Egelilere bir soru.Benim için önemli

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve pink_panther tarafından 13 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

13 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : pink_panther
  1. pink_panther

pink_panther Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Umarım bu başlığım başka yere taşınmaz. Çünkü en hızlı cevap alabileceğim yer burası. Moderatörlerden ricam sadece bugün bari bu sayfada yayınlansın. Ondan sonra başka yere taşıyabilirler. Soruma gelince: Ben hayatımda hiç enginar yemedim. Geçen enginar alayım dedim. Soydum uğraştım temizledim. Epey zamanımı aldı ve hiç değmedi. Neyse soruya gelelim. Ben bunun kabuklarının kaynatılıp içilmesinin çok sağlıklı olduğunu duyduğum için kaynattım ve kavanozlara boşalttım suyu bir hafta içeyim diye. Ama suyun rengi mavi çıktı. Böyle akmış kotun suyunun rengi olur ya ona benziyo. Acaba bu normal mi? Yoksa o suyu içmeyip dökeyim mi?

2. 13 Mayıs 2010
  3. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    egeli deilim hiç enginarda pişirmedim canım.aslında burda cevap bekleyene kadar nette araştırsan veya kk da yemek bölümü var oraya bi göz gezdirsen enginarla ilgili mutlaka bi şeyler bulursun..[/B]

4. 13 Mayıs 2010
  5. busu

busu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    88
    canim ben egeli birisi olarak yardimci olmaya calisayim fakat ben enginarin yemegini yerim cok guzel olur fakat suyunu hic icmedim ama bende cok faydali oldugunu duymusdum.rengi normaldir bence....

6. 13 Mayıs 2010
  7. OFFPOFFF

OFFPOFFF çok özledim... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    vallaha enginari annem yapar ben yerim :)))
    mavi olması bana saçma geldi..
    bildigim kadarıyla rengi bozulmasın diye limonla ovulur ve limonlu suda bekletilir enginar..acaba rengi bu yuzdenn mı bozuldu??

8. 13 Mayıs 2010
  9. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Etki ve Kullanımı: Karaciğer ve Safra Kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır, Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre enginar yaprağı suyunun karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde ve güçlendirilmesinde safra salgısının düzenlenmesinde kolesterolün düşürülmesinde son derece etkili olduğu tespit edilmiştir. Zehirli bileşikler taşımayan iyi bir iştah açıcı ve idrar sökücü olan enginar yaprağı suyunun afrodizyak etkisi de eskiden beri bilinmektedir. Anne sütünü arttırıcı, vücuda kuvvet verici, mide ve bağırsak düzenleyici, kalbi güçlendirici, hazmı kolaylaştırıcı, etkileriyle beraber sarılık, sivilce, egzama rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.

Kullanım Talimatı: 1/4 ü Enginar suyuyla doldurulmuş çay bardağını suyla tamamlayıp içiniz. Günde 3 çay bardağı içilir.

Renginin mavi olmasının da mahsuru yok bence,

Ayrıca konu içerik gereğiyle nereye uygunsa o bölüme açmanızı rica ederim,
    Sitemizin her bölümünde okuyucumuz ve yardım edenimiz boldur buyrunnnnnnnnn

10. 13 Mayıs 2010
  11. LOCA

LOCA Kaçıyorum Kovalama! Üye

Beğenildi:
    260
    Ödül Puanları:
    153
    bende enginar yemedim hiç tadı ve kokusu nasıl?bilmiyorumkismile