ek gidaya 4 aylikken mi 6 aylikken mi gectiniz?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve EgeliFatosh tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

18 Eylül 2009
    Konu Sahibi : EgeliFatosh
  1. EgeliFatosh

EgeliFatosh oğluma kardeş geliyor.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    bebegim 3 aylik ve bu ay fazla kilo almamis(540gr ailmis), drum gelecek ay yani 4 dolunca ek gidaya baslayacagimizi soyledi, ama asi icin saglik ocagina goturuyorum, ordaki hemsireler 6. aydan once onermiyorlar.....drumu arayip sordum , " 6.ayi beklersen yeni tatlara alistirman zor olur, 4. ayda baslayalim ki yemek secmesin ileride"dedi.....ama bu seferde cevremdeki tecrubeli anneler, ek gidalarin tadini alinca anne sutunu eskisi kadar icmeyecegini soyluyor....siz ne zaman basladiniz ek gidaya?...

2. 18 Eylül 2009
  3. ozlemtarim

ozlemtarim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben kızımda 3.5 aylıkken başladım işe gitmem gerektiği için.zaten kızım isteksiz emiyordu ek gıdaya başlayınca kilosu arttı.bizim kilomuzda sınırdaydı.bence 4 aylık başlamak daha doğru.dr un doğru söylemiş.şimdide 3 aylık oğlum var .oğlum güzel emiyo ama onada 4 aylıkken tattırmaya başlıcam.gerçekten geç başlayanlar her şeyi yemiyor ve yutma sorunu yaşıyor.bence pütürlü şeylerde verin hep blendırdan geçirip vermeyin.zaten her öğün bişeyler vermeyeceksiniz.bazı öğünler anne sütü olacak.yada yiyeceği doyumluk vermezsiniz .biraz emzirir biraz ek besin verirsiniz.çocuğunuza göre onu ayarlarsınız.kısaca bence geçmekte fayda var

4. 18 Eylül 2009
  5. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    4. ayda tatırmaya başlarsın az az 6. aydada öğün olarak verirsin canım

6. 19 Eylül 2009
  7. EgeliFatosh

EgeliFatosh oğluma kardeş geliyor.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    tesekkurler cvplariniz icin, diger anneler peki siz ne zaman basladiniz?

8. 19 Eylül 2009
  9. dandini28

dandini28 bebek kuşum,buruşuğum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    5.ayda elma-havuç-şeftali püresi ve yoğurtla başladık.kademeli olarak sebze çorbası,kaşık maması,6.ayda,7.ayda kahvaltı, dolma içleri,yayla çorbası,mercimek çorbası.8.ayda muhallebi,et,balık,tavuk.her bebeğin kilo alım hızı ve gelişimi farklı olduğundan doktor kontrolünde geçersen ek gıda dönemini daha sorunsuz atlatırsın

10. 20 Eylül 2009
  11. inanna13

inanna13 nil'im.. Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    canım doktorunu dinle bence,ben de kızıma 4 aylıkken tattırmaya başladım,şükür hiç ayırt etio tatları ama tecrübeli annele!!rin tersine hala deli gibi emio..
    bu arada biberona da alıştır,ben çok pişmanım.3-4 aylıkken biberon alıodu,ben tembellik yaptım nası olsa emio die,şimdi uykusunda bile almıo ve beni çook zorluo:KK43:

12. 21 Eylül 2009
  13. genciza

genciza annesinin sosisi o :) Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    148
    bende 4 aylıkken başladım şimdi iştahı gayet iyi.çevremden gördüğüm ve internetten takip ettiğim kadarıyla 6 aydan sonra başlayanlarda gerçekten iştahsızlık oranı daha yüksek.

14. 22 Eylül 2009
  15. fikriye_bg

fikriye_bg SaNBeRk 14/08/2008 Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    153
    canim 4 aylik tadina bakacak kadar ek gida vermeye basla bence.4-7 ayarasinda bebek kendisi yeni tatilara cok merakli.benim bebegime 8 aya kadar ne verdigisem onu everek yiyor simdi ama ondan sonra yeni gidalara alistirmakla cok zorlaniyorum.Zaten bir ogunune gecene kadar zaman geciyor.ilk bastan yeni gidalar tek ve azar azar baslaniyor.Dr dinle sonucta bir dr,biz bir yada iki uc cocuk baktigisak dr bilmeyan bir sayda cocuk bakmisyir.Biz ne dersek bizim bebeklerimiz uzerinde diyoruz ama her bebek farklidir.

16. 23 Eylül 2009
  17. ugurnuriye

ugurnuriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    meraba.benim kızım da 4 aylık ve doktorumuz da bize başlamamızı önerdi. 1 ara öğün yani iki emme arası sebze püresi,aynı şekilde 1 öğün de meyve püresi veriyorum şimdilik. ablam 6 aylıkken başlamıştı ve bana tavsiyesi ek gıdaya erken başlamamdı.

18. 23 Eylül 2009
  19. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Kızım 6 ayını bitirdiğinde ek gıdaya başladım. Üstelik çalışan anne olduğum halde.
    Hiçte öyle alışma sorunu, iştahsızlık yaşamadım çok şükür.
    Eğer ek gıdaya geçiş döneminizde hata yapmaz ve sabırlı davranırsanız bebeğiniz yer ve içer.
    Erken başlarsanız elbette tok bebek daha az emecektir ve anne sütünden faydalanma oranı azalacaktır.
    Ayrıca bende gayet iyi kilo almış maşallah.