ek gıdalara geçiş

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve thymus20 tarafından 18 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

18 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : thymus20
  1. thymus20

thymus20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    kızım 5 ayının içinde sadce annne sütü alıyor mama vermedim dr muz ek gıdaya geçebilirsinz dedi biraz kilo alsın dedi anne sütü yeterli gelimiyor artık dedi
    elma armut suyu verdim patates havuç pişirip suyunu verdim bilinen bir markanın devam sütünü aldım yoğurt ve muhallbi için ama kızım biberonu almıyor
    sizler nasıl geçtiniz ek gıdaya bu devam sütünü günde kaç kez ne kadar veriyim bilen varmıı

2. 19 Mayıs 2009
  3. mangalia

mangalia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşım.kızım da 5 aylık oldu.biberon almıyor, senin dediğin gibi.ama belki daha iyi.arkadaşımın oğlu biberonu aldı ve annesini emmiyor artık.bende bilmiyorum nasıl ve neler vermemiz lazım.tecrubeli annelerden tavsiye bekliyorum bende...cokacimcoook

4. 19 Mayıs 2009
  5. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Size geçiş sürecimizi detaylarıyla anlatayım.

Benim kızımda 6 ay sadece anne sütü aldı.
    Öncelikle devam sütüne ihtiyacınız yok. Emzirmeye devam ettiğiniz sürece elbette. Ve eğer mümkünse devam edin.
    Öncelikle elma suyu verin bir çay kaşığı ve emzirmeden önce mutlaka yani açken.
    Ertesi gün miktarı arttın ve yanında bir çay kaşığı havuç suyu verin.
    Ertesi gün ikisini karıştırın verin ama çok değil.
    Unutmayın öğün olarak vermiyor sadece tadlara alışmasını sağlıyorsunuz.
    Sonrasında pürelerinden de ekleyin. Sulu bi püre kıvamı.
    Ertesi gün artık meyve püresi öğününe başlayabilirsiniz. Yani günün bir saati emzirme yerine meyve öğününe geçme vaktidir.
    Sonra patates ve havuç püresi (çorbası) yapın ve az verin. Sulu bi püre olsun.
    Ertesi gün fazlalaştırın. Ve ertesi gün içine kabak katarak öğün haline getirin.
    Örneğin öğlen emzirmesi yerine öğlen öğünü bu olsun. Akşam üstü emzirmesi yerine meyve verin.
    Diğer zamanlarda mutlaka emzirin.
    Sonra bir çay kaşığı yoğurt verin bebeğinize yine açken mutlaka. Ya kendiniz mayalayın yada babymix tartı bi yoğurt alın ve mutlaka sade olsun.
    Ertesi gün mutlaka bebeğin vücudunu inceleyin herhangi bi reaksiyon var mı?
    Eğer yoksa yoğurt miktarını fazlalaştırın ama çok fazla değil.
    Ertesi gün hala reaksiyon yoksa yoğurt öğününü de kazandınız.
    Tüm bunlara sorunsuz alışmışsa bebeğiniz kahvaltıya başlama vaktidir.
    Yumurta sarısıyla başlayın ama çok çok az.
    Ertesi gün biraz daha fazla ve sonra biraz daha fazla ve yanında az labne peyniri.
    Ve bikaç gün sonra bulamaç kahvaltı verin.
    7. aydan itibaren çorba çeşitliliğini artırarak kıyma ekleyebilirsiniz.
    Kıyma kasapta birkaç kez çekilmiş ve bebeğinize özel olmalı ki boğazından geçiş kolay olsun. ılk başta pütürlü pek olmasın ama hiç değil.
    Hiçbir zaman tamamen lapa vermeyin bebeğinize. Beslerken çok dikkatli olun yalnız.
    Birde karışık gıda fazla vermeyin örneğin meyveli yoğurt.
    ıkisinide ayrı ayrı yesin ki tatlarını ayrı ayrı alsın.

Eğer ilk verdiğiniz gıdayı reddediyorsa ısrar etmeyin. Bebeğinizke konuşun sizi anlar. "seni anlıyorum yeni bir tat hoşuna gitmedi ama sütünü (emzirmeye) vermeye devam edicem. Yarın tekrar deneriz vs vs" diyebilirsiniz. Ve ertesi gün tekrar deneyin aç olduğunda.

Devam sütü vermeyeceğiniz için biberona gerek yok zaten.

Bi yardıma ihtiyacınız olursa sorabilirsiniz. Karmakarışık bi dönemdir ve üstesinden gelebileceksin eminim.

6. 19 Mayıs 2009
  7. karanfil06

karanfil06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar benim kızım 6,5 aylık beni hiç emmedi bizde doktor tavsiyesi ile 4,5 aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara başladık şimdi kızım ne verirsek yiyor vermediğim zaman ağlıyor vermemi istiyor bi zarar olurmu acaba cvp bekliyorum

8. 19 Mayıs 2009
  9. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    öğün düzenine uymanızı tavsiye ederim.
    Öğünler sdışında fazla beslemeyin.

10. 19 Mayıs 2009
  11. karanfil06

karanfil06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkürler........

12. 19 Mayıs 2009
  13. thymus20

thymus20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    çok teşekkürler irem özge
    benim kızzım ilk aylarda iyi kilo aldı ama bu son ayda almadı fazla ben o yüzden devam sütü verdim günde bir kere veriyorum dr yoğurt verebilirsin diyince yoğurtu devam sütünden yapayım dedim diğer sütleri kulaanamdığımz için ayrıca bu devam sütüne biraz pirinç unu eklesem muhallebi yapsam olurmu diğer elma suyu sebze suyu onları verdim sorun yok alıyor önec bir kaşıkla başaldım şimdi alıyor ama benim amacım bebek biraz kilo alsın gerçi bebeğim çok küçük kiloda doğdu ama

14. 19 Mayıs 2009
  15. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    benimde kilo alımı yavaşlamıştı iki ayda toplam 600 gr almıştı ek gıdaya başlayınca günde bir öğün sebze çorbası bir öğün yaptığım yoğurdun içine meyve rendeleyip bir öğünde meyve püresi şeklinde verdim meyve pürelerinin içine genelde milupanın meyveli kaşık mamalarından da birer kaşık katıyordum daha besleyici olsun diye 10 günde 800 gr aldı :)))))))))))))))) ben de havalara uçtum tabi şimdi gene aynı şekilde kahvaltıda dönüşümlü olarak yumurta sarısı pekmezle peynir pekmez ikilisi gidiyo öğlen çorbası bi ara meyveli yoğurt veriyorum akşam yatarken de muhallebiye meyve rendeliyorum hem tok tutuyo hemde yemesi zevkli oluyo ama seninki beş aylık olduğu için yumurta erken ama kaşıkmamalarının çorbaları var onları yoğurt ekleyerek daha lezzetlendirebilirsin, kaşık mamalarının meyveli olanlarını da elme püresi ve pekmez ekleyerek lezzetlendiriyorum yoksa sade versem yemiyo bizimki, biraz kibarız, zaten pekmezi elma püresi ile verince içine de demir damlasını karıştırınca c vitamini ile birlikte alındığı için demir emilimini de arttırıyor, böyle işte inşallah işine yarar biberon maması vermiyorum doktor memeyi bırakmasın kaşık mamaları ver dedi..

16. 19 Mayıs 2009
  17. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    bu arada eklemeyi unutmuşum bebeklere ilk önce sebze çorbasıyla başlanıyo ya (patates, havuç, pirinç, kabak (ben koymadım mevsim sebzesi olmadığı için) 1-2 kaşık yoğurt falan, benimki o çorbayı sevmedi yemedi o yüzden ben kaşık mamalarının çorbalar serisinden bir iki çeşit aldım çünkü ilk geçiş evresinde mercimek, tarhana tavuk çorbası gibi lezzetli çorbalar verilmiyo ya şimdi 7 aylık domatesli tarhana yapıyorum yiyor, mercimek çorbası yapıyorum havuçlu patatesli falan, tencereye mercimeği koyuyorum suyla, üstüne tel süzgeç oturtuyorum havuçla patatesi süzgeçe koyup buharıyla pişiriyorum mercimek pişerken, sonra eziyorum, yarın kıymalı tarhana deneyeceğiz, kıymalı şehriye sevmedi bakalım kıymalı tarhanaya ne yapacak, bu hafta tavuk çorbasını da denettirecem, şuan menümüz daha zengin yani, ama ilk başlarken, kaşık mamaları biraz imdada yetişiyo çünkü ilk evrede her şeyi yemiyolar çeşit de kısıtlı oluyo en azından mamanın hazmı da kolay, kabızlık sorunu çekti benimki 1 ay falan ancak düzene girdi şimdi, bi de o var yese bi dert yemese başka dert yani

18. 19 Mayıs 2009
  19. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    bu arada çok taksiit taksit oldu ama ikide bir kalkmak zorunda kalıyorum bilgisayarın başından da, benim kilo alımı yavaşlamış olduğu için be verdiğim ek gıdalar (6. ayda başladık) doktor tavsiyesi ileydi yani doktor ne kadar alırsa ver dedi yiyebildiği kadar, o da küçükboy bir kasenin yarısı kadar oluyodu başta, zaten sadece tadına baktırmayı 4. aydan beri tattırıyordum meyve sularını sebze sularını falan ayrı ayrı, yoğurdu da 5. ayda tattırmaya başlamıştım bu yüzden reddetmedi verdiklerimi ama bazı tadları sevmiyor ben de o an ısrar etmiyorum başka bişey deniyorum sonra 1-2 hafta içinde tekrar verince bazen alıyor bazen almıyor bazı şeyleri sevmemeleri de gayet normal zaten çok ısrarcı olmamak lazım, benimki başta kaşık mamalarını öyle bir ittiriyordu ki eliyle göreceksin hem ağzını kitliyordu hem eliyle ittirip hem de ıhhhhhhhhhhhh diye kızıyodu :)))) sonra içine bir dilim elma bir dilim armut rendelemeye (cam rendeyle) ve bi kaşık pekmezle tatlandırmaya başladım baktım ham hum yiyor yani bazı şeylerin tadını beğenmiyolar resmen, alternatif bulmak bize düşüyor..