ek gıdada ilk adımlar

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve prism tarafından 6 Ocak 2010 başlatılmıştır.

6 Ocak 2010
    Konu Sahibi : prism
  1. prism

prism karamel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar, bebeğim 6,5 aylık 1 haftadır ek gıdaya başladık. Şu noktada kızım kahvaltı da yiyor, meyve suyu az içiyor, muhallebiye bayılıyor. ama en çok sebze çorbalarında sıkıntı yaşıyoruz. Yoğurdu kendim yapıyorum ama mayayı her yaptığın yoğurttan kullandıkça tadı ekşiyor. Devam sütünden yapsam , hep onu yiyecek değil ya.. Bu sefer yoğurdu hiç yemeyecek... Benim merak ettiğim bebekler ilk başlangıçta yemek için soğukmu duruyorlar. Yani ilk neyse öyle mi devam ediyor. zamanla düzeliyor mu?
    tecrübeli arkadaşlar bana ek gıdaya geçerken yaşadığınız ilk 2 haftadan bahsedermisiniz? ilk gün kaç kaşıkla başlıyor? ne zaman doyana kadar yemeğe başlıyor ? bu arada emzirmeye devam ediyorum. şimdiden ilginiz için teşekkürler...cokacimcoook

2. 7 Ocak 2010
  3. eness

eness Avoncu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    ben ek besine oglum 5 aylıkken baslamıstım.doktorun tavsiyesine göre birer kaşıktan başlayacaktım fakat oglum hiç itiraz etmeden 125gr lık kavanozların yarısından fazlasını yedi.sütüm de az oldugundan bir sakınca görmedim.ilk verdiğim gıdalar meyve sebze püresi idi,meyve suyunu hiç almadı.ek besine geçiste bir sorun yaşamadım.su an 7 aylık cok şükür halen bir sorunumuz yok yalnız sadece sebze yemeklerini seçiyor,bu ay doyana kadar yiyor istemeyince eliyle itiyor ısrar etmiyorum.bebegıni yediriken agzını kenetlerse ısrar etme her gun daha fazlasını yiyecektir.bir de tadını alıp inceliyor o yuzden soguk duruyor gibi gelebilir sana.
    yogurt meselesıne gelınce bu konuda cok konu acıldı onları da okuyabılırsın.ben her cesıt sütten mayaladım fakat en son kutu keçi sütünden mayalamaya devam ettim.anne sütü bana abartı geliyor devam sütü de sanki yogurt olmuyor gibi geliyor.köyden süt alıp mayaladım fakat kaynattıgımız için değeri kalmıyor diye onu da bıraktım.dediğin gibi ekşi olunca bebekler yemiyor.çok konustum böyle işte :)

4. 7 Ocak 2010
  5. prism

prism karamel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    sağol canım. Bende pek ısrar etmek istemiyorum yeme konusunda.. Bu sefer hiç istemeyecek.. Ben istediği kadar veriyorum. Bakalım bu 2 hafta içinde doyana kadar yemeye başlar mı acaba? öyle 3-4 tatlı kaşığı ile bitiriyoruz yemeği...

6. 8 Ocak 2010
  7. eness

eness Avoncu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    başlangıçta böyle yapması normal,yiğenlerim de başta az yiyordu fakat maşallahları var şuan.biraz sabret yavaş yavaş daha fazlasını yiyecek.alışana kadar fazla çeşitli sebze verme istersen,aynı sebze pürelerini yedirirsin baktın alıştı bayağı yiyor çeşitlendirirsin.kahvaltıya direk başlamışsın ve de yiyor,bu da güzel birşey.

8. 8 Ocak 2010
  9. esin58

esin58 2 kız anasi:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canim hiççç merak etme benimde kızım aynı senin gibiydi bende 6 aylıkken başladim ek gidayasebze çorbası içirmek bi eziyet gibiydi ama şimdi 13 aylık ohoooo herşeyden yiyor maşallah..o yüzden sende dert etmee alışacak naspsin bebecik alişık olmadıgı bi tadi yemek onlariçin nekadar zor

10. 8 Ocak 2010
  11. prism

prism karamel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    sağolun. herşeyin başlangıcı önemlidir ya. yanlışı düzeltmek zor olur. onun için tedirginliğim. Bir de kahvaltı da bulamaç gibi yedirmek pek içime sinmiyor. yumurtayı rafadan, peyniri ise biraz sulandırarak tek tek tattırıyorum. pekmezi de sulandırıp çay gibi kaşıkla içiriyorum. benim kızımın ne yaptığı belli olmuyor. bi yiyor bi yemiyor.. peki su vermeyi nasıl yapıyorsunuz? emziriyorum. bunun yanında herşey sulu zaten.. suya ihtiyacı olur mu ilave olarak..

12. 9 Ocak 2010
  13. tilsim_23

tilsim_23 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    canım bende başlayalı 3 hafta oldu canları isterse çok güzel yiyorlar istemezse zorla oyuncakla yiyorlar :)))
    ben ilk muahllebiyle başlamıştım aptamilin sütlü pirinçlisi ile 1 haftadan sonra meyve suyu verdim şimdide 1 haftadır sebze çorbası veriyorum bugünde yoğruda başladım..
    3çay kaşığı ile diyorlar ama benimde başlangıçlarım arkadaşın yazdığı gibi 9-10 çay kaşığını buluyordu bebek istedikten sonra problem olmuyor sonra artırıyorsun.
    tabiki emzir sen bebeğine göre ayarla programını benimki 2 aylıkken bıraktı emmeyi mama veriyorum halada veriyorum.
    sabah 10 gibi meyve püresi veriyorum sonra mama, çorba, mama, yoğurt, mama, akşam muhallebi gece uyku boyuncada sabaha kadar 5-6 kez acıkınca uyanıyor gene mama :)))

14. 11 Ocak 2010
  15. Noyan

Noyan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence peynir ve pekmezi aynı öğünde verme...kalsiyum demir emilimini azaltıyor ya o bakımdan...

16. 13 Ocak 2010
  17. EgeliFatosh

EgeliFatosh oğluma kardeş geliyor.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    rafadan yumurta vermesen iyi olur...drum iyi haşlanmış olması gerekir demişti ...1 yaşına kadar sadece sarısından vermeliymişiz.....bu arada ben ek gıdaya 5.ayda başladım...dr zorlama demişti ama sütüm azdı...ek gıda da pek istemiyordu...kilo da az alınca ben dinlemeyip zorladım....zorlamasam benimkinin aklına gelmez zaten acıktığı...şimdi eskiye göre daha iyi....

18. 14 Ocak 2010
  19. lebibe

lebibe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mrb benim de kızımla başım dertte 7 aylık oldu 5.5 aylıkken biraz biraz herşeyden verım itiraz etmemişti şu 1 haftadır ağzını hiç açmıyor 1 dişi patladı ondandırmıdır acaba bilmiyorum çok canım sıkılıyor acayip kafaya takıyorum ne yapacağımı bilmiyorum lütfen deyimli kişiler bana bir fikir versin tşk.