Ebedi genlik...

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve talin tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  24 Nisan 2009
  Konu Sahibi : talin
 1. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  Faust, genç görünmek uğruna ruhunu şeytana satmıştı. Ama Dorian Gray’in şeytanla anlaşması gerekmedi, çünkü portresi onun yerine yaşlanırken, güzel yüzünde en ufak bir kırışık bile belirmemişti.

  Bu iki klasik eserin, genç kalmak uğruna savaş veren kahramanları birer erkek…

  Kuşkusuz günümüz kadınları gibi erkekleri de gençliğini zamana kaptırmak niyetinde değil. Kaldı ki insanoğlu tarihin en karanlık çağlarından beri gençlik iksirinin peşinde.

  Bugün de binlerce bilim adamı laboratuarlarda ciddi bilimsel araştırmalar yapıyor, insanın olağanüstü yaşamının sırrını çözmeye uğraşıyorlar.

  Sadece gençlik iksirlerini değil, yaşlanmayı frenlemek ve kusurları ortadan kaldırmak için insanın genetik yapısıyla nasıl oynayabileceklerini de araştırıyorlar…

  Peki zamanın izlerini yüzümüzde ayna gibi aksettiren cildimizin bilim adamlarına göre üç asıra kadar uzanan bir dayanma gücü varken biz neden ve nasıl yaşlanıyoruz?

  Biz klonlamayı ve genetik yapımızla oynayarak gençliği yakalamayı bilim adamlarına bırakıp, elimizde olan ve olmayan nedenlere eğilelim.

  Aslında doğadaki tüm canlılar gibi insanlar da belli bir ritm ile her yıl yenileniyorlar.

  Ancak bu yenilenme ritmi zamanla yavaşlıyor ve her insan, genetik mirasına da bağlı olarak farklı biçimlerde yaşlanıyor.

  Bunun en belirgin göstergesi de ciltte ortaya çıkıyor. Cilt aynı zamanda sağlığımızın, iyi, kötü bütün alışkanlıklarımızın, yaşama biçimimizin, hatta ruh halimizin de aynası ve en açık göstergesidir.

  Özetlersek cilt, kişiyi fena halde ele veriyor; hem de rengi, sıkılığı ve pürüzsüzlüğü ile. Ayrıca onun için en büyük ve en akıllı organımızdır da diyebiliriz. Zira dış etkenlerle birebir ilişkide olan ve çevre koşullarına göre savunmaya geçerek bedenimizi koruyup yaşatan da o!

  Dış etkenler ise (hava kirliliği, rüzgar, soğuk, aşırı sıcaklar vs) yaşlanmayı ya hızlandırıyor, ya da erken başlatıyor.

  Ama binlerce yıldan beri kozmetikler de var ve ciddi bilimsel araştırmaların eseri olan bu kozmetikler bu gün de dış etkenlere karşı savunmasında destek vererek cildin gençliğini uzatıyor.

  Gençliğimizi uzatabilmek için ne yapabiliriz derseniz, aslında hepimiz bunun çaresini biliyoruz: Sağlıklı gıdalarla beslenmek, doğaya yakın yaşamak, doğal hayatı korumak, stresten kaçınmak, güneşten korunmak ve….Sevgiyle yaşamak; yani sevmek, sevilmek!

  Stresten kaçın mı dedik?.. Şaka gibi geliyor değil mi?,..

  Çünkü kentlerde yaşamak ve güncel hayatın stresini kabullenmek zorundayız. Elimizde olanlara göz atarsak stresten başka cilde en kolay yansıyan olumsuzluğun hava kirliliği ile sigara olduğunu görürüz!

  20 ile 40 yaşları arasında cildin oksijenlenme kapasitesinin %50 oranında azaldığı bir gerçek iken sigara durumu daha da zorlaştırıyor. Damarları strese sokup daraltarak oksijen geçişini kısıtlıyor. Cilt inceliyor, esnekliğini sağlayan elastinler kırılıyor, kolajenlerin üretimi yavaşlamaya başlıyor, cildin su depolama kapasitesi azalıyor. Sigaranın katranı da ciltte serbest radikalleri arttırıyor, dolaşımdaki ostrojen düzeyini düşürüyor.

  Biz bronz tenimizi de çok sevdik, hem de o kadar çok sevdik ki, bütün uyarılara rağmen güneşlenerek cildimize o güzelim bronz rengi vermekten vaz geçemiyoruz.

  Aslında cildimiz kendini savunmak için koruyucu bir pigment olan melanin üretimiyle bronzlaşmayı sağlayarak kendini koruyor. Ama cildin kısıtlı etkiye sahip doğal savunma mekanizması çok fazla güneş ışığına dayanamıyor, kırılıyor.

  Bilim adamlarının açıklamasına göre UVA ışınları cildin alt tabakalarına kadar inerek, hücre üretim sistemini bozan oksidan maddelerin oluşumunu hızlandırıyorlar, bozulan hücreler de kalitesiz kolajen ve elastin üretmeye başlıyorlar. Cilt yavaş yavaş eski canlılığını kaybediyor, üzerindeki kırışıklar derinleşiyor, dokular sarkıyor.

  Çözüm?...

  Yaz- kış demeyip yıl boyunca UV filtreleri içeren kremlerle düzenli bakım ve güneşten korunmak. Bunu yapmak çok kolay, zira artık birçok laboratuar, bakım ürünlerine, hatta makyaj ürünlerine de UV filtreleri koyuyor.

  Cilt nasıl korunmalı?

  Çağımızda yaşlanma belirtilerini geciktirebileceğimiz, bu süreci kontrol altında tutabileceğimiz birçok yöntem olduğunu biliyoruz. İlk önemli hareket, sağlıklı beslenmek, doğal yaşamdan uzaklaşmamaya çalışmak ve yukarda saydığımız yanlışlardan kaçınmaktır.

  Dünyaya güler yüzle ve sevgiyle bakabilmek de ciddi olarak işe yarıyor. En basitinden, unutmayın ki gülmek yaşlılık izlerini de siliyor.

  Deneyin!

  En basit gençlik hareketi, temizlik ve bakımdır; gençliği geri getiremeyiz ama onu yeniden yapılandırmanın yolu var, bu da estetik cerrahiye kadar uzanan uygulamalardan geçiyor.

  Ama şunu da sık sık tekrarlayacağım: Her ne yaparsanız yapın, öncelikle, yaptığınız o şeyin işe yarayacağına inanmalısınız!


  alıntıdır
   
 2. 12 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : talin
 3. boddah

  boddah Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  dorian gray'in portresini okumalısınız
   
 4. 30 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : talin
 5. crazyqirl

  crazyqirl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  103
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  paylasım .için saoll