ek gıdalara geçsemmi? mama vermek istemiyorum!

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve gulvary tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

29 Nisan 2009
    Konu Sahibi : gulvary
  1. gulvary

gulvary CANımmmm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bebeğim 4. ayına giriyor anne sütü yetmediği için günde 1-2 kere aptamil veriyorum acaba mama vermek yerine ek gıdalara geçsemmi? çünkü mama vermekten yana değilim. Hiç sağlıklı olduğunu düşünmüyorum içinde nelerin olduğunu bilmediğim birşeyi veriyorum sonuçta bebeğime. Doktorlar aptamili tavsiye etsede benim yinede içime sinmiyor anne sütüyle birlikte mama yerine havuç elma suyu yada yoğurt vermek doğrumu acaba?

2. 29 Nisan 2009
  3. berrin35

berrin35 ecemin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    cnm bence daha çok erken.beebğin daha 4.ayına girmemiş bile.yediklerini sind
    rmesi çok zor.druna danışmadan bence başlama.ben bile daha yeni yeni başlıyorum.kızım 6.buçuk aylık olduğu halde.yutma refleksi daaha gelişmediği için verme derim ben

4. 29 Nisan 2009
  5. gulvary

gulvary CANımmmm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    nefret ediyorum mama vermekten keşke sütüm ç.ok çok olsada 6 ayın sonuna kadar sadece anne sütü versem :1no2:

6. 29 Nisan 2009
  7. Kancicegim

Kancicegim Aysima´nin Annesi:) Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    canim daha bebegin 4. ayina girmis cok erken.benim kizim da 4.ayina girdi.ama sadece elma suyu verdim birkere korkuyorum acikcasi.ben de sutum az oldugu icin gunde 3 -4 kez aptamil veriyorum.cok da memnunum,kaliteli bir mama icin rahat verebilirsin en azindan 5.ayi cikana kadar...sütün de azmis.bebegini ack birakma bence annesi.

8. 29 Nisan 2009
  9. TRAKYALI

TRAKYALI Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    doktoruna sorucaksın ama tabiki o başala dese bile şölebişi var bebekler ek gıdalar geçtikleri zaman önce tat almaları için beslenirler karın doyurmak için değil zatan sen istesende ek gıdalarla bebeğinin karnını doyurman çok zor olur çünkü alışık olmadığı tatalarla karşı karşıya kaldıkları için ayrıca birde kaşıkla yeni tanıştıkları için alışmaları zaman alır tabi bide iki kaşıktan sonra öğürmesi cabası oyüzden sen ek gıdalara başlasan bile o mamayı vermek zorundasın bebeğine. ne zaman ki ek gıdalar öğün olarak verilmeye başlar yani bebeğin koca bi kase muhallebiyi koç başına devirir hatta dağa yokmu diye ağlamaya başlar işte o zaman mamayı bırakırsın şekercim hem mama o kadar da kötü bişi değil öyle olsa mama alan çoçuklar nasıl büyür bu şekilde içini çürüt hem emziriyomuşsunda zaten.aa bu ararda bende ek gıdalara yeni başladım amam tabi ben emziriyorumda başlama sebebimde bu ay az kilo almış olması kzıım 4,5 aylık oldu doktorum yoğurt meyve suyu sonraki hafta da püre olarak verirsin dedi haa bide patates haşlayıp püre yaptıktan sonra birazda suyla bulamaç kıvamına getip öyle veriyorum ama tabi bir iki çay kaşığı

Son düzenleme: 29 Nisan 2009
  10. 30 Nisan 2009
  11. ibolya

ibolya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    yaa senin öbür topice de yazdım ama, içinde ne olduğunu bilmediğim falan diyosun, farzedelim ki bebeğin hiç sorun çıkarmadan ek gıdaları kabul etti, ve yine farzedelim ki bu ek gıdalar onun ihtiyaçlarının tamamını karşılıyo, peki canım bu ek gıdalar sence ne kadar doğal, elma armut zırt pırt verceksin, onların içinde hormon yokmu, muhallebi verceksin, ya hazırlardan alcaksın ya kendin yapcaksın, pirinç unu kullancaksın, peki o pirinç unu ne kadar sağlıklı sence, sağlık bakanlığından onaylı olur böyle şeyler canım, neyüdüğü belirsiz bişeyin bebeciklerin kursağına gitmesine iizin verecek kadar da duyarsız değillerdir herhalde, üstelik ilk ek gıdaya başladığında bebeğine ne verebileceksin ki, herhalde adana kebap lahmacun falan yediremezsin, ilk etapta vereceğin şeyler muhallebi, meyve püresi falan, bunlar sence beebeğine yeterli gelirmi, öyle her önüne gelen şeyi de veremezsin, verirsen de acısını bebeğin çeker, daha sindirim sistemi tam gelişmemiş bi bebeğe kuru fasülye pilav yediremezsin değilmi, ya neyse ne kadar konuşsak boş, hele sen bi ek gıdalara geç, o zaman daha iyi anlıcaksın, inşallah gönlündeki gibi olur

12. 30 Nisan 2009
  13. fatosbrn

fatosbrn öcükle böcük:)) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    canım çok erken daha bence verme
    hem aptamili niye beğenmiyorsun hem kaliteli hemde doktorların önerdiği bir marka

14. 30 Nisan 2009
  15. gulvary

gulvary CANımmmm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    ya tabiiki şuanda tek verdiğim şey aptamil ve süt zaten diğerlerini şuan vermeyi düşünemem bile ama ewet mama vermekten çok hoşnut değilim sütüm bebişime yetmediği içinde üzülüyorum keşke çok çok süt olsaydıda 6 ay bitene kadar sadece anne sütü verseydim yine allaha şükür hiç anne sütü almayanlar var bebişiminde gayretiyle günden güne fazlalaştı sütümüz mamanın ileriki zamanlarda olumsuz şeyler çıkarmasından korkuyoırum yurt dışında bi mamayı yiyen bebekler için bi sorunlar çıkmıştı yasaklanmıştı 4-5 ay önce hatırlıyorum böyle şeyler aklıma geliyor 6 aydan sonra devam maması verimesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz??

16. 30 Nisan 2009
  17. aysesat

aysesat YiĞit 31/07/2008 Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım mama anne sütünün yerini tabiki tutamaz ama senin vereceğin ek gıdaların hepsini birden içeriyor.sen bebeğine hepsini birden veremeyeceğine göre mamaya devem etmen gerekli.
    bu arada da sütünü erttırmanın yollarını ara,beyaz üzüm ve bulgur sütü erttırıyor
    birde pötibör bisküviyi çayla birlikte yersen artıyor,
    benim oğlum 9 aylık, ben söylediklerimi yaptım ve sütüm fazlasıylaydı,
    moralini de yüksek tut tabiki,sütün için önemli
    allah kolaylık versin

18. 30 Nisan 2009
  19. allame

allame Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    canım sütünün yetmediğine gerçekten eminisin? doktorunuz ne diyor mesala bence emin ol önce çoğu anne genelde sütüm yetmiyo deyip mamaya başlıyor ve haliyle sütte azalıyor,bebeğin daha çok küçük o aylarda çoğu çocuk çok emer ve annede telaşa kapılır ama sütte emzirdikçe artar,özellikle 3-4 aylarda süt dahada artmaya başlıyor.
    benim fikrim doktorunla konuş yetmiyosa mama vermekten çekinme aptamil gerçekten iyi, mamalar günümüzde çok gelişti,bebeğini aç bırakmaman çok önemli amaaaaa
    bebeğinin aç kalmıycağına eminsen bence mama verme emzirmeye ısrarla devem et,emin ol sütün emzirdikçe gelicek,mamanın tadını alan bebek mutlaka mamayı tercih eder çünkü mama anne sütüne oranla daha şekerli daha lezzetlidir ve tabiki sütüde daha az tercih eder böylece anne sütü azalmaya başlar canım sabret ve uğraş bence ve tabiki düzenli olarak kontrollerini yaptır.
    Ek gıdaya gelince;bu konuda çeşitli fikirler var netten biraz araştır biraz fikir sahibi olursun,ama bir genelleme yapmak yanlış olur her bebeğn gelişimi aynı değildir,örneğin bebeğin kafasını tam olarak tutabiliyormu,yanında yemek yendiğinde tepki veriyormu en basitinden bunlar seni yönlendirebilir ama şahsi fikrim 4.ayın bitiminde azar azar meyve püresi, yoğurt vb. şeyleri alerji yapıp yapmadığını kontrol ederek ondaki tepkiyi izleyerek kaşıkla,en azından tattırmak ve alışmasını sağlamak.Ek gıdaya geçişte gecikmekte erken başlamakta sakıncalar yaratabilir. Ama en önemli şey unutmaki ek gıdalar hiçbir zaman süt yada mamanın yerini tutamaz bu aylarda.sevgiler