010 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2010
  Konu Sahibi : ekin_05
 1. ekin_05

  ekin_05 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  551
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar merhaba,
  Dün adetimin 3. günü hormon testleri yaptırdım. Sonuçlar şöyle;
  e2 545
  FSH 3.69
  LH 1.90
  Prolaktin 12.65
  T3 total 0,98
  T4 total 7.99
  sTSH 0,50
  e2 değerim yüksek çıkmış. Son beş aydır düzenli dr.kontrolü yaptırıyorum. Geçen ayki kontrolde herhangi bir kiste rastlanmamıştı.
  Şimdiye kadar 2 tane düşüğüm oldu. Korunduğumuzu düşündüğümüz anda olmuştu bu gebeliklerde. Yani, ya adetten bir kaç gün önce, ya da adet bitiminde birlikte olmuştuk eşimle. Bu şekilde gebe kalmıştım.
  Ama şimdi korunmuyoruz. Çünkü bir bebeğimiz olsun istiyoruz.
  Geçen ay kimyasal gebelik yaşadım.Adet olduktan sonra göğüslerimde şişlik ve ağrı başladı. Bu ay adet oldum şişlik ve ağrılar geçmedi. Bayram sonuna kadar da dr.uma ulaşmam mümkün değil.
  e2 değeri benimki kadar yüksek olan oldu mu hiç?
  Bu neyin belirtisi acaba. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
   
 2. 15 Kasım 2010
  Konu Sahibi : ekin_05
 3. km0734

  km0734 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  523
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  öncelikle geçmiş olsun..sizi üzmek istemem ama E2 niz çok yüksek çıkmış gerçekten..bide FSH ınız biraz düşük sanırım..şimdi internetten de araştırdım size yanlış bi yorum yapmayın bilmeden diye de şöyle bi yazı buldum kopyalıyorum:

  Östradiol (E2) düzeyleri yumurtalıklarda yumurta hücresini barındıran folliküllerin gelişmesi ile kanda yükselir. E2‘nin devamlı yüksek olduğu durumlara yumurtalık kistlerinde rastlanabilir. Aynı zamanda yumurtalık tümörlerinde veya yumurtlatma tedavileri sırasında bu hormonun yüksekliği gözlenir. Menopozda bu hormon düşük olarak saptanır.

  Normal FSH aralığı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır.

  -Adet gören bayanlarda normal oran 5-30 mIU/mL.
  -Menopoz dönemindeki veya menopoz sonrası dönemdeki bayanlarda normal oran
  50 mIU/mL -100 mIU/mL.
  -Erkeklerde normal oran 5 - 20 mIU/mL.

  Diğer hormon testleri FSH testiyle beraber yapılır. Değişik testlerin sonuçları teşhis koyarken beraber değerlendirilmelidir.

  Kadınlarda FSH ve kandaki estradiol hormonu seviyesi ölçülür (Estradiol bir çeşit östrojendir.Östrojense büyüme ve kadının üreme fonksiyonundan sorumlu olan hormondur).

  -Menopoza giren veya menopoz döneminde olan kadınlarda FSH seviyesi yüksek estradiol seviyesi düşüktür.
  -Eğer kadınlarda yumurtalık kanseri veya adrenal(böbreküstü bezi) kanseri varsa FSH ve estradiol seviyesi normalden yüksektir.
  -Hormon terapisi FSH ve estradiol seviyesinde yükselmeye sebep olur.
  -Ergenlik dönemine çok genç yaşta girmiş kız çocuklarında FSH ve estradiol seviyeleri normalden yüksek çıkar.
  -Anoreksiya nervosa geçiren veya hormon düzenleyici sistemi (hipofiz bezi) düzenli çalışmayan kadınlarda FSH ve estradiol seviyeleri normalden daha düşüktür.
  -Eğer kadınlarda Turner Sendromu (genetik bir bozukluk) varsa FSH normalden daha yüksek estradiol ise normalden daha düşüktür.

  bu tip yazılar buldum konuyla ilgili..yorum yapamıycam umarım sonuçlarınız iyi olur diyeyim..
   
 4. 30 Ekim 2011
  Konu Sahibi : ekin_05
 5. blondieblondie

  blondieblondie Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  43 yaşında bekar olduğumdan ilkkez 7 ay önce 3 ay adet olamayınca doktora gitmiştim.fsh 64,5 çıkmıştı diğer değerler de hepsi menapoz gösteriyordu çocuk şansım bitti deyip çok üzülmüştüm divina verdi doktor ve ilaç bitince adet oldum,yan etkisi var diye ilacı kesip akışına bıraktım herşeyi.Bu arada bulduğum birçok bitkisel kürü yaptım 2 ayda bir yada 1,5 ayda bir gecikmeli adet görmeye başladım test yaptırmaya korkar oldum aynı neticeleri almamak için.Bu ay adetim yine geç geldi 3.gün hormon testlerim yukardaki gibi çıktı.64,5tan 4,5a inen fsh beni çok sevindirdi,umutlandırdı,doktora salı gidicem gerçi evli değilim ama en azından yumurta rezervim iyi diye sevinmelimiyim acaba,e2 çok yüksek lh 13 bu arada t4 9 çıktı.Araştırdım t4 düşüklüşü lh nin yükselmesine sebep oluyormuş.Halen bebek şansım varmı acaba ne dersiniz?