Ebced Hesabı

Konusu 'Burçlar, Tarot ve Astroloji' forumundadır ve dusunce tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  3 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 1. dusunce

  dusunce Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba arkadaşlar ebced ilmi hakkında bilgisi olan var mı?bu konu hakkında görüşlerimizi paylaşalım.sizce bir fal mıdır,bir kehanetmidir? yoksa bir ilim midir?.ebced ilmini kullanmayı bilmiyorum ama maneviyatını,mantığını ve hesabının ağırlığını biliyorum.bilenler duyanlar var ise ltfen paylaşlım bilgi alalım.
   
  Son düzenleme: 4 Haziran 2009
 2. 4 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 3. sedar

  sedar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2009
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ebced kişi ve olayların tanımlanmasında kullanılan bir hesaplama sistemidir. Ebcedin bir üst kullanımıda cifir olarak bilinir geleceğe dayalı bilgiler bulmada kullanıldığı için fal ile karıştırılır fakat fal değil daha çok ledünni bir ilimdir. Kişi ve olayları manasal olarak inceleyip belirlemeler yapar. Bildiğim kadarı ile ebced hesaplamaları yaparak bir çok soruya cevap bulunabilir. Kehanet olarak görülmemeli daha çok fıtratın açıklanması olarak düşünülebilir. Ebced değerlendirmeleri kişiseldir. özel bir ilimdir denebilir.
   
 4. 4 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 5. maviask

  maviask Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.142
  Beğenildi:
  1.930
  Ödül Puanları:
  188
  ebced hesabı Hz Ali'nin kullandıgı bir yontem diye soylenir. Ebced tarıh dusurmede genelde kullanılır her harfın bır sayı degerı vardır. Diger adı cifr de denır bu ısım Hz. Ali'nin torunu Cafer-i Sadık'tan gelır. Onun bu konuda eserleri var. Bende bir kıtap var caferi sadıkın ebced hesaplarıyla ilgili.
   
 6. 4 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 7. sedar

  sedar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2009
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  içeriğinden hesaplamalrından bahsedermisiniz bize acaba..? ismi nedir?
   
 8. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 9. seyma88

  seyma88 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.264
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Kişinin yıldızını bulmak için Ebced hesabı da denilen bir yöntem uygulanır. Her yıldız aynı zamanda bir burca tekabül eder. Bu şekilde kişinin talihi ve hastalıkları vs. hakkında bilgi sahibi olunur.

  Ebced hesabı 3 çeşit olmakla beraber ben sizlere Ebced-i Sagir dediğimiz küçük Ebced hesabını açıklayacağım. Aslında malumunuz Ebced hesabı Arapça dır. Türkçe ye uyarlayabildiğim kadarıyla buraya yazıyorum umarım sizlere faydalı olur.

  Nasıl bakılacağına gelince kişinin ana ismi ile kendi ismi aşağıdaki tabloya bakarak toplanır ve 12 şer erkekler için düşülür. kadınlar için 9 şar düşülür en son kalan bakiyeye bakılır.

  Anne+isim=sonuç

  sonuç-12=bakiye eğer sayı büyükse 12 ye kadar düşülür.

  Hatice oğlu mehmet bu türkçe olduğu için hesaplaması söyle olur (Ha)=8 (Ti)=4 (Ce)=3 hatice isminin toplamı 15 tir

  mehmet isminin = (me)=4 (he)=5 (me)=4 (te)= mehmet isminin toplamı 13 sonra hatice isminin toplamı ile mehmet isminin toplamı yapılır. 15+13=28 dir 28 sayısından 12 şer düşülür kalan sayı 4 dür. sonuç bakiye 4 dür yengeç burçunu tabidir. aslı arabcadır türkçe çok zor hesaplanır. arabça harflerinde 3 çeşit yazım şekli vardır. onun için arabca hesaplanması daha iyi olur.

  Bakiye kaç kalırsa o numaralı burca bakılır.


  A=1 E=5 I=10 M=4 R=8 Ü=7
  B=2 F=8 İ=10 N=2 S=0 V=6
  C=3 G=8 J=3 O=7 Ş=0 Y=10
  Ç=3 Ğ=4 K=4 Ö=7 T=4 Z=7
  D=4 H=8 L=6 P=2 U=7


  BAKİYE BURCLAR YILDIZI TABİATI DOSTU DÜŞMANI
  1 Kalırsa KOÇ Merih Ateş İkizler Yengeç
  2 Kalırsa BOĞA Zühre Toprak Yengeç Aslan
  3 Kalırsa İ KİZLER Utarid Hava Aslan Balık
  4 Kalırsa YENGEÇ Ay Su Boğa Koç
  5 Kalırsa ASLAN Güneş Ateş İkizler Boğa
  6 Kalırsa BAŞAK Utarid Toprak Akrep Yay
  7 Kalırsa TERAZİ Zühre Hava Yay Oğlak
  8 Kalırsa AKREP Merih Su Başak Kova
  9 Kalırsa YAY Müşteri Ateş Kova Balık
  10 Kalırsa OĞLAK Zühal Toprak Balık Koç
  11 Kalırsa KOVA Zühal Hava Koç Akrep
  12 Kalırsa BALIK Müşteri Su Boğa İkizler


  ÖRNEK
  KOÇ BURCU (21 Mart-20 Nisan)
  BU BURCUN YILDIZI MERİHTİR.
  BİRİNCİ VASIF (21 Mart-30 Mart)

  Bu burçta doğan erkekler esmer tenli yada açık renkli olabilir ve uzun boylu büyük başlı olurlar.Yüz hatları keskindir.Çehreleri köşelidir. alınları açık sert ve cüretkar bakışlı gözleri açık kanatlı burun ve alaycı ağızları vardır.tok sesli olup saçları soluktur.vücut kemikleri iri bünyeleri sağlamdır.Çabuk kızarlar ama öfkeleri çabuk geçer. çok inatçı olup eğlenceye düşkündürler Kolay baskı altına alınamazlar .Haksızlıklara hep baş kaldırırlar.Çocukken yaramaz gençken çok aktif olurlar.Tembelliği sevmezler çalışkan olurlar bu yüzden her işte başarılı olurlar. Bela ve dertlere karşı dayanıklıdırlar.................

  İKİNCİ VASIF (31 Mart -9 Nisan)
  Hayatta tek istedikleri çevrelerine faydalı olmak maddi durumları da sağlıkları gibi bir kararda durmaz kah yükselir kah çıkar....Yemek yemeyi çok severler midelerine düşkün olurlar bu yüzden sindirim rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlığı onlara çok yakındır....... Cesaret ve atılganlık gerektiren işlerde başarılı olurlar yıldızlarıyla ahenk için kırmızı renk yakut yada elmas taşlı yüzük kullanmaları tavsiye edilir........

  Kadınların yaptıkları büyü ve sihir den muzdarip olur haklarında çok dedikodu yapılır...

  ÜÇÜNCÜ VASIF ( 10 Nisan-20 Nisan)
  Merih yıldızının tesiri altındadırlar....Bu tarihte doğan kişinin sevdikleri kişinin başka yerlere şehirlere gitme ihtimali vardır... Bir fitne ve dedikodu yüzün den çok yakın dostlarıyla düşman olabilirler...............
  YUKARI DA KOÇ BURCU 'NUN SADECE SAYFALARCA TUTAN AÇILIMLARIN'DAN ÇOK KISA BİR BÖLÜM VERİLMİŞTİR...


  Alıntıdır arkadaşlar.Benim sonucum 0 çıkıyor.Sonuç 0 olursa diye de birşey yok :1shok: 36 dan 9'ar indim kaldı 0 yasakkelime
   
 10. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 11. seyma88

  seyma88 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.264
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Ebced Hesabı İle Tarih Düşürmek

  Ecdadımız, olayların tarihlerini çeşitli usûllerle kaydetmişlerdir. En yaygın şekil; sade, açık ve sanatsız olarak tarihi bilmektir. Öğretici veya halka hitap edici eserlerde genellikle bu yol kullanılmıştır. Nitekim tarih kitapları hadiseleri kronolojik sırayla anlatır, gün, ay ve yılı açıkça yazarlardı: “Niğbolu Zaferi 21 Z ilhicce 798’de vukû buldu.” “Çelebi Sultan Muhammed, 824 senesi cemâdelûlâsı evâilinde (başlarında) Edirne’de irtihal-i dâr-ı beka eyledi.”… gibi.


  Bunun yanı sıra, bilhassa edebî eserlerde, tercüme-i hal kaynaklarında ve kitabelerde, daha başka sanatkârâne, saklı ve örtülü ifadelerle tarih kaydetme usûllerinin bulunup geliştirildiğini ve çok kullanıldığını görüyoruz.

  Bu değişik ve sanatlı usûllerden biri de ebced hesabıyla tarih düşürmektir. Ebced kelimesinin izahına pek çok söz söylenmiştir. Biz bu teferruata girmeyeceğiz. Kısaca söylemek gerekirse ebced; alfabe mânâsına kullanılmış ve meselâ mektebe yeni başlayan ve henüz alfabeyi öğrenme durumunda olan çocuk için tıfl-ı ebced-hân denmiştir.


  Ebced hesabında da esas; alfabenin her harfine bir rakam değeri vermek; ve bir kelimeyi teşkil eden harflerin toplam rakam değerini, anlatılmak istenen bir hadisenin tarihine denk düşürmektir. Böylece, ebced hesabıyla belirli bir tarihi anlatan kelimelere veya satırlara baktığımızda karşımızda herhangi bir rakam göremeyiz; kâğıdı, kalemi de ele alıp o kelime veya satırın her harfinin rakam değerini birbiriyle toplaya toplaya sonucu bulmamız gerekir.

  Bu ince usûl, çeşme, cami, medrese, han, hamam, kale, mezar… kitabelerinde; birçok tarihî olayların, kitap telif ve istinsahlarının, şahısların doğum ve vefatlarının tesbitinde o kadar çok kullanılmıştır ki, ebced hesabını bilmeden onları anlamak ve onlardan faydalanmak imkânsız hale gelmiştir. Biz bu hususu düşünerek, Osmanlı harflerini bilen meraklı okuyucularımıza ebced konusunda bazı bilgeler vermeyi, çeşitlerini ve inceliklerini kısaca da olsa belirtmeyi uygun ve faydalı bulduk.(Coşan M.E,Diyânet Gazetesi ,1978 )


  Ebced Tablosu

  Elif Harfi 1 ا Be 2 ب
  Cim 3 ج Dal 4 د
  He 5 ه Vav 6 و
  Ze 7 ز Ha 8 ح
  Tı 9 ط Ye 10 ى
  Kef 20 ك Lam 30 ل
  Mim 40 م Nun 50 ن
  Sin 60 س Ayın 70 ع
  Fe 80 ف Sad 90 ص
  Kaf 100 ق Rı 200 ر
  Şın 300 ش Te 400 ت
  Se 500 ث Hı 600 خ
  Zel 700 ذ Dad 800 ض
  Zı 900 ظ Gayın 1000 غ

  Not: Farsçaya özgü olan ve Arapça da bulunmayan p,ç,j ve kafı farisi harfleri sırasıyla be, cim, ze ve kef gibi hesaplanır.
  Bu harflerin karşılıklarının hatırda tutulabilmesi için harfler bir kelime imişçesine okunur.Bu kelimeler ‘ebced ,hevvez, hutti, kelemen ,safes ,keraşet ,sehhaz ,dazığ’dır.Bunlardan ebced kelimesi elif, be, cim, ve dal harflerinden meydana gelmiştir ve sırasıyla 1, 2, 3, 4 rakamlarını gösterir.Diğerleri de böyledir.Onar onar ve yüzer yüzer artar bine kadar devam eder.Bişte bir şiirde bu harflerin tekabül ettikleri rakamları göz önünde tutarak bir olayın oluş tarihini belirtmeye tarih düşürmek denir.


  Misal :  Nice kendi gibi iri sıçanı

  Bir ısırmakla iki böldü kedi

  Kuyruğu dikti dedim tarihin

  Farenin hasretinden öldü kedi

  Kıtasının dördüncü mısraında ki harfler toplandığı zaman 1213 rakamı bulunur ki bu rakam kedinin ölüm tarihidir.Burada hesap şöyle yapılmıştır.Farenin kelimesi f 80, elif 1, rı 200, he 5, nun 50, kef 20, hasretinden kelimesi ha 8, sin 60, rı 200, te 400, nun 50, dal 4, nun 50 ,öldü kelimesi elif 1, vav 6, lam 30, dal 4, ye 10 ,kedi kelimesi kef 20, dal 4, ye 10, hesaplamak suretiyle bunların toplamı 1213 rakamı elde edilir.

  Tarih düşürmenin türlü yolları ve biçimleri vardır.

  Tarih –i tam:
  Bir mısra veya bir beytin bütün harflerinin hesaba katıldığı tarihlere denir.

  Mesela sururinin :

  Gelmiş idi camie bir binamaz

  Sarik imiş kim yiye yazdı dayak

  Söyledi tarihini kayyim anın

  Kaçtı pabuç hırsızı yalın ayak

  Kıtasının son mısraının bütün harfleri toplandığında 1212 rakamı bulunur ki pabuç hırsızının camiden yalın ayak kaçış tarihidir.


  Mücevher tarih :
  Bir mısraın veya beytin Arap alfabesinde ki noktalı harflerinin hesaba katıldığı tarihlere denir.Cevher,cevherin,mucem, menkut adı verilir.

  Güş iden tarihi menkutum güler ahvaline

  Kıldı vehbi nüş i sahba ile kendin maskara…1204

  Tarih-i mühmel:
  Sadece noktalı harfleri hesaba katılan tarihlerin adıdır.

  Fer virir mihr ile Galip gibi paşa sadre ….1239

  Tarih-i duta:
  Bazen bir beytin her iki mısraında da aynı tarihler bulunur.böyle tarihlere iki katlı anlamına gelen dü-ta denir.

  Kala i sivastopol alındı seyf i harb ile


  Bazen tarihler de hem olayın cereyan ettiği tarih söylenir hem de ebced hesabıyla yine olayın tarihi belirtilir.

  Lafzan u manen sururi söyledim tarihimi

  Kıldım istanbulu bin yüz doksan üç salinde cay

  Bu tarz olanlara lafzen ve manen tarih düşürmek denir.


  Ayrıca lügazlı yani bilmeceli tarihler de düşürülmüştür….


  Şerha çektim dağ yaktım göz göz ittim sinemi

  Sengimi seyr eyleyen bilsün vefat tarihimi

  Şair şerha çektim ile 1 rakamını,dağ yaktım ile eski yazıda sıfırı gösteren noktayı ,göz göz ettim ile de bugünkü sıfıra benzeyen iki tane 5 rakamını kast etmektedir.Böylece karşımıza 1055 tarihi çıkar.


  Bir iki vü iki delik

  Abdülmecid oldu melik

  Beytinde de önce bir rakamı sonra 2 rakamı iki delik ile iki tane 5 yani 55 rakamı gösterilmekte böylece Abdülmecidin 1255 tarihinde tahta çıktığı belirtilmiş olmaktadır.


  Tamiyeli tarihler :
  Bir mısrada ki harflerin toplamı bazan belirtilmek istemilen tarihten noksan ya da fazla olabilir.mesela 1210 tarihini belirtmek amacıyla düzenlenen mısrada ki harflerin toplamı 1240 tutuyorsa bu sefer de 40 çıkartılır.

  Çıkarub leşkeri küffarı didim tarihin

  Belgrad kalasını aldı mehemmed paşa


  Beytinde ikinci mısrada ki kelimelerin ebced esabına göre ifade ettikleri rakamlar şöyledir.Belgrad 1237,kalasını 325 ,aldı 45,mehemmed 92,paşa 304..Bu rakamların toplamı 2003 tarihini verir.Halbuki Belgrad kalasının alınış tarihi 1152 dir.Şair 1152 yi bulmak için “çıkarub leşkeri küffarı” ifadesi ile işaret ettiği gibi ‘leşkeri küffar’ tamlamasının tutarı olan 851 i 2003 ten çıkarıyor.Böylece 2003-851=1152 tarihini olaya uygun olarak tespit etmiş bulunuyor.Burda ki bir incelik de küffar askerinin de kaleden atıldığının belirtilmesi. Hem sayısal manada küffar askerini kaleden çıkarıyor hem de gerçek manada kafir askerlerinin kaleden atıldığını söylüyor.


  Alıntıdır
   
 12. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 13. seyma88

  seyma88 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.264
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Tarih çıkarma işini sevdim :jeyyar:
   
 14. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 15. cimcime eses

  cimcime eses Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  12.675
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  196
  hiçbişey anlamadım bu ebced tam olarak nedir...
  Neden baktırılır gelecek içinmi istihare gibi bişeymi??
   
 16. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 17. seyma88

  seyma88 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.264
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Yok canım tamamiyle sanat.Gelecekle ilgili birşey değil.

  Ebced harflerine tekâbül eden sayıları esas almak şartıyla, herhangi bir hâdisenin târihini bir veya birden çok kelime, mısra veya beyit hâlinde verecek şekilde, o ibârede yer alan harflerin sayı olarak toplam neticesini veren târih. Buna cümleler hesâbı da denir.
  Bâzı hâdisenin ortaya çıktığı târihi tesbit maksadıyla, harflerden karşıladığı sayılardan faydalanılarak yapılan bu sanatın yanında doğrudan doğruya çıplak târihler de söylenmiştir. Gerçekte ebced hesâbı kullanılarak düşürülen târihler hüner işi olup kâbiliyet meselesidir.
  Doğrudan doğruya târih düşürmede lafız ve mânâ açıkça hâdiseyi verir ve bir hesâbı gerektirmez. Meselâ Sultan Abdülazîz Hanın şehid edilmesinden sonra aklî dengesi bozulan ve doksan üç gün tahtta kalan Beşinci Murad için söylenen;
  Doksan üçte doksan üç gün pâdişâh-ı dehr olup Geçdi uzletgâhına Sultan Murâd-ı nâ-murâd
  beyti ile;
  Bâkî Efendi gitdi ukbâya bin sekizde
  mısraı bu tür târihe örnektir.
   
 18. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : dusunce
 19. seyma88

  seyma88 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.264
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Olacakları felan tahmin etmiyorsun canım.Örnekleri biraz incele anlarsın sanırım.Ben örneklerle çözdüm yerimseniben

  Netice olarak söylemeliyiz ki: Ebced hesabı geleceği keşfetmeye yeterli bir kaynak değildir. Gelecek Allah’ın ilminde, irâdesinde ve kudretindedir. Allah bildirmedikçe hiçbir kimse, hiçbir hesaplamayla yarının ne olacağı hakkında bir ön bilgiye veya tahmine sahip olamaz.

  Sorularla ıslamiyetten alıntı
   
  Son düzenleme: 5 Haziran 2009