Edinilmiş Mallara Katilma Rejimi

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve rosenoire tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Edinilmiş mallara katılma rejimi kural olarak mal ayrılığı esasına dayanmaktadır. Edinilmiş mallara katılma rejimi süresince eşler, kanuni sınırlamalar saklı kalmak şartıyla ‘Mal ayrılığı Rejiminde’ olduğu gibi sahip oldukları malları yönetme, kullanma ve onlar üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptirler. Ancak bu rejiminin sona ermesinde, mal ayrılığından farklı olarak her eş diğer eşin edinilmiş mallarının değeri üzerinden kural olarak bir para alacağına sahip olacaktır.  p Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde her eş diğer eşin, kural olarak (emek iş) bir karşılık verilerek elde ettiği mal varlığı değeri üzerinde hak sahibi olacaktır.

  p Her eş diğer eşin, ancak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Devam ederken edindiği mallarda hak sahibi olabilir. (sadece parasal olarak hak sahibi olabilir ,kural olarak bu rejimde ayni hak yani mülkiyet hakkı yoktur şahsi hak vardır)

  p Edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesinde eşlerin birbirlerinin malları üzerinde, alacak hakkı vardır, ayni bir hakkı yoktu( Mülkiyet hakkı kimin üzerindeyse onun üzerinde kalır ,diğer eşin mülkiyet hakkı yoktur )Ancak istisnai olarak aile konutu ve aile konutundaki ev eşyası üzerinde ayni bir hak sahibi olunması mümkündür.(ölüm durumunda sağ kalan eş ,ölen eşe ait olan aile konutu üzerinde bedelini ödemek suretiyle ayni hak elde edebilir) ALINTIDIR