ek gıdada neyi ne kadar vereceğiz

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve fxuxsfxuxs tarafından 16 Ekim 2008 başlatılmıştır.

16 Ekim 2008
    Konu Sahibi : fxuxsfxuxs
  1. fxuxsfxuxs

fxuxsfxuxs yanılsamalar ülkesi Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ek gıdaya geçtik kafam iyice karıştı neyi ne kadar vericez bilemiyorum sizler yazarsanız çok sevinicem örneğin su, meyve suyu veya püresi, kahvaltı karışımı, çorba, yoğurt bunları ne kadar veriyorsunuz bu arada ben hala emziriyorum

2. 16 Ekim 2008
  3. xoxmrxuxm

xoxmrxuxm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    168
    Ödül Puanları:
    93
    suyu sık vermeye çalışıyorum özellikle bişey yedirdiğim zaman,sabah kahvaltısını orta boy cam kasede yiyiyor bazen onu bile yemiyor,öğlen biraz daha büyük kasede püresini yiyiyor,yoğurdununda aynı kasede sevrek yiyiyor,bütün öğünlerini biraz fazla yapıyorum ne zaman yemek istemezse o zaman vermiyorum bazen tabaktaki bitmiş oluyor bazende kalıyor canı istemediği zaman ağzını bi kilitliyor açmak mümkün değil bende artık öğrendim neyi ne kadar yediğini göz kararı hazırlıyorum öğünlerini şimdi dişler çıkıyor biraz ishal oldu canımcım.

4. 16 Ekim 2008
  5. inciboncuk

inciboncuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    herkesin yediği miktar farklı olur canım ama benimki yoğurdu 1 çay bardağı yiyor, kahvaltıyı 60 cc ye hazırlıyorum sebzeyi bazen yarım kase bazen daha az bazen daha çok yiyor , gece muhallebisini de aynen öyle bazen 8-10 kaşık bazen 15-20 kaşık yiyor meyve püresini de hazır pürelerin yarısını yiyor

6. 16 Ekim 2008
  7. inciboncuk

inciboncuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    bu arada bebeğim bu ay 500 gr almış doktoru normal buldu

8. 16 Ekim 2008
  9. fxuxsfxuxs

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    7. ay için gayet iyi almış bence de. zamanla ben de öğrenicem ne kadar yediğini ama yeni başladık ya az mı çok mu veriyorum kestiremiyorum. biberona yeni yeni alışıyor kızım suyu onunla veriyorum bıraksam biberonla oynama derdine hepsini içecek ayarlamaya çalışıyorum işte

10. 17 Ekim 2008
  11. janet

janet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bu gün doktor ek gıda hakkında konusuyordu et vereceğiniz zaman bebeğin avucunun büyüklüğü kadar
    yumurta önce sarısı 9 aydan sonra beyazı ve ister ğün asırı ister ğünlük kansızlığıda cok iyi geliyor
    ben meyveyi hep taze hazırlıyorum elmayı kasıkla icini kazıyarak veriyorum hem rengi değismiyor hem tadı bu dönemde armut bulabilirsiniz seftali bütün marketlerde var taze hazırlayın daha faydalı bence
    birde doktor tavuk karaciğerinin faydalarını ve icindeki vitaminleri sayıyordu hem tüketmesi kolay yumusak oldugu icin hem fiyatı bakımından uygun
    eğer bebeginiz zayıfsa irmikle tereyağı ile hazırlayacağınız mamalar verin hazmı zor değil ben sütle pisiriyorum ve tereyağı koyuyorum cokta seviyorlar ve kalorisi cok yüksek az bile yese faydası olacağına eminim ve muhakkak yemeklerden verin tatsın ek gıdaya baslar baslamaz yapın bunu ama cok faydası olacak bebeğinize
    ve eline agzında geveleye bilecegi pide ekmek verin korkmayın ve yanında bulunun sonraki dönemlerde bebeğinizin yutma problemi olmayacak emin olun ve muhakkak sofranıza onuda dahil edin cok sevinecektir emin olun

12. 17 Ekim 2008
  13. Viola

Viola Yiğitim bitanem.. Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Canım,bende bir haftadır ek gıda veriyorum ve senin gibi tedirgindim ne kadar veriyim ne veriyim diye..aslına bakarsan emzirdiğim için şu anda ölçülerim çok az..sabah bebek bisküvisi,çay kaşığıyla labne peynir,çay kaşığı ucuyla pekmez koyuyorum tabağa..tabi bunlar ilk başladığımda bisküvi 1 taneydi.hergün az az arttırdım..şu anda 5 tane..üstünede anne sütümü sağıyorum..açıkçası kaç cc diye hiç bakmadım..ama hepsini yumuşatıp,sıvı hale getirecek kadar koyup yediriyorum..oğlum çok seviyor..yumurtayı haftaya ekliycem..
    saat 11 gibi meyve püresi yediriyorum.genelde elma..ama ek besine geçtik,kabız olmasın diye de arada armut veriyorum.ama armutun fazlası da ishal yapar.dönüşümlü yani.bir meyvenin hepsini yemiyor..saat 1-2 gibi çorba yapıyorum,patates,havuç birazda pirinç haşlıyorum,robottan geçirip yediriyorum.çok yemiyor zaten ağzını kilitliyor istemiyorsa.yarından itibaren kabak ekleyip,patatesi azaltıcam.nişasta olduğu için..
    saat 4 gibi,sabahtan yaptığım yoğurdu veriyorum,yine çok yemiyor.1 bardak sütle yaptığım yoğurdun 1/4 ünü yiyor..akşam saat 7 gibi de muhallebi veriyorum..1/2 bardak suya 1 yemek kaşığı pirinç unu koyup pişiriyorum,piştikten sonra çay kaşığı ucuyla pekmez ekliyorum tat versin diye.ve sulandırmak içinde anne sütü sağıyorum,muhallebiyi seviyor ama yine de bu ölçünün hepsini yemiyor.yemeklerden en fazla yarım saat sonra mutlaka su içiriyorum,zaten suluk aldım,hep mama sandalyesinin üzerinde isteyince oğlumda ağzına götürüyor..bunların dışında her istediğinde de emziriyorum...
    biraz uzun oldu canım ama umarım yardımcı olabilmişimdir.

14. 17 Ekim 2008
  15. fxuxsfxuxs

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim olmaz olur musun çok sağol. ben kendi yaptığım bebe bisküvisini veriyordum hazırından biraz daha büyük ve yoğun. 1 taneyi meyve püresiyle karıştırıyordum az oluyo sanırım ben az mı çokmu bilememiştim yarında peynirli kahvltıya falan başlarım artık

16. 17 Ekim 2008
  17. gulce2008

gulce2008 zeynep Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ne guzel kendı yaptıgım bıskuvı demıssın tarıfını verebılırmısın bende yapmak ısterım

18. 17 Ekim 2008
  19. Viola

Viola Yiğitim bitanem.. Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Canım,anne sütü veriyorsan bence yeter..ama ek besin veriyorsan az..tabi bu benim fikrim..