Ek gidaya basliyoruz !

Konusu 'Mayıs Anneleri' forumundadır ve mercan_dilara tarafından 20 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

20 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : mercan_dilara
  1. mercan_dilara

mercan_dilara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Kizlar artik 4 ayimizi doldurduk..Dr 2gun onceki kontrolumuzde onumuzde ki haftadan sonra ek gidaya baslayabilecegimiizi soyledi...
    Gerci annem bana caktirmadan daha 4o gunlukken bazi seyleri yalatiyordu,Kayrada buyuk bir istahla yiyordu.Kiizm 40 icinde cocugun butun tatlaria almasi lazim ki yemek ayirmasin dermis buyukanneannem.Bilmiyorum ne kadar dogru,,
    Bu donemde baslanacak gida ve siralamasi cok onemli.Ben Mercanda biraz hatali davrandim .Birseyi bir kez red ediyorsa isrraci olmadim /Simdi mesela peynir asla yemiyor.Tatli ve talili hic bir sey yemiyor.Meyvanin bile taliisni degil eksisini yiyor...
    Kayarada daha duzenli olmak istiyorum...Mesela dr once tatli meyvelerden baslama dedi.Onun tadini alinca digerlerini yemiyormus...Birde herseyi blenderdan gecirmeyin birakin cok az putur kalsin.Cok su gibi olunca cignemesi gelismiyormus.Eskiden annemin cam rendesi vardi.Kardesime meyve puresi yapardi en guzeli buymus.Burada nerden bulacaksam,,,
    Biz ilk olarak ise tahil unlari var onlarla basliyoruz.(tADI igren bisey .Daha dogruusu tatsiz ,tuzsuz)..Sonrasinda sebzeler...Patates,havuc gibi..Ben hazir paketli seyleri yedirmiyorum.Herseyi evde kendim yapiyorum.Yogurdu bile size de tavsiye ederim.Iclerindeki koruyucular bebekler iicn hic iyi degil diye duusnuyir doktorumuzda,bende...Isteyene yogurt yapimini tarif edebilirim.....
    Aklima gelenler bunlar...Insallah problemsiz geceriz bu donemi.Cunku yeme aliskanligi degiisince ishal,kusma veya kabizlik problemleri baslayacak.Sevecek sevmeyecek...Bakalim Kayrayala nasil tecrubelrimiz olacak....

Ayperincim sen ne durumdasin ?Biizm kizlarimiz mayis bebislerinin ablalari nede olsa..Biz bazi seylerde onculuk ediyoruz​

2. 20 Ağustos 2008
  3. murgiz

murgiz kuşum ardam Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim tabi siz 4. ayınızı dolduruyonuz bide sen mam verdiğin için başlamn daha iyi bencede
    benimde az kaldı eyllde doluyor ama ben ek gıdaya hemen geçmeyi düşünmüyorum en azından 5. ayı dolan kadar kilo alımı iyi olursa dr da onyalarsa süt verecem çünkü o gıdalar hep var ama anne sütü azalınca bi daha olmuyor biliyosun

4. 20 Ağustos 2008
  5. happy_spk

happy_spk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    slm. mercancığım ek gıdalara başlamayı bende 4 gözle bekliyorum doğrusu :icecream: oğluşum herşeyi yesin istiyorum. bizim de 4. ayımız 5 ağustosta dolacak. kilo alımı şu ana dek iyi o yüzden anne sütüne devam diyor doktorumuz. evet bence de en faydalısı o evet biliyorum ama inanın dışarılarda çok zor oluyor bu emzirme olayıkafamçokkarıştı helak oluyorum walla.. uygun oluyo olmuyo, sonra gazımız devam ediyo, emiyo emmiyokafamçokkarıştı bi 5 dk. emiyo bırakıyo, dakikalarca uğraş artık bi o göğsümü, bi öbürünü... keyfi ne zaman yeterse artıklaelaelaelaelae walla ben biraz daraldım doğrusu.. en azından veririm biberonunu eline dışarıda da olsak karnını doyurur işte bende emmedi diye üzülmem ve kan ter içinde kalmam.:tomato:

eşim tatile çıktı bugün denize gittik. aman yarabbim kabustukafamçokkarıştı ama üstesinden gelip, söylenmemeye çalıştım.. adam bi keyif yapsın napiyim.. yarın yine işkence.. bakalım.. 1 hafta katlanıcaz. umarım ortama alışır bebişim. bugün şu ek gıdalara başlayabilmeyi daha çooook istediğim günlerden biriydi yani..

bu arada bende birkaç kez bişeyler yalattım:) tel peynir verdim eline:) yalandı..
    şeftali yalattım.. şapırdandı.. bir daha yalatmayınca ağladı:KK43: bir parça havuç verdim eline yalandı ağzına sokabildiği kadarını soktu:) düşürdükçe de ağladı.. çok tatlıydı.. sabırsızlanıyorum onun ağzına gözüne bulaştıra bulaştıra birşeyler yemesine de..:))

birde ek gıdalara mevsim meyvelerinin suyu ile daha sonra biraz püresi ile başlanıyor ve sonra da sebze çorbaları ile devam ediliyor. sizde farklıymış..

netten bulmuştum örnek menüleri.. isteyen olursa aktarırım..

sevgiler..a.s.

6. 20 Ağustos 2008
  7. kayra alin

kayra alin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    :sm_confused:Kızlar ne yapmışsınız yaf;
    Televizyonlar, çocuk doktorları, gazeteler, bebek dergileri...., tümü 6 ay yalnızca anne sütünden bahsederlerken olay bizim klüpte 4. aya inivermiş!! CADIARZUSebebini pek anlıyamadım; ama ben 6. aya kadar; eğer yettirebilirsem; bebişe sütümden başka bi' şey vermemeye kararlıyım.. Oğlumda da aynı şekilde hareket etmiştim,a.s şimdi de düşüncelerim farksız.. Çalıştığı ; ya da sütü yetmediği için ek gıdalara başlıyan annelere hak veririm; ama bunun dışındakiler lütfeeennn.....,:hooray: "6 ay yalnızca anne sütüüüüü"..

8. 21 Ağustos 2008
  9. mercan_dilara

mercan_dilara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Gizemcim, happycim ,Kayarcim sizlere ne kadar ozeniyorum bilemezsiniz. Emzirememenin ezikligi icimde hep olacak sanirim....Kayracim burada da 5=6 ay arasi kesintisiz anne sutu oneriliyor,Yanlis anlasilmasin,biz ek gidaya baslarken anne sutu yerine verilen sutu kesinlikle kesmiyoruz 1yil devam ediyor bebek...Sadece arada 3 ogun seklinde 1 cay kasigi kadar ek gida veriyoruz...Cok fazla degil.Bunun nedeni de cocugun cigneme yutma reflexinin gelismesi.Bazen sirf sutle beslenen cocuklarda proplemelr yasaniyor..
    Mesela benim eltim var.Kadin biraz problemli cocuga bakmak zor geldigi iicn 3 yasin agelen cocuga hala sut veriyor,Cocugun midesi ve yutagi gelismedigi icin ,tabi dislerde simdi normal yemegi yiyemiyor.....
    Turkiyede ki uygulamayi ilmiyorum ama Happycim bana da ornek listeyi yollarsan sevinirim

10. 21 Ağustos 2008
  11. Ansaneri

Ansaneri мιηιк кє&#8 Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben en son kontrole gittiğimde doktorumuz 6 ay sadece anne sütü 6 ay dolduktan sonra zaten bi liste vericez ona göre ek gıdalara geçiceksiniz dedi evde kendimizin hazırlayacağı ama hazır paket mamalar değil acaba hangisini yapmak daha doğru

12. 21 Ağustos 2008
  13. Gkcn

Gkcn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    ben de 6 ay dolduktan sonra ek gıdaya geçicem.sütüm yeterli çünkü oğlum ayda 1250 gr alıyor.yettiği yere kadar emziririm.

14. 21 Ağustos 2008
  15. Gkcn

Gkcn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    şuan izlediğim programda 6 ay anne sütünden sonra ek gıdaya geçince kesinlikle kaşıkla verilmeli ki çiğnmeme yetisi kazansın.emzirdikten sonra ek besin verilmeli diyo doktor.

16. 21 Ağustos 2008
  17. yaseemin

yaseemin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bende çalışıcam için 4.ayde ek gıdaya başlaıcam mercanın dediği gibi 1-2 çay kaşığı meyve suyuyla başlancak cam rende almam lazım yaaaaa...mercan sanada lazımdı demi cam rende istersen sana göndereyim?

18. 21 Ağustos 2008
  19. drydeniss

drydeniss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    ben benim böceğe 2 aylıkken yedirmeye başladım kaydirigubbakcemile3 emziğine yoğurt suyu batırıp verdim, çikolata batırıp verdim, karpuz suyu verdim. kayınvalidem veriyormu bilmiyorum ama ben veriyorum aklıma geldikçe. salatalık yalattım. yüzünü ekşitiyor böcek...:KK46: sadece tadımlık zararı olacağını sanmıyorum. millet 40 ı çıkmadan tarhana çorbası veriyorya..:teselli: zaten emmediği için biraz farklı besinlerin tadından alsın istiyorum. anne sütü olmadığı için sanırım mama veren anneler ek besinlerin verilmesi zamanını daha çok 4 gözle bekliyor:1rolleyes: