Edirne Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve jovi tarafından 9 Kasım 2006 başlatılmıştır.

9 Kasım 2006
    Konu Sahibi : jovi
  1. jovi

jovi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    KIZLAR MERHABA!
    biz hataylıyız ablamın sözlüsü edirne-keşan.ocak ayında nişan yapılacak adetlerinizden bahsedebilir misiniz biraz?kız tarafı ne yapar,ne hazırlar biz kendi adetlerimize göre hazırlık yapıyoruz ama karşı tarafında adetlerini yerine getirirsek daha iyi olacağını düşünüyoruz.bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum!!!
  2. 9 Kasım 2006
  3. olilya

olilya Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sevgılı jovı ben edırnelıyım ama orda yasamıyorum ama adetlerı bıldıgım kadar
    agar degıldır yanı nısanı kız tarafı yapar dugunu erkek kız mutfak esyasını alır yatak odasının herseyını gerısını erkek alır yanı nasıl anlatam oyle agır adetlerımız yok ama nısanda cocugun 1 derece akrabalarına anne baba gorumcesı eltısı kım varsa onlarada bohca koyulur ama bu kısıye gore degısıyo kuzum sen sorsana onlara adetlerınız nedır dıye sıtede baska edırmelı arkadaslar var ozellıkle nar abla ben sorar ogrenırım gene yazarım

haaaa bu arada sen kız tarafısın kız evı naz evıdır loooo sen nıye onun adetıne uyuyon o senınkıne uysun naz yapın azcık
  4. 10 Kasım 2006
  5. jovi

jovi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya canım sağolsunlar "siz ne diyosanız,nasıl istiyorsanız öyle olsun"diyolar "biz size uyarız "diyorlar ama böyle şeyler önemlidir onlarında gönlü olsun ne de olsa tek erkek evlatları.
  6. 10 Kasım 2006
  7. txixlsxixm

txixlsxixm Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hadi ya bende edirne keşanlıyım hayatım ...ta oradan buraya kısmet işte ...bizde ağır adetler yok hayatım ..bohca önemlidir güzelim bohcaya kayınvalideye ve varsa görümceye hediyeler koyulur damada ayrı tabi ...ama hakikaten bize gelin geliyor ha harikaaaaaaaaaa....mutluluklar canım belkide tanıyorumdur damadı ...ben keşanın yerlisiyim hayatım mutluluklar....
  8. 10 Kasım 2006
  9. jovi

jovi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    valla tılsımcım bizim dünürlerde keşan'ın yerlisiymiş küçük bir yermiş zaten kesin tanırsın o zaman!!!ya kızlar adetler hemen hemen aynıymış bizde de kız tarafı mutfak eşyalarını ve oturma odasını dizer.bohça olayı bizde de var yalnız bişey soracam bu bohça muhabbetleri düğün arifesinde hallediliyo değil mi nişan da değil herhalde biz de öyle de?
  10. 11 Kasım 2006
  11. txixlsxixm

txixlsxixm Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bohcayı canım söz ve ya nişanda getiririz kız bu arad ÇOK TA kücük değil keşanımız ya türkiyenin kücük avrupasıyız biz kesin tanıyorumdur ...hayatım bohca önemlidir burada gelip bakarlar ona göre güzel hazırlayın ...öptüm hayatım kolay gelsinnnnnnnnnn...
  12. 10 Ocak 2008
  13. sergxuxzexsxt

sergxuxzexsxt SATRAB Pro Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli arkadaşlarım yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda sohbet ,teşekkür, selam kelam türü mesajlar silinecektir.
    teşekkür için teşekkür et butonları beğenileriniz içinde terazilerin olduğu rep butonlarını kullanalım lütfen.
    Bu köşe yörelerinizin örf adet gelenek ve göreneklerinin paylaşımı içindir.
    Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
    sevgiyle kalın a.s.
  14. 28 Ocak 2008
  15. mhtpy

mhtpy Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili nar abla yazını okudum ve baya etkilendim senden öğrenmek istediğim bende nişanlıyım ve benim nişanlımda edirneli biz onlara uygun ne adet varsa yaptık nişanda takım aldık bohçasındaki cüzdana altın koyduk herseyı yaptık ama bizim adette geline pantolon ceket takım alınır biz onlara aldıramadık bu benim çok zoruma gitti bide üstüne üstün onlardan birisi nişanda gelin odasına gelip damdın boynundaki kurdeladan bir altın alıp damadın yakasına taktı ve damadın boynunda altın oldugu halde yaptı bunu cok saygısızca bır sey bence onu sevdıgım ıcın sesımı çıkarmadım ama çok kızdım senın yazında tekoğlansa yandınız dıye yazmssın joviye bu ne demek benım n,şanlım ailesine ve özelliklede annesıne çok düşkün bu yüzden daha öncede çok sorun yasadım ben ilerde buna benzer seyler yıne olurmu ???ben bu insanla 5 yıldır beraberım ve mayıstada evlenıcez.cevap beklıyorum
  16. 28 Ocak 2008
  17. pegasus

pegasus Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben yıllardır trakyadayım sık sık da keşana giderim buranın insanı çeyize çok meraklı bohçalar hazırlanıyor,karşılıklı kıyafetler alınır aklıma gelenleride yazarım,hayırlı olsun
  18. 28 Ocak 2008
  19. mhtpy

mhtpy Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :bbo:

sevgili nar abla yazını okudum ve baya etkilendim senden öğrenmek istediğim bende nişanlıyım ve benim nişanlımda edirneli biz onlara uygun ne adet varsa yaptık nişanda takım aldık bohçasındaki cüzdana altın koyduk herseyı yaptık ama bizim adette geline pantolon ceket takım alınır biz onlara aldıramadık bu benim çok zoruma gitti bide üstüne üstün onlardan birisi nişanda gelin odasına gelip damdın boynundaki kurdeladan bir altın alıp damadın yakasına taktı ve damadın boynunda altın oldugu halde yaptı bunu cok saygısızca bır sey bence onu sevdıgım ıcın sesımı çıkarmadım ama çok kızdım senın yazında tekoğlansa yandınız dıye yazmssın joviye bu ne demek benım n,şanlım ailesine ve özelliklede annesıne çok düşkün bu yüzden daha öncede çok sorun yasadım ben ilerde buna benzer seyler yıne olurmu ???ben bu insanla 5 yıldır beraberım ve mayıstada evlenıcez.cevap beklıyorum